Który access point wybrać – 2,4 GHz czy 5 GHz?

Autor: Grzegorz

Dzięki access pointowi można znacznie poprawić zasięg sieci bezprzewodowej, a co za tym idzie – polepszyć jakość połączenia sieciowego. Najpopularniejsze urządzenia mają częstotliwość 2,4 GHz lub 5 GHz. Czy większa wartość zawsze jest lepszym wyborem? Czym różnią się punkty dostępu o odmiennych częstotliwościach?

Router na czarnym tle.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co to jest access point
  2. czym charakteryzują się najpopularniejsze modele access pointów
  3. jaki access point wybrać

Czym różnią się punkty dostępu 2,4 i 5 GHz?

Router stojący na stoliku. W tle siedzący na sofie mężczyzna.

Główną różnicą między punktami dostępu o częstotliwości 2,4 a 5 GHz jest zasięg i szerokość pasma tych urządzeń. Szerokość pasma wpływa na prędkość połączenia sieciowego, dlatego warto ją uwzględnić przy wyborze access pointu. Pasmo o częstotliwości 2,4 GHz zapewnia większy zasięg, jednak przesyła dane z mniejszą prędkością. W przypadku punktów dostępu 5 GHz jest dokładnie odwrotnie – zasięg jest mniejszy, ale za to transmisja danych odbywa się szybciej.

Oba rozwiązania mają zalety. Jeżeli najistotniejszą rzeczą jest szybkość połączenia (np. użytkownik pobiera i przesyła wiele plików), to lepszym wyborem będzie access point 5 GHz. Ta częstotliwość nie przenika jednak ciał stałych, np. ścian i podłóg, dlatego zasięg w pomieszczeniu nad urządzeniem lub obok będzie siłą rzeczy nie najlepszy.

Częstotliwość 2,4 GHz to bardzo dobre rozwiązanie, gdy najważniejszy jest zasięg połączenia i komfortowe korzystanie z sieci przez wielu użytkowników, nawet kosztem prędkości pobierania. Jest to niezwykle istotne np. dla osób mieszkających w domach piętrowych czy w blokach. Pasmo 2,4 GHz przenika przeszkody, więc nie ma problemu z dostępem do połączenia sieciowego.

Różnica, na którą należy zwrócić uwagę, tkwi w liczbie kanałów. Access point 2,4 GHz ma ich 11, podczas gdy punkt dostępu 5 GHz – aż 24. Dlaczego jest to ważne? Z niższej częstotliwości korzystają różne urządzenia domowe, np. kuchenki mikrofalowe, urządzenia do otwierania drzwi garażowych. W związku z tym mogą pojawić się zakłócenia spowodowane tym, że różne urządzenia pracują na tej samej częstotliwości. Pasmo 5 GHz dysponuje większą liczbą kanałów i jest mniej podatne na przepełnienie, dlatego warto zastosować access point o tej częstotliwości, jeżeli w przestrzeni pojawiają się zakłócenia.

Polecane accesspoint
  • 219 zł
  • 379 zł
  • 249 zł
  • 359 zł
  • 129,99 zł

Jaki access point będzie najlepszy?

Router stojący na półce, na tle całego pokoju.

Na rynku dostępne są różne ciekawe punkty dostępu. Warto zwrócić uwagę, że niektóre z nich pracują na obydwu pasmach. W związku z tym stanowią znakomite rozwiązanie dla tych, którzy nie wiedzą, jakie urządzenie będzie odpowiednie. Jakie sprzęty typu access point są godne uwagi?

Niedrogim urządzeniem jest, chociażby, TP-LINK TL-WA801ND. Ten punkt dostępu o częstotliwości 2,4 GHz pracuje w standardzie bezprzewodowym 802.11n (300 Mbps) oraz w standardzie przewodowym 802.3u 10/100 Mbps Fast Ethernet. Moc wyjściowa radia wynosi 20 dBm. Access point ma także jedno gniazdo kablowe RJ45, dwa gniazda antenowe typu SMA oraz odkręcaną antenę. Pracuje w kilku trybach (punkt dostępowy, Multi-SSID, Klient, Repeater WDS/uniwersalny, Bridge). Zarządzanie odbywa się przez przeglądarkę.

Innym access pointem 2,4 GHz jest WEL.COM Ubiquiti LOCO M2. Pracuje on w standardzie bezprzewodowym 802.11n (150 Mbps) i przewodowym podobnym do poprzednio opisywanego sprzętu. Jest także wyposażony w gniazdo kablowe RJ45. Ma wbudowaną antenę. Sprzęt działa w dwóch trybach – punktu dostępowego oraz Bridge. Co ważne, może pracować na zewnątrz.

Wśród urządzeń o częstotliwości 5 GHz warty polecenia jest access point ASUS EA-AC87. Pracuje w najnowocześniejszym standardzie bezprzewodowym 802.11ac, co w praktyce oznacza transfer danych z prędkością 1734 Mbps. Dzięki temu można płynnie odtwarzać filmy 4K czy grać bez opóźnień w rozgrywce sieciowej na komputerze lub konsoli. Punkt dostępu jest wyposażony w 5 gniazd kablowych RJ45 i 4 gniazda antenowe SMA. Pracuje w dwóch trybach – jako mostek do mediów oraz punkt dostępowy z modułem bezprzewodowym.

Dostępne są także punkty dostępu pracujące na obu pasmach – 2,4 oraz 5 GHz. Jednym z takich urządzeń jest Netis WF2375. Standard bezprzewodowy to 802.11n (150 Mbps) oraz 802.11ac (433 Mbps). Standard przewodowy to z kolei 802.3u 10/100 Mbps Fast Ethernet. Moc wyjściowa radia wynosi 20 dBm. Urządzenie pracuje w trybach AP, AP Router oraz WISP i może być używane jako zewnętrzny punkt dostępowy.

Innym punktem dostępu obsługującym obie częstotliwości jest access point Ubiquiti UniFi AC HD. Wyróżnia się najnowocześniejszym standardem bezprzewodowym 802.11ac, który zapewnia prędkość aż 2533 Mbps. Moc wyjściowa radia także jest większa niż w typowych punktach dostępu i wynosi 25 dBm. Urządzenie pracuje jako access point i zarządzanie nim odbywa się przez przeglądarkę.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link