Jaki telewizor kupić? Poradnik krok po kroku

Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego warto zwrócić uwagę na przekątną telewizora? Na czym polega różnica pomiędzy telewizorami LED i OLED? Jakie wyróżniamy oryginalne technologie producenckie? Jakie możliwości daje system Smart TV? Jakie rodzaje rozdzielczości wyróżniamy?
Autor: Kinga

Telewizor to centrum rozrywki dla całej rodziny. Zajmuje niezwykle ważne miejsce w wielu domach. Może być wykorzystywany do oglądania seriali czy filmów, ale także grania na konsoli. Zakup telewizora to niełatwa sprawa. Warto pamiętać o niezwykle istotnych parametrach tego sprzętu. Odpowiednio wybrany telewizor powinien odzwierciedlać nasze preferencje oraz odpowiadać na potrzeby domowników.

Zobacz także: Jak podłączyć kino domowe do telewizora?
 

Jaki telewizor kupić? Zwróć uwagę na przekątną!

Decydując się jaki telewizor kupić, powinniśmy przede wszystkim przyjrzeć się jego wymiarom oraz przekątnej. Należy zwrócić uwagę na to, jaka jest użyteczna wielkość ekranu odbiornika telewizyjnego. Ten fundamentalny parametr jest silnie związany z odległością, jaką powinniśmy zachować podczas korzystania z telewizora. Istotne są także rodzaj oraz moc sygnału. Możemy wyróżnić pewne zależności zachodzące pomiędzy przekątną ekranu a minimalną i maksymalną odległością od telewizora. Warto o tym wiedzieć, jeszcze na etapie rozważań jaki telewizor wybrać:

 
ODLEGŁOŚĆ OD EKRANU
od
1,25
do
2,75 m
32"
40"
43"
49"
55"
65"
75"

Telewizor powinniśmy przede wszystkim dobrać do pomieszczenia, w którym będzie się znajdował. Należy pamiętać, aby zachować wyżej wymienione odległości. Powinniśmy dbać o wzrok i nie narażać go na niepotrzebne zmęczenie. Jeżeli szukamy telewizora, który zmieści się pomiędzy meblami, warto przyjrzeć się także szerokości urządzenia. Aby dowiedzieć się więcej o dobieraniu urządzenia i ułatwić sobie decyzję jaki telewizor kupić do pomieszczenia, przeczytaj poradnik Jak dobrać rozmiar telewizora do wielkości pomieszczenia? Ten parametr, w odróżnieniu od przekątnej, określa szerokość ekranu wraz z obudową. Dzięki temu będziemy wiedzieli, jaki telewizor wybrać, aby cieszyć się najlepszą jakością obrazu, nawet w niewielkim pomieszczeniu.

 

Typ telewizora – LED a OLED

Wiele osób podejmuje rozważania jaki telewizor wybrać, ponieważ urządzenie to jeden z ważniejszych sprzętów, który znajduje się w domu. Przeglądając kolejne modele, warto zwrócić uwagę na to, jaki typ technologii podświetlenia został wykorzystany w danym urządzeniu. Jeszcze kilka lat temu standard ten był zupełnie inny. Na rynku dominowały raczej telewizory plazmowe.

Obecnie możemy wyróżnić dwa główne typy telewizorów:

 • LED – to rodzaj podświetlenia ekranu, który stosuje się w matrycach LCD. Technologia jest trwała i pozwala na zaoszczędzenie energii. Możemy także wybrać sprzęt z podświetleniem bezpośrednim. Polega ono na doświetleniu za pomocą technologii LED krawędzi telewizora. Ta funkcja pozwala na zwiększenie kontrastu obrazu oraz uzyskanie dużo większej głębi czerni;
 • OLED – to nieco nowsza technologia niż LED. Wykorzystuje specjalne diody organiczne. Dzięki temu możemy uzyskać ekran niezwykle cienki. Dodatkowo wyświetlany obraz będzie w najwyższej jakości. Telewizory wykorzystujące technologię OLED cechują się wysokim poziomem kontrastu oraz dużą głębią czerni. Diody organiczne zapewniają niezwykle krótki czas reakcji, który może dochodzić nawet do 0,01 milisekundy!

Wybór sprzętu wykorzystującego określoną technologię zależy od naszych wymagań i preferencji. Aby dowiedzieć się więcej o różnicach między telewizorami LED i OLED i sprawdzić jaki telewizor kupić, przeczytaj poradnik OLED vs. LED – jaka jest różnica? Jaki telewizor wybrać? Dodatkowym czynnikiem, który może wpłynąć na wybór telewizora LED lub OLED, jest jego cena. Odbiorniki z ekranem OLED są nieco droższe niż LED.

 

Oryginalne technologie producenckie

Każdy producent telewizorów wykorzystuje nieco inne technologie, które wpływają na komfort korzystania z urządzenia. Warto o nich wiedzieć, podejmując decyzję jaki telewizor wybrać. Wśród nich możemy znaleźć rozwiązania, które poprawiają jakość obrazu i zwiększają przyjemność korzystania ze sprzętu.

Możemy wyróżnić kilka najważniejszych technologii, które są wykorzystywane w modelach telewizorów:

 • Samsung QLED – wykorzystuje specjalny ekran Quantum Dot, który opiera się o kropki kwantowe. To rozwiązanie znacząco wpływa na jakość braw – zarówno ciemnych, jak i jasnych punktów. Kolory będą wiernie oddane, pełne szczegółów. Tego typu technologia pozwala na wyświetlanie miliarda kolorów;
 • LG NanoCell – technologia tworzona przez firmę LG. Ekran odbiorników jest zbudowany z nanocząsteczek, które absorbują zakłócenia świetlne, a jednocześnie poprawiają czystość barw na matrycy. System zapewnia mocne i kontrastowe kolory oraz szerokie kąty widzenia – nawet 60 stopni;
 • Philips Ambilight – ten system pozwala na optycznie powiększenie ekranu. Dzieje się tak dzięki emitowanemu światłu, które pada na ścianę z dwóch lub nawet z czterech stron telewizora. Rozwiązanie znacząco wpływa na emocje podczas oglądania filmów czy seriali. Dzięki niemu możemy poczuć się, jakbyśmy uczestniczyli w wydarzeniach przedstawionych na ekranie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tej technologii i poznać wskazówki jaki telewizor wybrać, przeczytaj nasz poradnik Technologia Ambilight – co warto o niej wiedzieć?;
 • Samsung The Frame – ten system sprawi, że telewizor zamieni się w dzieło sztuki. Ulubiony serial będzie emitowany w najwyższej rozdzielczości. Producent zapewnił kilka funkcji dostępnych w telewizorach z tą opcją – tryb sztuki, Art Store oraz wymienną ramkę;
 • Sony Full Array LED – modele wykorzystujące tę technologię są specjalnie podświetlone diodami LED, które znajdują się bezpośrednio za ekranem telewizora. Dzięki temu możemy precyzyjnie przyciemniać lub rozjaśniać poszczególne obszary diod. Zwiększa to kontrast i gwarantuje kinowe wrażenia podczas oglądania filmów.
 

Smart TV – jaki telewizor kupić?

Jaki telewizor wybrać z systemem Smart i jakie korzyści daje nam takie urządzenie? Smart TV to system, który umożliwia połączenie telewizora z internetem. Dzięki temu możemy cieszyć się wieloma możliwościami bez potrzeby podłączania dodatkowych akcesoriów do ekranu. Możemy korzystać z najpopularniejszych serwisów, np. YouTube, Twitch, czy oglądać seriale za pomocą aplikacji Netflix, HBO GO itp. Ponadto telewizor z funkcją Smart TV jest wyposażony w szybki procesor oraz moduły do komunikacji bezprzewodowej: Wi-Fi, Bluetooth.

Ważnym elementem jest system operacyjny. Możemy wyróżnić kilka rodzajów:

 • Smart TV – jest to ogólna nazwa dla różnych systemów operacyjnych, które wykorzystują poszczególni producenci. Możemy znaleźć telewizory z systemem Tizen (Smart Hub), który tworzy firma Samsung. Poza tym na rynku dostępny jest także webOS, a więc system wykorzystywany przez telewizory firmy LG. Każdy z nich charakteryzuje się nieco inną funkcjonalnością i dostępem do różnych aplikacji;
 • Android TV – do tej grupy należą wszystkie telewizory, które opierają się o system podobny do tego, który jest wykorzystywany w telefonach komórkowych. Jest to świetny wybór dla osób, które chcą połączyć smartfon z telewizorem. Android TV zapewnia dostęp do sklepu Google Play, z którego możemy pobierać aplikacje wprost na ekran telewizora.

Telewizor Smart TV to technologia, która znacznie rozszerza możliwości odbiornika. Poza oglądaniem filmów czy seriali możemy swobodnie ściągać aplikacje i korzystać z nich z poziomu telewizora. Jeśli zastanawiasz się jaki telewizor kupić z modeli Smart TV, przeczytaj w poradniku Smart TV – co to jest i czym kierować się przy wyborze? Telewizor z tą technologią to świetny wybór zarówno dla osób, które mają dzieci, jak i dla tych, którzy zastanawiają się jaki telewizor wybrać dla graczy.

 

Rodzaje rozdzielczości telewizorów

Rozdzielczość to podstawowy parametr każdego z telewizorów, który musimy wziąć pod uwagę podejmując rozważania jaki telewizor wybrać. To od niej zależy, w jakiej jakości obraz zostanie wyświetlony na ekranie. Zastanawiając się jaki telewizor kupić, powinieneś pamiętać, że najpopularniejszą rozdzielczością zarówno w przypadku telewizorów, jak i monitorów jest 1920 × 1080 pikseli. Jest to tzw. Full HD. Co jednak oznacza skrót HD? To połączenie dwóch angielskich słów – high definition – które oznaczają po prostu wysoką rozdzielczość. Jest to powszechnie używana technologia we wszystkich ekranach emitujących obraz. Istnieje jednak wiele innych rozdzielczości telewizorów. Aby dowiedzieć się o nich więcej i szybciej podjąć decyzję jaki telewizor kupić, przeczytaj poradnik Technologia Full HD, Ultra HD i 4K UHD – czym się charakteryzują?

Poza Full HD możemy wyróżnić:

 • HD Ready – 1366 × 768;
 • Full HD – 1920 × 1080;
 • 4K UHD – 3840 × 2160;
 • 8K UHD – 7680 × 4320.

HD Ready uważa się obecnie na nieco przestarzałą technologię. Spowodowane jest to głównie faktem, iż ta rozdzielczość nie oferuje wysokiej jakości obrazu i głębi kolorów. Swoistym standardem wśród modeli telewizorów są te, które oferują rozdzielczość Full HD, a więc 1920 × 1080 pikseli. Postęp technologiczny wprowadził nową jakość w ekranach telewizorów. Jest to 4K UHD oraz 8K UHD. Pierwszy parametr określa rozdzielczość odbiorników, które opierają się o 380 × 2160 pikseli. Telewizory obsługujące 4K charakteryzują się wysoką jakością emitowanego obrazu. Kolorystyka jest niezwykle żywa, jednak wciąż naturalna. Odpowiedni kontrast i głębia czerni pozwalają na dostrzeżenie każdego, nawet najmniejszego, detalu. Telewizor z rozdzielczością 4K UHD to świetny wybór dla osób, które chcą cieszyć się najwyższą jakością obrazu. Warto jednak pamiętać, że ta funkcja wspierana jest głównie przez modele telewizorów, które mają co najmniej 50 cali, więc powinny ją rozważyć osoby, które zastanawiają się jaki telewizor wybrać do dużych wnętrz.

Warto wspomnieć o jakości 8K UHD. Jest to kolejny krok w stronę jeszcze lepszej i bardziej szczegółowej dawki rozrywki. Ten standard jest swoistą nowością na rynku – znajdziemy tylko kilka modeli telewizorów, które się na nim opierają. Ponadto sprzęty obsługujące 8K wciąż są drogie – kosztują około 10 tys. złotych. Jest to jednak przyszłość rozrywki. Rozdzielczość 8K opiera się o 7680 × 4320 pikseli. Oznacza to fenomenalną jakość, bez niemal żadnych zakłóceń. Kolory są wyraźne, ale wyważone. Czerń jest odpowiednio głęboka, nieprzypominająca rozlanych plam. Oglądanie filmów czy granie w gry na takim ekranie to wyjątkowe przeżycie! Rozdzielczość 8K dedykowana jest dla osób, które rozważają jaki telewizor wybrać dla prawdziwych kinomaniaków.

Polecane telewizory
 • 899 zł
 • 3 148 zł
 • 1 390 zł
 • 790 zł
 • 3 599 zł
 

Częstotliwość odświeżania ekranu oraz technologia HDR

Decydując jaki telewizor kupić ważną cechą jest częstotliwość odświeżania ekranu - parametr, który wyrażamy w tzw. hertzach (Hz). Określa on to, ile klatek zostanie wyświetlonych na ekranie w ciągu jednej sekundy. Zupełnym minimum, jeżeli chcemy cieszyć się płynnym obrazem, jest 50 Hz. To rekomendowana częstotliwość odświeżania dla osób, które oglądają na co dzień seriale lub filmy. Wyższe wartości częstotliwości odświeżania są polecane dla osób, które są nieco bardziej wyczulone na płynność ruchów ukazanych na ekranie. Model z odświeżaniem 100 Hz to najlepsza opcja dla osób, które zastanawiają się jaki telewizor wybrać dla zapalonych graczy, którym nie może umknąć żaden szczegół. Na rynku znajdziemy modele o odświeżaniu nawet 240 Hz na sekundę. Dobór telewizora pod tym kątem zależy jednak w dużej mierze od naszych preferencji. Powinniśmy także pamiętać, że na rzeczywisty wynik odświeżania obrazu wpływają jeszcze inne czynniki zewnętrzne. Jest to przede wszystkim sygnał przesyłany do odbiornika telewizyjnego. Jeżeli poszukujemy telewizora dla gracza, powinniśmy zwrócić uwagę na sprzęt do cyberrozrywki. Zarówno konsola, jak i telewizor powinny mieć zbliżoną wartość odświeżania ekranu. Jeżeli konsola jest w stanie wysłać sygnał o częstotliwości odświeżania 60 Hz, a nasz telewizor obsługuje 140 Hz – nie wykorzystamy pełnego potencjału odbiornika.

Mówiąc o właściwościach ekranów, nie można zapomnieć o technologii HDR. Jest to innymi słowy, High Dynamic Range, a więc szeroki zakres dynamiki. Jaki telewizor wybrać i na co wpływa ten parametr? Podpowiadamy. Przede wszystkim zapewnia dostęp do szerszej rozpiętości tonalnej w telewizorze. Ciemne i jasne punkty będą dużo lepiej zaznaczone, a kolory naturalniejsze. HDR ma oddawać realistyczny obraz, zamknięty w odbiorniku. Aby dowiedzieć się więcej o technologii HDR i przeczytać wskazówki jaki telewizor kupić, przejdź do poradnika: Co to jest HDR i jak wpływa na jakość obrazu? Wyjaśniamy!

 

Jaki telewizor z wbudowanym tunerem kupić?

Niemal wszystkie telewizory dostępne na rynku mają wbudowany tuner. System ten pozwala na odbiór sygnału telewizyjnego w odpowiedniej jakości.

Przeglądając kolejne modele i zastanawiając się jaki telewizor wybrać, możemy natknąć się na różne rodzaje tunerów. Wyróżniamy:

 • tunery cyfrowe satelitarne – są to odbiorniki, które cechują się wysoką i bezstratną jakością sygnału telewizyjnego. Do tej grupy zaliczamy tunery DVB-S oraz DVB-S2. Wraz z rozwojem technologii coraz popularniejsza zaczęła stawać się wersja S2, cechująca się dużo niższą przepustowością niż wersja S. Tunery satelitarne pozwalają na uzyskanie obrazu HD;
 • tunery cyfrowe naziemne – te urządzenia cechują się nieco niższą jakością sygnału niż wersje satelitarne. Wśród nich możemy znaleźć takie standardy, jak DVB-T (MPEG-4), DVB-T2 czy DVB-T2-HD;
 • DVB-C – ten rodzaj odbiornika służy do transmisji danych audio-wideo. Dotyczy to głównie sieci kablowych. Jest to jeden z popularniejszych rodzajów tunerów. Cechuje się wysoką jakością przesyłanego obrazu i dźwięku. Jest niemal bezstratny, jeżeli chodzi o sygnał, oraz przesyła dużo więcej programów telewizyjnych i radiowych niż inne standardy tunerów;
 • tunery analogowe – jest to najmniej zaawansowany sposób przesyłu danych, porównując do wcześniej wspomnianych standardów. Urządzenia wyposażone w tunery analogowe są nieaktualne; charakteryzują się dużo niższą jakością transmitowanego obrazu i dźwięku.

Należy pamiętać, że każdy ze standardów tunerów charakteryzuje się zupełnie innymi złączami, wbudowanymi w telewizor. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o rodzajach tunerów i upewnić się, że wiesz jaki telewizor kupić, przeczytaj poradnik: Rodzaje tunerów – DVB-T, DVB-C i DVB-S. Nowoczesne telewizory, które mają wiele funkcji dodatkowych, są wyposażone w tunery satelitarne lub naziemne.

 

Rodzaje łączności bezprzewodowej w telewizorach

Wbudowana łączność bezprzewodowa w nowoczesnych telewizorach to niezwykle istotna cecha, która często decyduje o tym, jaki telewizor kupić. Znacząco ułatwia połączenie z innymi urządzeniami, np. smartfonem czy bezprzewodowym głośnikiem. Dzięki dostępowi do różnych rodzajów połączenia bezprzewodowego możemy cieszyć się sprzętem multimedialnym.

Obecnie w telewizorach stosowane są następujące rodzaje łączności:

 • Wi-Fi – to absolutny fundament, jeżeli mówimy o nowoczesnych telewizorach. Wi-Fi pozwala na połączenie się z domowym internetem. Dzięki temu możemy swobodnie ściągać aplikacje, przeglądać media społecznościowe czy korzystać z serwisów streamingowych, takich jak YouTube, Netflix czy HBO GO;
 • DLNA – rodzaj komunikacji, który mocno łączy się z wcześniej wspomnianym Wi-Fi. Pozwala na współdzielenie danych multimedialnych pomiędzy użytkownikami tej samej sieci. Dzięki wykorzystaniu DLNA możemy bez problemu przesyłać filmy, zdjęcia czy muzykę. Ponadto te dane mogą zostać udostępnione i wyświetlić się na ekranie telewizora;
 • Bluetooth – ta technologia pozwala na komunikację bezprzewodową między urządzeniami, które mają wbudowany odbiornik Bluetooth. Jest to szybki sposób na przesył danych np. ze smartfona na ekran telewizora. To także świetny patent na łatwe połączenie głośnika bezprzewodowego z odbiornikiem telewizyjnym. Rozwiązanie sprawdzi się także wśród osób, które zastanawiają się jaki telewizor wybrać, aby móc połączyć urządzenie z telefonem;
 • Miracast – certyfikowana przez Wi-Fi Alliance technologia, która umożliwia połączenie bezprzewodowe między wieloma urządzeniami. W odróżnieniu od DLNA użytkownicy nie muszą korzystać z tej samej sieci. Należy jednak pamiętać, że zarówno telewizor, jak i inne urządzenie muszą obsługiwać ten typ łączności;
 • AirPlay – jest to technologia skierowana do użytkowników urządzeń firmy Apple.
 

Podsumowanie, czyli modele telewizorów, które polecamy

Przeglądając oferty telewizorów i zastanawiając się jaki telewizor kupić, powinniśmy kierować się przede wszystkim naszymi preferencjami. Idealny model odbiornika telewizyjnego powinien odzwierciedlać nasze potrzeby oraz wymagania względem sprzętu. Warto pamiętać, aby dobrać telewizor pod względem wielkości, aby nie nadwyrężać wzroku. Wśród modeli dostępnych w RTV EURO AGD możemy znaleźć setki telewizorów, które charakteryzują się wielofunkcyjnością i najwyższą jakością wykonania.

Jaki telewizor kupić z nieco niższej półki? Spośród wszystkich modeli warto polecić Philips 32PFS5823/12. Jego cena nie przekracza 1000 złotych. Telewizor oferuje wiele ciekawych funkcji. To świetny wybór dla osób, które poszukują nieco mniejszego odbiornika – ma 32 cale i obsługuje jakość Full HD. Jego częstotliwość odświeżania to 50 Hz. Wyświetlany obraz jest więc niezwykle płynny i szczegółowy. Model Smart TV pozwala przeglądać strony internetowe lub pobierać dane z sieci.

Kolejną polecaną propozycją jest Philips 55PUS7334/12. Ma 55 cali i obsługuje jakość 4K UHD. Dzięki temu obraz jest wyśmienity – zarówno pod względem detali, jak i kolorystyki. Podobnie jak w przypadku poprzednika, ten model jest wyposażony w system Smart TV. To świetny wybór dla graczy – telewizor ma specjalnie zaprogramowany tryb gry. Dzięki temu możemy ustawić optymalną jakość obrazu oraz częstotliwości odświeżania, rekomendowaną do grania w gry wideo.

Sony KD-55XF9005 to świetny model, który sprawdzi się wśród osób zastanawiających się jaki telewizor wybrać, jeśli chodzi o najlepsze podzespoły. Jest wyposażony w wiele systemów poprawy obrazu, m.in. HDR, Dynamic Range PRO czy Live Colour. Dzięki zastosowanych w nim rozwiązaniom możemy cieszyć się obrazem w najwyższej jakości. Aby ułatwić parowanie z innymi urządzeniami, producent zapewnił dostęp do wielu różnych odbiorników bezprzewodowych. Możemy przesyłać dane za pomocą Wi-Fi, Miracasta czy Bluetootha.

Następnym polecanym modelem, jeśli jeszcze zastanawiasz się jaki telewizor kupić, jest Panasonic TX-55FX700E. To sprzęt, który zapewnia przeżycia najwyższej jakości – ma 4K UHD oraz system poprawy obrazu HDR. Interesującym rozwiązaniem, które wprowadził producent, jest możliwość nagrywania filmów, nawet podczas przebywania poza domem. Dzięki temu nie przegapimy żadnego odcinka ulubionego serialu!

Sharp LC-65UI7352E to model, który ma aż 65 cali. Wykorzystuje system optymalizacji ruchu Active Motion 400, który znacząco wpływa na poprawę ostrości i płynności obrazu. Jest wyposażony w tuner DVB-S2, który umożliwia odbieranie sygnału satelitarnego. Ma również system głośności Harman-Kardon. Dzięki temu możemy cieszyć się dźwiękiem w najwyższej jakości i poczuć się, jakbyśmy uczestniczyli w wydarzeniach pokazywanych na ekranie! Telewizor wykorzystuje łączność bezprzewodową oraz system Smart TV. Możemy więc korzystać z internetu, nie ruszając się z kanapy.

Mówiąc o nowoczesnych telewizorach, podejmując decyzję jaki telewizor kupić, warto wspomnieć o modelach z najwyższej półki. Jednym z nich jest Samsung UE82RU8002U. Sprzęt ten ma aż 82 cale! Jest to świetny wybór dla osób, które posiadają duże mieszkanie. Ekran obsługuje jakość 4K, czyli 3840 × 2160 pikseli. Urządzenie jest wyposażone w rozszerzoną dynamiczną paletę kolorów, dzięki której możemy oglądać filmy w obrazie z miliardem odcieni koloru! Ten odbiornik polecany jest graczom. Producent wykorzystał w nim system Real Game Enhancer, który pozwala na grę w najwyższej jakości, bez strat w płynności ruchu.

Pozostając przy temacie rozważań jaki telewizor kupić z nieco wyższej półki, warto polecić Samsung QLED QE75Q950RBT. Jest to sprzęt dla wymagających – ma 75 cali oraz obsługuje najnowocześniejszy standard rozdzielczości 8K. Ponadto charakteryzuje się wyjątkowym designem. Ma niemal bezramkowy ekran, dzięki któremu możemy cieszyć się każdym, nawet najmniejszym, detalem. Wykorzystuje wiele funkcji dodatkowych, takich jak Multiroom Link, asystent głosowy Google czy Smart Hub.

MASZ PYTANIA?
SKORZYSTAJ Z ZAKŁADKI "PYTANIA I ODPOWIEDZI"

Pytania możesz zadać na stronie danego produktu w zakładce "Pytania i odpowiedzi". Wystarczy się zalogować i zadać pytanie. Jeśli nie posiadasz jeszcze konta, zostaniesz poproszony o jego utworzenie oraz wybór Nicku. Na pytania odpowiadają użytkownicy, wspierani przez Autoryzowanych Przedstawicieli producentów, Ekspertów RTV EURO AGD oraz niezależnych Doradców.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link