Atrapa kamery – dlaczego warto jej używać?

Autor: Piotr

Atrapa kamery to urządzenie, dzięki któremu możemy skutecznie podnieść poziom naszego bezpieczeństwa. Dostępne na rynku modele różnią się między sobą m.in. wyglądem czy rodzajem zasilania. Na co zwrócić uwagę przy zakupie atrapy kamery, by jak najlepiej spełniała swoją funkcję?

Kamera wewnątrz budynku

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest atrapa kamery;
 2. jak wybrać atrapę kamery;
 3. jakie są zalety używania atrapy kamery.

Atrapa kamery – do czego służy?

Dłonie mężczyzny montujące kamerę

Monitoring to jedna z najczęściej stosowanych form ochrony budynków i posesji. Wyróżnia go duża skuteczność i efektywność. Czasem już sama obecność kamery odstrasza potencjalnych złodziei i sprawia, że monitorowany przez nią obszar jest bezpieczniejszy i lepiej chroniony. Co prawda najprostsze modele kamer nie są zbyt drogie, ich ceny zaczynają się od 100 zł. Trzeba jednak pamiętać, że same urządzenia rejestrujące nie wystarczą. Aby w pełni korzystać z kamer, należy dokupić do nich jeszcze sprzęt i akcesoria, np. kable czy dyski pamięci. Wszystko to wiąże się z dodatkowymi kosztami. Z tego właśnie powodu w wielu przypadkach warto zastanowić się nad atrapą kamery. Takie urządzenie nie dość, że pozwoli na uniknięcie inwestowania w drogie systemy monitoringu, to jest równie skuteczne w odstraszaniu nieproszonych gości, co prawdziwa kamera.

Atrapy kamer to urządzenia, które są imitacją prawdziwych kamer. Zasadniczą różnicą jest brak możliwości rejestrowania obrazu oraz przesyłania go. Kamera atrapa jest bardzo podobna do kamer CCTV pod względem budowy, kształtu czy koloru. Ponadto niektóre modele wyposażone są w dodatkowe funkcje, dzięki którym jeszcze trudniej odróżnić je od prawdziwych kamer, np. migające diody LED imitujące czujnik ruchu. Atrapa kamera dzięki swojemu realistycznemu wyglądowi może z powodzeniem pełnić rolę dobrej ochrony posesji i budynków, takich jak dom, firma czy magazyn.

 • 1 649 zł
 • 149,99 zł
 • 119,99 zł
 • 169,99 zł
 • 159,99 zł

Jak wybrać atrapę kamery?

Kamera wewnątrz domu

Jeżeli chcemy kupić atrapę kamery, musimy zastanowić się nad kilkoma istotnymi aspektami i odpowiedzieć sobie na pytania dotyczące tego, czego oczekujemy od urządzenia. Przede wszystkim należy określić, czy ma to być atrapa kamery zewnętrznej czy wewnętrznej. Odpowiednia atrapa kamery musi wyglądać realistycznie w miejscu, w którym się znajduje. Oznacza to, że w pomieszczeniach używamy atrap kamer wewnętrznych, a na zewnątrz budynków atrapy kamery zewnętrznej, np. Eura AK-01B3. Atrapa kamery do monitoringu powinna być dostosowana do warunków, w jakich będzie się znajdować. Jeżeli wybieramy atrapę kamery do stosowania na zewnątrz, to zwróćmy uwagę, czy dany model jest odporny na różne warunki pogodowe, np. na działanie niskich i wysokich temperatur. Do stosowania na zewnątrz świetnie sprawdzi się kamera atrapa Vivanco 37521, która jest wodoodporna.

Kolejna kwestia to jak najdokładniejsze odwzorowanie przez atrapę kamery wyglądu prawdziwej kamery. Istotne są nawet najmniejsze detale. Atrapa kamery powinna wyglądać jak profesjonalne urządzenie, a nie plastikowa zabawka. Przy wyborze dobrze mieć na uwadze wierność imitacji atrapy względem oryginalnych urządzeń monitorujących.

Nie mniej istotne są dodatkowe funkcje, w które producenci atrap wyposażają swoje produkty, by wyglądały jeszcze bardziej realistycznie. Bardzo popularne są atrapy kamer zewnętrznych z czujnikiem ruchu, ruchome atrapy kamer czy atrapy kamer z diodą LED świecącą na czerwono. W taką diodę wyposażona jest atrapa kamery CEE SOL1200.

Atrapy kamer mogą mieć również różne rodzaje zasilania. Atrapa kamery solarna najczęściej wykorzystywana jest na zewnątrz budynków, a kamera atrapa na baterie (np. Eura AK-03B3) wewnątrz pomieszczeń.

Atrapy kamer, tak jak prawdziwe kamery, mogą występować w wielu formach. Na rynku możemy znaleźć kilka typów atrap kamer, takich jak: atrapa kamery kopułkowa, atrapa kamery z obrotowym ramieniem, atrapa kamery sufitowa czy atrapa kamery z czujnikiem ruchu.

Atrapa kamery – czy warto?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – tak, warto. O ile prawdziwa kamera jest świetnym środkiem zapobiegającym kradzieżom, włamaniom czy aktom wandalizmu, o tyle atrapa kamery jest bardzo dobrym i tanim jej zamiennikiem.

Atrapy kamery mają wiele zalet, m.in.:

 • Są niemal nie do odróżnienia od prawdziwych urządzeń monitorujących – odpowiednia atrapa kamery jest niemal niemożliwa do odróżnienia od prawdziwego urządzenia. Jeżeli wybierzemy pasujący do otoczenia model, który jest wyposażony w dodatkowe funkcje, takie jak diody LED czy czujniki ruchu, to możemy być pewni, że atrapa spełni swoje zadanie.
 • Koszty – są nieporównywalnie mniejsze niż w przypadku używania zwykłych kamer. Ceny atrap zaczynają się już od kilkunastu złotych za sztukę.
 • Łatwość obsługi – atrapy kamer nie wymagają specjalistycznej instalacji czy łączenia ich z urządzeniami odbierającymi obraz. Jedyne, co należy zrobić, to zamontować atrapę w pożądanym miejscu i skierować w odpowiednią stronę.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link