Data publikacji: 29 października 2014
Autor: Maria
ARTYKUŁ - PORADNIK

Alkomat - niezbędnik każdego kierowcy

Poleć znajomemu Drukuj

Wzrost ryzyka spowodowania
wypadku drogowego po spożyciu alkoholu

Dlaczego alkomat jest tak ważny?


Wielu z kierowców niejednokrotnie zastanawiało się następnego dnia po imprezie czy rano może już wsiąść za kierownicę? Czy we krwi nie krążą jeszcze resztki spożytego wcześniej alkoholu? Jeżeli ten alkohol jeszcze się utrzymuje w organizmie, decyzja o zajęciu miejsca za kierownicą może okazać się dramatem na całe życie. Wzrost ryzyka spowodowania wypadku drogowego po spożyciu alkoholu jest zatrważający (patrz diagram). Już przy 0,2 promila ryzyko spowodowania wypadku wzrasta, aż o 40%.

 


Prawo jazdy, alkohol i prawo


W Polsce prowadząc samochód można mieć do 0,2 promila alkoholu we krwi. Jeżeli poziom alkoholu w organizmie wynosi powyżej 0,2 promila, ale mniej niż 0,5 promila popełnia się wykroczenie, za które grozi areszt, grzywna (do 5 tys. PLN) oraz czasowe zatrzymanie prawa jazdy. Jeżeli alkohol w organizmie przekroczył dawkę 0,5 promila to prowadzący pojazd popełnia przestępstwo.

Za takie postępowanie grozi do 2 lat więzienia, grzywna do 1080000 PLN oraz zakaz prowadzenia samochodu nawet do 10 lat. Jeżeli kierowca spowoduje wypadek będąc w stanie nietrzeźwości, prokurator może zażądać nawet 10 lat więzienia!!! Obecnie trwają prace nad przepisami, które mają być jeszcze bardziej restrykcyjne dla pijanych kierowców.

Podstawowe informacje o alkoholu w organizmie


Alkohol rozkłada się w organizmie nawet do 24 godzin lub dłużej. Stężenie alkoholu we krwi człowieka jest dynamiczne - zmienia się w czasie zarówno podczas spożywania alkoholu, jak i po zaprzestaniu spożycia. Alkohol spożywany doustnie podlega trawieniu razem z pozostałą treścią żołądka, a później jest transportowany przez krew i metabolizowany głównie w wątrobie. Na stężenie alkoholu i jego dynamikę ma wpływ bardzo wiele czynników:

 • uwarunkowania genetyczne
 • stan zdrowia
 • sprawność działania organów wewnętrznych człowieka - głównie wątroby
 • waga człowieka
 • ilość tkanki tłuszczowej
 • płeć
 • ilość i rodzaj spożytego jedzenia - ze względu na skład chemiczny

Każdy człowiek inaczej reaguje na alkohol, ale jedno jest pewne- każdy człowiek ma liniową tendencje spalania alkoholu w organizmie. Alkomat pozwalaa śledzić tę tendencję i być jej świadomym. Pojedyncze badanie alkomatem nie daje pełnej informacji o stanie osoby badanej. Konieczne jest kolejne badanie aby stwierdzić, czy znajduje się ona w fazie wzrostu stężenia, czy też ilość alkoholu we krwi już spada.

Zanim kupisz alkomat


Zanim podejmiesz decyzję o zakupie alkomatu, sprecyzuj swoje oczekiwania. Każdy dobry alkomat musi być kalibrowany, w zależności od modeli co 6 do 12 miesięcy. Z uwagi na różne okresy pomiędzy kalibracjami, może okazać się, że tańszy alkomat jest droższy w użytkowaniu.

Zakupując alkomat firmy PROMILER/SENTECH lub DATECH w sieci RTV EURO AGD otrzymujesz prawo do jednej bezpłatnej kalibracji w ciągu 12 miesięcy od daty zakupu – w cenę wliczona jest także przesyłka do punktu serwisowego. Dostawą do sieci RTV EURO AGD i kalibracjami zajmuje się serwis ALKOHOLTESTER.PL.

Podstawowe informacje o alkomatach


Alkomaty to skomplikowane urządzenia (z wyjątkiem gadżetów i zabawek) skonstruowane z  precyzyjnie dobranych i specjalnie zaprojektowanych elementów:
 

 • komputera
 • sensora
 • bazy danych pomiarów wzorcowych
 • oprogramowania zaprojektowanego specjalnie dla danego modelu sensora
 • układu mechanicznej obróbki powietrza
 • układu zasilającego

Wraz z upływem czasu sensor zużywa się i jego wskazania różnią się od tych zapamiętanych w bazie danych pomiarów wzorcowych. Dlatego urządzenia te wymagają okresowej kalibracji, czyli ponownego ustawienia danych wzorcowych.

Kalibracja


Kalibracja jest procesem kontrolno-optymalizacyjnym konfigurującym oprogramowanie alkomatu tak, aby prawidłowo wskazywał wartości alkoholu w pobieranym powietrzu.
Każdy alkomat pod wpływem wielu czynników ulega rozkalibrowaniu i po pewnym czasie nie wskazuje prawidłowo. Następuje to już nawet po kilku miesiącach od zakupu. Częstotliwość kalibracji zależy od wielu czynników np. rodzaju alkomatu, intensywności użytkowania, wieku urządzenia czy też warunków przechowywania.

Kalibracja polega na poddaniu alkomatu testom i wyznaczeniu jego sprawności na specjalnych symulatorach. W przypadku, gdy wyniki różnią się od rzeczywistości, resetuje się oprogramowanie i ustawia początkowe wartości nominalne. Nie wszystkie urządzenia posiadają możliwość kalibracji.

 

Pamiętaj!

 1. Żaden alkomat, czy to policyjny, stacjonarny, czy inny nie daje 100% dokładnej informacji o stężeniu alkoholu we krwi. Alkomat może dać jedynie bardziej lub mniej przybliżony wynik.
 2. Zaufać możesz wyłącznie prawidłowo serwisowanym, uznanym alkomatom wiarygodnych producentów.
 3. Nie podejmuj decyzji o prowadzeniu pojazdu jeżeli sprawny, wiarygodny alkomat pokazał powyżej 0,00‰

Zawsze dokonuj kilku badań, nigdy nie podejmuj decyzji na podstawie jednego badania.

W większości alkomatów należy używać wyłącznie baterii alkalicznych. Zwykłe baterie i akumulatorki mają inne napięcie zasilania niż bateria alkaliczna do której zaprojektowany został alkomat. Ze względu na właściwości czujnika alkomatu stabilne wysokie napięcie jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na  precyzję pomiaru.


Proponowane produkty:
Promiler AL-6200 <%– –%>
Alcosense Exel <%– –%>
Promiler iBlow <%– –%>
Alco Force AF300 <%– –%>
RAVEN EAL001 <%– –%>
 
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Sprzątanie wokół rozstawionych kolumn głośnikowych nigdy nie jest łatwe. Wtyki bananowe skutecznie rozwiązują ten problem.
Zobacz więcej   
 

Maszynka do strzyżenia zwierząt pozwoli podkreślić piękno Twojego pupila. Jakie parametry powinna mieć dobra maszynka?


Zobacz więcej   
 

Inteligentne gniazdko to urządzenie coraz częściej spotykane w naszych domach. Pozwala zaoszczędzić na energii elektrycznej.


Zobacz więcej   

Znajdź nas