Smart TV – co to za funkcja? Najlepsze aplikacje na Smart TV

Łukasz Figielski
Z tego artykułu dowiesz się:Jak działa Smart TV – krótka historia Systemy Smart TV Tizen TV Co to jest Smart TV webOS? Android TV – czy warto kupić telewizor z tym systemem Jak instalować aplikacje na Smart TV?

Smart TV – co to jest? Czas odmitologizować to pojęcie. „Smart” jest praktycznie każdy nowy telewizor. Ma moduł Wi-Fi, gniazdo LAN, procesor i system operacyjny. Jest stale połączony z internetem. Jakie są aplikacje na Smart TV? Najpopularniejsze to oczywiście YouTube, Netflix, Spotify… Zapoznaj się z historią i rodzajami Smart TV!

Zobacz także: Ranking telewizorów
 

Jak działa Smart TV – krótka historia

Hasła „Smart TV”, „Net TV” czy „Internet TV” pojawiły się około 2009 r. Oznaczały wtedy różne telewizorowe rozwiązania online’owe. W jednym modelu to był dostęp do Skype’a (podłączało się kamerkę), w innym do Ipli (pierwsza polska aplikacja VOD!). Na początku przodowało LG z systemem Home Dashboard – oferował dostęp do kilku aplikacji VOD (były już Netflix czy Hulu, oczywiście YouTube), przeglądarki, Facebooka, webowych serwisów newsowych, a także prostych gierek. Warto zaznaczyć, że takie telewizory poza portem LAN od razu miały też moduł Wi-Fi do bezprzewodowej łączności z siecią. Istniały też modele przystosowane systemowo („Wi-Fi Ready”), lecz bez dostępu do internetu. W celu zrobienia z nich Smart TV należało dokupić specjalną przystawkę („Wi-Fi dongle”). Popularnym sposobem dodania funkcji Smart TV do „zwykłego” odbiornika – bez podłączania komputera – była konsola PlayStation 3 z aplikacjami (YouTube, Ipla, TVN Player). Smart TV oznaczało także możliwość odtwarzania multimediów z dysków USB czy dysku wbudowanego. Jak działał Smart TV w tamtym okresie? Był przede wszystkim frazą marketingową – nowe telewizory zawsze sprzedawane są nowymi hasłami! Czołowi producenci Smart TV (LG, Philips, Sharp) nawiązali współpracę przy opracowaniu wspólnego systemu, ale Smart TV Alliance działał raptem przez cztery lata (2012-2016), bez wielkich sukcesów.

 

Systemy Smart TV

Systemy Smart TV zaczęły się rozwijać w 2012 r. – ta rewolucja przebiegała równolegle z rewolucją 3D. Liczne aplikacje na Smart TV przygotował Samsung. Ta firma zasługuje na osobny rozdział. System nazywał się wtedy Smart Hub, a Koreańczycy wymyślili ciekawe akcesorium, które pozwalało na aktualizację nieco starszych telewizorów. Samsung Evolution Kit wkładało się z tyłu kompatybilnego odbiornika – to minikomputer (miał procesor, pamięć operacyjną) ze specjalnym złączem. „Make your TV new every year”, zachęcał producent. Evolution Kit umożliwiał nie tylko aktualizację systemu – tego z aplikacjami – ale też inne, poważniejsze zabiegi w oprogramowaniu telewizora. Warto zaznaczyć, że w pierwszych latach Smart TV Samsung oferował telewizory Smart TV z wbudowaną (nad ekranem, pośrodku) kamerą. Takie rozwiązanie budziło jednak wątpliwości – chodziło oczywiście o kwestie prywatności. W 2015 r. na forum publicum postawiono również pytanie, czy telewizory nas nie podsłuchują. A raczej – skoro podsłuchują (sterowanie głosem, oczekiwanie na komendy), to czy nagrania są udostępniane. Firma zapewniła, że służą jedynie udoskonaleniu technologii.

Kobieta ćwicząca przy SmartTV

Przypomnijmy polską reklamę Samsunga, rok 2011. Dobrze pokazuje najważniejszą cechę Smart TV. Pokłócone młode małżeństwo siedzi przed telewizorem z pilotem w ręku. Przegląda bibliotekę filmów Iplex.pl – menu to okładki. „Uznany za winnego” – wpisuje za pomocą pilota mężczyzna (żmudny proces został w filmiku oczywiście przyspieszony!). „Zdrajca” (przeciętny thriller z 2008 r.) – przejmuje pilota wyraźnie wkurzona dziewczyna. „To nie tak jak myślisz, kotku” – on. „Sąd rodzinny” – ona przeskakuje na TVN Player i produkcję tej stacji. „Nasze wesele”´– zagrywa chłopak va banque. Proponuje wspominkowe nagrania, korzystając z funkcji All Share – chmurowego dysku lub transferu z komputera albo komórki. O dziwo, okazuje się to strzałem w dziesiątkę, kobieta odpala „M jak miłość” z VOD TVP!
 

Tizen TV

W 2015 r. Samsung przeszedł na Tizen TV. Swój system (następcę innego własnego systemu – Bada), który miał połączyć wszystkie urządzenia tej firmy – smartfony, smartwatche, telewizory. Pojawiło się kilka takich komórek, tizenowe były zegarki z serii Galaxy Gear, aparaty fotograficzne, robiono próbę implementacji w tabletach. Wciąż możesz kupić lodówkę z linii Samsung Family Hub – tam też jest Tizen! Jak wiadomo, smartfony i smartwache opanował jednak Google – systemy Android (komórki) i WearOS (zegarki) są uniwersalne, korzysta z nich wielu producentów. W tym Samsung. Za to świetnie rozwija się Tizen telewizorowy! Od początku wyglądał dobrze – gdy debiutował w 2015 r., prezentowano go na odbiornikach zakrzywionych (dzięki Evolution Kit Tizen mógł też trafić do starszych modeli, nawet z 2012 r.). Samsung przesunął interfejs do paska na dole ekranu – taki zabieg zastosowało już wcześniej LG w webOS (o którym więcej poniżej). W 2022 r. Tizena 6.0 możesz oglądać np. na odbiornikach wykonanych w technologii miniLED (Neo QLED) – w kwestii podświetlania ekranu kolejna rewolucja, system Smart TV od paru lat podlega zaś tylko delikatnemu liftingowi. 

Polecane telewizory
 

Co to jest Smart TV webOS?

„Make TV Simple Again” – reklamowało się LG w 2014 r. (doprecyzujmy, że było to dwa lata przed kampanią prezydencką Donalda Trumpa). Firma sugerowała w ten sposób, że ludzie nie rozumieją rewolucji Smart TV, że telewizory stają się zbyt skomplikowane, że piloty mają za dużo przycisków. Koreańczycy zachwalali tak swój minimalistyczny pilot „wskaźnik” Magic Remote, a zarazem system webOS, przejęty od firmy HP. Podobnie jak w przypadku Tizena idea była taka, by oprogramowaniem połączyć różne urządzenia. Finalnie webOS z pierwszych smartfonów przeniósł się na telewizory, w tym na pierwsze telewizory OLED.

Jak działa smart TV w wykonaniu LG? To właśnie webOS TV był pierwszym systemem telewizorowym z paskiem wyboru na dole ekranu. Cecha charakterystyczna: lekko skośne kafle. Drugi pasek rozwija się piętro wyżej – to okienka z materiałami z danej apki (np. sugerowane filmy). W odsłonie systemu z 2016 r. doszły fajna funkcja zbliżenia wybranego punktu ekranu (kolejne zastosowanie magicznego pilota) oraz lepsza integracja ze smartfonem. Co to Smart TV? To m.in. możliwość przesyłania obrazu albo konkretnych aplikacji z komórki – a także sterowania za jej pomocą.

Skoro o sterowaniu mowa – nie można zapomnieć o sterowaniu głosem. W telewizorach LG wszystko działa sprawnie i można mówić po polsku. A przede wszystkim można mówić „naturalnie”, nawet slangiem. Na przykład: „Pokaż komedie z… w serwisie…”. Asystent ThinQ jest udoskonalany i sam się doskonali, na pewno się dogadacie! Za jego pomocą możesz też zmienić ustawienia telewizora czy po prostu zadać pytanie wyszukiwarce – to działa mniej więcej jak Android TV (o którym więcej za chwilę). Tutaj zaznacza się przewaga konkurentów nad Samsungiem, gdzie działa tylko asystent Bixby, tylko w języku angielskim (wkrótce powinien się pojawić Asystent Google). W Smart TV LG od trzech lat jest sztuczna inteligencja i przetwarzanie języka naturalnego, ale już znacznie wcześniej możliwa była obsługa głosem – poprzez wypowiadanie konkretnych komend.
W modelach z 2021 r. pojawia się LG webOS 6.0 – ta wersja systemu wprowadza duże zmiany. Znikają charakterystyczne skośne kafle na dole – ekran główny zapełnia teraz cały wyświetlacz polami o zróżnicowanej wielkości.

 

Android TV – czy warto kupić telewizor z tym systemem?

Odpowiedzi twierdzącej udzielają tacy potentaci jak TCL, Toshiba, Sharp, Xiaomi, Philips, Panasonic (dwie ostatnie marki w niektórych modelach stosują autorskie systemy), ale także mniejsze firmy typu Hitachi, Blaupunkt, Kiano. Co to jest Android TV? Najbardziej „egalitarny” z systemów smart, obecny w modelach z najniższej i najwyższej półki cenowej. Czołowy producent od początku konsekwentnie wspierający Androida to Sony. Jako jedyny (na razie?) w nowych modelach stosuje jednak jego zmodyfikowaną i zdaniem wielu przyjemniejszą wersję. O czym poniżej.

Google TV czy Android TV?

Google TV można nazwać „nakładką” na Androida. Przede wszystkim inaczej wygląda – wyświetlane treści (tytuły, apki) bazują na systemie spersonalizowanych rekomendacji. Poza tym Google TV i Android TV to mniej więcej ten sam system, co oznacza:

  • Chromecast wbudowany w odbiornik, czyli bezprzewodowa transmisja z telefonu lub komputera obrazu kompatybilnej aplikacji z charakterystyczną ikonką (lub strony WWW albo po prostu całego ekranu). 
  • Obsługa głosem. Asystenta Google obsłużysz po polsku, mówiąc do pilota albo telefonu.
  • Tysiące aplikacji ze sklepu Google Play!

Wśród potencjalnych minusów telewizorów z Android TV czasem wymieniana jest prędkość działania systemu – ale pamiętaj, że wiele tu zależy od procesora! Android TV jest instalowany i w bardzo drogich, i w bardzo tanich odbiornikach. 

Jaki Smart TV wybrać?

To nie koniec systemów Smart TV. W niektórych modelach Philips stosuje autorski Saphi TV, a Panasonic – MyHomeScreen. Są też tanie, najczęściej małe (32 cale) telewizory bazujące na jeszcze innych, linuksowych rozwiązaniach (np. firmy Manta, lecz również tańsze Sony). Jeśli spojrzeć na liczbę producentów wykorzystujących Smart TV, na telewizorach rządzi system Android – podobnie jak w smartfonach! Pod względem liczby sprzedanych modeli liderem jest Samsung i Tizen OS (ok. 200 mln egzemplarzy na całym świecie!), na drugim miejscu LG i webOS, Android TV dopiero na trzecim miejscu. To wynika oczywiście z ogromnej przewagi Samsunga oraz LG nad całą resztą konkurencji. Każdy z systemów Smart TV pomoże też w zarządzaniu inteligentnym domem. W Samsungach jest to środowisko SmartThings, w LG – ThinQ, a Android TV da się, przykładowo, zsynchronizować kolorystycznie z żarówkami Philips Hue.

Polecane telewizory


Aplikacje Smart TV – na Android TV i pozostałe systemy

Wszystkie trzy główne systemy operacyjne – a także systemy własne Philipsa, Panasonica czy linkusowe – oferują dostęp do licznych aplikacji Smart TV – VOD czy widżetów informacyjnych. Niektóre są już zainstalowane, inne dobierzesz ze sklepu. Znajdują się wśród nich serwisy streamingowe wideo i usługi VOD. Aplikacje na Smart TV to także te muzyczne, taki sposób korzystania z telewizora jest bardzo popularny, większość modeli pozwala na wyłączenie ekranu i odtwarzanie dźwięku z głośników.

Top 10 aplikacji na Smart TV:

  1. Netflix
  2. Youtube
  3. HBO Go (brak na Saphi oraz MyHomeScreen)
  4. Ipla
  5. Player
  6. Amazon Prime Video
  7. CDA
  8. Spotify
  9. Tidal
  10. Deezer 

Smart TV to także – a jakże! – sport. Jedną z popularniejszych aplikacji na Android TV jest Peleton z dwumiesięcznym darmowym okresem próbnym, oferująca dziesiątki różnych aktywności, treningów na żywo i wcześniej zarejestrowanych. Podobną funkcję na Smart TV Samsung spełniają Samsung Health i Samsung Fiit. Jeśli chodzi o granie, zdecydowanie zwyciężają aplikacje na Android TV. Znajdziesz tam przeróżne gry, np.

  • Star Wars: Knights of the Old Republic
  • This War of Mine
  • Goat Simulator
Tylko dokup kontroler – powinna zadziałać większość bezprzewodowych padów.
 

Jak instalować aplikacje na Smart TV?

Nic prostszego. Sporo jest zainstalowanych, pozostałe ściągasz przez sklep z aplikacjami, dokładnie tak samo jak w smartfonie czy na tablecie. W Samsungach wchodzisz w zakładkę Apps, w LG to LG Content Store, w Android i Google TV jest oczywiście Google Play.

Masz starszy – taki naprawdę stary telewizor, sprzed dekady? Możesz dokupić odtwarzacz multimedialny dla Androida, Chromecasta lub przystawkę Apple TV. Możliwości, liczba aplikacji i sprawność działania zależą od urządzenia, a czasem także od samego telewizora (wszak jest stary…). Najciekawszym gadżetem jest Chromecast 4.0, który zrobi z twojego odbiornika pełnoprawne Google TV! Więcej na ten temat przeczytasz w naszym tekście „Jaką przystawkę Smart TV wybrać”!

  • 299 zł
  • 179 zł
  • 249 zł
  • 299 zł
  • 239 zł
  • 229 zł
  • 299 zł
  • 198,99 zł
  • 299 zł

Podsumowanie

Jeśli kupujesz nowy telewizor, najpewniej będzie miał funkcje Smart TV. Poza wyborem systemu operacyjnego – to jedno z podstawowych, ale jednak nie najważniejsze pytanie – masz kilka innych zagwozdek. Jaka technologia wykonania ekranu, jakie technologie własne producenta, jaka przekątna… Zachęcamy do lektury naszych tekstów:

Czym różni się telewizor LED od OLED, QLED i plazmy?
Najnowsze technologie wyświetlania obrazu w telewizorach. Co to jest MiniLED i MicroLED?
Jaki telewizor kupić. Poradnik krok po kroku
Ranking telewizorów 65 cali – pomagamy wybrać najlepsze modele tej coraz popularniejszej wielkości
– a także Kiedy wchodzi DVB-T2 – wszystko o (nowej) telewizji cyfrowej, bo to warto wiedzieć!

    
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!