Ogólne informacje o AMD A-Series

Autor: Łukasz

W czym sprawdzi się procesor AMD serii A? Nie każdy chce zagłębiać się we wszystkie możliwe szczegóły na temat architektury procesorów, więc czasem warto po prostu dowiedzieć się podstawowych informacji o danej serii oraz zrozumieć, czym charakteryzuje się jej producent. Na rynku procesorów dominują AMD oraz Intel, zatem zazwyczaj natkniemy się na produkty tych właśnie firm, zastanawiając się, którą z nich wybrać. Jednym z pytań może być to, czy procesor AMD A-Series będzie odpowiedni do naszych potrzeb – i tym samym, czy sprawi, że będziemy zadowoleni z zakupu. A może powinniśmy wziąć pod uwagę inne procesory?

logo AMD przed budynkiem

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. podstawowych informacji na temat AMD
  2. czy procesory AMD serii A są stworzone dla Ciebie

Ogólne informacje o AMD

procesor trzymany w dłoni

Czy kupić procesor AMD A-Series? Czy warto mieć laptopa z procesorem serii A? Na początek zaznaczmy, że jeśli omawiamy większość technologicznych tematów, to dla lepszego zrozumienia najlepiej będzie zacząć od ogólnych informacji, podstaw oraz ciekawostek. Jest to idealne wprowadzenie również do procesorów A-Series, które są produkowane przez firmę AMD. W związku z tym warto poznać garść interesujących informacji na temat tego producenta, który od lat stanowi konkurencję dla Intela.

Intel to oczywiście niezwykle istotny gracz na rynku procesorów i niemal każdy o nim słyszał. Dla wielu nazwa tej firmy to wręcz synonim CPU, ale z biegiem lat konkurencja również zyskała na popularności. Chodzi oczywiście o AMD, a jeśli kogoś zastanawia znaczenie tej nazwy, to jej rozwinięciem jest Advanced Micro Devices. Do założenia AMD doszło już w 1969 roku, co dla niektórych może być zaskakujące. Krótko mówiąc, doskonalą oni procesory od dziesiątek lat, choć początki opierały się raczej na naśladowaniu produktów firmy Intel. Dopiero później AMD zabrało się za procesory projektowane całkowicie samodzielnie, a zaczęło się to od serii K5. Na początku tekstu obiecaliśmy ciekawostki, więc najwyższa pora je dostarczyć. Dlaczego w nazwie CPU tej serii znajduje się litera K? Otóż jest to nawiązanie do słowa kryptonit, a jak powszechnie wiadomo, to jedyna rzecz zdolna do osłabienia Supermana. O co chodzi? Oczywiście AMD pragnęło, żeby procesory K5 pomogły w zmniejszeniu niezwykle silnej rynkowej pozycji firmy Intel – podobnie jak kryptonit pomaga osłabiać Supermana.

Historia jest znacznie dłuższa, lecz w tym artykule interesują nas przede wszystkim procesory serii A. W związku z tym przechodzimy do błyskawicznego podsumowania dziejów AMD. A są one takie, że firma ta miała niezwykle duży wpływ na kształtowanie się rynku procesorów. Współcześnie jej pozycja jest bardzo mocna i CPU od AMD są cenione przez konsumentów na całym świecie.

Polecane procesory
  • 1 399 zł
  • 1 999 zł
  • 1 299 zł
  • 1 319 zł
  • 2 669 zł

Dla kogo są procesory AMD A-Series?

procesor zamontowany w komputerze

Osoba będąca miłośnikiem rozrywki elektronicznej, lubiąca grać w najnowsze gry, z pewnością będzie zainteresowana procesorami serii Ryzen. Uchodzą one za jedne z najlepszych procesorów do gier i cieszą się dużym wzięciem wśród konsumentów. Jednak co w przypadku, jeśli nie jesteśmy zapalonymi graczami, a laptop czy komputer stacjonarny to dla nas przede wszystkim narzędzie pracy? Wtedy można zainteresować się właśnie procesorami AMD A-Series, czyli po polsku serii A. Dlaczego jest to dobry wybór dla osób pracujących na laptopie? Spróbujmy na to pytanie odpowiedzieć.

Praca biurowa, która nie opiera się na wykonywaniu zadań o wysokim zapotrzebowaniu na moc obliczeniową komputera, to właśnie idealny cel dla procesorów AMD serii A. A4, A6 czy A8 to w pewnym sensie ekonomiczny wariant CPU. Te procesory są dobre do wszystkich podstawowych czynności, jak na przykład przeglądanie stron internetowych, korzystanie z programów do pracy z tekstem czy praca z tabelkami. Procesory serii A nie są dobrą propozycją chociażby dla grafików komputerowych, korzystających z zaawansowanych programów graficznych, gdyż do tego potrzebny jest silny i tym samym droższy sprzęt. Jeżeli natomiast ktoś nie ma wysokich wymagań podczas pracy z komputerem, bo nie korzysta z tego typu oprogramowania o wysokich wymaganiach sprzętowych, to wtedy wystarczy AMD A-Series.

Dobrym przykładem będzie AMD A6-9500E BOX (AD9500AHABBOX). Jest to właśnie przedstawiciel AMD A-Series, czyli produktu z niższej półki cenowej, idealnego do zastosowań typowo biurowych. Liczba rdzeni wynosi 2, liczba wątków – 4, częstotliwość taktowania to 3,0 –3,4 GHz, a zintegrowany układ graficzny to AMD Radeon R5 Series. Jeżeli ktoś nie ma wyraźnej potrzeby korzystania z programów o wysokich wymaganiach sprzętowych lub nie lubi grać w gry, wówczas może rozważyć zakup właśnie takiego procesora. W zamian oczywiście można cieszyć się z kluczowej zalety takiego procesora, którą jest niska cena. Nie ma sensu decydować się na droższy sprzęt, jeśli nie wkomponowuje się on w nasze indywidualne potrzeby. Procesory serii A od firmy AMD są godne uwagi wtedy, gdy interesuje nas ekonomiczny wariant.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link