Bindownica grzebieniowa – zasady działania i oprawy materiałów

Autor: Ola

Bindownica grzebieniowa to najpopularniejsze urządzenie do oprawy prac, skryptów, różnego rodzaju materiałów edukacyjnych, promocyjnych, firmowych. Ma ją na stanie prawie każde biuro i punkt usług kserograficznych. Oprawianie za pomocą plastikowych grzbietów do bindowania jest proste i szybkie.

Mężczyzna używa bindownicy do stworzenia raportu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak działa bindownica grzebieniowa
  2. jak używać bindownicy
  3. jakie grzbiety są dostępne dla tego urządzenia
  4. co wziąć pod uwagę podczas zakupu

Jak działa bindownica grzebieniowa?

Kartki nałożone na bindownicę

Bindownica grzebieniowa to urządzenie służące do łączenia luźnych kartek papieru. Łącznikiem jest tutaj plastikowy grzbiet, w który wkłada się kartki. Takie rozwiązanie sprawdza się w szkołach, biurach, wszelkiego rodzaju instytucjach, w których produkuje się duże ilości dokumentów zestawianych ze sobą w określonym porządku. Bindowanie faktur, materiałów szkoleniowych, skryptów lub innych dokumentów gwarantuje, że dane się nie zgubią. Bindownica grzebieniowa pozwala również zachować porządek w dokumentach i odpowiednio je ze sobą połączyć. Taka forma uporządkowania dokumentów to rozwiązanie stosunkowo tanie, a przy tym bardziej pewne, niż łączenie dokumentów zszywaczem lub spinaczem. Oszędności związane z zakupem bindownicy grzebieniowej, dzięki której można zrezygnować ze zlecania tego zadania zewnętrznym firmom, są widoczne już po kilku miesiącach. Urządzenie to bardzo szybko zaczyna na siebie pracować. Warto także zaznaczyć, że korzystanie z bindownicy grzebieniowej jest bardzo proste.

Jak używać bindownicy grzebieniowej?

Bindownica grzebieniowa, obok drutowej, to najstarszy rodzaj tego typu urządzenia. Najpierw dziurkuje (obecnie najczęściej już za pomocą elektrycznego systemu) ona kartki, a następnie zaciska wokół nich dopasowany grzbiet. Bindowanie to wymaga właściwie jedynie dwóch ruchów ręką. Nic więc dziwnego, że to najprostsza i najtańsza forma łączenia kartek papieru. W ten sposób można połączyć od kilku do kilkuset kartek o gramaturze 80g/m² (czyli najbardziej popularnego papieru biurowego). Uznaje się, że maksymalna objętość, z którą poradzi sobie tradycyjna bindownica, to pół tysiąca takich kartek. Co ważne, do pierwszego skryptu można bez problemu dołożyć nowe kartki. Wystarczy za pomocą bindownicy „otworzyć” grzbiet, nasunąć na niego kolejne strony i ponownie zacisnąć tę obwolutę. Warto pamiętać, że o ile zbindowane kartki można rozłożyć na płasko, o tyle nie sposób obrócić ich o 360 stopni. W razie potrzeby kartki można oczywiście ponownie rozdzielić.

Polecane drukarki laserowe
  • 799 zł
  • 1 039 zł
  • 1 919 zł
  • 599 zł
  • 799 zł

Grzbiety do bindownicy grzebieniowej

Zakładanie grzbietu na bindownicę

Popularność bindownicy grzebieniowej wynika również z dużej dostępności samych grzbietów. Są one najbardziej uniwersalne, bez problemu można je otworzyć i zbindować podobnie. Dzięki temu jest to rozwiązanie biurowe chętnie wybierane. Obecnie można bez problemu decydować się na grzbiety spośród ich bogatej gamy od 5–6 mm do 51 mm. Są one dostępne w różnych kolorach. Bez problemu można dostosować grzbiet do grubości dokumentu i koloru okładek. Wszystkie wykonane są z tworzywa sztucznego.

Jak wybrać bindownicę grzebieniową?

Podczas wyboru bindownicy i samých grzbietów należy sugerować się przede wszystkim ilością dokumentów, którą się z reguły scala. Najprostsze urządzenia pozwalają na bindowanie mniej więcej 90 arkuszy papieru. Warto przyjrzeć się rączce, za pomocą której przyciska się kartki i dziurkuje dokumenty. Znacznie wygodniejsza w użyciu jest rączka odpowiadająca całej długości bindownicy niż wąskie ramię.

Podstawowe modele bindownic grzebieniowych przeznaczone są do niewielkiej liczby arkuszy. Ich konstrukcja uniemożliwia dziurkowanie większych plików kartek, maksymalnie jest to około 10 stron. Takie bindownice mają jedną dźwignię i nie posiadają wyłączanych noży.

Bardziej zaawansowane modele są wyposażone w dwie dźwignie. Takie rozwiązanie zdecydowanie ułatwia pracę. Jedna dźwignia służy do otwierania grzbietu, natomiast druga umożliwia dziurkowanie kolejnych części materiału. Za pomocą takich urządzeń można za jednym razem przygotować 20–30 kartek.

Najbardziej zaawansowane modele wyróżniają się niezwykle solidną konstrukcją i metalową obudową. Mają one także elektroniczny system dziurkowania oraz wyłączane wszystkie noże. Nie trzeba się także martwić o regulację szerokości marginesu – urządzenie pomaga we właściwym ustawieniu odległości dziurek od krawędzi kartki. Tego typu bindownice grzebieniowe są jednak oczywiście odpowiednio droższe, ich zakup jest uzasadniony przede wszystkim w instytucjach, które permanentnie przygotowują skrypty, materiały edukacyjne, projektowe lub inne. W przypadku bindowania kilku partii dokumentów w tygodniu tego typu zakup zwróci się nieprędko.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów