Jakie baterie litowe 3 V wybrać i jak je ładować?

Autor: Grzegorz

Na co dzień wielu z nas używa urządzeń zasilanych bateriami litowymi. Co w przypadku, gdy np. nasz e-book się rozładuje? Czy kupić nową baterię litową? A może wystarczy ją tylko naładować?

Zegarek leżący na blacie, obok kilka baterii

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. co to są baterie litowe i gdzie się ich używa;
 2. jakie są warianty baterii litowych;
 3. czy i w jaki sposób można ładować baterie litowe.

Baterie litowe – gdzie się ich używa?

Dłoń, w ktorej palcach znajduje się bateria

Rozwój technologii sprawia, że baterie litowe mają coraz szersze zastosowanie. Ich niewielki rozmiar (zwłaszcza pastylkowych) sprawia, że są używane w bardzo wielu urządzeniach: aparatach fotograficznych, płytach głównych, kalkulatorach, pilotach do bram garażowych i samochodów, zegarkach, monitorach tętna, szczoteczkach do mycia twarzy (np. Beautifly B-Pure), akcesoriach rowerowych, termometrach cyfrowych, glukometrach, ciśnieniomierzach czy też w czytnikach e-booków i elektronicznych zabawkach.

Baterie litowe 3 V i ich warianty

Są różne rodzaje baterii litowych, ale bardzo często stosowane są te o napięciu nominalnym 3 V. Istnieją baterie duże, w kształcie walca, jak CR123, które stosuje się np. w czujnikach bezprzewodowych. Jednak najpopularniejsze są baterie pastylkowe lub guzikowe – nazywane tak ze względu na ich okrągły kształt i mały rozmiar. Do takiego typu zaliczają się baterie litowo-manganowe i baterie litowe 3 V. Są one coraz częściej stosowane w zaawansowanych technologicznie urządzeniach o niewielkich gabarytach. Wśród tego typu baterii 3 V możemy wyróżnić kilka najbardziej popularnych wariantów: CR2025, CR2016 oraz CR2032.

 • Bateria litowa typu CR2025. Ta bateria ma wymiary 20 mm x 2,5 mm i waży nieco ponad 2 gramy, a jej pojemność to 150 mAh. Przykładem może być Energizer CR2025. Ten rodzaj baterii stosowany jest w kalkulatorach, pilotach samochodowych, pilotach do soundbarów (np. do modelu Jamo SB 36), aparatach fotograficznych i innych elektronicznych urządzeniach, np. wagach, czujnikach, sprzęcie medycznym i sportowym, pilotach zdalnego sterowania czy nawet w kartach dźwiękowych.
 • Bateria litowa CR2016. Wymiary tej baterii to 20 mm x 1,6 mm, waga – 4 gramy, a pojemność – 90 mAh. Polecanym modelem jest Energizer CR2016. Jest odporna na skrajne temperatury (od -10 do 60°C) i posiada stałe napięcie niemal przez cały okres jej żywotności. Jest również lżejsza od standardowych baterii. Używać jej można w różnych urządzeniach: termometrach pokojowych (np. w modelu Stadler Form Selina, z funkcją pomiaru wilgoci i wyświetlania odczuwalnej temperatury, mamy dwie baterie litowe), komputerach, kalkulatorach, czytnikach e-booków, aparatach, termometrach, alarmach samochodowych, zegarkach czy wagach kuchennych (np. RAVEN EWK002).
 • Bateria litowa 3 V CR2032. Baterie tego typu (np. VARTA CR2032) ważą około 12 gramów, ich wymiary to 120 mm x 80 mm, a pojemność – około 200 mAh. Są stosowane w różnych urządzeniach elektronicznych: płytach głównych, ciśnieniomierzach, aparatach, kalkulatorach, termometrach, zegarkach, wagach łazienkowych (np. waga łazienkowa Hendi 580226 w komplecie posiada 2 baterie litowe), wagach kuchennych (np. Kenwood DS401 KW, z funkcją automatycznego wyłączania i wyświetlacza LCD, jest zasilany jedną baterią i posiada maksymalne obciążenie do 8 kg oraz dokładność pomiaru do 2 gramów) czy alarmach samochodowych i napędach do drzwi garażowych. Bateria typu CR2032 także jest odporna na ekstremalną temperaturę.
Polecane baterie
 • 20,99 zł
 • 16,99 zł
 • 9,99 zł
 • 12,99 zł
 • 14,99 zł

Baterie litowe – kilka słów o ładowaniu

Element komputera stacjonarnego, w którym pensetką wymieniana jest bateria

Baterie litowe mają wiele zalet. Są tanie, wielofunkcyjne i łatwo je wymienić. To, co jest ich zaletą, może stać się jednak ich wadą. Pamiętać należy bowiem, że baterie litowe są bardzo niewielkich rozmiarów, co rodzi ogromne niebezpieczeństwo – ryzyko zadławienia się nimi przez dzieci. Baterie trzeba więc trzymać z dala od nich, a najlepiej w miejscu do tego najbardziej odpowiednim, czyli w samym urządzeniu i wyjmować tylko w razie konieczności ich wymiany. Eksperymenty i nieostrożność mogą zaszkodzić i dzieciom, i dorosłym, dlatego warto zabezpieczyć gniazdo baterii poprzez zaklejenie go taśmą. Dzięki temu dziecko nie będzie mogło się do niego dostać, jeżeli urządzenie na baterie litowe znajdzie się w jego rękach.

Baterie litowe są jednorazowego użytku, dlatego w przypadku ich wyczerpania, należy po prostu je wymienić. Nie jest to duży wydatek, ponieważ takie baterie kosztują kilka złotych. Nie ma więc na czym oszczędzać. Ładowanie takich baterii nie jest możliwe, a w każdym razie odradza się to z powodu dużego ryzyka związanego z oddziaływaniem tworzywa, jakim jest lit. Bateria może nawet wybuchnąć, więc prób ładowania najlepiej po prostu zaniechać i wydać kilka lub kilkanaście złotych na nowe sztuki.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link