Bindownica termiczna czy grzebieniowa? Porady dotyczące wyboru

Autor: Joanna

Chcąc połączyć wiele kartek raportu czy obszernej książki w jedną całość, konieczne jest zastosowanie urządzenia, które poradzi sobie z tak dużą ich ilością. W zależności od dokładnej liczby stron, najlepszym wyborem będzie bindownica termiczna lub grzebieniowa.

starsza kobieta binduje plik kartek

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest bindownica termiczna
 2. czym jest bindownica grzebieniowa
 3. jaki model wybrać

Czym jest bindownica termiczna?

mężczyzna przygotowuje się do bindowania dokumentu

Posiadanie dużej ilości ważnych dokumentów czy kartek papieru, które powinny stanowić jedną całość, wymaga odpowiedniego połączenia i skompletowania. Chcąc zachować kolejność na przykład obszernych książek czy wielu stron ważnego raportu, konieczne jest użycie urządzenia, które pozwoli połączyć je w jeden arkusz. W takich sytuacjach swojego zastosowania nie znajdą standardowe spinacze, przeznaczone przede wszystkim do stosów liczących zdecydowanie mniejszą liczbę kartek. Pomocna może okazać się bindownica termiczna, spotykana najczęściej w biurach i punktach usługowych.

Jest to nic innego, jak znacznie ulepszona wersja typowego dziurkacza. Urządzenie posiada zestaw metalowych szpikulców, których głównym zadaniem jest jednoczesne przekłucie wielu kartek papieru. Od dziurkacza jednak różni się tym, że rozstaw ostrzy jest inny, co w konsekwencji pomaga zachować zdecydowanie mniejsze przestrzenie pomiędzy stronami, zapobiegając w ten sposób ich wypadaniu z całej ryzy. Z tego powodu zastosowanie bindownicy termicznej w przypadku szeregu dokumentów czy kartek raportu pozwala połączyć je w jedną całość, bez obawy o ich zgubienie lub pomieszanie.

Urządzenie to działa na zasadzie zgrzewania wszystkich dokumentów w jedną całość. W zależności od modelu bindownicy, może się do niej zmieścić różna liczba stron. Peach PB200-70 jest w stanie oprawić 300 kartek, nakładając na nie specjalne termookładki. Rola osoby w całym procesie jest mocno ograniczona. Jej obowiązkiem jest poczekać, aż urządzenie osiągnie odpowiednią temperaturę, po czym wsunąć plik papieru do właściwego otworu i oczekiwać na gotowy efekt.

Polecane drukarki laserowe
 • 919 zł
 • 899 zł
 • 979 zł
 • 639 zł
 • 899 zł

Czym jest bindownica grzebieniowa?

kobieta binduje dokumenty za pomocą specjalistycznego urządzenia

Do najpopularniejszych urządzeń służących do łączenia wielu kartek zaliczają się bindownice grzebieniowe. W ich przypadku praca polega na wykorzystaniu plastikowych grzbietów bindujących dokumenty – wystarczy je rozszerzyć i wsunąć papier, a następnie zaczekać na efekt. Podstawowe modele są w stanie zbindować w jednym momencie około 10–12 kartek (tak jak Peach Starbinder Pro PB200-30), ale na rynku są dostępne urządzenia dziurkujące jednocześnie nawet do 30 stron.

Wielką zaletą bindownicy grzebieniowej jest jej niezwykła uniwersalność w zakresie doboru odpowiednich grzbietów. Użytkownicy mają do wyboru kilkanaście ich rodzajów, co pozwala na oprawienie dokumentów czy książek liczących od 10 do nawet 450 stron:

 • średnica 5 mm – max 10 kartek,
 • średnica 6 mm – max 20 kartek,
 • średnica 8 mm – max 40 kartek,
 • średnica 10 mm – max 55 kartek,
 • średnica 12 mm – max 85 kartek,
 • średnica 14 mm – max 100 kartek,
 • średnica 16 mm – max 125 kartek,
 • średnica 22 mm – max 180 kartek,
 • średnica 25 mm – max 210 kartek,
 • średnica 28 mm – max 245 kartek,
 • średnica 32 mm – max 280 kartek,
 • średnica 38 mm – max 340 kartek,
 • średnica 45 mm – max 410 kartek,
 • średnica 51 mm – max 450 kartek.

Poza tym, używając bindownicy grzebieniowej, użytkownik w całości może zadbać o aspekt wizualny gotowego, połączonego stosu kartek. Do bindowania można wykorzystać plastikowe grzbiety w różnych kolorach, dodatkowo poprawiające efekt pracy.

Jaką bindownicę wybrać?

Podobnie jak w przypadku wielu innych urządzeń do użytku domowego lub w biurze, podstawowym czynnikiem branym pod uwagę przy wyborze bindownicy powinien być zakres planowanego użytkowania. Zarówno bindownica termiczna, jak i grzebieniowa są w stanie połączyć w jedną całość kilkaset kartek. Jednak w zależności od tego, czy efektem ma być wielostronicowa książka czy też liczący kilkadziesiąt stron raport, warto odpowiednio wcześnie się zastanowić, czy dane urządzenie należycie sobie poradzi z zadaniem.

Zaletą bindownicy termicznej jest niezbyt skomplikowana zasada działania i użytkowania, a także krótki czas wykonania całej procedury. Niezależnie od tego, jak gruby stos kartek ma zostać zbindowany, proces nie powinien potrwać dłużej niż kilkadziesiąt sekund, ale w zamian za to wykonana oprawa nie jest szczególnie odporna na rozkładanie. Bindownica grzebieniowa z kolei wyróżnia się możliwością aktualizacji kartek – wystarczy rozszerzyć grzbiet i zamienić kartki. Ponadto, gdy korzystamy z nowocześniejszych modeli, wyposażonych w dwie dźwignie, proces jest zdecydowanie łatwiejszy i pozwala na dokładne połączenie wielu dokumentów. Dodatkową korzyścią jest uniwersalność w zakresie doboru grzbietów i idealne ich dopasowanie do grubości papieru.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link