Jaką kartę graficzną wybrać?

Jarek Osłowski

Choć jakość grafiki jest szczególnie ważna, jeśli jesteś gamerem, to pewnie każdy, kto kupuje komputer, zastanawia się, jaką kartę graficzną wybrać. A jest w czym wybierać, gdyż na rynku jest dostępnych naprawdę dużo różniących się między sobą modeli. Podział na karty graficzne do peceta i laptopa to jedynie początek. Karta dedykowana czy zintegrowana? 6 GB czy więcej? GDDR5 czy GDDR6? Między innymi na takie pytania będziesz musiał znaleźć odpowiedź. Ale spokojnie, nasz poradnik ci w tym pomoże.

Zobacz także: Ranking kart graficznych – najlepsze karty graficzne do gier


Jaką kartę graficzną wybrać?

Choć jakość grafiki jest szczególnie ważna, jeśli jesteś gamerem, to pewnie każdy, kto kupuje komputer, zastanawia się, jaką kartę graficzną wybrać. A jest w czym wybierać, gdyż na rynku jest dostępnych naprawdę dużo różniących się między sobą modeli. Podział na karty graficzne do peceta i laptopa to jedynie początek. Karta dedykowana czy zintegrowana? 6 GB czy więcej? GDDR5 czy GDDR6? Między innymi na takie pytania będziesz musiał znaleźć odpowiedź. Ale spokojnie, nasz poradnik ci w tym pomoże.

 

Jaką kartę graficzną wybrać? Podstawowe informacje

Karta graficzna jest jednym z podzespołów komputera, który odpowiada za renderowanie obrazów na ekranie monitora. Innymi słowy, bez niej nie byłoby możliwe wyświetlenie czegokolwiek na ekranie. Nazywa się ją też układem graficznym, czyli GPU (ang. graphics processing unit). 

Podobnie jak płyta główna, karta graficzna jest płytką drukowaną. Znajdują się na niej procesor i pamięć VRAM (przechowuje dane karty graficznej na tej samej zasadzie co pamięć RAM komputera), które pomagają jej w szybkim przetwarzaniu danych graficznych. Karta graficzna może być zintegrowana z płytą główną lub funkcjonować jako osobny komponent – tzw. karta dedykowana.

Zintegrowana karta graficzna

Zintegrowany układ graficzny jest wbudowany w tę samą konstrukcję co procesor. Będzie odpowiedni do przeglądania stron internetowych, poczty elektronicznej, oglądania filmów, a także mniej wymagających gier. Zastanawiasz się, jaką kartę graficzną wybrać? Wybierz zintegrowaną, jeśli nie zależy ci na graniu w nowe i zaawansowane technologicznie gry, renderowaniu 3D, a także tworzeniu gier i edycji wideo. Ten typ karty pobiera mniej energii. Większość laptopów i komputerów stacjonarnych do codziennych zadań jest wyposażanych właśnie w zintegrowany układ graficzny. Taka karta graficzna, w przeciwieństwie do dedykowanej, nie może być zastąpiona inną – jest na stałe przymocowana do układu, w którym się znajduje.

Dedykowana karta graficzna

Dedykowany procesor graficzny to taki, który nie jest częścią procesora, ale osobnym podzespołem w komputerze. Umieszcza się go w specjalnie do tego przystosowanym slocie na płycie głównej. Zaletą dedykowanej karty graficznej jest to, że zazwyczaj może renderować bardziej złożone obrazy znacznie szybciej niż zintegrowany układ. Dedykowany GPU ma więcej mocy niż zintegrowany i może być wykorzystywany w zaawansowanych grach, przy edycji wideo, renderowaniu modeli 3D i innych wymagających obliczeniowo zadaniach. Dedykowane karty graficzne są znacznie droższe od tych zintegrowanych i w większości przypadków ich zastosowanie zwiększa zużycie prądu.

Oba typy kart mogą być stosowane zarówno w desktopach, jak i laptopach. Jeśli zastanawiasz się, jaka karta graficzna – zintegrowana czy dedykowana – będzie w twoim przypadku najlepsza, to więcej informacji o nich znajdziesz w artykule Zintegrowana karta graficzna czy dedykowana? Którą wybrać?

 

Jaka karta graficzna do gier sprawdzi się najlepiej?

Karta graficzna, obok procesora (CPU), ma największy wpływ na wydajność komputera do gier. GPU pobiera dane z procesora i przetwarza je na obrazy, które są następnie renderowane na ekranie. Innymi słowy, gdy grasz w grę, to karta graficzna wykonuje najcięższą robotę. Im karta graficzna jest wydajniejsza, tym więcej informacji może zostać obliczonych i wyświetlonych w krótkim czasie na ekranie, co ma szczególne znaczenie w przypadku gier. 

Jeśli więc potrzebujesz komputera do grania w gry, to najważniejszym podzespołem będzie właśnie GPU. Wśród gier panuje jednak duża różnorodność i nie wszystkie z nich wymagają potężnej karty graficznej. Dlatego ważne jest zapoznanie się z minimalnymi, rekomendowanymi i optymalnymi wymaganiami danego tytułu, aby upewnić się, że masz odpowiedni GPU.

Jaka karta graficzna do gier sprawdzi się najlepiej?

O ile nie chcesz grać wyłącznie w proste gry, z mało zaawansowaną stroną wizualną, to oczywistym wyborem będzie dedykowana karta graficzna. Jeśli zastanawiasz się, jaka karta graficzna do gier tego typu będzie najlepsza, to do wyboru masz produkty dwóch liczących się producentów: AMD i NVIDII. Obie marki oferują dobre jakościowo, wydajne karty. Ta pierwsza firma produkuje też procesory i jeśli taki masz, sparowanie go z kartą AMD może być najkorzystniejszym wyjściem.

No dobrze, wiesz już, czy kupić kartę zintegrowaną, czy dedykowaną, teraz musisz zdecydować, jaką ilość pamięci (VRAM) potrzebujesz. To ważny parametr, gdy decydujesz jaka karta graficzna do gier będzie dla ciebie odpowiednia. Jeśli grasz w gry w rozdzielczości 1080p (Full HD) to wybierz kartę o pojemności co najmniej 6 GB, a najlepiej 8 GB czy więcej. Grasz w najnowsze tytuły na wysokich ustawieniach? Będziesz potrzebował GPU z większą ilością GB. A jeśli chcesz grać w rozdzielczości 4K, to 8 GB jest absolutnym minimum.

Typ pamięci również jest istotny – może sprawić, że dana karta będzie szybsza od innej. Na przykład karta graficzna z pamięcią GDDR6 powinna być o mniej więcej kilkanaście procent szybsza od tej samej karty z GDDR5. Wynika to ze zwiększonej przepustowości tej pierwszej pamięci.

Gdy zastanawiasz się, jaką kartę graficzną do gier dokupić do komputera, który masz w domu, weź pod uwagę również jej wymiary (musisz się upewnić, że masz na płycie głównej miejsce na dany model).  Sprawdź także jakie złącza ma karta, a także to, czy zasilacz, który już masz lub zamierzasz kupić, będzie dysponował odpowiednią mocą, aby ją obsłużyć.

Wydajne karty graficzne nie należą do tanich podzespołów komputerowych. Te najlepsze, jak GeForce RTX 4090, mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Zakup drogiego układu graficznego to dobry sposób na zabezpieczenie się na przyszłość i przygotowanie komputera do uruchomienia bardziej wymagających gier, które dopiero zostaną wydane. Nie zawsze jednak można sobie pozwolić na taki wydatek.

Pamiętaj jednak, że grać możesz też na starszych i tańszych GPU – kosztem mniej efektownej grafiki czy liczby klatek na sekundę, ale nie musi to być dużym problemem. Jak więc widzisz, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaka karta graficzna do gier będzie najlepsza.

Polecane karty graficzne
  • 1 439 zł
  • 2 599 zł
  • 1 399 zł
  • 1 229 zł
  • 1 359 zł
  • 2 899 zł
  • 4 099 zł
  • 1 299 zł
  • 1 899 zł
  • 1 999 zł


Jaka karta graficzna do laptopa będzie najlepsza?

W przypadku laptopów również mamy do czynienia z podstawowym podziałem kart graficznych – możesz więc wybierać zarówno spośród tych zintegrowanych, jak i dedykowanych. Co prawda na rynku przeważają urządzenia z tym pierwszym typem GPU, jednak bez problemu znajdziesz laptopa gamingowego wyposażonego w bardzo wydajną kartę graficzną.

Zastanawiając się, jaką kartę graficzną do laptopa wybrać, musisz więc zdecydować, jakie będzie przeznaczenie tego komputera. Jeśli nie interesuje cię gaming, a gry, które czasem odpalisz dla zabicia czasu, będą mało zaawansowanymi wizualnie grami przeglądarkowymi, to bez wahania możesz wybrać laptopa ze zintegrowanym układem graficznym. Wystarczy on do codziennych aktywności – przeglądania internetu, pracy z pakietem Microsoft Office, oglądania filmów czy podstawowej obróbki zdjęć. Fundusze, które zaoszczędzisz w ten sposób, możesz przeznaczyć na podzespoły ważniejsze z punktu widzenia użytkownika niegamingowego.

Jeśli zaś jesteś gamerem i zależy ci na graniu na laptopie, a nie desktopie, to masz sporo dedykowanych kart graficznych do wyboru, przede wszystkim od dwóch wspomnianych wcześniej producentów – NVIDII i AMD. W przypadku tej pierwszej firmy najrozsądniej będzie zainteresować się serią 20, czyli np. modelami RTX 2060 czy RTX 2050. Jeśli dysponujesz większym budżetem, możesz oczywiście zdecydować się na wyższą serię 30 (np. RTX 3070) czy nawet topową potężną RTX 4090 – amerykański producent ogłosił niedawno, że trafi ona również na laptopy.

W przypadku AMD średnia-niższa półka to karty z serii Radeon R5, a średnia-wyższa to układy Radeon R7. Najpotężniejsze karty tego producenta są oznaczone jako RX. Zarówno AMD, jak i NVIDIA produkują bardzo dobre i zbliżone do siebie możliwościami układy graficzne (jeśli porównamy karty z tej samej półki cenowej). O tym, jaką kartę graficzną do laptopa wybierzesz – od którego producenta – będą więc decydowały detale i osobiste preferencje. Jeśli masz w komputerze procesor AMD, z pewnością będzie korzystniej zdecydować się na kartę AMD Radeon, ale nie jest to konieczność.

Gdy zastanawiasz się, jaką kartę graficzną do laptopa wybrać, warto poruszyć jeszcze jedną kwestię. Układy GPU w laptopach są trochę mniej wydajne niż ich odpowiedniki w komputerach stacjonarnych. Wynika to z ograniczeń przestrzennych oraz kwestii chłodzenia. Ostatnio jednak pod względem osiągów coraz bardziej zbliżają się do kart graficznych przeznaczonych do desktopów.

Wiele współczesnych laptopów do gier wykorzystuje dedykowane układy GPU. Pod względem wydajności są one bardzo zbliżone do swoich odpowiedników z komputerów stacjonarnych lub zoptymalizowane tak, aby zmieścić potężną moc w smukłych i lekkich urządzeniach. Zostały one również zaprojektowane tak, by pracować jak najciszej. Nie będą więc tak głośne, jak potrafią być niektóre GPU w komputerach stacjonarnych.

Na koniec warto dodać, że w przypadku niektórych laptopów (np. tych wyposażonych w port Thunderbolt 3 czy Thunderbolt 4) możliwe jest podłączenie zewnętrznej karty graficznej. To rozwiązanie dla osób, które mają laptopa ze zintegrowaną kartą graficzną, a chciałyby polepszyć jakość wyświetlanej na nim grafiki. Po podłączeniu i skonfigurowaniu zewnętrznej karty graficznej osoby korzystające z takich laptopów będą mogły się cieszyć lepszymi efektami wizualnymi w grach i płynniejszą pracą komputera podczas grania.

Polecane karty graficzne
  • 1 649 zł
  • 4 351 zł
  • 39 999 zł
  • 2 699 zł
  • 3 399 zł
  • 4 099 zł
  • 1 429 zł
  • 1 549 zł
  • 2 299 zł
  • 10 299 zł
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!