5 największych błędów popełnianych podczas zakupu smartfonów

Autor: Asia

Przeciętny użytkownik smartfonów na analizę rynku i podjęcie wyboru co do zakupu konkretnego modelu poświęca czas średnio raz na dwa lata – mniej więcej tyle trwają najczęściej wybierane umowy abonamentowe u operatorów. Niemniej ciężko liczyć na użyteczną radę w salonie – najpewniej bowiem zaatakowani zostaniemy peanem pochwalnym na cześć telefonów, które wciąż zalegają na magazynie i sprzedać je trzeba, a o korzystniejszym wyborze nikt się nawet nie zająknie. Dlatego też konsumenci coraz częściej decydują się na zakup telefonu we własnym zakresie.

W żaden sposób nie wiążemy się wtedy umowami z operatorami, bowiem wystarczy, że zaopatrzymy się w starter. Wciąż jednak kupując smartfon popełnić możemy kilka błędów, które decydować będą o naszej ostatecznej ocenie danego urządzenia. Poniżej pięć podstawowych kwestii, które musimy gruntownie przemyśleć, zanim cokolwiek kupimy.


Kup smartfon

1.       System operacyjny – trzy najpopularniejsze to: iOS, Windows Phone i Android. iOS to system, za którym stoi słynne Apple, stąd też iOS znajdziemy tylko i wyłącznie w urządzeniach sygnowanych logiem nadgryzionego jabłuszka. To system zamknięty, co sprawia, że liczba zagrożeń jest nieporównywalnie mniejsza, niż w przypadku Androida, ale też wszelkie modyfikacje systemu nieautoryzowane przez Apple są niemożliwe. To świetny sprzęt dla osób, które mogą weń zainwestować nieco wyższe kwoty.

Windows Phone, podobnie jak iOS, to system zamknięty, jednak nie w aż takim stopniu – Microsoft osiągnął rozsądny kompromis między użytecznością a bezpieczeństwem, co czyni go dobrym wyborem dla tych, którzy chcą mieć prosty i praktyczny telefon.

Android to z kolei gratka dla tych, którzy system lubią poznawać od podszewki, modyfikować go i instalować tysiące aplikacji, rozszerzających funkcjonalność telefonu. Zalety otwartości systemu równoważy ilość zagrożeń, które na nas czyhają – nieprzypadkowo ponad 95% wszystkich złośliwych aplikacji przeznaczona jest na urządzenia z Androidem na pokładzie.


2.       Zbyt duży/zbyt mały ekran – wydaje się, że to podstawowa kwestia, na którą każdy zwraca uwagę od razu. Jednak często decyzję zakupową podejmuje się w przeciągu kilku chwil, kiedy wydaje nam się, że pięciocalowy telefon sprawdzi się doskonale w każdej sytuacji. Później jednak okazuje się, że w małych dłoniach obsługuje się go niezbyt wygodnie. Dlatego też decyzję co do zakupu powinniśmy podjąć na długo przed tym, zanim udamy się do sklepu by telefon kupić. Nie wystarczy telefon chwycić – trzeba na nim wykonać kilka podstawowych operacji, takich jak napisanie sms-a, wybranie interesującego nas numeru czy też sprawdzić, czy po menu porusza nam się wystarczająco dobrze.


3.       Zbyt dużo funkcji – to częsty problem osób, które na telefonach znają się średnio, a na zakup najnowszego telefonu w super promocji dały się namówić sprzedawcy. Często można wtedy usłyszeć narzekania, że trudno się przekopać do potrzebnych funkcji, bowiem przedzierać się trzeba przez nikomu nie potrzebne aplikacje. Błąd! To, że akurat nam wydaje się, że te aplikacje nie są potrzebne, wcale nie oznacza, że myślą tak wszyscy. Jeśli zatem jesteśmy przekonani, że telefon będzie nam służyć tylko i wyłącznie do wykonywania i odbierania połączeń, nie ma sensu inwestować w drogie, wypchane po brzegi użytecznościami telefony. Zapłacimy za coś, co nie tylko nam się nie przyda, ale jeszcze będzie nas mocno denerwować.4.       Krótki czas pracy baterii – właściwie jest to problem, który rozwiązać trudno – jeśli naszą priorytetową kwestią jest czas pracy na baterii, to poważnie musimy się zastanowić, czy kupno jakiegokolwiek smartfonu ma sens. Według jednego z serwisów zajmujących się porównywaniem smartfonów, również pod kątem ich czasu pracy na baterii, najlepszy okazał się Samsung Galaxy Note II, dwa pozostałe miejsca na podium zajęły zaś telefony Motorola Droid Razr MAXX oraz Lenovo IdeaPhone P770. Nie sprawdza się już zatem zasada, że smartfony z większymi ekranami pracują krócej – do ich zasilania używa się większych ogniw. Dużo zależy też od charakterystyki pracy na urządzeniu, bowiem spora liczba uruchomionych w tle aplikacji potrafi szybko rozładować baterię. W tej sytuacji bardzo dużo zależy od naszych priorytetów.


5.       Brak możliwości współpracy z innymi urządzeniami – dużo mówi się ostatnimi czasy o internecie rzeczy, czyli komunikowaniu poszczególnych urządzeń obecnych w domu w jedną sieć, co odkrywa przed nami szerokie spektrum nowych możliwości. Kiedy jednak w domu mamy już inteligentny telewizor, pralkę czy też lodówkę, musimy wybrać telefon, który będzie mógł z nimi współpracować – oczywiście część użyteczności można rozwiązać za pomocą instalacji odpowiednich aplikacji, ale część funkcji zarezerwowana jest tylko dla urządzeń jednego producenta. Jeśli zatem chcemy mieć w pełni funkcjonalny zestaw inteligentnych urządzeń to warto zawczasu zadbać, by pochodziły od jednego producenta, wtedy wszystkie urządzenia skomunikowane w ramach domowej sieci będą ze sobą współpracowały wzorowo.Zobacz pełną ofertę smartfonów w naszym sklepie!


  • 999 zł
  • 1 499 zł
  • 1 199 zł
  • 799 zł
  • 619 zł

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów