Do czego służy bindownica? Ranking najlepszych modeli

Autor: Joanna

Prace dyplomowe, rozliczenia roczne, zestawienia bilansowe czy roczny spis faktur – każdy z tych dokumentów powinien być odpowiednio zbindowany. Do tego celu służy bindownica, czyli urządzenie przeznaczone właśnie do takiej czynności. Na co zwracać uwagę i jaki model wybrać?

Bindownica w trakcie używania

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. w jakim celu jest stosowana bindownica;
 2. na co zwracać uwagę przy wyborze właściwego modelu;
 3. które bindownice są najlepsze.

Do czego służy bindownica?

Praca przy bindownicy

Każde biuro czy firma, których działalność w dużej mierze przebiega na sporządzaniu wszelkich dokumentów, powinny wyposażyć się w odpowiedniej jakości sprzęt. Przedsiębiorstwa, które muszą łączyć ze sobą mnóstwo ważnych umów, licencji, faktur lub potwierdzeń zakupu zapewne chciałyby, aby czynność ta została wykonana szybko, fachowo i dobrze jakościowo. Do tego celu służy bindownica, czyli niepozorne, aczkolwiek posiadające mnóstwo przydatnych cech urządzenie. Będzie ona w stanie poradzić sobie nawet z niezwykle grubym stosem kartek.

Niektórzy porównują działanie bindownicy do nieco większego dziurkacza. Jej zadaniem jest wydrążenie otworów przy krawędzi arkuszy papieru. Rzecz jasna istotne jest, aby ułożone one zostały dokładnie, bez żadnych odstępów i przesunięć, dzięki czemu cały plik dokumentów może zostać połączony z największą precyzją. Następnie kartki należy przełożyć na specjalne zaczepy przy grzbiecie, po czym zwolnić zabezpieczenie. W ten sposób urządzenie automatycznie połączy wszystkie dokumenty.

Czym się kierować przy wyborze bindownicy?

Przede wszystkim, podstawowym kryterium przy wyborze odpowiedniego sprzętu jest jego przeznaczenie. Wśród dostępnych na rynku bindownic, najpopularniejsze rodzaje to:

 1. Bindownica drutowa – pozwala łączyć ze sobą od 120 do 150 kartek jednocześnie. Posiada dwie dźwignie – jedną do dziurkowania, zaś drugą do zaciskania grzbietów.
 2. Bindownica spiralowa – wykorzystywanie tego rodzaju jest dość czasochłonne i zaawansowane, jednak końcowy efekt nadaje estetyki całemu plikowi dokumentów. Dodatkowo koszt jej używania jest relatywnie niski.
 3. Termobindownica – dzięki niej pliki kartek można oprawić w sposób przypominający budową książkę. Maksymalnie sklejeniu może zostać poddanych aż 400 kartek.
Polecane drukarki laserowe
 • 979 zł
 • 849 zł
 • 849 zł
 • 499 zł
 • 429 zł

Jaka jest najlepsza bindownica? Ranking

Nakładanie arkusza na bindownicę

Małe biura lub użytkownicy prywatni, chcący wybrać urządzenie nowoczesne, jakościowe, ale przede wszystkim funkcjonalne, mogą postawić na Peach Starbinder Pro PB200-30. Do jej głównych zalet zalicza się długa dźwignia dziurkowania, która pozwala na zmniejszenie siły nacisku, a tym samym ułatwia dziurkowanie stosu kartek. Ponadto są to: kompaktowy i wygodny rozmiar, łatwa do czyszczenia plastikowa obudowa oraz specjalna szuflada na ścinki, wyposażona w system mierzenia grubości dokumentów i wyboru najbardziej odpowiedniego grzbietu. Jednocześnie pozwala ona na dziurkowanie 12 kartek, zaś wyśrodkowana linia daje możliwość pracy na formatach A4 i A5. Producenci zadbali także o możliwość masowej oprawy dokumentów – w jednej chwili czynność ta może zostać wykonana na 350 kartkach.

 • Rodzaj: grzebieniowa.
 • Waga urządzenia: 2,8 kg.
 • Wymiary: 37 x 40 x 23 cm.
 • Ilość dziurkowanych kartek: 12 szt.
 • Ilość oprawianych kartek: 350 szt.

Szwajcarska firma Peach wypuściła na rynek termobindownicę Peach PB200-70, która stanowi jeden z najlepszych wyborów wśród tego typu urządzeń na rynku. Dzięki niej można oprawiać prace do formatu A4, zaś łatwość obsługi w postaci specjalnej półki do schładzania gotowych dokumentów gwarantuje wysoką jakość końcowego efektu. Dodatkowo użytkownik otrzymuje zielone światło do pracy dzięki świetlnemu i dźwiękowemu sygnalizatorowi gotowości, a także sygnalizatorowi zakończenia procesu oprawy. Ponadto umożliwia jednoczesne oprawianie nawet do 300 kartek, co sprawia, że bindowanie grubych stosów dokumentów jest niezwykle szybkie i przyjemne.

 • Rodzaj: termiczna.
 • Wymiary: 40 x 9 x 10 cm.
 • Masa: 950 g.
 • Czas zgrzewania: 1 min.
 • Czas nagrzewania: 3 min.
 • Ilość oprawianych kartek: 300 szt.

Wydajna i nowoczesna bindownica, nadająca się do pracy w średnich i dużych biurach – taki opis dotyczy Peach PB200-09, czyli urządzenia przeznaczonego do dziurkowania do 15 arkuszy papieru 80g/m2 i oprawiania do 450 kartek formatu A4. Blat roboczy, posiadający wygodną miarkę służącą do mierzenia grzbietów oraz podwójna dźwignia do dziurkowania, ułatwiająca pracę i zmniejszająca siłę nacisku stanowią główne cechy tego modelu. W celu jak najdokładniejszej pracy, wyposażono ją w ogranicznik papieru, wspomagający jego precyzyjne ułożenie, a także regulator głębokości dziurkowania wynoszący 2–5 mm. Powierzchnia bindownicy została z kolei wykonana z wytrzymałego plastiku.

 • Rodzaj: grzebieniowa.
 • Format bindowania: A4.
 • Ilość dziurkowanych kartek: 15 szt.
 • Ilość oprawianych kartek: 450 szt.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link