3Doodler Create – czym jest i jak działa?

Autor: Agnieszka

Obecnie bardzo popularne, powszechnie znane i często wykorzystywane są drukarki 3D. Za ich pomocą można zrobić dowolną rzecz ze specjalnego tworzywa sztucznego. Producenci ciągle udostępniają nowe rozwiązania dotyczące druku 3D. Na rynku zabawek dla dzieci pojawił się 3Doodler Create. Jest to specjalny długopis, którym możemy rysować w 3 wymiarach. To nic innego, jak kompaktowa, niewielka drukarka 3D w kształcie długopisu. Co warto wiedzieć o tym urządzeniu przed jego zakupem?

rysowanie długopisem 3D

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest długopis 3Doodler Create
  2. jak działa długopis 3D
  3. czy warto kupić 3Doodler Create

Czym jest długopis 3Doodler Create?

dziecko tworzące rysunek 3D

Drukarka 3D to specjalne urządzenie, które pozwala tworzyć dowolne kształty z tworzywa sztucznego. Taki sprzęt jest wykorzystywany w produkcji, ponieważ w znacznym stopniu przyspiesza cały proces. Producenci udostępniają coraz nowsze i przystępniejsze rozwiązania. Bardzo ciekawym urządzeniem jest 3Doodler Create. W skrócie to długopis, którym tworzymy dowolne kształty w trzech wymiarach. Można go określić mianem kompaktowej drukarki 3D, przystępnej także dla młodszych użytkowników.

Długopis 3D zwykle jest zbudowany podobnie jak tradycyjny przyrząd do pisania, jednak różni się głównie rozmiarem. Bardzo często musimy również podłączyć specjalny przewód, aby urządzenie mogło działać. Długopis 3D, taki jak 3Doodler Create, to masa świetnej zabawy. Możemy nim po prostu rysować, ale oferuje prócz tego znacznie więcej. Przy większej wprawie jesteśmy w stanie tworzyć przestrzenne figury, nawet bardzo duże rzeźby. Ciekawą opcją jest projektowanie danego kształtu i składanie go z elementów stworzonych w 2D, na przykład za pomocą 3Doodler Create.

Długopisy 3D są znacznie tańszą alternatywą dla pełnoprawnych drukarek 3D. Nie wymagają też zbyt dużej wiedzy, aby z nich wydajnie korzystać. Warto zwrócić uwagę także na ich przystępność dla dzieci, przez co muszą być to urządzenia w pełni bezpieczne. Należy jednak wiedzieć, że za pomocą 3Doodler Create (lub innego długopisu 3D) nie możemy stworzyć niezwykle precyzyjnych wydruków.

Polecane drukarki 3d
  • 7 399 zł
  • 4 599 zł
  • 3 699 zł
  • 1 939 zł
  • 4 199 zł

Jak działa długopis 3D?

chłopiec rysujący w 3D

Działanie takiego sprzętu różni się od tradycyjnego narzędzia do pisania. Zamiast atramentu w środku znajdziemy wkład z tworzywa sztucznego, czyli filament. Musi on być odpowiednio podgrzewany, by móc łatwo go formować i tworzyć figury 3D. Uruchomienie długopisu 3D powoduje powolne wypływanie materiału przez głowicę. Możemy go wtedy dowolnie modelować i tworzyć wydruki. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa, ponieważ rozgrzany filament może skutkować poparzeniami po dotknięciu.

Na rynku znajdziemy również ciekawe rozwiązanie, jakim są specjalne szablony do wydruków 3D. W zestawie znajduje się dana figura, którą wypełniamy filamentem z długopisu 3D. To swoista kolorowanka, tylko że przeniesiona do 3 wymiarów. Warto zwrócić uwagę na ilość możliwości, jakie daje taki sprzęt, przez co nie powinien on znudzić się przez długie godziny.

Przy zakupie długopisu 3D, takiego jak 3Doodler Create, musimy pamiętać o konieczności regularnego dokupowania filamentu. W zależności od tego, czy potrzebujemy kilku kolorów, czy też materiału lepszej jakości, ceny mogą się różnić. Niestety wkłady zużywają się stosunkowo szybko, warto więc zrobić większy zapas akcesoriów.

Czy warto kupić 3Doodler Create?

Długopis 3D to świetna zabawa na naprawdę długie godziny. Należy jednak pamiętać o tym, że nie będziemy użytkować go idealnie od razu po wyjęciu z pudełka. Wymaga to odpowiedniej wprawy, ponieważ precyzyjne rzeźbienie w powietrzu jest stosunkowo trudne. Musimy zwrócić uwagę na kilka poszczególnych aspektów przed zakupem długopisu 3D, takiego jak 3Doodler Create.

Prócz ceny samego produktu, który nie jest zbyt tani, musimy doliczyć regularne dokupowanie filamentu. Kończy on się stosunkowo szybko, jednak zależy to w dużej mierze od tego, jak często korzystamy z urządzenia. Dodatkowo użytkowanie sprzętu nie jest tak proste. Długopis 3D może w pewnym momencie się zaciąć. Przez głowicę przechodzi ciągle rozgrzany plastik i jeśli się on zatrzyma, to musimy przeczyścić urządzenie. Nie jest to tylko i wyłącznie zabawka, gdyż potrzebujemy pewnych umiejętności.

Poza domyślnym modelem, czyli opisywanym 3Doodler Create, producent oferuje inne rozwiązania. Na przykład 3Doodler Create Plus to bardziej rozbudowana wersja, droższa i oferująca więcej możliwości. Koszt takiego sprzętu wynosi jednak aż 400 złotych. Do tego oczywiście dochodzi regularne wymienianie filamentu. Na rynku znajdziemy też długopisy 3D w konkretnych kolorystykach, jak chociażby 3Doodler Create Star Trek. Wyróżnia się on niebiesko-białym designem, który sprawia, że sprzęt wygląda bardziej futurystycznie. W przypadku młodszych użytkowników lepiej będzie zainwestować w mniej rozbudowane, prostsze w obsłudze modele. Takim będzie na przykład 3Doodler Start - Zestaw HEXBUG Creature. To długopis 3D przeznaczony dla najmłodszych. Producent w zestawie dodaje również specjalne szablony do tworzenia przestrzennych figur. Zabawka jest w pełni bezpieczna dla dzieci i umożliwia także drukowanie własnych przedmiotów w 3D. Cena tej propozycji wynosi obecnie około 230 złotych, a więc znacznie mniej od pełnoprawnych długopisów 3D dla zaawansowanych lub starszych użytkowników.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link