Aparty Instax i Polaroid, czyli aparaty drukujące zdjęcia – co warto o nich wiedzieć?

Autor: Klaudia

Dzisiaj, w czasie, gdy fotografię zdominowały urządzenia cyfrowe, aparaty drukujące zdjęcia stanowią mniejszość.  Jeżeli jednak chcesz od razu rozdać wydrukowane fotki, czy po prostu lubisz mieć uwidocznione na papierze chwile np. ze spotkania rodzinnego, to aparat wywołujący zdjęcia jest nie do przecenienia. Na rynku są dostępnych jest niewiele firm oferujących wydruk zdjęć od razu po ich zrobieniu. Są to przede wszystkich aparaty Polaroid oraz Instax firmy Fujifilm. Jaki aparat wybrać i czym się kierować przy wyborze? Przeczytaj nasz artykuł!

Aparat wywołujący zdjęcia świetnie się nadaje do selfie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym są aparaty natychmiastowe i do czego służą,

- jakie są wady i zalety aparatów drukujących zdjęcia,

- jakie są najciekawsze modele aparatów Instax i Polaroid.

Czym są aparaty natychmiastowe i do czego służą?

Aparat drukujący zdjęciaZłote czasy aparatów natychmiastowych to lata 90. XX wieku. Wtedy mogłeś za pomocą takiego aparatu (właściwie tylko Polaroidem) robić zdjęcia i od razu mieć je do dyspozycji. Była to jedyna forma dostępu do zdjęć od razu po wykonaniu fotografii. W tradycyjnych aparatach nie było możliwości podglądu zdjęcia na ekranie, a same zdjęcia naświetlane były na kliszy i wywoływane w studiach fotograficznych. Aparat drukujący zdjęcia był więc unikalny na tle ówczesnych aparatów.

W dzisiejszych czasach aparaty cyfrowe i smartfony zdominowały rynek fotografii. Obecna generacja aparatów wywołujących zdjęcia to również awangarda wśród aparatów fotograficznych, ale już z innego powodu. Teraz, gdy zdjęcia można oglądać od razu po wykonaniu na ekranie i ustawiać opcje widoku każdego z nich, aparat natychmiastowy daje możliwość drukowania zdjęć tak, aby można ich było użyć nie tylko w wirtualnej rzeczywistości.

Aparaty te są najczęściej przystosowane do robienia zdjęć z ręki, są poręczne i możesz je zabrać do torby lub plecaka. Najczęściej sprawdzają się na spotkaniach rodzinnych, na imprezach, koncertach, kiedy możesz utrwalić chwile, rozdać wywołane zdjęcia wszystkim zainteresowanym wraz np. z kontaktem do siebie. To oryginalna pamiątka, którą możesz sprawić najbliższym.

CZY WIESZ, ŻE...

Niektóre aparaty natychmiastowe wykorzystują do druku zdjęć technologię amerykańskiej firmy ZINK, która opatentowała nową technologię druku (Zero Ink), w której niepotrzebne są klasyczne wkłady atramentowe.

Jakie są wady i zalety aparatów drukujących zdjęcia?

Podstawową zaletą aparatów drukujących zdjęcia jest to, że zdjęcia są dostępne natychmiast. Aparaty takie mają wiele funkcji, które ułatwiają wykonywanie fotografii w czasie spotkań, imprez czy zdjęć portretowych. Posiadają automatyczną lampę błyskową, która w słabym świetle optymalizuje luminescencję odpowiednio do odległości od fotografowanego obiektu. Dodatkowo mają opcję doświetlenia, aby poprawiać jakość zdjęć dzięki przyciskowi Błysk dopełniający w aparacie Fujifilm Instax Wide 300.

Takie dostosowanie do specyfiki fotografowania mają praktycznie wszystkie aparaty natychmiastowe.

W tego typu urządzeniach musisz liczyć się z ograniczoną liczbą zdjęć, jakie możesz wydrukować dzięki specjalnym wkładom. To duży minus względem praktycznie nieograniczonej liczby zdjęć, jakie możesz zapisać na karcie pamięci w aparatach cyfrowych.

Aparaty wywołujące zdjęcia dają zwykle słabszą jakość zdjęć niż w zwykłych aparatach cyfrowych. Jednak dla celu, dla którego te urządzenia są przeznaczone, w zupełności wystarczają.

 

  • 549 zł
  • 439 zł
  • 299 zł
  • 299 zł
  • 299 zł

Jakie są najciekawsze modele aparatów Instax i Polaroid?

Warto przyjrzeć się wybranym aparatom natychmiastowym. Polaroid preferuje analogowe urządzenia wywołujące zdjęcia. Polaroid OneStep 2 VF to sprzęt, którego design oparto na kultowym modelu Polaroid OneStep z 1977 roku. Wewnątrz zostały umieszczone podzespoły przygotowane z wykorzystaniem najnowszych technologii, pozwalających na uzyskanie wysokiej jakości zdjęć na trwałym papierze. Aparat umożliwia wykonywanie fotografii natychmiastowych w klasycznym formacie 4.2" x 3.5" (107 mm x 88 mm).

Z kolei aparat Fujifilm Instax Mini 70 posiada zdefiniowane tematyczne programy, np. tryb Selfie do robienia autoportretów. Dzięki temu urządzenie automatycznie reguluje długość ogniskowej i jasność na poziomie zoptymalizowanym do zdjęć typu selfie. Specjalne lusterko umieszczone obok obiektywu pozwala sprawdzić kadrowanie, aby uzyskać najlepszy kąt dla Twoich zdjęć. Kaseta z filmem zapewnia natychmiastowe zdjęcia, które zmieszczą się w portmonetce, portfelu czy niewielkiej ramce na zdjęcie.

Fujifilm Instax Square SQ6 przypomina wyglądem zwykły aparat kompaktowy. Zapewnia kwadratowy format, dzięki czemu już nie musisz się zastanawiać czy fotografować w pionie czy w poziomie. Czas wywołania zdjęcia to około 90 sekund. Aparat ma kilka programów do fotografowania, np. tryb Makro, pozwalający rejestrować obiekty z odległości 30-50 cm, tryb Selfie i Krajobraz.

PORADA EKSPERTA

Pamiętaj, że w przypadku tego typu aparatów największy koszt to wkłady – za jedno zdjęcie zapłacisz około 3 zł.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów