Dysk w chmurze – co warto o nim wiedzieć?

Autor: Zofia

Chmura obliczeniowa i dysk w chmurze to zagadnienia, które na rynku IT pojawiają się coraz częściej od kilku lat. Z tego funkcjonalnego sposobu przechowywania danych korzystają korporacje, małe i średnie firmy, a także osoby fizyczne. Co jest największym atutem chmury obliczeniowej? Jaki dysk w chmurze będzie najlepszy? Czy umieszczanie plików w chmurze jest skomplikowane?

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest chmura obliczeniowa
  2. jak korzystać z dysku w chmurze
  3. jakie plusy ma korzystanie z chmury

Chmura – dysk XXI wieku

W prasie i mediach ciągle słyszymy o rozwoju technologicznym. Branża informatyczna, zwana też branżą IT, nadaje ton tego typu zmianom. Nowe technologie zastępują te starsze, często sprawdzone, rozwiązania. Bez wątpienia przykładem może być dysk w chmurze, bez którego obecnie raczej trudno sobie wyobrazić pracę z komputerem. Chmura to dysk XXI wieku. Takie określenie, dość popularne, jest jak najbardziej na miejscu. Co to właściwie jest ta chmura? Skąd wynika jej popularność? Dysk w chmurze jest miejscem, w którym możemy przechowywać swoje pliki, w tym np. zdjęcia. Produkt ten tak bardzo zrewolucjonizował świat IT, że obecnie producenci, dostosowując sprzęt do potrzeb konsumenta, uwzględniają obecność dysku w chmurze jako standard. Nie ma jednej definicji chmury. Często spotykanym określeniem jest definiowanie jej jako chmury obliczeniowej (cloud computing). Można również spotkać określenie, że chmura to chmura publiczna, w tym też dyski w chmurze, które znajdują się w ofercie największych firm proponujących usługi informatyczne. Usługi te są w ofercie różnych firm, w tym producentów laptopów, sprzętu komputerowego czy nawet smartfonów. Dzięki serwerom plików NAS możemy taką chmurę mieć na swoje potrzeby w naszym domu.

Polecane dyski sieciowe
  • 829 zł
  • 1 139 zł
  • 2 199 zł
  • 1 589 zł
  • 1 599 zł

Jak umieścić plik w chmurze i jak z niej korzystać?

Dysk chmura to pojęcie umowne i rozumiemy przez nie pewien rodzaj świadczonych usług opierający się na zewnętrznej infrastrukturze podmiotu, który je świadczy. Można stwierdzić, że jest to swego rodzaju platforma, w której znajduje się określony rodzaj oprogramowania, z którego korzystamy na co dzień. Mogą być to także aplikacje, których da się używać bez łączności z internetem. Często z takich rozwiązań korzystają dyrektorzy dużych firm oraz pracownicy korporacji. Z poziomu komputera lub smartfonu mają oni wgląd nie tylko do dokumentów firmy, ale mogą też sprawdzać statystyki czy porównywać dane, które aktualnie są dla nich istotne. Również przeciętny Kowalski używa na co dzień podobnych rozwiązań, np. stosując edytor tekstu, którego bazą jest infrastruktura w chmurze. Stąd też może korzystać np. z opcji tworzenia prezentacji lub przygotowywania tekstu bez konieczności instalowania konkretnej aplikacji lub programu na komputerze stacjonarnym. W ramach chmury obliczeniowej mamy możliwość korzystania z dysków. Jednym z najpopularniejszych dysków w chmurze jest Google Drive. Jak umieścić dysk w chmurze? Wystarczy posiadać konto pocztowe w usłudze Google, następnie wejść na stronę internetową Google Drive i postępować zgodnie ze wskazówkami. Można to zrobić z poziomu laptopa (np. model Lenovo IdeaPad S145-15API 15,6" lub ASUS Transformer Book T101HA 10,1"), smartfona (np. Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6/64GB lub Samsung Galaxy A50 SM-A505) lub tabletu (np. Huawei MediaPad T3 10 16GB Wi-Fi). Najlepszy dysk w chmurze oferuje możliwość utrzymywania określonych danych. Daje także opcję wykonywania kopii zapasowych czy przechowywania zdjęć lub innego rodzaju dokumentów. Atutem tego typu rozwiązania jest fakt, że możemy korzystać z dysku z każdego zakątka świata i praktycznie na każdym urządzeniu. Umieszczanie plików w chmurze jest bardzo proste. Możemy nie tylko je przechowywać, ale i katalogować je w odpowiednie foldery, trzymając tym samym porządek.

Dysk w chmurze – czy warto z niego korzystać?

Korzystanie z dysku w chmurze na pewno jest coraz popularniejszym rozwiązaniem. Niemniej jednak każdy z nas ma swoje indywidualne preferencje, jeśli chodzi o formę i sposób przetrzymywania danych. Każdy sposób jest dobry, jeśli jest sprawdzony. Warto więc przed podjęciem decyzji przeanalizować wszystkie za i przeciw. Chmura obliczeniowa na pewno ułatwi w dużym stopniu codzienną pracę, choć pewnie znajdą się osoby bardziej oporne w stosowaniu nowych technologii. Dużą zaletą przechowywania swoich plików w chmurze jest to, że nie będziemy narażeni na ich utratę w wyniku mechanicznego uszkodzenia sprzętu, np. awarii laptopa. Praca w chmurze możliwa jest praktycznie z każdego miejsca i urządzenia, jakie mamy pod ręką. Nie obliguje nas to do używania ciągle swojego komputera, aby dokończyć np. rozpoczętą pracę nad tekstem. Dzięki zapisaniu pliku w dysku w chmurze możemy wrócić do niego nawet z innego urządzenia w dowolnym czasie.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów