Jaki smartfon dla seniora wybrać? Przykłady modeli, sposoby konfiguracji

Autor: Sebastian

Smartfon dla seniora bardzo często pełni funkcję szybkiego i bezproblemowego dostępu do świata. Za jego pomocą starsza osoba może skontaktować się z bliskimi, zapisać ważne daty lub nawet przeglądać strony internetowe. Czym taki telefon powinien się charakteryzować?

Starsza kobieta korzystająca ze smartfona

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. dlaczego seniorzy są specjalną grupą docelową dla producentów smartfonów
 2. jak skonfigurować smartfon dla seniora
 3. który model smartfona dla seniora wybrać

Nieco inna grupa docelowa

Starsi ludzie korzystający ze smartfona

Dzisiejsze smartfony posiadają mnóstwo opcji i funkcjonalności, takich jak gry, tysiące aplikacji, znakomity aparat fotograficzny czy bardzo szybki procesor. Nie da się ukryć, że obecnie młodzież w dużej mierze zwraca uwagę na ,,osiągi” danego modelu, zanim zdecyduje się na jego zakup. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku prostych smartfonów dla seniora. Tego typu urządzenia nie są wyposażone w aż tak dużą liczbę dodatków, gdyż mają przede wszystkim służyć do komunikacji.

Urządzenia przeznaczone dla starszych osób cechuje prostota oraz jakość wykonania. Nie znajdziemy w nich ultraszybkich procesów, ogromnej przestrzeni do przechowywania danych czy niesamowicie rozwiniętych aparatów fotograficznych. Smartfon dla seniora powinien posiadać tak niezbędne aplikacje, jak kalendarz czy kalkulator, a jego obudowa musi być zbudowana z wytrzymałej konstrukcji. Całość uzupełnia między innymi przycisk alarmowy SOS czy możliwość powiększania ekranu, co w dużym stopniu ułatwia korzystanie z takiego urządzenia.

Konfiguracja smartfona dla seniora

W pamięci starszych osób zapewne znajdują się jeszcze telefony na tzw. pokrętło czy też typowe stacjonarne modele. Nie były one trudne w użytkowaniu – wystarczyło wykręcić lub wbić na klawiaturze konkretny numer i oczekiwać na połączenie. Z biegiem czasu standardy się jednak zmieniły, a telefony nie służą już tylko i wyłącznie kontaktowaniu się z innymi. Są prawdziwym workiem aplikacji i funkcji, o których kilkadziesiąt lat temu nawet się nie śniło.

Aby smartfon dla seniora mógł służyć w jak najlepszym stopniu, niezbędna jest jego prawidłowa konfiguracja. Warto w tym celu poprosić o pomoc młodszych użytkowników, którzy poradzą sobie z nią w mgnieniu oka. Co tak naprawdę należy wykonać, aby urządzenie było łatwe i przyjemne w obsłudze?

 1. Instalacja odpowiedniego launchera – to aplikacja, której celem jest uczynienie obsługi smartfona jak najprostszą. Dzięki niej ikony na ekranie głównym są nieco większe, a sam tekst ograniczony do minimum.
 2. Ułatwienia dostępu – w każdym smartfonie dla osoby starszej znajduje się opcja ułatwień dostępu, zlokalizowana w ustawieniach urządzenia. Dzięki nim można dostosować rozmiar czcionki i wyświetlanych obrazów.
 3. Alarm i przypomnienia – jeśli starsza osoba musi każdego dnia o stałej porze zażywać tabletkę, warto ustawić automatyczne powiadomienie, które przypomni o tej czynności.
 • 3 199 zł
 • 1 099 zł
 • 999 zł
 • 3 099 zł
 • 4 699 zł

Jaki smartfon dla seniora wybrać?

Starszy mężczyzna używający smartfona

Prosty smartfon dla seniora musi posiadać duży wyświetlacz, na którym wszystkie informacje będą wystarczająco zauważalne. Wśród zwykłych telefonów dominują wartości wynoszące od 2 do 3 cali (jak np. Nokia 2720 z ekranem 2,8 cala), a w przypadku smartfonów najlepszym wyborem jest Maxcom MS459 Harmony. Wyposażono go w ekran o przekątnej aż 4,5 cala, dzięki czemu wyświetlane na nim treści będą wyraziste i duże. Jest to szczególnie pomocne dla osób z wadami wzroku, które nie mają możliwości dojrzenia wszystkich informacji na małych ekranach.

Flagowy model marki Maxcom został dodatkowo wyposażony w funkcjonalności, które pozwolą osobom starszym nie tylko korzystać z niego w celu komunikacji, ale także zapewnić sobie rozrywkę. Mowa o dwóch aparatach – tylnym o rozdzielczości 8 Mpix oraz przednim o rozdzielczości 2 Mpix. Zdecydowana większość prostszych urządzeń dla seniorów, takich jak myPhone Halo Easy, nie posiada zbyt dobrych jakościowo aparatów, dlatego model MS459 wyróżnia się na tle pozostałych, będąc doskonałym wyborem dla osób, które chcą z niego czerpać jak najwięcej korzyści.

Szczególnie istotna w smartfonach dla seniorów jest wytrzymałość. Najprostsze i najbardziej podstawowe modele wyposażone zostały w baterię o pojemności rozpoczynającej się od 600 mAh (jak np. Maxcom MM462BB). Smartfon serii MS459 oferuje znacznie więcej – znajduje się w nim bateria o mocy aż 2200 mAH, pozwalająca korzystać z niego na jednym ładowaniu przez długie godziny.

Wśród podstawowych funkcji smartfona dla osoby starszej wymienić można niezbędny przycisk alarmowy SOS, dostępny na przykład w modelu Maxcom MM720 czy innych, podstawowych telefonach komórkowych dla seniorów. Maxcom MS459 Harmony rzecz jasna również jest w niego wyposażony, a ponadto oferuje możliwość zdalnego sterowania. Dzięki temu zaufana osoba z innego urządzenia może dokonać zmiany niezbędnych ustawień, mających na celu jeszcze większe uproszczenie w korzystaniu z niego przez seniora.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów