Akcesoria oświetleniowe i ich funkcje

Autor: Joanna

Lampy i żyrandole to nie wszystko. Równie ważne są akcesoria oświetleniowe. To grupa produktów i rozwiązań, które usprawniają działanie i montaż lamp oraz instalacji elektrycznej. W katalogu produktów znajdują się m.in. paski LED, przełączniki, mostki, projektory, uchwyty, rozgałęźniki, gniazda.

Regulowany przełącznik światła

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są akcesoria oświetleniowe
 2. jakie akcesoria oświetleniowe warto kupić
 3. na co zwracać uwagę przy wyborze akcesoriów oświetleniowych

Różnorodność i funkcjonalność lamp

Taśma LED

Akcesoria oświetleniowe obejmują różnego rodzaju lampy, które są doskonałym źródłem dodatkowego światła w pomieszczeniu. Na jakie modele warto zwrócić uwagę?

 • Lampy antydepresyjne (np. Beurer lampa antydepresyjna TL 30, Beurer lampa antydepresyjna TL 70) to modele emitujące światło zbliżone do dziennego, szczególnie polecane w okresie jesienno-zimowym. Dodaje ono energii i skutecznie przegania chandrę. Dzięki niewielkim i kompaktowym rozmiarom z powodzeniem lampki tego typu zmieszczą się w podróżnej torbie. Nie zajmują dużo miejsca, dlatego mogą na stałe gościć na biurku, przy którym pracujemy. Lampy nie migoczą i nie emitują promieniowania UV, są więc w pełni bezpieczne dla zdrowia. Energooszczędna technologia LED to gwarancja ich długiej żywotności. Co ciekawe, lampy jednakowo działają w pionie i w poziomie.
 • Lampy LED – to systemy świetlne z inteligentnym sterowaniem i efektem rozproszonego światła (np. Philips Hue White and Colour Ambiance Bloom, Philips Hue Living Colors Iris 71999/60/PH). Dzięki technologii 16 milionów kolorów lampa daje możliwość idealnego dopasowania koloru do oświetlenia głównego lub nastroju. Efekt delikatnego i nierażącego światła umożliwia doświetlanie mebli i sprzętów. Zaletą lamp tego typu jest możliwość zdalnego sterowania. Producent zadbał również o tryb przyciemniania i rozjaśniania, a także szereg multimedialnych funkcji umożliwiających personalizowanie lampy. Innowacyjny system lamp LED-owych pozwala na ich stosowanie również na co dzień jako główne źródło światła. W efekcie obniży to zużycie energii elektrycznej i rachunków za prąd.
 • Lampy na podczerwień (np. Beurer Lampka na podczerwień IL11) to zaawansowane urządzenie o działaniu leczniczym, stosowane do niwelowania bólu nóg, rąk, gardła, stawów, uszu, zatok, pleców, zmęczenia mięśni czy stanów przeziębieniowych. Stosowane w okresie jesienno-zimowym, łagodzą uczucie zmęczenia i złego samopoczucia. Lampa na podczerwień ma potwierdzone działanie terapeutyczne w skutecznej walce z wieloma dolegliwościami. Dodatkowo emitowane przez nią światło poprawia krążenie i pobudza komórki do odnowy. Polecana jest dla osób mających nawracające problemy z oddychaniem, zapaleniem zatok, zapaleniem oskrzeli i chronicznymi bólami mięśni.
 • 89,99 zł
 • 79,99 zł
 • 379 zł
 • 79,99 zł
 • 59,99 zł

Paski LED – do czego służą i jak je zamontować?

Kuchnia podświetlona kolorowym światłem LED

Paski LED (np. Philips Hue, Platinet PLSB3, Platinet PLSB15) to uporządkowane na elastycznym przewodzie diody emitujące światło w różnych barwach. Ze względu na wszechstronność i funkcjonalność mogą być montowane w zasadzie w każdym miejscu. Paski LED sprawdzą się zarówno jako główne, jak i dodatkowe źródło światła w kuchni, biurze, sypialni, garderobie czy na tarasie. Intensywność światła pozwala na zastąpienie nimi tradycyjnych świetlówek. Elastyczność paska ułatwia montaż w dowolnym miejscu i powierzchni. Wybierając odpowiedni model, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, w tym:

 • poziom jasności;
 • częstotliwość występowania diod na pasku (30, 40, 60, 100 diod na metr paska);
 • długość paska;
 • szczelność i rodzaj materiału, z którego został wykonany pasek (modele wodoodporne zostały wykonane z silikonu lub gumy);
 • kolor światła (jedno- lub wielokolorowe).

Ogromną zaletą pasków LED jest możliwość ich przycinania bez ryzyka uszkodzenia wewnętrznej instalacji. Prosta konstrukcja diod umożliwia również przyklejenie paska nawet do nierównej powierzchni. Atutem pasków jest niski pobór energii przy bardzo dużej mocy oświetleniowej. Zaawansowane modele umożliwiają regulację czasu pracy, a nawet włączanie po wykryciu ruchu. Do wyboru mamy paski różnych producentów.

Oferta przełączników światła

Przełącznik to ułatwiający sterowanie kilkoma lampami element instalacji oświetlenia. Umożliwia połączenie np. dwóch źródeł światła i ich obsługę w jednym miejscu. Najczęściej wybieranym, ale też najwygodniejszym, miejscem montażu są schody, centralny punkt korytarza lub przedpokój. Przełączniki światła to synonim wygody, który jest standardem w wielu domach. Czy do jego montażu potrzebne są specjalne warunki instalacyjne? Tak, dlatego na przełącznik warto zdecydować się na etapie projektu mieszkania lub w trakcie generalnego remontu. Proste modele przełączników mają możliwość jedynie włączania i wyłączania światła w poszczególnych pomieszczeniach. Zaawansowane urządzenia (np. Philips Hue) dodatkowo oferują opcję stopniowego ściemniania i rozjaśniania światła, szczególnie przydatną w sypialni, pokoju dziecka czy salonie. Regulator przyciemniania może obsługiwać jednocześnie aż 10 źródeł światła, zarówno stałych (np. żyrandoli), jak i przenośnych (np. lampek do czytania). Dodatkowo producenci udoskonalają regulatory w różne tryby pracy: aktywności, koncentracji, czytania i relaksu. Niektóre modele (np. Philips Hue Przełącznik dotykowy) można obsługiwać w trybie zdalnym, co pozwala na przenoszenie przełącznika. Co ciekawe, najbardziej zaawansowane przełączniki zasilane są energią kinetyczną, wytwarzaną w momencie dotykania urządzenia.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link