Data publikacji: 12 lipca 2017
Autor: Zofia
ARTYKUŁ - AKTUALNOŚCI
polecamy

Twoja osobista chmura

Poleć znajomemu Drukuj

Osobista chmura to urządzenie, dzięki któremu możesz przesyłać, przechowywać i zarządzać swoimi plikami. Dlaczego warto mieć dysk sieciowy? Przeczytaj nasz artykuł.

Jeszcze nie tak dawno wszyscy poszukiwali dodatkowego miejsca na kolejne płyty z filmami i muzyką. Regały nie miały lekko. Musiały wytrzymać zmiany ułożeń dotychczasowej kolekcji, by przyjąć kolejny sezon serialu dodawanego do czasopisma. Regularnie do zbiorów dochodziły prezenty na urodziny lub premiery filmowe, które udawało się kupić w okazyjnych cenach. Szafki z trudem wytrzymywały ciężar, chociaż często staraliśmy się je przekupić, wstawiając kolejną przegródkę. Kwitła pomysłowość w myśl „zrób to sam”. Poprzeczkę zawieszono naprawdę wysoko. Mimo to wygrać walkę, o jak najbardziej sprytne zagospodarowanie małej przestrzeni w niewielkich mieszkaniach, mogli tylko nieliczni. Ci najbardziej pomysłowi i oddani sprawie…

Dzisiaj wspominamy te czasy z niemałym sentymentem – kasety VHS czy płyty już nie muszą piętrzyć się w wieży aż po sufit. Współcześnie większość urządzeń, które mamy jest przenośna, zatem szybko pojawia się problem ze zbyt małą pojemnością pamięci. Rozwiązaniem tego jest chmura osobista. Dzięki niej możesz gromadzić wiele e-booków, filmów, płyt z muzyką czy zdjęć bez obaw o to, czy znajdzie się na nie miejsce w naszym mieszkaniu, laptopie czy smartfonie.

Czym jest chmura osobista?

Chmura osobista, zwana też domowym serwerem NAS, to w uproszczeniu niewielki, energooszczędny i cichy komputer, który jest wyposażony we własny procesor oraz pamięć. Osobista chmura zarządza pamięcią, czyli dyskiem oraz interfejsem sieciowym. Każda taka chmura ma oprogramowanie, czyli własny system operacyjny, który pomaga w doborze odpowiednich funkcji dla użytkownika.

Dlaczego warto kupić chmurę osobistą?

Chmura osobista to jedno wspólne miejsce, w którym możemy bezpiecznie przechowywać wszystkie pliki razem. Jeśli mamy takie urządzenie, nie musimy martwić się o to, czy sprawozdanie, nad którym właśnie pracujemy zostanie przesłane na kolejny laptop. Wystarczy tylko zapisać plik w chmurze i gotowe. To jedna z podstawowych funkcji tego typu urządzeń. Liczba funkcji zależy od zainstalowanego oprogramowania. Dzięki chmurze osobistej możesz np.:
 • tworzyć kopie zapasowe swoich danych;
 • zadbać o bezpieczeństwo swoich danych dzięki RAID, czyli nadmiarowej macierzy niezależnych dysków; jeśli np. w chmurze znajduje się dysk 1 TB oraz drugi o pojemności 2 TB, wówczas są one widoczne dla urządzeń zewnętrznych jako jeden;
 • korzystać z niej jak ze standardowego serwera FTP;
 • odbierać i wysyłać maile;
 • drukować;
 • odtwarzać strumieniowo filmy lub muzykę;
 • pobierać dane z sieci p2p bez włączonego laptopa;
 • przesyłać i ogladać zdjęcia z wakacji;
 • pisać bloga;
 • zapisać i oglądać nagrania z podłączonych kamer;
 • zintegrować środowiska – jeśli masz komputer Apple’a, laptop Windowsa, a smartfon z systemem Android.
Proponowane produkty:
WD My Cloud Home 2TB <%– –%>
Synology DiskStation DS218play <%– –%>
Synology DiskStation DS119j <%– –%>
WD My Cloud EX2 Ultra 0TB 3,5" <%– –%>
Synology DiskStation DS218j <%– –%>

Więcej niż myślisz - dodatkowe funkcje

Specjalne nakładki, czyli pluginy, umożliwiają rozbudowę funkcjonalności osobistych chmur. Pozwalają one np. na zainstalowanie systemu antywirusowego oraz aplikacji, które zautomatyzują niektóre czynności, które wymagają większego nakładu czasu.
Zatem dysk sieciowy jest centrum multimedialnym oraz przydatnym narzędziem, który pomoże ci np. w prowadzeniu własnej firmy czy napisaniu pracy naukowej.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Poznaj nowoczesne urządzenia na miarę kuchni fit!

Zobacz więcej   
Przemęczenie sprawia, że zaniedbujesz domowe obowiązki? Sprawdź nasze wskazówki, jak rozprawić się z tym problemem!
Zobacz więcej   
Śniadanie to źródło energii na cały dzień – sprawdź, jak znaleźć na nie czas!
Zobacz więcej   

Znajdź nas