Bateria kuchenna jednodźwigniowa czy dwudźwigniowa – którą wybrać?

Autor: Zosia

Bateria kuchenna jednodźwigniowa dominuje nad dwudźwigniową pod względem szybkości ustawienia odpowiedniej temperatury i strumienia wody. Pomaga więc w oszczędzaniu tego cennego zasobu. Po modele dwudźwigniowe sięga się natomiast dla uzyskania określonego efektu, na przykład w aranżacjach retro.

Nowoczesna bateria jednodźwigniowa do kuchni

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. kiedy warto zamienić baterię kuchenną jednodźwigniową na dwudźwigniową
  2. jakie zalety ma bateria jednouchwytowa
  3. jakie modele jednodźwigniowe dostępne są na rynku
  4. ile kosztują baterie kuchenne

Kiedy warto zamienić baterię kuchenną jednodźwigniową na dwudźwigniową?

Biała jednodźwigniowa bateria do kuchni

Porównanie kuchennej baterii jednodźwigniowej i dwudźwigniowej nie pozostawia wątpliwości. Baterie jednouchwytowe są prostsze w obsłudze, pozwalają szybciej ustawić pożądany strumień wody i jej temperaturę, przez co przyczyniają się także do oszczędności tego surowca. Bateria jednouchwytowa umożliwia jednoczesne sterowanie ciśnieniem i temperaturą wody. Jest to opcja szczególnie przydatna przy czynnościach zajmujących niewiele czasu, jak na przykład mycie rąk. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie zawsze i nie wszędzie montuje się obecnie baterie jednodźwigniowe. W łazienkach stylizowanych na retro, salonach urody, hotelach, spa, czyli wszędzie tam, gdzie duże znaczenie ma estetyka, często pojawiają się baterie dwudźwigniowe. Baterie dwuuchwytowe kuszą zwłaszcza miłośników ponadczasowej klasyki. Świetnie prezentują się we wnętrzach w stylu prowansalskim czy stylizowanych na brytyjskie. Właściwie jedynie estetyka i pewien efekt wizualny, jaki chce się osiągnąć, mogą skłonić do zamiany baterii jednouchwytowej na dwudźwigniową.

Przewaga kuchennej baterii jednodźwigniowej nad dwudźwigniową

Bateria kuchenna powinna być przede wszystkim wygodna. Dlatego też jednodźwigniowa zawsze wygrywa na tym polu z modelem dwudźwigniowym. W kuchni ręce często są zajęte lub brudne. Ustawienie strumienia wody w jednouchwytowej baterii wymaga tylko jednej ręki. Wystarczy unieść lub opuścić uchwyt i przesunąć go w prawo lub w lewo. Prostota tego rozwiązania jest w kuchni niezwykle przydatna. Ponadto jest ono zdecydowanie bardziej ekonomiczne. W dwuuchwytowej baterii ustalenie właściwej temperatury wody zimnej i ciepłej oraz użycie dwóch osobnych pokręteł zajmuje nieco więcej czasu, a woda przecież leci… Oszczędność tego cennego zasobu jest obecnie jednym z częściej poruszanych tematów w zakresie indywidualnych zmian, które na rzecz środowiska może w domu wprowadzić każdy. Bateria dwudźwigniowa w zestawieniu z jednodźwigniową w kontekście ekologii, oszczędności i mniejszych wydatków jednoznacznie przegrywa. To właśnie montaż odpowiedniej baterii w dużym stopniu odpowiada za oszczędny pobór wody. Bateria jednouchwytowa to o 30% większa oszczędność wody niż w przypadku baterii dwuuchwytowej (Franke Sirius Side 760).

Polecane baterie kuchenne
  • 949 zł
  • 479 zł
  • 915 zł
  • 799 zł
  • 535 zł

Czym może zaskoczyć kuchenna bateria jednodźwigniowa?

Kobieta napełnia butelkę wodą w kuchni

Kuchenna bateria jednodźwigniowa wcale nie musi być mniej retro niż ta dwudźwigniowa. Baterie jednodźwigniowe są bardziej funkcjonalne. Wybór pod kątem stylistyki jest bardzo szeroki. Taką baterię można dostosować do każdej kuchni i łazienki. Na rynku obecnie bez problemu znajdziemy modele niezwykle estetyczne, niebanalne (Deante GERBERA BGB B720, Schock PIA 537120), pasujące do wnętrz urządzonych w klasycznym czy barokowym stylu. Jednouchwytowe baterie niejednokrotnie charakteryzuje nowoczesna, ciekawa, ale jednocześnie prosta forma (Franke Pola, Blanco MIDA-S 521455). Baterie jednodźwigniowe, w przeciwieństwie do kuchennych modeli dwudźwigniowych, wyposażyć można w rozwiązania pozwalające dostosować je do różnych typów kuchni. Przykładem może być jednouchwytowa składana bateria kuchenna, która została zaprojektowana z myślą o zlewozmywakach montowanych przy oknie. Taką baterię bez problemu da się unieść lekko do góry i położyć na boku, co umożliwia otwarcie okna bez ryzyka uszkodzenia instalacji hydraulicznej.

Warto także zwrócić uwagę, żę wiele modeli baterii kuchennych jednouchwytowych wyposaża się dzisiaj w dodatkowe rozwiązania redukujące ilość zużywanej wody, m.in. perlatory. Zastosowanie ich pozwala zwiększyć oszczędność wody o 40, a nawet o 50%.

Ile kosztują kuchenne baterie jednodźwigniowe i dwudźwigniowe?

Jednodźwigniowa bateria kuchenna kosztuje od 150 zł do nawet kilku tysięcy złotych, dwudźwigniowa sytuuje się mniej więcej w tym samym przedziale. Najdroższe opcje dwudźwigniowe są nieco tańsze niż ich jednouchwytowe odpowiedniki. Warto jednak pamiętać, że te niewielkie różnice (na korzyść baterii dwudźwigniowej) bardzo szybko się niwelują. Mniejsze koszty ilości zużytej wody w przypadku baterii jednouchwytowych powinny skłaniać do rezygnacji z kupna nawet najtańszych rozwiązań dwuuchwytowych.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link