Jak wybrać idealny monitor komputerowy do pracy i gier?

Autor: Klaudia

Monitor dotykowy, panoramiczny czy 4K – niezależnie od typu, to urządzenie, które decyduje o komforcie pracy, ale także i przyjemności z rozrywki. Ogląda się na nim filmy i zdjęcia, pisze, surfuje po internecie czy oddaje graniu. Musi więc być dobrany indywidualnie i zaspokajać potrzeby tego, kto z niego korzysta.

Korzystanie z dwu monitorów

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jaki monitor dla graczy wybrać;
  2. jaki monitor do komputera sprawdzi się do pracy biurowej;
  3. jak podłączyć dwa monitory do laptopa lub komputera.

Monitor dla graczy – jaki powinien być?

Różne złącza w monitorze

Monitory gamingowe zwykle cechuje wysoka jakość obrazu. Rozdzielczość w nich powinna być zatem jak najwyższa. Minimum to monitor Full HD, czyli 1920 x 1080 pikseli, jak np. AOC C24G1. Rozdzielczość jest dla fanów gier niezwykle istotna, bo potęguje wrażenia z gry. Do tego w tym modelu częstotliwość odświeżania obrazu wynosi 144 Hz, przez co zapewnia on najwyższą jakość rozrywki. Monitor do gier musi mieć także właściwie dobrany rozmiar. Za duży powoduje, że wzrok będzie się szybko męczył. Monitor 32 cale to dla graczy optymalne rozwiązanie. Niektórzy jednak z pewnością zadowolą się tymi mniejszymi, np. 24-calowymi, jak chociażby MSI Optix MAG241C. Ten monitor gamingowy cechuje się ultraszybkim czasem reakcji i wysoką płynnością wyświetlania. Atutem w nim jest również perfekcyjna ostrość, która daje graczowi możliwość zobaczenia nawet najmniejszych detali. Plus to też na pewno zakrzywiony ekran, który pozwala wejść w wirtualny świat jeszcze bardziej.

Wartym polecenia modelem w rozsądnej cenie jest także monitor z głośnikami iiyama G-Master Black Hawk G2530HSU-B1. Zastosowano w nim technologię Flicker-Free, zapobiegającą migotaniu obrazu, oraz LowBlueLight – chroniącą oczy przed szkodliwym niebieskim światłem.

Dla bardziej wymagających graczy sprawdzi się 27-calowy monitor HDMI Samsung LC27JG50QQUXEN z czasem reakcji 4 ms i funkcją Eye Saver lub monitor panoramiczny, jak np. LG 29WK600-W. Ten ostatni posiada dwa głośniki stereofoniczne i interfejs Display Port, gwarantujący brak opóźnień sygnału. Do tego ten monitor LED ma stabilizator czerni, dzięki czemu zapewnia jeszcze lepszą widoczność obiektów na ciemnym tle.

Polecane monitory led i lcd
  • 919 zł
  • 529 zł
  • 3 249 zł
  • 2 859 zł
  • 1 159 zł

Monitor komputerowy dla potrzeb biurowych – na co zwrócić uwagę?

Monitor do biura LG 24GM79G

Rodzajów monitorów na rynku jest bez liku. Do pracy biurowej nie jest konieczne kupowanie sprzętu o dużej przekątnej. Zwykle wielu osobom z powodzeniem do celów biurowych wystarcza monitor 22-calowy. Dla ergonomii pracy bardzo ważne jest za to, by był on obracany lub nawet odchylany. Takie rozwiązanie sprawdza się bowiem w sytuacji, gdy chce się coś pokazać komuś, kto siedzi dalej czy z boku, np. w firmie. Do celów biurowych chętnie wybiera się również monitor 24-calowy. Wartym polecenia jest model Samsung LC24FG73FQUXEN. Ma on podświetlenie LED, wysoki współczynnik kontrastu i ekran panoramiczny w proporcji 16:9.

W tego rodzaju monitorach istotny jest też na pewno poziom jasności. Wiele godzin pracy wymusza, by był on optymalny i nie męczył wzroku. Warto go ustawić na poziomie 120–140 cd/m². Pomocna jest ponadto funkcja Pivot, dzięki której można ustawić monitor w pionie, co pozwala na zobaczenie większej ilości danych. Oferuje ją choćby BenQ ZOWIE XL2411P e-Sports. To bardzo pomocne zwłaszcza w pracy z długimi arkuszami tekstu.

Monitor dla grafika z kolei powinien być na pewno wysokiej rozdzielczości. Praca nad projektem wymaga bowiem dużej precyzji i skoncentrowania na detalach. Sprawdzą się więc modele 4K, czyli o rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli, takie jak np. Dell UP2718Q.

Jak można podłączyć dwa monitory do laptopa lub komputera?

Chcąc połączyć komputer z monitorem, należy najpierw upewnić się, że urządzenie posiada odpowiednie złącze. Muszą one być zgodne. Najczęściej między kartą graficzną a monitorem połączenie następuje poprzez port HDMI, który pozwala przesyłać sygnał wideo i audio. Co więcej, dzięki niemu można też korzystać z wbudowanych w monitor głośników. Innym, rzadziej używanym i występującym w starszych modelach jest port D-Sub, który przesyła sygnał analogowy między kartą graficzną a monitorem. Osoby, które chcą podłączyć dwa monitory powinny pamiętać, aby upewnić się, że dane urządzenie ma dwa wejścia. W niektórych sytuacjach może okazać się konieczna wymiana karty graficznej na nowszą. Taka potrzeba zachodzi, gdy karta dysponuje tylko jednym wejściem. Po podpięciu kabla do obu sprzętów system operacyjny powinien automatycznie ustawić powielanie ekranu, co sprawia, że na obu będzie widać to samo. Jeśli chcemy mieć jednak dwa różne obrazy na dwóch monitorach, wystarczy w ustawieniach wybrać tryb rozszerzony. Takie rozwiązanie jest bardzo pomocne np. w pracy z Powerpointem. Na jednym ekranie można mieć prezentację, a na drugim informacje tekstowe o wyświetlanym obrazie.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link