Jasny obiektyw – stałoogniskowy czy szerokokątny?

Autor: Anna

Jasny obiektyw to pojęcie określające charakterystyczne cechy techniczne. Taki sprzęt najprościej rozpoznać po wartości maksymalnej przysłony – możliwa do osiągnięcia średnica otworu musi mieścić się w przedziale od f/2.8 do f/1.4. Jasne obiektywy mogą znacznie się od siebie różnić, warte uwagi są między innymi te stałoogniskowe lub szerokokątne.

Fotografowanie aparatem z jasnym obiektywem

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co to jest jasny obiektyw
  2. czym jest i do czego można wykorzystać jasny obiektyw stałoogniskowy
  3. czym jest i do czego służy jasny obiektyw szerokokątny

Co to jest jasny obiektyw?

Widok na miasto przed jasny obiektyw

Jasny obiektyw to potoczna nazwa określająca konkretną grupę obiektywów do aparatów fotograficznych, które cechują się dużą średnicą otworu w przesłonie. Najprościej rzecz ujmując, jasny obiektyw przepuszcza więcej światła do wnętrza aparatu, dzięki czemu znajdujący się w środku materiał światłoczuły jest lepiej doświetlony.

Jasne obiektywy to takie, w których wartość maksymalnej przysłony mieści się w przedziale od f/2.8 do f/1.4. Co to oznacza w praktyce? Duży otwór względny pozwala uzyskać mniejszą głębię ostrości. Zdjęcia wykonane obiektywem tego typu są ostre na pierwszym planie i rozmyte w tle. Jest to tak zwany efekt bokeh, chętnie wykorzystywany w fotografii artystycznej, który wyraźnie uwypukla najważniejszy obiekt w kadrze. Istotną zaletą jasnych obiektywów jest też to, że mogą one służyć do wykonywania zdjęć przy niekorzystnych warunkach oświetleniowych. Dzięki temu użytkownik może swobodnie fotografować przy zachmurzonym niebie albo w nocy przy sztucznym świetle, bez dodatkowego doświetlenia. Oznacza to dużą elastyczność i swobodę dla każdego fotografa, która jest szczególnie pożądana w fotografii ulicznej czy reporterskiej oraz wszędzie tam, gdzie sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie i nie ma czasu na rozstawianie sprzętu doświetlającego. Do jasnych obiektywów można zaliczyć między innymi obiektyw Sony FE 85mm f/1,8 i Canon EF 85 mm f/1.4 L IS USM.

Jasny obiektyw stałoogniskowy – do czego służy?

Ogniskowa to odległość dzieląca ognisko układu optycznego od punktu głównego tegoż układu. W fotografii mierzona jest pomiędzy matrycą a obiektywem. Ogniskowa bezpośrednio przekłada się na kąt widzenia obiektywu, czyli mówi o tym, jakie powiększenie fotografowanego obrazu możemy uzyskać oraz jaka będzie jego głębia ostrości.

Jasne obiektywy stałoogniskowe, na przykład Nikon AF-S 35 mm f/1,8 G DX Nikkor, jak można się domyślić, posiadają niezmienialną wartość ogniskowej. Oczywiście mogą one zaoferować to samo, co każdy inny jasny obiektyw – miły dla oka i profesjonalnie wykonany efekt bokeh oraz dobrą jakość obrazu nawet przy niekorzystnym oświetleniu. Co jednak odróżnia je od modeli o zmiennej ogniskowej? Przede wszystkim prostsza, bardziej zwarta konstrukcja. W tego typu obiektywach wykorzystuje się mniejszą liczbę soczewek. Dzięki temu są one lżejsze i mogą zapewnić lepszą jakość obrazu (każdy dodatkowy element to większe prawdopodobieństwo wad optycznych).

Podsumowując, jasne obiektywy stałoogniskowe, takie jak Nikon AF-S 50 mm f/1.8G, gwarantują przyjemny dla oka bokeh, dobrą jakość przy słabym oświetleniu, ważą mniej, są lepiej skonstruowane i zapewniają wierniejsze odwzorowanie fotografowanego obrazu. W związku z tym mogą służyć zarówno do fotografii amatorskiej, jaki i profesjonalnej.

Polecane obiektywy
  • 12 499 zł
  • 2 389 zł
  • 3 249 zł
  • 7 399 zł
  • 2 199 zł

Do czego można wykorzystać jasny obiektyw szerokokątny?

Aparat kompaktowy z jasnym obiektywem Sony Cyber-shot DSC-RX100

Jasne obiektywy szerokokątne, na przykład Sigma 16 mm f/1,4 DC DN Sony E, jak sama nazwa wskazuje, umożliwiają uchwycenie obrazu w szerokim kadrze, czyli obejmującym zakres od 60 nawet do 180 stopni. Ogniskowa takich obiektywów jest równa lub mniejsza niż 35 mm (w przypadku formatu małoobrazkowego).

Obiektywy szerokokątne dzieli się na:

  • rektilinearne – w ich przypadku zastosowano rozwiązania ograniczające dystorsję beczkowatą, czyli zniekształcenia linii prostych na zdjęciu;
  • typu rybie oko – tutaj z kolei specjalnie nie koryguje się dystorsji beczkowatej, aby uzyskać artystyczny efekt polegający na mocnym zakrzywieniu linii obrazu w kadrze.

Szeroki kąt widzenia chętnie wykorzystuje się przy fotografii krajobrazowej, a także przy robieniu zdjęć obiektom o pokaźnych rozmiarach z bliskiej odległości (na przykład wysokim budynkom, statkom wycieczkowym). Jasnego obiektywu szerokokątnego można też użyć przy fotografowaniu dużej liczby osób z bliska, a także wszędzie tam, gdzie jednym kadrem trzeba objąć rozległy obszar. Warto również wiedzieć, że ten typ obiektywu cechuje się dużą głębią ostrości, czyli łatwiej nim uzyskać tę samą ostrość na wszystkich planach (efekt odwrotny do bokeh).

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów