Access point bezprzewodowy – co warto wiedzieć i jaki wybrać?

Autor: Grzegorz

Access point, czyli punkt dostępowy, to urządzenie, które może poprawić jakość funkcjonowania sieci. Tego rodzaju sprzęt umożliwia rozszerzenie sieci lokalnej LAN i pozwala na udostępnienie połączenia internetowego większej liczbie urządzeń.

Router bezprzewodowy z trzema antenami stojący na biurku obok laptopa.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest access point
  2. jakie urządzenia mogą służyć jako access point
  3. jaki bezprzewodowy access point warto wybrać

Access point – co to takiego?

Bezprzewodowy router z dwiema antenami na białym tle.

Access point jest szczególnie pożyteczny w dużych, wielopiętrowych budynkach, gdzie jakość sieci Wi-Fi często zależy od lokalizacji. Access point wykorzystuje standard przewodowy i bezprzewodowy. Pracują one z różną prędkością, dlatego warto zwracać uwagę na parametry urządzenia, aby zapewnić sobie jak najlepszą jakość transmisji danych. Jednak nie tylko zakup specjalnego sprzętu może stworzyć punkt dostępowy. Można bowiem wykorzystać router jako bezprzewodowy access point. Takie rozwiązanie jest możliwe dzięki temu, że router ma wiele trybów pracy, a jednym z nich jest właśnie opcja przestawienia na punkt dostępowy.

Jakie urządzenia mogą służyć jako bezprzewodowy access point?

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń sieciowych, które mogą pracować jako punkt dostępowy. Oczywiście funkcję tego typu mają głównie access pointy, które pracują w standardzie przewodowym, bezprzewodowym lub w obydwu. Jaki sprzęt tego rodzaju jest wart uwagi?

Router bezprzewodowy, który dzięki portowi RJ45 może posłużyć jako access point, to np. D-LINK AC1200 DIR-825. Pracuje w najszybszym standardzie bezprzewodowym 802.11ac, co sprawia, że może dostarczać prędkość nawet 1,2 Gbps. Jest on przeznaczony przede wszystkim do pracy w sieciach lokalnych oraz telewizji kablowej. Wyposażenie tego routera to antena zewnętrzna, port USB, 4 porty LAN (10/100/1000) oraz port WAN typu RJ45 i port USB. W zależności od trybu pracy może on działać z różną prędkością. W przypadku transmisji bezprzewodowej jest to 1200 Mbps, dla częstotliwości 2,4 GHz wynosi ona 300 Mbps, natomiast dla częstotliwości 5 GHz – 867 Mbps. Urządzenie obsługuje protokoły routingu IPv4 oraz IPv6, a zarządzanie nim odbywa się za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Zasilanie wymaga użycia zewnętrznego zasilacza.

Do rozszerzenia zasięgu sieci bezprzewodowej może służyć wzmacniacz sygnału, np. TP-LINK TL-WA860RE. Pracuje on w najszybszym standardzie bezprzewodowym 802.11n, dzięki czemu zapewnia prędkość transmisji do 300 Mbps. Dzięki temu połączenie sieciowe może być stabilne i szybkie, a to przekłada się na komfort korzystania z internetu – pobierania plików czy oglądania filmów. Urządzenie jest wyposażone w tryb Range Extender, dzięki któremu zasięg sieci bezprzewodowej może objąć nawet miejsca trudno dostępne do okablowania. Dwie stałe anteny gwarantują za to szeroki zasięg sygnału oraz stabilne połączenie sieciowe. Urządzenie jest wyposażone w port LAN RJ45 i pracuje z częstotliwością 2,4 GHz. Jego dodatkowe funkcje to filtrowanie adresów MAC, logowanie z użyciem nazwy domenowej, statystyki transmisji bezprzewodowej oraz Wi-Fi Multimedia.

Polecane accesspoint
  • 229 zł
  • 369 zł
  • 289 zł
  • 499 zł
  • 1 939 zł

Jaki bezprzewodowy access point warto wybrać?

Bezprzewodowy router, w tle laptop i dłoń mężczyzny trzymająca telefon.

Typowe access pointy to urządzenia wyposażone zarówno w standard przewodowy, jak i bezprzewodowy. Przykładem jest ASUS EA-AC87, który pracuje w standardzie bezprzewodowym 802.11ac z prędkością 1734 Mbps. Jest to jeden z najlepszych dostępnych obecnie transferów danych w paśmie 5 GHz, dających możliwość swobodnego odtwarzania filmów 4K oraz rozgrywkę sieciową bez opóźnień. Dzięki opcji MIMO 4 × 4 otrzymujemy dobrej jakości wydajność. Tryb Media Bridge z siecią bezprzewodową umożliwia podłączenie praktycznie wszystkich urządzeń przewodowych, a za sprawą trybu Access Point nadamy starym routerom Wi-Fi częstotliwość 5 GHz. Urządzenie jest wyposażone w 5 gniazd kablowych RJ45, a także 4 gniazda antenowe typu SMA. Pracuje w trybie mostka do mediów i punktu dostępowego z modułem bezprzewodowym. Zarządzanie tym sprzętem odbywa się poprzez przeglądarkę. Co warte podkreślenia, współpracuje on nie tylko z systemami Windows, lecz także z różnymi wersjami Mc OS X oraz z systemem Linux.

Warto zwrócić uwagę na access point TP-LINK EAP225, który pracuje w standardzie bezprzewodowym 802.11ac z prędkością 1200 Mbps. Sprzęt ten obsługuje zarówno pasmo 2,4 GHz, jak i 5 GHz. Moc wyjściowa radia to 23 dBm. Jest wyposażony w gniazdo RJ45 i wbudowaną antenę. Pracuje w trybie punktu dostępowego (AP), a także „Klient” oraz Multi-SSID. Zarządzanie sprzętem odbywa się za pomocą przeglądarki internetowej.

Innym wartym polecenia punktem dostępowym jest WEL.COM Ubiquiti LOCO M2. Ten bezprzewodowy access point pracuje w standardzie 802.11n z prędkością 150 Mbps w paśmie 2,4 GHz. Jest wyposażony w gniazdo kablowe RJ45 oraz wbudowaną antenę. Pracuje w trybie Access Point oraz Bridge. Ma zabezpieczenia WPA2, WPA 64/128-bit i WEP. Zarządzanie sprzętem zapewnia przeglądarka WWW, a co istotne, urządzenia może działać także na zewnątrz.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link