5 błędów popełnianych przy zakupie lodówki

Autor: Zofia

Zakup lodówki niesie ze sobą sporą odpowiedzialność. Z racji wyboru jej raz około na kilkanaście lat, decyzja ta powinna być przemyślana pod kilkoma aspektami. Jak nie popełnić błędów przy wyborze idealnej lodówki?

 

Tylko pozornie lodówka ma za zadanie chłodzić produkty i zapewnić im jak najdłuższe zachowanie świeżości. Jeśli spojrzymy tylko z tej strony, każdy model będzie spełniać dane wymagania. Trzeba jednak pamiętać, że to nie jedyny warunek, który powinien być brany pod uwagę. Aby ustrzec się przed kupnem nieodpowiedniej lodówki, sprawdźcie, jakie są najczęstsze błędy popełniane przy jej wyborze.

1. Zbyt pojemna lodówka

Pierwszym błędem jest złe oszacowanie potrzebnej pojemności. Standardowo, dla jednej osoby wystarczająca pojemność chłodziarki (bez zamrażarki) sięga około 120 litrów. Dla każdego kolejnego członka rodziny pojemność powinna być zwiększona o 30 litrów. Przykładowo, dla 3-osobowej rodziny będzie to 180-litrów, a dla 4-osobowej 210 litrów.

Warto tutaj zaznaczyć, że im więcej rzeczy przetrzymujemy w lodówce, tym działa ona efektywniej. Jeśli zatem będziemy przechowywać po kilka produktów na prawie pustych szafkach, energia będzie zużywana głównie na chłodzenia powietrza. Dodatkowo, miejmy na uwadze ogólne założenie, że im większa pojemność lodówki, tym wyższe zużycie prądu.

2. Lodówka o nieodpowiednich wymiarach

Z racji częstej sytuacji posiadania niewielkiej gabarytowo kuchni każdy jej centymetr jest na wagę złota. Dlatego miejsce na (głównie) szerokość lodówki powinno się mierzyć z dokładnością co do milimetra. Warto przypomnieć, że ułożenie lodówki ma na ogół kluczowe znaczenie. Najlepiej nie stawiać jej koło piekarnika, kuchenki oraz grzejnika.

Dodatkowo, dobrze by została umiejscowiona w zacienionym miejscu i w odpowiedniej odległości od ściany. Dzięki temu zostanie zapewniony odpowiedni przepływ powietrza chłodzący agregat (dotyczy to głównie lodówek do zabudowy). Wybierając lodówkę istotna jest także strona otwierania drzwi. Pominięcie tego obszaru może okazać się sporym problemem, który odkryjemy dopiero po podłączeniu lodówki do prądu.

3. Nieekonomiczna lodówka

Nieekonomiczność lodówki może być widoczna w kilku ujęciach. Po pierwsze, może wiązać się z kupnem taniej lodówki o niskiej klasie energetycznej. Zważając na ponad 10-letnie działanie urządzenia jest to dość znaczący punkt. Po drugie, nieekonomiczność może mieć przyczynę w braku zastosowania systemu No Frost, który jeszcze nie u wszystkich producentów jest normą.

Ignorując brak jego obecności koszty użytkowania lodówki nie będą najniższe. Przypomnijmy, że system No Frost gwarantuje brak osadzania się szronu na ściankach lodówki – a już 5 mm warstwa lodu w zamrażalniku zwiększa pobór prądu o 10%.

Zobacz ofertę lodówek dostępnych w naszym sklepie

 4. Lodówka niedopasowana do potrzeb domowników

Kolejnym elementem jest nieodpowiednie dopasowanie lodówki to potrzeb poszczególnych domowników. Przykładowo, jeśli spożywamy dużą liczbę owoców i warzyw, potrzebna nam będzie duża dolna szuflada. Z kolei często wyjeżdżając na krótkie delegacje przydatna będzie funkcja wakacje. 

Co więcej, dla niektórych istotny będzie alarm niedomkniętych drzwi. Dla jeszcze innych kluczowa rola będzie w postaci odpowiedniego położenia zamrażalnika. Znając swoje potrzeby warto znaleźć taki model, który spełni je w 100%. Zważając na ogromną liczbę sprzętów na rynku takie dopasowanie jest jak najbardziej możliwe.

 5. Brak sprawdzenia opinii innych użytkowników

Ostatnim błędem przy zakupie lodówki jest brak uprzednio przeprowadzonego wywiadu. Nie powinniśmy bazować jedynie na jednejj opinii. Warto zaznaczyć, że to właśnie z opinii innych ludzi dowiadujemy się informacji na tematy, o których wcześniej nie pomyśleliśmy przy ustalaniu kryteriów. Przykładowo, może okazać się, że lodówka głośno pracuje, a układ szafek w drzwiach nie jest dogodny do przechowywania wysokich butelek.


Zwróćmy uwagę, że ten element decyzyjny nie zajmuje dużo czasu, a może uchronić przed wyborem nieodpowiedniego sprzętu.
 
Przeczytaj poradnik Jaką lodówkę kupić?
  • 1 199 zł
  • 2 699 zł
  • 1 019 zł
  • 1 129 zł
  • 2 599 zł

FAQ

 
Czym jest komora świeżości?
Komora świeżości jest szufladą, w której panują optymalne warunki do przechowywania żywności. Przy temperaturze od 0°C do 3°C oraz wilgotności od 50% do 90% produkty na jeszcze dłużej zachowają swoją świeżość.
 
Czym dokładnie jest funkcja wakacje?
Funkcja wakacje dzięki utrzymaniu niskiej temperatury na stałym poziomie (ok. 12°C) pozwala na dłuższe zachowanie świeżości żywności podczas naszej nieobecności. Dodatkowo, opcja ta zapewnia niższego zużycie prądu.
 
Na co wpływa silnik inwerterowy?
Zastosowanie silnika inwerterowego sprawia, że lodówka działa cicho i dyskretnie. Zagwarantowane jest to dzięki budowie z mniejszej ilości elementów i doskonałemu wyważeniu.


Masz inne pytania? Skorzystaj z zakładki "Pytania i odpowiedzi"!


Pytania możesz zadać na stronie danego produktu w zakładce "Pytania i odpowiedzi". Wystarczy się zalogować i zadać pytanie. Jeśli nie posiadasz jeszcze konta, zostaniesz poproszony o jego utworzenie oraz wybór Nicku. Na pytania odpowiadają użytkownicy, wspierani przez Autoryzowanych Przedstawicieli producentów, Ekspertów RTV EURO AGD oraz niezależnych Doradców.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link