Bezpieczeństwo w inteligentnym domu

Autor: Piotr

Technologia ułatwia codzienne funkcjonowanie człowieka. Nie mogło więc zabraknąć jej także tam, gdzie spędzamy sporą część czasu – w domu. Z myślą o komforcie i wygodzie domowników, opracowano systemy zarządzania całym domem, które odpowiadają m.in. za regulację temperatury i jasności w pomieszczeniach, instalację alarmową, a nawet zarządzanie monitoringiem i sprzętem RTV/AGD/IT. Jednak czy bezprzewodowe systemy monitoringu i alarmowe są na tyle dopracowane, aby faktycznie zapewniały bezpieczeństwo domownikom? Jakie systemy bezpieczeństwa najczęściej są wybierane do inteligentnych domów? Sprawdźmy!

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  • czym są systemy bezpieczeństwa w inteligentnym domu;
  • jakie bezprzewodowe systemy bezpieczeństwa są dostępne na rynku;
  • na co zwrócić uwagę decydując się na system tworzący inteligentny dom.


Czym są systemy bezpieczeństwa w inteligentnym domu?

Technologia inteligentnego domu opiera się na konfiguracji różnych systemów zarządzania budynkiem (BMS). Inaczej mówiąc, jest to rozległa sieć czujników i detektorów na terenie całej nieruchomości, Które są zarządzane przez główny panel sterujący (centralę). W razie wykrycia zagrożenia, system samoczynnie reaguje na sytuację awaryjną. To, w jaki sposób to uczyni, zależy oczywiście od wybranego systemu bezpieczeństwa i ustawień wprowadzonych do niego. Oprócz tego ma on również sprzyjać codziennemu funkcjonowaniu – wykrywać ruch, utrzymywać pożądaną temperaturę i zapewnić odpowiednie oświetlenie w pomieszczeniach czy kontrolować poziom wilgotności.

Specjaliści z zakresu automatyki budynkowej nieustannie opracowują nowe standardy i udogodnienia, które mają na celu podnieść komfort mieszkańców, ale też poziom bezpieczeństwa. Warto więc, aby wybrany system spełniał wszelkie standardy i odpowiadał na potrzeby właściciela. 

Jakie bezprzewodowe systemy bezpieczeństwa są dostępne na rynku?

Zakres funkcjonalności, jakie oferują systemy bezpieczeństwa, jest szeroki, a co więcej – wciąż powstają nowe rozwiązania, które pozwalają na jego rozbudowę. Głównym zadaniem systemów zarządzających inteligentnym domem jest zapewnienie bezpieczeństwa jego mieszkańcom. Zautomatyzowany system sam wykrywa zagrożenie i alarmuje wszystkich domowników sygnałem dźwiękowym lub powiadomieniami przez aplikację mobilną (na smartfon lub tablet). Istotne jest również zarządzanie systemami i dostosowywanie ich do swoich oczekiwań. W związku z tym, pożądane jest, aby ich obsługa była intuicyjna i możliwa do sterowania za pomocą urządzeń mobilnych (smartfon, tablet), również wtedy, gdy jesteśmy poza domem. Bezprzewodowe systemy bezpieczeństwa różnią się między sobą zakresem funkcjonalności, a co za tym idzie – sposobem działania. Dostępne są systemy alarmowe różnych marek, które umożliwiają prostą obsługę, dzięki skonfigurowanym przez producenta modelom systemów bezpieczeństwa.

Mio Smart Zestaw Startowy Sensor

  • Fibaro Home Center 2 FGHC2 - urządzenie elektronicznie, które umożliwia sterowanie Systemem Fibaro, skonfigurowanym zgodnie z potrzebami użytkownika, np. zarządzanie automatycznymi roletami okiennymi za pomocą bezprzewodowego sterownika lub aplikacji mobilnej (smartfon, tablet). Z tym urządzeniem możliwe jest sterowanie za pomocą głosu, integracja z kamerami IP i systemem alarmowym, a nawet sparowanie go z samochodem, aby brama wjazdowa otwierała się po mrugnięciu światłami auta.
  • Ferguson SmartHome Security Kit - to urządzenie do zdalnej kontroli domu, które zawiera pakiet najbardziej potrzebnych czujników – czujnik wielozadaniowy, czujnik ruchu czy czujnik temperatury i wilgotności. Za sprawą aplikacji można zarządzać bezprzewodowym systemem bezpieczeństwa np. ze smartfonu czy tableta. Dodatkowo istnieje również możliwość rozbudowania systemu o dodatkowe urządzenia – m.in. monitoring (np. kamerę Ferguson Smart Eye 200) czy czujnik zalania wodą (np. Ferguson FS1WL). 


Ferguson SmartHome Security Kit

  • Blaupunkt Q3200 Kit - to zestaw składający się ze stacji bazowej IP, czujników na drzwi/okna, wykrywacza ruchu z aparatem PIR oraz pilota. Daje możliwość sprawowania zdalnej kontroli nad całym systemem zabezpieczeń oraz urządzeniami domowymi (RTV/AGD),, a także rozbudowania o kolejne elementy – m.in. kamery do monitoringu, czujnik dymu czy czujnik temperatury.


Na co zwrócić uwagę decydując się na system tworzący inteligentny dom?

Decydując się na zakup, budowę czy unowocześnienie domu, który będzie wyposażony w systemy bezpieczeństwa, należy przede wszystkim przeanalizować swoje potrzeby. W większości systemów możliwe jest dowolne modyfikowanie elementów i rozbudowywanie instalacji o kolejne podzespoły. Do najbardziej pożądanych należą: czujnik dymu, czujnik ruchu, zestawy do monitoringu posesji i wnętrza domu, system sterujący bramą wjazdową, domofon czy inteligentne oświetlenie. Wszystko to ma za zadanie zapewnić komfort, ale i również sprawić, że mieszkańcy będą czuli się bezpiecznie – będąc wewnątrz, jak i przebywając poza domem (np. w pracy lub na wakacjach). Bardzo istotną kwestią jest możliwość ustawienia całego systemu smart home zgodnie z preferencjami użytkownika. Dzięki temu zapewni nam komfort użytkowania, bezpieczeństwo oraz oszczędność czasu i pieniędzy.

Panasonic Zestaw startowy KX-HN6010FXW

Skoro już wiesz, jakie systemy bezpieczeństwa w inteligentnym domu są dostępne i na co zwrócić uwagę wybierając wariant dla siebie, koniecznie sprawdź ofertę naszego sklepu. Znajdziesz w niej zarówno zestawy do zarządzania bezprzewodowymi systemami bezpieczeństwa, jak i również dodatkowe urządzenia, o które możesz je rozbudować. Zapewnij sobie i innym domownikom maksymalną wygodę i bezpieczeństwo każdego dnia. Udanych zakupów!


Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów