Blender ręczny czy kielichowy? Wskazówki i proponowane modele

Autor: Joanna

Blender to jedno z ważniejszych urządzeń w kuchni, które przydaje się do przygotowywania soków, smoothie, zup, ciast i sosów. Warto zastanowić się nad tym, czy lepiej wybrać blender ręczny, czy kielichowy.

para robiąca smoothie w blenderze

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie zalety i wady ma blender kielichowy
 2. jakie zalety i wady ma blender ręczny
 3. jaki blender kupić

Blender kielichowy: zalety i wady

kobieta przygotowująca koktajl w blenderze

Blender kielichowy to urządzenie wielofunkcyjne, które świetnie sprawdza się zwłaszcza do przygotowywania sosów i zup, a także ubijania bitej śmietany. Sprzęt ten składa się z dzbanka, czyli kielicha, na którego dnie znajdują się ostrza (ich funkcją jest cięcie produktów spożywczych). Kielich blendera może być wykonany ze szkła, plastiku lub innego materiału. Zdecydowanie najlepiej wybierać te blendery, których kielichy nie zawierają plastiku z BPA, czyli szkodliwym składnikiem, mającym negatywny wpływ na układ hormonalny człowieka. Blender kielichowy zajmuje zwykle trochę miejsca, przy czym niektórzy trzymają go w kuchni na stałe na blacie, a inni chowają do szafki. Zdecydowaną zaletą takiego blendera jest fakt, że nie trzeba trzymać go w ręce, dzięki czemu po kilkunastu minutach nie pojawia się ból mięśni. Dodatkowo blender kielichowy jest bardzo wygodny w obsłudze – wystarczy wrzucić składniki i nacisnąć konkretny przycisk. Oznacza to, że nad sprzętem nie musimy stać, lecz możemy puścić odpowiedni program i zająć się inną czynnością w kuchni. Blender kielichowy wysokoobrotowy i z dużą mocą jest w stanie szybko i sprawnie pociąć różne warzywa, zrobić z nich mus, smoothie lub zupę, a także rozkruszyć lód, na przykład na kawę mrożoną. Kolejną zaletą takiego urządzenia jest to, że bardzo dokładnie miksuje ono składniki, nie pozostawiając żadnych grudek. Ponadto blender kielichowy doskonale chroni zawartość kielicha, a składniki nie rozpryskują się, więc po skończonej pracy nie ma nic do sprzątania. Blender kielichowy znakomicie nadaje się do przygotowywania koktajli i smoothies, ponieważ można w nim mieszać i miksować różnorodne składniki. Warto jednak pamiętać o tym, że urządzenie to ma również wady. Przede wszystkim dobry blender kielichowy szklany jest dosyć drogi, a na pewno droższy niż blender ręczny. Do tego zajmuje sporo miejsca na blacie roboczym lub w szafkach. Ostatni minus to głośna praca urządzenia, która może przeszkadzać domownikom, szczególnie gdy mieszkanie jest małe lub znajduje się w nim salon z aneksem kuchennym.

Blender ręczny: zalety i wady

Blender ręczny to urządzenie znacznie tańsze od modelu kielichowego, ale nieco mniej funkcjonalne. Przede wszystkim blender ręczny trzeba, jak sama nazwa wskazuje, cały czas trzymać w dłoni, co może być męczące i nużące. Ponadto w trakcie pracy z takim blenderem nie możemy zająć się innymi czynnościami kuchennymi, gdyż ręce są zajęte. Blender ręczny ma także mniejszą moc i gorzej sprawdzi się przy twardych składnikach, a dodatkowo może sprawiać, że potrawy będą rozpryskiwać się po blacie roboczym. Wadą jest też szybsze nagrzewanie się urządzenia oraz możliwość zacięcia się, dlatego że ostrza są wysunięte, a nie schowane. Warto jednak pamiętać o tym, że blender ręczny może się świetnie sprawdzić w kuchni, zwłaszcza w przypadku osób, którym nie zależy na specjalnie zaawansowanym urządzeniu. Dobry blender ręczny umożliwia zrobienie sosu, zupy lub koktajlu, a do tego zajmuje mało miejsca i da się go łatwo przenieść. Nie ma tutaj potrzeby miksowania składników w specjalnym kielichu, tylko można od razu skorzystać z garnka lub salaterki, dzięki czemu nie brudzą się dodatkowe naczynia. Sporą zaletą blendera ręcznego będzie również to, że urządzenie jest łatwe w czyszczeniu i pracuje cicho.

 • 349 zł
 • 169,99 zł
 • 1 629 zł
 • 159,99 zł
 • 2 350 zł

Jaki blender kupić? Proponowane modele

kobieta robiąca koktajl blenderem ręcznym

Decyzja związana z tym, czy lepiej kupić blender ręczny, czy kielichowy, nie jest łatwa. Warto jednak zwrócić uwagę na swoje potrzeby, najczęściej przygotowywane potrawy, nasz budżet, a także miejsce w kuchni. Do proponowanych modeli różnych blenderów można zakwalifikować następujące:

 1. Philips HR3756/00 próżniowy wysokoobrotowy z 2 bidonami – to blender kielichowy próżniowy z bidonami, który świetnie sprawdzi się w każdej kuchni. Kielich wykonany został z odpornej i trwałej substancji, jaką jest Tritan. Wśród najważniejszych funkcji blendera da się wyróżnić kruszenie lodu, miksowanie oraz mieszanie. Najważniejsze parametry:
  • moc: 1400 W,
  • pojemność kielicha: 1,8 l,
  • wykonanie kielicha: Tritan.
 2. Sencor SBU 7874RD (czerwony) – to blender kielichowy z silnikiem o dużej mocy, który bardzo dobrze nada się do miksowania warzyw i owoców. Urządzenie ma też dużą liczbę poziomów obrotu, zatem ten czynnik można dopasować do własnych potrzeb. Najważniejsze parametry:
  • moc: 1500 W,
  • pojemność kielicha: 1,5 l,
  • wykonanie kielicha: Tritan.
 3. Caso Germany B2000 Wysokoobrotowy – to blender kielichowy, który ma bardzo dużą moc oraz sporą pojemność. Urządzenie oferuje tryb pracy pulsacyjnej oraz funkcję kruszenia lodu. Najważniejsze parametry:
  • moc: 2000 W,
  • pojemność kielicha: 2 l,
  • wykonanie kielicha: Tritan.
 4. Tefal Quickchef HB656838 – to blender ręczny w niskiej cenie, który sprawdzi się dla przeciętnego użytkownika. Urządzenie ma wysoką moc i dużą liczbę poziomów obrotów. Najważniejsze parametry:
  • moc: 1000 W,
  • liczba poziomów obrotów: 20,
  • końcówki: kielich do miksowania, mini rozdrabniacz.
 5. RAVEN EBR004 – to blender ręczny, który spisze się dobrze w przypadku mało twardych składników. Jego ogromną zaletą jest niska cena. Najważniejsze parametry:
  • moc: 500 W,
  • liczba poziomów obrotów: brak danych,
  • końcówki: kielich do miksowania, mini rozdrabniacz.
 6. Bosch MaxoMixx MS8CM61X1 – to zaawansowany i wielofunkcyjny blender ręczny o dużej mocy, który posiada kilka końcówek, a dodatkowo ma funkcję turbo. Najważniejsze parametry:
  • moc: 1000 W,
  • liczba poziomów obrotów: 12,
  • końcówki: kielich do miksowania, mini rozdrabniacz, malakser.

Wybierając blender do swojego domu, warto zastanowić się nad własnymi potrzebami, możliwościami finansowymi oraz miejscem do przechowywania urządzenia.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link