Aparat fotograficzny kompaktowy – wszystko, co musisz wiedzieć

Aleksandra Burska

Czy w obecnych czasach aparat fotograficzny kompaktowy wciąż jest wart zakupu? Powszechnie używane smartfony mają przecież możliwości tworzenia zdjęć przewyższających rozdzielczością i plastyką fotografie robione wieloma modelami kompaktów, a nawet starszych lustrzanek. Dlaczego nadal warto sięgać po aparaty kompaktowe? Dla kogo będzie odpowiedni analogowy aparat kompaktowy? Sprawdźmy funkcje i opcje zastosowania tych urządzeń w fotografii amatorskiej i nie tylko.

Zobacz także: Lustrzanka czy bezlusterkowiec – jaki aparat jest lepszy?


Aparat fotograficzny kompaktowy czyli jaki?

Kompaktowy aparat fotograficzny to określenie obejmujące klasyczne, kompletne modele aparatów cyfrowych i analogowych ze zintegrowanymi obiektywami. Do wyboru mamy proste urządzenia o stałej ogniskowej, a także zaawansowane aparaty kompaktowe, często z jasnymi obiektywami lub funkcjami super- i ultrazoom. Nie wiesz, jaki aparat kompaktowy wybrać? Wszystko zależy od tego, jakie będą jego zastosowanie i twoje oczekiwania. 

Klasyczne aparaty kompaktowe na kliszę

Podstawowe, cyfrowe i analogowe aparaty kompaktowe to typowe sprzęty do nieszczególnie wymagającej technicznie, codziennej fotografii amatorskiej lub hobbystycznej. Analogowymi aparatami kompaktowymi fotografuje się łatwo i szybko, naciskając jeden przycisk. Chwile zatrzymują na kliszy 35 mm umieszczonej w niewielkim aparacie z obiektywem mieszczącym się w bryle urządzenia, wysuwanym lub stałoogniskowym.

Analogowe aparaty kompaktowe wcale nie odeszły do lamusa! Wraz z modą na styl lat 90. powróciła estetyka tamtych czasów w formie widocznego także w popkulturze i mediach stylu fotografii wykonywanych z mocnym fleszem i lekko spranymi kolorami. Nawet jeśli nie robionych analogowym aparatem, to stylizowanych właśnie na takie. Wiele osób z fotografii analogowej uczyniło sztukę, która, nawet gdy jest publikowana w internecie, zachowuje wyjątkowy klimat czasu zatrzymanego na fizycznym materiale światłoczułym.

Aparaty kompaktowe w wersji analogowej wyróżniają się tym, że efekty ich działania możemy zobaczyć dopiero po wywołaniu umieszczonego wewnątrz urządzenia filmu 35 mm, co sprawia, że korzystanie z nich zyskuje otoczkę tajemnicy, nieczęstą w dzisiejszym, cyfrowym świecie.

Kompakty na klisze fotograficzne cieszą się dziś dużym zainteresowaniem i inspirują kolejne pokolenia do próbowania swoich sił w fotografii artystycznej lub po prostu uwieczniania codzienności. Podobnie zresztą jak aparaty natychmiastowe, które kilka lat temu powróciły na rynek i stały się popularnym sposobem na utrwalanie wspomnień z imprez i wakacji.

 

Aparaty kompaktowe cyfrowe

Pierwsze kompaktowe aparaty cyfrowe różniły się od analogowych zapisem obrazu na karcie pamięci zamiast na światłoczułej błonie. Miały również cyfrowy wyświetlacz oraz więcej funkcji. Z biegiem lat cyfrowe aparaty kompaktowe stawały się coraz bardziej zaawansowane, a ich matryce i rozdzielczości – większe. Wciąż pozostawały słabsze technicznie od lustrzanek, a to ze względu na niższy zakres czułości oraz gorszej jakości optykę. Okazały się jednak wygodną opcją, łączącą kieszonkowy rozmiar urządzenia z możliwością uchwycania ogromnej liczby kadrów bez konieczności wymiany kliszy. Wejście cyfrowych kompaktów na rynek wiązało się też z dużą oszczędnością, zwłaszcza dla amatorów dopiero uczących się obsługi aparatu. Nieudane zdjęcia wystarczyło skasować, a utrwalenie ich na kliszy spowodowałyby jedynie zmarnowanie klatki na materiale fotograficznym.

Pierwsze kompaktowe aparaty cyfrowe różniły się od analogowych zapisem obrazu na karcie pamięci zamiast na światłoczułej błonie. Miały również cyfrowy wyświetlacz oraz więcej funkcji.
Obiektywy klasycznych aparatów kompaktowych rzadko mają wysoką jasność, a ich średnica jest o wiele mniejsza niż tych z klasycznych systemów lustrzanek cyfrowych i analogowych. Im jaśniejszy obiektyw (niższa wartość przysłony), tym więcej światła rejestruje aparat, a co za tym idzie – zdjęcia są jaśniejsze i bardziej plastyczne. Średnia jasność obiektów aparatów kompaktowych to f/3,5–5,6, co pozwala na wykonywanie poprawnych technicznie zdjęć w świetle dziennym i w jasnych pomieszczeniach.

Przy trudniejszych warunkach oświetleniowych jest potrzebne korzystanie z wbudowanej w aparat lampy. Starsze, kompaktowe aparaty analogowe miały często jaśniejsze obiektywy (f/1,8 lub f/2,8), jednak zazwyczaj były to szkła stałoogniskowe, portretowe. Obiektywy popularnych kompaktów – najpierw analogowych, produkowanych od przełomu lat 60. i 70., do dzisiejszych, cyfrowych, wprowadzonych na rynek w latach 90. – najczęściej mają dość szeroki kąt widzenia i, co najważniejsze, zoom optyczny.

Ta funkcja stawia nawet starsze modele aparatów kompaktowych z zoomem wyżej niż najnowocześniejsze smartfony, właśnie z uwagi na opcję fotografowania znacznie oddalonych obiektów. Zoom optyczny działa dzięki dopracowanemu układowi soczewek w wysuwanym, regulowanym obiektywie. Taka optyka w smartfonie byłaby skrajnie niepraktyczna. Smartfony, tak jak i kompakty z obiektywem stałoogniskowym, są więc wyposażone jedynie w zoom cyfrowy – sztuczne przybliżanie obrazu – co ma oczywiście wpływ na jakość powstającego w ten sposób ujęcia.

 

Zaawansowane aparaty kompaktowe

Aparaty kompaktowe nie muszą służyć wyłącznie do robienia amatorskich zdjęć z wakacji. Modele wyposażone w superzoom lub ultrazoom świetnie nadają się do zaawansowanych działań fotograficznych, takich jak astrofotografia, czyli fotografowanie nieba i ciał niebieskich w wysokiej rozdzielczości i dużym przybliżeniu. Kompakty z bardzo dużym zoomem sprawdzają się także w fotografii przyrodniczej. Ujęcia dzikich zwierząt: ptaków, lisów czy jeleni, które moglibyśmy spłoszyć, gdybyśmy podeszli zbyt blisko, są możliwe często jedynie dzięki aparatom z ultrazoomem.

Polecane aparaty cyfrowe
  • 47,90 zł
  • 88,90 zł
  • 54,99 zł
  • 399 zł
  • 56,99 zł
  • 109 zł
  • 1 599 zł
  • 449 zł
  • 79 zł
  • 91 zł

Kompakty superzoom dzielą się na dwa rodzaje ze względu na swoją budowę. Pierwszym typem są aparaty kieszonkowe, niewielkie, z mniejszym obiektywem. Drugim – większe, zaprojektowane podobnie do lustrzanek – z masywniejszym korpusem i obiektywem o znacznie większej średnicy. Modele z tej drugiej grupy często są bardziej zaawansowane technologicznie ze względu na większe możliwości optyczne.

Kompaktowy aparat fotograficzny z wyższej półki powinien mieć lepszej jakości wizjer elektroniczny i umożliwiać zapis plików w formacie RAW, który zawiera więcej informacji niż skompresowany plik JPG i pozwala na uzyskanie lepszych efektów w obróbce. Zaawansowany aparat kompaktowy zwykle jest wyposażony również w uchylny ekran, który ułatwia fotografowanie pod niestandardowym kątem, a także wygodne nagrywanie filmów w jakości co najmniej Full HD, co sprzęt tej klasy również powinien umożliwiać.

Zaawansowany aparat fotograficzny kompaktowy dobrze sprawdzi się również jako narzędzie pracy dla twórcy internetowego. Nagrywając filmy na kanały w social mediach, oczekujemy wysokiej jakości obrazu i dźwięku oraz wygody korzystania ze sprzętu w różnych okolicznościach. Od trudniejszej w obsłudze, większej i cięższej lustrzanki cyfrowej do tego celu lepiej nada się właśnie kompakt cyfrowy z szerokokątnym, jasnym obiektywem, najlepiej właśnie z funkcją zoom, by wygodnie kadrować i przybliżać już podczas nagrywania. Filmy na vlogi makijażowe, gamingowe i publicystyczne taki aparat pomoże stworzyć w prosty i wygodny sposób, a wspomniany uchylny ekran umożliwi podgląd podczas nagrywania osobie stojącej przed obiektywem. Dzięki temu do nagrywania filmów we własnym zakresie nie potrzebujemy dodatkowego operatora ani zaawansowanej wiedzy technicznej. Do kompaktowych aparatów z wyższej półki łatwo możemy dołączyć zewnętrzny mikrofon, co poprawi jakość nagrywanego dźwięku.

 

Jak wybrać najlepszy aparat kompaktowy? Cyfrowy, czy analogowy?

Wybór aparatu kompaktowego, jak każdego innego aparatu fotograficznego, powinien zależeć od jego przeznaczenia oraz preferencji użytkownika. Jeśli aparat ma służyć do robienia zwykłych rodzinnych zdjęć z wakacji, warto wybrać prosty cyfrowy aparat kompaktowy z szerokokątnym obiektywem. Pozwoli on na ujęcia zarówno budynków, jak i innych atrakcji turystycznych oraz samych uczestników wycieczek. Jeśli aparat będzie wyposażony w zoom, umożliwi większe zróżnicowanie ujęć i wyraźne zdjęcia dalszych planów.

  • 319 zł
  • 319 zł
  • 319 zł
  • 649 zł
  • 449 zł
  • 319 zł
  • 449 zł
  • 499 zł
  • 449 zł
  • 599 zł

Prosty kompaktowy aparat cyfrowy lub analogowy sprawdzi się również do nauki fotografowania, na przykład w ramach prezentu dla dziecka zainteresowanego ta dziedziną. Analogowy kompakt można podarować komuś, kto podchodzi z pasją i zainteresowaniem do historii fotografii i chce sprawdzić wszelkie dostępne techniki, a może nawet samodzielnie wywołać kliszę!

Jeśli chcemy kupić aparat kompaktowy dla kogoś, kto ma już odrobinę wiedzy na temat fotografii, możemy postawić na bardziej zaawansowany aparat cyfrowy. Pasjonata fotografii z artystycznym zacięciem ucieszy aparat z jasnym obiektywem, który umożliwi fotografowanie portretów z malarsko rozmytym tłem. Dobrze sprawdzi się również model przystosowany do ujęć makro – zbliżeń owadów czy roślin. Za jego pomocą można również utrwalić niewielkie prace artystyczne – biżuterię, malowane modele czy figurki do gier – jeśli chcemy, by bliska nam osoba mogła fotografować swoje dzieła.

Dla adeptów fotografii przyrodniczej świetnie sprawdzą się aparaty wyposażone we wspomniany wcześniej superzoom lub ultrazoom. Umożliwia on optyczne przybliżenie bardzo odległych planów w celu uzyskania pięknych ujęć zwierząt lub nieba, a także, jeśli obiektyw będzie przy tym szerokokątny, malowniczych krajobrazów.

Jeśli aparat ma służyć do zdjęć reporterskich lub sportowych, poza jasnością obiektywu i zoomem warto zwrócić uwagę na szybkość zdjęć poklatkowych oraz dokupić do aparatu kartę pamięci umożliwiającą szybki zapis plików, by żadne ujęcie nie umknęło fotografującemu.

 

Jak wybrać aparat fotograficzny kompaktowy? Podsumowanie

Aparaty kompaktowe cyfrowe są prostszą w obsłudze i tańszą alternatywą dla lustrzanek cyfrowych, a także coraz bardziej zaawansowanych aparatów bezlusterkowych z wymiennymi obiektywami. Większość modeli lustrzanek i bezlusterkowców swoją ceną i liczbą funkcji mogłaby przytłoczyć użytkowników, którzy nie potrzebują sprzętu z najwyższej półki, dlatego warto sięgać po prostsze rozwiązania.

Kompaktowy aparat fotograficzny w wersji analogowej lub aparat natychmiastowy warto wybrać do niezobowiązujących zabaw z fotografowaniem. Brak cyfrowego podglądu, do którego jesteśmy przyzwyczajeni, będzie ciekawym wyzwaniem. Wiele osób decyduje się na użycie aparatu analogowego na weselach i imprezach. Takie aparaty umożliwiają uzyskanie niepowtarzalnych zdjęć, świetnie sprawdzających się jako prezent dla bliskich nam osób.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!