Data publikacji: 12 lipca 2017
ARTYKUŁ - AKTUALNOŚCI
polecamy

Twoja osobista chmura

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

Osobista chmura to urządzenie, dzięki któremu możesz przesyłać, przechowywać i zarządzać swoimi plikami. Dlaczego warto mieć dysk sieciowy? Przeczytaj nasz artykuł.

Jeszcze nie tak dawno wszyscy poszukiwali dodatkowego miejsca na kolejne płyty z filmami i muzyką. Regały nie miały lekko. Musiały wytrzymać zmiany ułożeń dotychczasowej kolekcji, by przyjąć kolejny sezon serialu dodawanego do czasopisma. Regularnie do zbiorów dochodziły prezenty na urodziny lub premiery filmowe, które udawało się kupić w okazyjnych cenach. Szafki z trudem wytrzymywały ciężar, chociaż często staraliśmy się je przekupić, wstawiając kolejną przegródkę. Kwitła pomysłowość w myśl „zrób to sam”. Poprzeczkę zawieszono naprawdę wysoko. Mimo to wygrać walkę, o jak najbardziej sprytne zagospodarowanie małej przestrzeni w niewielkich mieszkaniach, mogli tylko nieliczni. Ci najbardziej pomysłowi i oddani sprawie…

Dzisiaj wspominamy te czasy z niemałym sentymentem – kasety VHS czy płyty już nie muszą piętrzyć się w wieży aż po sufit. Współcześnie większość urządzeń, które mamy jest przenośna, zatem szybko pojawia się problem ze zbyt małą pojemnością pamięci. Rozwiązaniem tego jest chmura osobista. Dzięki niej możesz gromadzić wiele e-booków, filmów, płyt z muzyką czy zdjęć bez obaw o to, czy znajdzie się na nie miejsce w naszym mieszkaniu, laptopie czy smartfonie.

Czym jest chmura osobista?

Chmura osobista, zwana też domowym serwerem NAS, to w uproszczeniu niewielki, energooszczędny i cichy komputer, który jest wyposażony we własny procesor oraz pamięć. Osobista chmura zarządza pamięcią, czyli dyskiem oraz interfejsem sieciowym. Każda taka chmura ma oprogramowanie, czyli własny system operacyjny, który pomaga w doborze odpowiednich funkcji dla użytkownika.

Dlaczego warto kupić chmurę osobistą?

Chmura osobista to jedno wspólne miejsce, w którym możemy bezpiecznie przechowywać wszystkie pliki razem. Jeśli mamy takie urządzenie, nie musimy martwić się o to, czy sprawozdanie, nad którym właśnie pracujemy zostanie przesłane na kolejny laptop. Wystarczy tylko zapisać plik w chmurze i gotowe. To jedna z podstawowych funkcji tego typu urządzeń. Liczba funkcji zależy od zainstalowanego oprogramowania. Dzięki chmurze osobistej możesz np.:
 • tworzyć kopie zapasowe swoich danych;
 • zadbać o bezpieczeństwo swoich danych dzięki RAID, czyli nadmiarowej macierzy niezależnych dysków; jeśli np. w chmurze znajduje się dysk 1 TB oraz drugi o pojemności 2 TB, wówczas są one widoczne dla urządzeń zewnętrznych jako jeden;
 • korzystać z niej jak ze standardowego serwera FTP;
 • odbierać i wysyłać maile;
 • drukować;
 • odtwarzać strumieniowo filmy lub muzykę;
 • pobierać dane z sieci p2p bez włączonego laptopa;
 • przesyłać i ogladać zdjęcia z wakacji;
 • pisać bloga;
 • zapisać i oglądać nagrania z podłączonych kamer;
 • zintegrować środowiska – jeśli masz komputer Apple’a, laptop Windowsa, a smartfon z systemem Android.

Proponowane Towary:

Seagate Personal Cloud 3,5'' 4TB (smartfon, tablet, PC, SmartTV)
Synology DS216se (bez dysku)
Synology DiskStation DS115j
WD My Cloud Mirror 4TB (Gen2)
QNAP TS-228

Więcej niż myślisz - dodatkowe funkcje

Specjalne nakładki, czyli pluginy, umożliwiają rozbudowę funkcjonalności osobistych chmur. Pozwalają one np. na zainstalowanie systemu antywirusowego oraz aplikacji, które zautomatyzują niektóre czynności, które wymagają większego nakładu czasu.
Zatem dysk sieciowy jest centrum multimedialnym oraz przydatnym narzędziem, który pomoże ci np. w prowadzeniu własnej firmy czy napisaniu pracy naukowej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
5 0
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Najgorętsze premiery gier w październiku

Poznaj najbardziej wyczekiwane premiery gier w październiku.
Zobacz więcej   

10 najwydajniejszych smartfonów wg AnTuTu (sierpień 2017)

Ranking AnTuTu przedstawia najszybsze smartfony. Które smartfony znajdują się w zestawieniu? Który z nich zajął 1. miejsce w sierpniu 2017? Przeczytaj nasz artykuł.
Zobacz więcej   

Kalendarz przetworów

Zastanawiasz się, jak rozplanować przygotowanie przetworów? Zapoznaj się z pomocnym kalendarzem. 
Zobacz więcej   

Znajdź nas