Data publikacji: 18 lipca 2018
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jak dobrać rozmiar telewizora do wielkości pomieszczenia?

Poleć znajomemu Drukuj

Przekątna ekranu oraz jakość wyświetlanego obrazu to nie jedyne parametry, które warto rozważyć przed zakupem tv. Komfort domowej rozrywki zapewnia zwłaszcza prawidłowa odległość od telewizora, która pozwala uniknąć zmęczenia wzroku w wyniku długiego oglądania filmów czy grania w gry wideo. Oto kilka przydatnych porad, które ułatwią Ci dobór optymalnego rozmiaru telewizora do każdego wnętrza.


Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- na co zwrócić uwagę, dobierając telewizor do wnętrza,
- jak wyznaczyć prawidłową odległość od telewizora,
- jaką rozdzielczość ekranu wybrać do małego pomieszczenia,
- jaki rozmiar telewizora jest najlepszy do dużego salonu.

Na co zwrócić uwagę, dobierając telewizor do wnętrza?

Ustalenie prawidłowej odległości od telewizora w pomieszczeniu wymaga rozważenia kilku czynników wpływających na komfort oglądania filmów czy korzystania z multimediów o różnych porach dnia i nocy. Warto pamiętać, że jest to urządzenie dobierane względem sposobu użytkowania oraz dystansu od kanapy, fotela lub innego siedziska. Wielkość telewizora a odległość między ekranem i widzem ma decydujące znaczenie dla wygody użytkowania sprzętu zarówno w przypadku małych, jak i dużych pomieszczeń.
Oto podstawowe parametry, które warto rozważyć, dopasowując model telewizora do konkretnego wnętrza:
  • przekątna ekranu – na podstawie wielkości wyświetlacza ustalana jest optymalna odległość od widza, która pozwala cieszyć się ostrym, żywym obrazem,
  • rozdzielczość – im wyższa, tym więcej pikseli wyświetlanych jest na ekranie, a obraz zawiera więcej detali. Wyższa rozdzielczość (np. 4K) umożliwia ustawienie urządzenia bliżej widza, choć duże znaczenie ma tu również jakość materiału źródłowego lub dodatkowe technologie podwyższające rozdzielczość, np. zastosowana w LG 55UJ6517 funkcja LG 4K Upscaler,
  • przeznaczenie pomieszczenia – wygodnie oglądanie filmów w większym gronie wymaga ekranu o szerokich kątach widzenia, np. z matrycą QLED. Jeśli jest to pokój dzienny, warto by jasność wyświetlacza była na tyle wysoka, aby światło słoneczne nie powodowało drastycznego spadku nasycenia kolorów.

WARTO WIEDZIEĆ

Telewizory z zagiętym wyświetlaczem, np. Panasonic TX-55CR850E Curved, są lepiej dopasowane do pola widzenia człowieka oraz oferują wierne odwzorowanie wszystkich obiektów na ekranie. Z uwagi na zakrzywioną płaszczyznę ekranu wymagają jednak zarezerwowania większej przestrzeni w pomieszczeniu oraz umiejscowienie widza dokładnie naprzeciwko urządzenia, co może utrudniać korzystanie ze sprzętu w małych pomieszczeniach.

Prawidłowa odległość od tv zapewnia komfort oglądania nawet przez wiele godzin Jak wyznaczyć prawidłową odległość od telewizora?

Zarówno zbyt duża, jak i zbyt mała odległość od tv może utrudniać wygodną konsumpcję treści. Przykładem takiej sytuacji jest bliskie usytuowanie dużego wyświetlacza i widza, którego pole widzenia nie jest w stanie objąć całego ekranu. Zmieniające się sceny wymuszają wtedy konieczność podążania wzrokiem z jednego końca ekranu na drugi, co skutkuje szybkim zmęczeniem oczu, a nawet bólem głowy. Jaka odległość od telewizora jest więc najlepsza?
Producenci urządzeń RTV zalecają, aby minimalna odległość obserwatora od telewizora wynosiła dwukrotność szerokości ekranu i była nie większa niż jej czterokrotność. Zgodnie z tą regułą dla wyświetlacza o przekątnej 55 cali optymalna odległość od telewizora mieści się w przedziale 2,2-4,4 m.

 


Proponowane produkty:
Kruger & Matz F-22FHD20 <%– –%>
Kruger & Matz A-32SHD10 <%– –%>
Kruger & Matz A-65SUHD10 <%– –%>
Sony KD-43XG7005 <%– –%>
Samsung QLED QE75Q70RAT <%– –%>

Jaką rozdzielczość ekranu wybrać do małego pomieszczenia?

Wysoka rozdzielczość ekranu jest w stanie kompensować ograniczenia wynikające z układu pomieszczenia. Jeśli dysponujesz ograniczonym miejscem, a chciałbyś cieszyć się jak najlepszą jakością wyświetlanego obrazu, wybierz telewizor 4K. Standard ten oferuje perfekcyjne odwzorowanie szczegółów i najdrobniejszych detali na wyświetlaczu urządzenia, przez co obraz zachowuje ostrość nawet z bliskiej odległości. Z jakiej odległości oglądać tv w sypialni i innym małym pomieszczeniu? W celu wyboru idealnego ekranu możesz posłużyć się poniższą tabelą, prezentującą komfortowy dystans dla materiałów wideo o określonej rozdzielczości. Pamiętaj, że materiały w jakości DVD obsługiwane są przez większość telewizorów, natomiast wyświetlanie obrazu Full HD czy 4K wymaga zaopatrzenia się w urządzenie wspierające dany standard obrazu.

   

Rozmiar  ekranu   

           
 
 
Optymalny dystans dla materiałów w jakości 480p/DVD


Optymalny dystans dla materiałów w jakości 1080p (Full HD)
 


Optymalny dystans dla materiałów w jakości 4k (Ultra HD)
 
 20"  2 m  0,1 m  0,3 m
 30"  3 m  1,2 m  0,5 m
 40"  4 m  1,6 m  0,7 m
 50"  5 m  2 m  0,9 m
 60"  6 m  2,4 m  1,1 m
 70"  7 m  2,8 m  1,3 m

Jaki rozmiar telewizora jest najlepszy do dużego salonu?

Optymalna odległość od telewizora 4K jest niższa niż w przypadku ekranu Full HD, gdyż zapewnia on prawie dwa razy więcej detaliW przestronnych salonach, w których odległość między widzem i ekranem może wynosić nawet kilka metrów, rozdzielczość wyświetlacza nie jest już tak ważna. Różnica jakości obrazu Full HD i Ultra HD na 65-calowym ekranie oddalonym o 3 metry od obserwatora jest praktycznie niezauważalna, dlatego rozmiary telewizorów do dużych pomieszczeń uzależnia się przede wszystkim od przekątnej ekranu, stosując podany wcześniej przelicznik odległości.
Wraz ze wzrostem przekątnej ekranu rośnie również waga urządzenia. Telewizor z 65-calowym ekranem i podstawą, np. Panasonic TX-65EZ950E czy LG 65SK8100, waży ok 30 kg, dlatego przed zakupem urządzenia warto upewnić się, że będzie można je bezpiecznie i stabilnie zamocować na ścianie lub postawić na półce. Więcej informacji dotyczących metod montażu telewizorów w pomieszczeniach znajdziesz w artykule Jak powiesić telewizor na ścianie.
Jeśli zdarza Ci się korzystać z konsoli do gier, siadając bliżej ekranu, warto sięgnąć po wyświetlacz 4K. W aranżacji salonu przydatny może okazać się również system podświetlenia ściany za telewizorem Ambilight, stosowany m.in. w telewizorze Philips 50PUS6262/12.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj
Zobacz także
article-photos/42430140753/Chromecast_cover_mini.png
Sprawdź, do czego służy Google Chromecast!
article-photos/33414896505/telewizory_miniaturka.png
Sprawdź zestawienie najlepszych telewizorów, które wyróżniają się niewielkim opóźnieniem obrazu - input lag.

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu
TV, Audio i Video
TV, Audio i Video
Pokaż wybrane artykuły

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Zobacz, dlaczego warto pić wodę!

Zobacz więcej   
Zastanawiasz się, czy woda z kranu nadaje się do picia? Odpowiadamy!
Zobacz więcej   
Zobacz, jak być eko i zużywać mniej plastików z dzbankami filtrującymi!
Zobacz więcej   

Znajdź nas