Data publikacji: 9 listopada 2016
ARTYKUŁ - AKTUALNOŚCI

Bezpiecznie na drodze. CB radio - jak wybrać

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

CB radio (Citizen Band) jest pomocnym urządzeniem, z którego korzysta coraz więcej kierowców. Jest źródłem informacji o korkach, remontach i wypadkach. Dzięki niemu jazda samochodem staje się prostsza i bardziej przyjemna. Jeśli właśnie stoisz przed faktem kupna CB radia sprawdź, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.


Jak dzielimy CB radia?


CB radia możemy podzielić na trzy kategorie. Pierwsza z nich zawiera urządzenia przenośne. Ze względu na swoją konstrukcję wykorzystywane są one głównie do pracy w terenie. Drugim rodzajem są urządzenia przewoźne (na nich się dziś skupimy). Jest to najpopularniejsza grupa, której produkty wykorzystywane są przede wszystkim w samochodach. Trzecim rodzajem są urządzenia stacjonarne, które znajdziemy m.in. na posterunkach służb mundurowych.
Jak wybrać CB radio?


Wiele osób przy wyborze CB radia kieruje się głównie ceną. Urządzenia te możemy nabyć w cenie od ok. 150 zł do ponad 1000 zł. Z reguły dzieje się tak, że im więcej pieniędzy przeznaczymy na sprzęt, tym będzie on lepszy i sprawniejszy. Nie powinien być to jednak jedyny wyznacznik naszego wyboru. Kierując się decyzją zakupową powinniśmy sprawdzić, czy dane CB radio posiada kilka istotnych elementów i określonych funkcji, dzięki którym będzie działało jak należy. Najważniejsze z nich to:
  • regulacja czułości odbiornika zapobiegająca zbieraniu zakłóceń oraz eliminująca dalekie rozmowy, czyli RF Gain;
  • dobrej klasy filtr przeciwzakłóceniowy ANL;
  • automatyczna redukcja szumów w postaci ASQ.

Przydatne będą również ramka montażowa (umożliwia montaż w miejscu radia), głośnik zewnętrzny oraz rozdzielacz 12 v (możliwość podłączenia innych urządzeń takich jak nawigacja czy ładowarka).

Do wygodnej pracy z CB radiem przyczyni się komfortowe i poręczne pokrętło - jest to bardziej wygodna forma obsługi niż zmiana ustawień przyciskami.
CB radio President Johnny III ASC 12/24
CB radio President Johnny III ASC 12/24 posiadające m.in. regulację czułości radia RF Gain 

Proponowane Towary:

President Johnny III ASC 12/24
Yanosik GT
President Harry III ASC 12/24
Sunker Elite One
President Henry ASC 24V

Jaką antenę do CB radia wybrać?


Do każdego CB radia należy dobrać antenę. Powszechnie wiadomo, że im antena dłuższa, tym lepiej. Jednak ze względów praktycznych, obecnie anteny są dużo krótsze. Umożliwiają tym samym swobodne wjazdy do tuneli czy na parkingi wielopoziomowe. Warto tutaj zaznaczyć, że długie anteny odbierają też dużą ilość zakłóceń – w mieście będzie to problem.
Przy wyborze anteny do CB radia musimy sobie zadać pytanie - jak będziemy korzystać z radia? Jeśli będzie nam służył jedynie do wymiany informacji o patrolach drogówki, wypadkach i korkach – wystarczy nam antena o długości do 1 metra. Jeśli chcemy posłuchać i porozmawiać z z wieloma użytkownikami CB radia, antena powinna mieć minimum 1 metr. Z kolei, gdy z CB radiem związana jest nasza praca lub pasja, najlepszym rozwiązaniem będą  dłuższe anteny – ok. 2-metrowe. Istotne jest również przechowywanie samochodu. Mając np. garaż należy zwrócić uwagę, czy antenę można złożyć pod kątem.

Wybór anteny związany jest także z jej przymocowaniem do samochodu. Pod tym względem, antenę można przymocować do rynienek dachowych, relingów, krawędzi klap bagażnika, bezpośrednio do dachu lub na podstawach magnetycznych. Ostatni sposób jest najbardziej powszechny, gdyż jest sposobem z bezinwazyjnym montażem i demontażem. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że kabel anteny może spowodować wycieranie lakieru.

Antena Canex PREMIER Delta
Antena Peing CB002 mocowana magnetycznie.

Wybierając CB radio należy dostosować je do indywidualnych potrzeb. Tylko wtedy będzie służyło kierowcom przez długie lata, a jazda stanie się nie tylko przyjemniejsza ale i bezpieczniejsza.

Szerokiej drogi!

 Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
2 5
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Mierzymy lodówkę. 7 sposobów na dopasowanie lodówki do kuchni

Jak zmierzyć lodówkę? Na co zwracać uwagę? Poznaj nasz przewodnik po tym, jak dopasować nową lodówkę do swojej kuchni.
Zobacz więcej   

Dlaczego warto kupić odkurzacz pionowy?

Odkurzacze pionowe stają się coraz popularniejsze ze względu na poręczność i łatwość przechowywania. Co jeszcze wpływa na to, że tak wiele osób decyduje się na ten rodzaj odkurzacza? Co warto wiedzieć przed zakupem? Przeczytaj nasz poradnik.
Zobacz więcej   

Ranking TOP 5 odkurzaczy pionowych

Zastanawiasz się nad kupnem odkurzacza pionowego? Poznaj modele, które są najlepiej oceniane przez klientów i wybierz najlepszy odkurzacz.
Zobacz więcej   

Znajdź nas