Wirtualny dysk twardy. Dlaczego powinieneś go stworzyć?

Autor: Tadeusz

Wirtualny dysk twardy, nazywany potocznie chmurą, to rodzaj aplikacji webowej, umożliwiającej przechowywanie plików na serwerze, znajdującym się poza komputerem. Chociaż porównywany jest do tradycyjnych dysków zewnętrznych, oferuje o wiele więcej miejsca. Czy jest bezpieczny i jak z niego prawidłowo korzystać?

przechowywanie danych w chmurze

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest wirtualny dysk twardy
  2. jak utworzyć wirtualny dysk twardy
  3. jakie są zalety posiadania dysku wirtualnego

Czym są wirtualne dyski twarde?

Wirtualny dysk twardy, nazywany potocznie chmurą, to aplikacja webowa, umożliwiająca przechowywanie plików poza własnym komputerem. Do najpopularniejszych rozwiązań należą Dropbox, OmniDrive, SkyDrive, Dysk Google. Wirtualne dyski to poważny konkurent dla stacjonarnych dysków zewnętrznych. Pojemność chmury ostatecznie zależy od dostawcy usługi, jednak te najbardziej podstawowe i bezpłatne wersje wirtualnych dysków oferują nawet kilka gigabajtów. Dużą zaletą chmur jest ich wydajność i prędkość pracy. Pozbawione ruchomych głowic, bezpośrednio odczytują pliki z serwera, co przekłada się na natychmiastową reakcję i niezawodną pracę. Dodatkowo duża część aplikacji webowych oferuje obsługę również w trybie offline, co jest ogromnym plusem w przypadku nagłej awarii internetu. Aplikacja webowa nie tylko umożliwia otwieranie umieszczonych na niej plików, ale również ich modyfikację, czy też pobieranie. Co więcej, chmura może być obsługiwana na kilku urządzeniach dzięki funkcji stałej synchronizacji i aktualizacji. Wirtualne dyski umożliwiają przechowywanie różnego rodzaju plików, nie tylko standardowych dokumentów tekstowych czy zdjęć, ale również filmów, muzyki czy nawet wiadomości e-mail.

Bezpieczeństwo wirtualnych dysków

Bezpieczeństwo wirtualnych dysków to przedmiot wielu dyskusji ich przeciwników i zwolenników. Zaufani i sprawdzeni dostawcy nie tylko oferują użytkownikom samodzielne szyfrowanie plików za pomocą hasła i loginów, ale też sami korzystają z profesjonalnych rozwiązań zabezpieczających. Dodatkowo pliki oferują podgląd edycji historii, dzięki której ich właściciel może sprawdzić, czy nie wpadły one w niepowołane ręce. Logowanie do chmury z nowego urządzenia jest dodatkowo zabezpieczane mailem informacyjnym, który jest wysyłany za każdym takim logowaniem do właściciela dysku. Dodatkowo większość operatorów oferuje użytkownikom wykonanie kopii zapasowej zawartości chmury, co może być przydatne np. w przypadku kradzieży komputera czy zawirusowania oprogramowania i utraty danych. Bardzo dużą zaletą aplikacji webowej jest jej minimalna awaryjność i niewielkie ryzyko utracenia danych, co może wystąpić w przypadku mechanicznego uszkodzenia tradycyjnego dysku zewnętrznego. Użytkownicy, którzy jednak dodatkowo chcą mieć zabezpieczenie w postaci tradycyjnego dysku zewnętrznego, powinni postawić na produkty oferujące bardzo duże pojemności, np. 1 TB (np. Seagate Expansion Portable), 2 TB (np. Seagate Backup Plus Slim), 4 TB (np. WD Elements SE), czy nawet 10 TB (np. Seagate Backup Plus Hub). W przypadku chęci wykonania własnej kopii zapasowej plików, dyski o mniejszych pojemnościach, np. 500 GB, będą nieopłacalne i z czasem mogą okazać się zbyt małe.

  • 719 zł
  • 649 zł
  • 719 zł
  • 339 zł
  • 379 zł

Praktyczność chmury

Wirtualne dyski twarde to doskonałe uzupełnienie poczty e-mail, która ze względu na ograniczoną przepustowość nie daje możliwości wysyłania bardzo dużych plików. W tym celu użytkownik może udostępnić zawartość chmury, podając mailowo linki do danych plików. Rozwiązanie to nie tylko sprawdza się w korespondencji prywatnej, ale przede wszystkim biznesowej. Co więcej, administratorzy wirtualnych dysków regularnie aktualizują ich udogodnienia, dając użytkownikom wiele nowych funkcji, m.in. możliwość pracy na arkuszach umieszczonych w chmurze, do których dostęp może mieć nawet kilkanaście osób.

Płatne dyski wirtualne

O ile bezpłatna wersja z powodzeniem wystarczy na umieszczenie kilkudziesięciu małych plików, tak chcąc korzystać z dysku np. w pracy, warto pomyśleć o rozszerzeniu pojemności i wykupieniu dodatkowych zabezpieczeń. Przed podjęciem decyzji o wyborze operatora należy dokładnie zapoznać się z regulaminem usługodawcy. W dokumencie powinna się znaleźć informacja o tworzeniu kopii zapasowej i jej regularnej aktualizacji. Jest to bardzo ważne, szczególnie kiedy serwer, na którym umieszczamy nasze pliki, ulegnie uszkodzeniu, np. w wyniku huraganu. Niektórzy z operatorów oferują ponadto ochronę antywirusową wysyłanych plików, szyfrowanie wysyłanych danych czy 24-godzinne wsparcie techniczne.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów