Radio CB – idealne rozwiązanie na trasę

Autor: Alicja

Mimo nieustannego rozwoju technologii mobilnych, dzięki którym unikniemy zagrożeń na drodze, wciąż warto korzystać z możliwości radia CB (Citizen Band). Łatwiej ominiemy wówczas remonty dróg, wypadki czy korki, kiedy mamy zapewniony kontakt z innymi użytkownikami dróg.

CB-radio w samochodzie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. w jaki sposób można komunikować się przez radio CB
 2. które radio CB najlepiej nadaje się do samochodu
 3. jaki sposób mocowania anteny do CB radia do samochodu jest najlepszy

Ruszając w trasę, chcemy szybko i bezpiecznie dotrzeć do celu. Nieprzewidziane zdarzenia, jak wypadki czy wielogodzinne korki, mogą to jednak uniemożliwić. Nawigacja nie zawsze jest w stanie pomóc. Wówczas sprawdzi się radio CB, z którego korzysta wielu kierowców. To doskonałe rozwiązanie jako źródło stale aktualizowanej wiedzy o korkach, remontach i wypadkach. Dzięki temu urządzeniu jazda samochodem staje się zdecydowanie prostsza i bardziej przyjemna. Jeśli więc zastanawiasz się właśnie nad zakupem radia CB, sprawdź, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Jak działa radio CB?

CB radio President Johnny III ASC 12/24

Sprzęt ten, który jest coraz bardziej popularny wśród kierowców, pozwala na komunikację na dostępnej dla wszystkich użytkowników częstotliwości radiowej. Radio CB działa w paśmie 26,960–27,400 MHz (zakres C). Radiowe pasmo podzielone jest na kilkadziesiąt kanałów, z których każdy działa niezależnie od siebie i daje możliwość prowadzenia rozmów. Radio CB pozwala na jednoczesne nadawanie sygnału i odbieranie go. By zacząć nadawać, należy użyć przycisku, który znajduje się przy mikrofonie. Kiedy zaczynamy nadawać, komunikat usłyszy każda osoba posiadająca urządzenie ustawione na ten sam kanał. Oczywiście, urządzenia muszą wówczas znajdować się w zasięgu. Dzięki wygodnemu uchwytowi, w który wyposażony jest sprzęt, radio CB można zamontować w dogodnym miejscu w aucie. By urządzenie działało poprawnie, niezbędna będzie również antena do CB radia i kilka elementów, które mają wpływ na jakość odbioru. Chodzi o takie wyposażenie radia CB, jak:

 • wysokiej jakości filtr przeciwzakłóceniowy ANL;
 • automatyczną funkcję redukcji szumów w postaci ASQ;
 • regulację czułości, która eliminuje dalekie rozmowy, czyli RF Gain.

Są to funkcje, które posiadają radia CB o nieco wyższym standardzie i cenie, ale warto uwzględnić je w swoich planach zakupowych. Dobrze, by radio CB, które ma nam służyć, posiadało też zewnętrzny głośnik oraz rozdzielacz, który umożliwi podłączenie ładowarki czy nawigacji. Specjaliści zalecają ponadto, by sięgać po urządzenia wyposażone w pokrętło, które jest wygodniejszą formą obsługi sprzętu niż przyciski.

 • 129,99 zł
 • 119,99 zł
 • 369 zł
 • 1 099 zł
 • 369 zł

Które radio CB wybrać?

Antena Canex PREMIER Delta

Jeśli radio CB ma działać w aucie, najlepiej kupić model przewoźny. To nieduży zestaw, który nie będzie zajmował dużo miejsca. Jest ono zasilane z akumulatora pojazdu, a dzięki zewnętrznej antenie pozwala na spory zasięg. Zewnętrzny mikrofon zapewnia większy komfort rozmów. CB radio przenośne, ze względu na niewielką konstrukcję, wykorzystywane jest przede wszystkim do pracy w terenie. W ofercie wielu sklepów znajdują się także urządzenia stacjonarne, które wciąż wykorzystują do łączności m.in. służby mundurowe.

Gwarantem poprawnego działania urządzenia jest antena do CB radia. Im jest ona dłuższa, tym lepiej, jednak ze względów praktycznych w przypadku samochodów nie będzie to dobre rozwiązanie. Spróbujmy wyobrazić sobie wówczas wjazd do tunelu czy na parking wielopoziomowy... Mogłoby to doprowadzić do uszkodzenia sprzętu lub karoserii auta. Istotne jest również to, że długie anteny „ściągają” sporą ilość zakłóceń. W miastach stanowi to duży problem. Dlatego na rynku dostępne są krótkie anteny, które łatwo dostosować do swoich preferencji.

Jaką antenę do CB radia wybrać?

 • Długość do 1 metra – jeśli urządzenie będzie służyć przede wszystkim do wymiany informacji o wypadkach i korkach.
 • Ponad metr – kiedy chcemy mieć kontakt z wieloma użytkownikami radia CB.
 • 2 metry – taka antena będzie niezbędna, kiedy z CB radiem związana jest nasza praca.

Wybór anteny może też determinować możliwość przymocowania jej do auta. Najlepiej, żeby była jak najmniej inwazyjna dla karoserii. W tym celu można wykorzystać magnetyczną podstawę anteny, ale i tak należy liczyć się z tym, że kabel może spowodować wycieranie lakieru. Anteny do CB radia można mocować również do:

 • rynienek dachowych,
 • krawędzi klap bagażnika,
 • relingów,
 • bezpośrednio do dachu.

By móc korzystać z radia CB, nie potrzeba zezwoleń i licencji. Wówczas możliwe jest korzystanie wyłącznie z podstawowego pasma – w zakresie C. Na rynku dostępne są także homologowane urządzenia, dla których stosowne świadectwo należy wozić ze sobą i okazać podczas kontroli drogowej. Wtedy będziemy mogli cieszyć się przyjemną i bezpieczną jazdą, jednocześnie na bieżąco otrzymując informacje dotyczące zagrożeń czyhających na drodze.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link