Jaką baterię do zegarka wybrać? Proponowane produkty

Autor: Piotr

Popularne w ostatnich czasach smartwatche oraz sportowe zegarki elektroniczne nie wyparły dotąd tradycyjnych czasomierzy na baterie. Warto wiedzieć, jakie są rodzaje baterii do zegarków, a także jak je wymienić. Dzięki temu można przygotować się na sytuację, w której czasomierz przestanie działać.

mężczyzna z zegarkiem na ręce

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są rodzaje baterii do zegarków;
 2. czym się kierować przy wyborze baterii do zegarka;
 3. jak wymienić baterię w zegarku.

Baterie do zegarków: rodzaje i cechy

mężczyzna naprawia zegarek

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów baterii zegarkowych, które różnią się parametrami, ceną, a także jakością. Wśród trzech podstawowych kategorii baterii do zegarków można wyróżnić:

 • baterie alkaliczne, które oznaczone są symbolem LR, są to stosunkowo tanie produkty, jednak ich minusem jest mała wytrzymałość;
 • baterie srebrowe z symbolem SR, które mają bardzo duży stosunek pojemności do masy, czego konsekwencją jest wytrzymałość i długie działanie. Ten rodzaj baterii jest bezpieczny, ponieważ nie ulega zapaleniu, natomiast jego wadą może okazać się wyższa cena;
 • baterie litowe, oznaczone symbolem CR, których główną cechą jest dobra wytrzymałość oraz trwałość. Oferta tego rodzaju produktów znacząco poszerzyła się w ostatnich latach.

Wybierając baterię do zegarka, warto kierować się jej wytrzymałością. Zdecydowanie najpopularniejsze są baterie alkaliczne ze względu na niską cenę, jednak coraz więcej osób wybiera baterie srebrowe lub litowe, które są dużo droższe, jednak zapewniają dłuższy czas działania zegarka. Warto zwrócić uwagę na inne parametry, takie jak średnica, długość i grubość. Spore znaczenie ma zapoznanie się z instrukcją czasomierza. Warto także zanieść sprzęt do zegarmistrza i poprosić go o dobór odpowiednich baterii. W ten sposób można mieć pewność, że będą one pasowały do zegarka. Jeśli użytkownik chce samodzielnie dobrać baterię, może sprawdzić dane techniczne swojego urządzenia lub precyzyjnie zmierzyć poprzednią baterię. Należy zaznaczyć, że niektóre czasomierze mają funkcję „end of life”, która informuje o stanie baterii. Gdy jest ona bliska wyczerpania, wskazówka zaczyna przeskakiwać nie co 1 sekundę, ale co 5. Dzięki temu użytkownik z łatwością stwierdza, że nastał moment na wymianę baterii.

 • 359 zł
 • 649 zł
 • 2 229 zł
 • 939 zł
 • 389 zł

Jak wymienić baterię w zegarku?

wnętrze zegarka

Wymiana baterii w zegarku jest raczej skomplikowaną czynnością, dlatego większość użytkowników decyduje się na wizytę u zegarmistrza lub jubilera. Warto jednak wiedzieć, że możliwe jest samodzielne wymienianie baterii, jednak potrzebne są odpowiednie narzędzia – zwykle tępy nóż, śrubokręt oraz plastikowa pęseta. Niektórzy zastanawiają się nad tym, gdzie można kupić baterię do zegarka. Przede wszystkim można udać się do zegarmistrza lub sklepu specjalistycznego. Możliwy jest także zakup odpowiedniej baterii w sklepie ze sprzętem elektronicznym. Należy zaznaczyć, że po wymianie baterii trzeba nastawić godzinę w prawidłowy sposób. Oznacza to, że należy nakręcić zegarek zgodnie z ruchem wskazówek, a nie w odwrotną stronę. Konsekwencją niewłaściwego ustawienia godziny może być uszkodzenie mechanizmu wewnątrz czasomierza. W przypadku drogich, luksusowych zegarków nie należy decydować się na samodzielną wymianę baterii, ponieważ można je uszkodzić, a także stracić gwarancję producenta. Podobnie wygląda sprawa wymiany baterii w zegarkach wodoszczelnych, ponieważ tutaj potrzebne są narzędzia specjalistyczne. Właśnie dlatego najbardziej polecana jest wizyta u zegarmistrza, tym bardziej że koszt wymiany baterii w zegarku nie jest bardzo duży.

Proponowane baterie do zegarków

Większość osób kupujących zegarki kieruje się przede wszystkim designem produktu, a to właśnie rodzaj baterii i jej wytrzymałość mają kluczowe znaczenie. W praktyce warto więc zwracać uwagę na zegarki, które mają baterię jonową lub srebrową, ponieważ może to uchronić przed problemami w przyszłości. Warto wiedzieć, że bateria nazywana jest sercem czasomierza, dlatego dobrze jest poszukać odpowiedniego modelu. Jeśli chodzi o wymianę baterii do zegarka, to należy kierować się parametrami technicznymi i danymi ze strony producenta czasomierza. Wśród polecanych baterii można wyróżnić:

Decydując się na wymianę baterii w zegarku, należy zwrócić uwagę na symbole na poprzedniej baterii, a także sprawdzić zalecenia producentów. Niektóre rodzaje baterii zostały wyprodukowane do konkretnych modeli lub marek zegarków. Należy zaznaczyć, że w większości czasomierzy baterie działają przez mniej więcej 2 lata, chociaż na rynku można dostać modele, które będą świetnie sprawdzać się nawet 10 lat. Są one jednak dużo droższe i dostępne tylko w profesjonalnych sklepach oraz u zegarmistrzów.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów