Najlepszy blender kielichowy. Przegląd modeli

Autor: Zosia
Blender kielichowy z owocami przygotowanymi na koktajl

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jaki blender kielichowy warto wybrać
 2. na co zwrócić uwagę przy wyborze blendera kielichowego
 3. do czego jest przydatny blender kielichowy

Zastosowanie blendera kielichowego w kuchni

Kobieta przygotowująca koktajl z owoców w blenderze kielichowym

Blender kielichowy to urządzenie, dzięki któremu z łatwością przygotujemy wiele pysznych propozycji, nie tylko napojów. Urządzenie sprawdzi się do przyrządzania kremów, zup, past, smarowideł na kanapki (np. hummusu, warzywnych pasztetów, masła orzechowego), lodów i kremowych sosów. Jego funkcjonalność docenią również młodzi rodzice, którzy szukają sprzętu do szybkiego przygotowania domowych obiadów dla małych dzieci. Blender kielichowy doskonale sprawdzi się do szybkiego przyrządzenia masy na placki ziemniaczane. Dzięki solidnym nożom w blenderze zmielimy również lód i orzechy.

Pojemność i materiał wykonania blendera

W zależności od modelu producenci oferują różną pojemność kielicha. Modele standardowe mają od 1,5 do 2 litrów. To objętość, która z powodzeniem będzie wystarczająca nawet dla 4-osobowej rodziny. Większe dzbanki nie tylko zajmą więcej przestrzeni w szafce, ale będą nieporęczne, m.in. ze względu na wagę. Bardzo ważny jest również rodzaj tworzywa, z którego wykonano kielich. W mniejszych modelach warto postawić na szklany dzbanek (Tefal Perfectmix+ BL811D38), który nie tylko będzie lepiej się prezentował estetycznie, ale jest trwalszy i bardziej higieniczny. Wybierając blender wykonany z tworzywa sztucznego, należy upewnić się, czy zawiera ono informację: BPA free. Warto pamiętać, że najtańsze plastikowe kielichy mogą pękać, zmieniać kolor lub przenikać zapachem przyrządzanych w nim potraw i napojów. Producenci oferują również kielichy wykonane z tritanu (Philips HR3756/00). To tworzywo, które łączy elementy plastiku, który jest lekki i odporny na stłuczenie, i szkła, odpornego na zarysowania i temperaturę.

Moc i tryby pracy blendera kielichowego

Im wyższa jest moc, tym więcej funkcji może pełnić blender – z łatwością poradzi sobie z kruszeniem nawet bardzo twardych produktów, jak lód czy orzechy. Moc urządzeń waha się od 200 W nawet do około 2000 W. Dodatkowo duża moc to również gwarancja większej wydajności urządzenia i małego ryzyka spalenia silnika. Równie istotna jest liczba obrotów, od których zależy gładkość przyrządzonej potrawy. Tę wartość najczęściej możemy regulować. Najmocniejsze urządzenia mogą oferować nawet około 40 tys. obrotów na minutę. Przydatny jest również tryb pracy pulsacyjnej, dzięki któremu możemy rozdrobnić twarde produkty stopniowo i bez obawy o uszkodzenie urządzenia.

 • 3 499 zł
 • 199,99 zł
 • 379 zł
 • 249 zł
 • 449 zł

Funkcjonalność blendera kielichowego

Nowoczesny blender kielichowy

O funkcjonalności blendera kielichowego decyduje jego szczegółowa specyfikacja. Najprostsze modele sprawdzą się do przyrządzania napojów i kremów. Jeśli jednak zależy nam na sprzęcie, który chcemy częściej wykorzystywać w kuchni, warto postawić na urządzenia z wieloma funkcjami. Na jakie dodatkowe udogodnienia warto więc zwrócić uwagę?

 • Kruszenie lodu – najlepiej sprawdzą się modele z kielichem szklanym (Zelmer ZSB4850) lub wykonanym z tritanu. Sprzęt powinien mieć dużą moc, by z łatwością kruszyć nawet duże kostki lodu. W kielichach plastikowych bezpieczne będzie kruszenie drobnego lodu. W przeciwnym razie możemy spowodować pęknięcie dzbana. Jakość funkcji kruszenia lodu zależy również od liczby i jakości noży blendera. Im większe noże, tym lepiej poradzą sobie z twardymi i dużymi kawałkami lodu.
 • Blendowanie próżniowe – to funkcja zaawansowanych blenderów (Sencor SBU 7876GD), która polega na odessaniu powietrza przed przygotowaniem potrawy. Dzięki temu dania nie tylko zachowują wszystkie składniki odżywcze, ale na dłużej pozostają świeże. Blendowanie próżniowe odbywa się w dołączonych do blendera butelkach typu bidon, które są poręczne, lekkie i z łatwością zmieszczą się do podręcznej torebki czy w uchwycie roweru. Dzięki kilku butelkom możemy przygotować kilka różnych koktajli, które przez kilka dni przechowamy w lodówce. Próżniowe blendowanie pozbawia napojów bąbelków powietrza, przez co ich struktura jest idealnie gładka i kremowa.
 • Możliwość mycia w zmywarce – to udogodnienie i przyspieszenie pracy. Wybierając blender, warto zwrócić uwagę, czy urządzenie ma program czyszczenia (Bosch VitaMaxx 2 in 1 MMBV625M). Dzięki temu przed włożeniem sprzętu do zmywarki mamy możliwość automatycznego płukania kielicha z największych nieczystości.
 • Automatyczne programy – to atut droższych modeli, które w menu umożliwiają wybór potrawy, m.in. zupy, smoothie, koktajlu, pasty kanapkowej.
 • Dodatkowe zabezpieczenia – dobrej jakości blender kielichowy powinien mieć blokadę uniemożliwiającą przypadkowe otwarcie pokrywy podczas pracy. Ponadto w niektórych modelach producenci umieszczają zabezpieczenie przed przegrzaniem, które automatycznie wyłącza sprzęt.

Sportowy blender kielichowy

Poręczne urządzenia (np. Sencor SBL 7175RS, Sencor SBL 2210WH) docenią nie tylko miłośnicy aktywności fizycznej, ale też każdy, kto chce zabrać ze sobą do pracy, na spacer czy wycieczkę samodzielnie przygotowany koktajl. W sportowym blenderze kielichowym tradycyjny dzbanek zamieniono na zamykaną, niewielką butelkę w kształcie bidonu. Tego typu urządzenie sprzedawane jest w zestawach od 2, do nawet 8 butelek o różnych pojemnościach. Działanie blendera jest proste – po umieszczeniu w kielichu produktów umieszczamy butelkę zamkniętą specjalną wejściówką na podstawie blendera, miksujemy składniki, a następnie zamieniamy końcówkę na tradycyjną zakrętkę. Moc tego typu blendera jest różna i z powodzeniem będzie wystarczająca do przygotowania smoothie, napojów lub koktajli z lodem. Podstawowe modele oferują funkcję kruszenia i mieszania, w zaawansowanych blenderach sportowych producenci umieścili dodatkowo regulację prędkości i obrotów.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link