Jaką baterię słoneczną do ładowania telefonu wybrać?

Autor: Marcin

Jak wiadomo, smartfon przy dłuższej podróży może się rozładować. W miejscu, gdzie nie mamy dostępu do ładowarki, możemy zdać się na powerbanka. Nie jest to jednak konieczne. Na rynku dostępne są specjalne urządzenia – ładowarki solarne, które pozwalają ładować telefon za pomocą energii słonecznej. W ten sposób nie musimy martwić się o brak prądu, bez względu na to, gdzie jesteśmy. Jaką baterię słoneczną do smartfona wybrać?

Telefon ładujący się baterią słoneczną w lesie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest ładowarka solarna
 2. co warto wiedzieć przed zakupem ładowarki słonecznej
 3. jaki model baterii słonecznej do telefonu wybrać

Czym jest ładowarka solarna?

Smartfon ładowany z żółtej baterii słonecznej

Bardzo często w podróży czy też po prostu jeśli rozładuje się nam smartfon, nie mamy dostępu do ładowarki. Ten problem oczywiście rozwiązuje powerbank, ale także on jest ograniczony tylko do swojej pojemności. Na rynku znajdziemy jednak specjalne urządzenia, które pozwalają ładować telefon za pośrednictwem energii słonecznej. W ten sposób nigdy nam jej nie zabraknie. Tego typu urządzenie nazywane jest ładowarką solarną lub baterią słoneczną do smartfona.

Zaletą tej propozycji jest możliwość podłączenia dowolnego urządzenia wszędzie tam, gdzie mamy dostęp do energii słonecznej. Możemy także korzystać z tego sprzętu jako powerbanka. Większość modeli posiada pewną pojemność, która w zupełności wystarczy nawet na kilka ładowań. Zasadniczo najważniejszą częścią baterii słonecznej do smartfona jest element zbierający światło. Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie wymaga znacznie więcej czasu na naładowanie niż tradycyjne ładowarki, które podłączamy do prądu.

Podróże, camping oraz popołudnie na plaży mogą okazać się znacznie prostsze z baterią słoneczną. Nie musimy martwić się o rozładowanie telefonu, głośnika bezprzewodowego czy innego urządzenia, które podłączymy do ładowarki za pomocą standardowego przewodu USB. Producenci udostępniają wiele modeli zbudowanych tak, by mogły wytrzymać jak najwięcej. Warto więc wiedzieć, że nawet trudne warunki nie są przeszkodą.

Polecane powerbanki
 • 169,99 zł
 • 146,99 zł
 • 159,99 zł
 • 159,99 zł
 • 99,99 zł

Co warto wiedzieć przed zakupem ładowarki solarnej?

Bateria słoneczna w kształcie maty do ładowania smartfona

Dostępne na rynku modele różnią się niektórymi parametrami technicznymi. Oprócz nich, bardzo istotny jest wybór sprzętu jedynie od uznanych producentów. Sprawdzony model z dobrymi opiniami będzie charakteryzował się lepszą jakością wykonania oraz dłuższą żywotnością. Co jeszcze trzeba wiedzieć przed zakupem?

 • Moc wyjściowa – ten parametr ma bardzo duży wpływ na ogólną szybkość ładowania. Niestety, producenci nie podają wartości wprost, ale najczęściej znajdziemy informację o napięciu i natężeniu, przez co możemy ją obliczyć w prosty sposób. Ogólna zasada jest klarowna: im więcej, tym lepiej. Przy ładowarkach solarnych należy jednak pamiętać, że moc wyjściowa może zależeć od ustawienia paneli słonecznych.
 • Złącza – warto wybrać urządzenie, które posiada możliwie jak najwięcej portów USB. W ten sposób będziemy mogli ładować kilka sprzętów jednocześnie. Zależy to jednak od osobistych preferencji.
 • Wskaźnik naładowania – musi być on czytelny zarówno w dzień, jak i w nocy. Niektóre modele posiadają mały ekran, na którym wyświetlane są informacje. Częściej jednak spotkamy się z diodami wskazującymi na poziom naładowania sprzętu.
 • Wytrzymałość – najlepiej wybrać model z solidną obudową oraz funkcją wodoodporności. W ten sposób ładowarka solarna będzie idealnym rozwiązaniem na różne wyjazdy, ponieważ to jej główne zastosowanie.

Poza powyższymi kwestiami, warto również zwrócić uwagę na cenę urządzenia. Niektóre baterie słoneczne do telefonu kupimy już za kilkadziesiąt złotych, z kolei inne kosztują nawet 300 czy 400 złotych. Oczywiście bardziej rozbudowane, droższe modele posiadają więcej funkcji, ładują szybciej oraz oferują większą pojemność.

Jaki model baterii słonecznej do telefonu wybrać?

Wśród dostępnych modeli najlepiej zwrócić uwagę na te pochodzące od uznanych producentów. Niestety wiąże się to często z wyższą ceną, jednak nie chcemy, aby nasz sprzęt zbyt szybko uległ uszkodzeniu. Dodatkowo należy stwierdzić, do czego będziemy wykorzystywać dany model. Nie wszystkie ładowarki solarne do smartfona sprawdzą się na biwaku czy nad morzem. Muszą być one wówczas odpowiednio wytrzymałe.

Najbardziej wymagający użytkownicy powinni docenić możliwości PowerNeed ES20000B, czyli panelu solarnego z wbudowanym powerbankiem. Sprzęt posiada aż 20000 mAh, więc wystarczy nawet na kilka ładowań. Wyposażono go w port USB typu C, USB typu B oraz micro USB. Urządzenie ma czytelny wskaźnik naładowania baterii i jest w pełni wodoodporne. To świetny wybór między innymi na biwak. Jego cena to około 250 złotych.

Ciekawym rozwiązaniem są także bardziej kompaktowe urządzenia, takie jak Xtorm Solar Charger Impulse 5000 AM122. Tutaj za cenę 170 złotych otrzymujemy sprzęt, który wygląda podobnie do tradycyjnego powerbanka. Posiada on 5000 mAh pojemności oraz złącza USB i micro USB. Producent zaimplementował tu ponadto wbudowaną latarkę LED. Warto też zwrócić uwagę na PowerNeed S12000G. W tym modelu znajdziemy baterię o pojemności 12000 mAh, co jest całkiem wysokim wynikiem. Wyposażono go w port USB oraz micro USB. Urządzenie wyróżnia się czytelnym wskaźnikiem naładowania, latarką LED i wbudowaną zapalniczką elektryczną. To idealny sprzęt na wycieczkę w góry czy na biwak. Ten model również jest w pełni wodoodporny. Jego cena to 130 złotych.

Przy niższym budżecie także znajdziemy dobrej jakości sprzęt, który sprawdzi się w każdych warunkach. Na przykład PowerNeed S8000G lub PowerNeed ES-4, czyli propozycje za około 120 złotych. Spełnią one swoje zadanie w pełni. Pierwsza opcja posiada nawet wbudowaną baterię o pojemności 8000 mAh. Oba modele są wodoodporne.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link