Ogólne informacje na temat procesorów AMD Ryzen

Autor: Anna

AMD Ryzen 5 3600, AMD Ryzen 7 2700X, a może AMD Ryzen 9 3900X? Jeżeli chcemy samodzielnie dobrać komponenty komputera, lecz nie trzymamy ręki na pulsie w tematach technologicznych, możemy poczuć się zdezorientowani. Jaki procesor sprawi, że będziemy zadowoleni z zakupu i uda nam się czerpać maksymalną satysfakcję z użytkowania komputera? Odpowiedź na to pytanie zależy od naszych indywidualnych preferencji dotyczących ceny i ogólnych zastosowań. Możliwie najwyższa wydajność nie jest czymś, co powinno interesować wszystkich użytkowników, ponieważ mogą wtedy przepłacić bez dobrego powodu. Wybór procesora – nawet jeśli na pewno ma to być sprzęt z rodziny Ryzen – to tak naprawdę kwestia, nad którą trzeba chwilę pomyśleć. Innymi słowy, nie będzie to spontaniczna decyzja.

procesor w dużym zbliżeniu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. ogólnych informacji o firmie AMD i serii Ryzen
  2. jakie są przykładowe procesory Ryzen

Ogólne informacje na temat firmy AMD oraz serii Ryzen

procesor Ryzen na czarnym tle

Procesory AMD Ryzen są dziś bardzo popularne, ale jakie były początki firmy AMD? Warto zapoznać się chociażby z garścią informacji na ten temat. Wiele osób zgodzi się ze stwierdzeniem, że w przeszłości to firma Intel dominowała na rynku procesorów. Z czasem konkurencja w postaci AMD nabierała na sile, choć trzeba przyznać, że początki były skromne. O co dokładnie chodzi? Otóż AMD (Advanced Micro Devices) zajmowało się naśladowaniem produktów firmy Intel, ponieważ ich pierwszy mikroprocesor był efektem inżynierii wstecznej. Krótko mówiąc, chip Am9080 nie był stuprocentowym owocem pracy inżynierów AMD, lecz naśladowania jednostki Intel 8080. Oczywiście z czasem Advanced Micro Devices podjęło się stworzenia całkowicie autorskich procesorów, a pierwsza była seria K5. Co ciekawe, litera K nie jest przypadkowa, gdyż miała nawiązywać do kryptonitu, czyli jedynej rzeczy mogącej osłabić Supermana. AMD, jako ta mniejsza firma na rynku, chciała przygasić dominującego gracza i zwiększyć popularność swoich produktów (Intel był dla nich jak Superman, z którym próbowali walczyć).

To, co zostało opisane wyżej, jest już przeszłością, bo dzisiaj AMD jest bardzo ważnym graczem na rynku procesorów, który swoją popularnością bije firmę Intel. Pomogły w tym między innymi procesory z rodziny Ryzen, których pierwsza generacja została oparta na architekturze Zen. Produkty AMD Ryzen zyskały uznanie konsumentów ze względu na świetny stosunek jakości do ceny. Rywalizacja z układami Intela nabrała na sile, a pozycja lidera została istotnie zachwiana. Gdyby się nad tym zastanowić, to jest to niezwykle korzystne dla konsumentów. Jeżeli jeden producent CPU zyskuje zbyt dużą dominację, to nie musi mieć konkurencyjnej oferty. Sytuacja, w której Intel oraz AMD zawzięcie konkurują, to najlepszy możliwy scenariusz.

Polecane procesory
  • 1 399 zł
  • 2 179 zł
  • 1 539 zł
  • 1 099 zł
  • 1 079 zł

Przykładowe procesory AMD Ryzen

mężczyzna testujący procesor

AMD Ryzen 5 3600 to niezwykle popularny procesor dla trochę bardziej oszczędnych graczy (nie jest to najwyższa półka cenowa). Znajdziemy tu 6 rdzeni oraz 12 wątków, lecz większość osób przyznaje, że procesor ten oferuje bardzo zadowalające osiągi. AMD Ryzen 3600 w grach radzi sobie na tyle dobrze, że można go polecić sporej części miłośników rozrywki elektronicznej. Jest to świetna propozycja dla tych, którzy nie chcą wydawać nadmiernie wysokiej kwoty na procesor, lecz wciąż chcą mieć wszechstronną konstrukcję, która sprawdzi się w grach oraz podczas pracy z różnymi programami. Krótko mówiąc, AMD Ryzen 5 3600 to znakomita propozycja pod względem stosunku jakości do ceny.

AMD Ryzen 7 2700X to procesor z 8 rdzeniami i 16 wątkami. Można powiedzieć, że ten sprzęt to już bardziej elitarny CPU, który spodoba się wymagającym użytkownikom. Każdy, kto stawia na płynną pracę podczas zaawansowanych zadań oraz podczas zabawy z grami o zaawansowanej grafice, będzie brał pod uwagę AMD Ryzen 7 2700X. Jest to po prostu jeden z najwydajniejszych procesorów drugiej generacji Ryzen, spełniający oczekiwania wielu nabywców. Wiele osób skorzysta również z tego, że odblokowany mnożnik pozwala na opcjonalne podkręcanie zegarów (oczywiście nie każdy się na to decyduje). Zastosowanie znalazły tu takie technologie, jak: AMD Ryzen VR-Ready Premium, AMD Ryzen VR-Ready Premium, AMD StoreMI Technology, AMD SenseMI Technology, AMD Ryzen Master Utility.

AMD Ryzen 9 3900X to doskonała propozycja dla ludzi korzystających z naprawdę wymagających programów. Jeżeli ktoś chce tylko grać w gry, wtedy może się okazać, że ten 12-rdzeniowy CPU niekoniecznie będzie optymalnym wyborem. AMD Ryzen 9 3900X jest natomiast idealny na przykład dla osób na poważnie zajmujących się pracą z grafiką 3D i innymi wymagającymi procesami. Jest to wyższa półka cenowa, ponieważ taki sprzęt sprawdzi się w wielu profesjonalnych zastosowaniach.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link