Domowy alkomat – niezbędnik każdego uczestnika ruchu drogowego

Autor: Maria

Domowy alkomat pozwoli w szybki i łatwy sposób zbadać stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu. Urządzenie polecane jest nie tylko uczestnikom ruchu drogowego, ale też wielu różnorodnym grupom zawodowym. Tylko jaki model warto wybrać z szerokiego asortymentu sprzętu i czym kierować się przy zakupie?

Niewielki alkomat mieszczący się w kieszeni

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. dlaczego warto zaopatrzyć się w alkomat
 2. komu przyda się domowy alkomat
 3. jak działa alkomat
 4. jak przeprowadzić badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu

Dlaczego warto mieć domowy alkomat?

Alkomaty to urządzenia przeznaczone do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu, z których można korzystać w dowolnym momencie po spożyciu trunku. Sprzęt pozwala określić stężenie substancji dzięki różnorodnym sensorom i układom elektrochemicznym, stanowiącym serce aparatu. Alkomaty powszechnie wykorzystywane są przez policję, ale stanowią również cenne narzędzie w różnych firmach ochroniarskich, przemysłowych, biurowych i usługowych w celu kontroli pracownika przed przystąpieniem do pracy. Coraz częściej również są na wyposażeniu kierowców i innych użytkowników ruchu drogowego. Domowy alkomat pod względem konstrukcji nieco różni się od urządzeń stosowanych przez służbę zdrowia czy policję, ale w aspekcie efektywności jest równie skuteczny i miarodajny. Urządzenie można nabyć w sklepach z wyposażeniem RTV i AGD, na aukcjach internetowych czy stacjach benzynowych. Alkomat jest swoistym domowym sposobem na uniknięcie tragedii drogowej zarówno ze strony kierowców różnorodnych pojazdów mechanicznych, jak i pieszych. Domowy alkomat to praktyczne urządzenie, ale występuje w wielu formach – wybór najwłaściwszej może sprawiać wiele dylematów. Produkty różnią się między sobą nie tylko ceną i rodzajem sensora alkoholu, ale także dokładnością wyników i zakresem pomiarów promili. Przykładowo GTX Smart, wyposażony w półprzewodnikowy czujnik, prezentuje wynik do 0,1‰, ale dodatkowo samodzielnie sprawdza prawidłowość przebiegu kontroli trzeźwości w wydychanym powietrzu, sygnalizując złą próbę. Ponadto monitoruje wydajność baterii, a także ma autowyłączanie. Z kolei elektrochemiczny Alcosense Alkomat Pro z dokładnością do 0,001‰ wyposażony jest w wiele innych udogodnień, takich jak kalendarz, termometr, zegar czy pamięć ilości pomiarów. Warto nabyć domowy alkomat, ponieważ wzrost ryzyka spowodowania wypadku drogowego po spożyciu alkoholu wynosi 40% przy 0,2‰ w wydychanym powietrzu. Zgodnie z polskim prawem już za prowadzenie auta w stanie powyżej 0,2‰, ale nie więcej niż 0,5‰, grozi odpowiedzialność karna, m.in. grzywna, utrata prawa jazdy i pozbawienie wolności.

Polecane alkomaty
 • 199 zł
 • 129 zł
 • 499 zł
 • 199 zł
 • 549 zł

Domowy alkomat – rodzaje

Domowy alkomat tworzy posty układ mechaniczno-elektroniczny. Każde urządzenie zabudowane jest z trzech niezbędnych elementów:

 • wlotu powietrza i kanału doprowadzającego go do wnętrza aparatu, potocznie nazywanych ustnikiem, które przybierają różną formę, np. Promiler AL-6200 ma widoczny na zewnątrz przewód, natomiast Alcosense Exel – dyskretnie ukryty, wysuwany ustnik;
 • sensorów, czyli detektorów wykrywających obecność alkoholu w wydychanym powietrzu, które mogą mieć charakter:
  • półprzewodnikowy, najbardziej popularny, jak w Sentech AlcoGuard AL.-2500, którego działanie polega na zmianach rezystancji pod wpływem ulatniającego się alkoholu w pobliżu elektrody;
  • elektrochemiczny, coraz częściej wykorzystywany w diagnostyce amatorskiej, który opiera się na zjawisku przemiany etanolu w kwas octowy i prąd elektryczny. Takim mechanizmem mogą pochwalić się m.in. Promiler AL-9000 Lite, Promiler Razor czy Meteo MTX200PRO;
 • układu elektronicznego, zapewniającego połączenie i przesyłanie informacji pomiędzy wszystkimi elementami alkomatu, dokonującego jednocześnie obliczeń i pokazującego wynik na wyświetlaczu urządzenia.

Decydując się na zakup, warto upewnić się, że domowy alkomat ma funkcję kalibracji. Tylko dobrej jakości sprzęt jest wyposażony w taką opcję i należy z niej korzystać co 6 lub 12 miesięcy w zależności od częstotliwości użytkowania alkomatu.

Metabolizm alkoholu w organizmie

Metabolizm alkoholu, czyli rozkładanie, rozprowadzanie i usuwanie z ustroju, u każdej osoby spożywającej napoje wyskokowe przebiega podobnie, jednak czas całego procesu jest różny i uwarunkowany wieloma czynnikami, np. zawartością tłuszczu w pożywieniu, prędkością przesuwania się treści pokarmowych w jelitach, ilością wypitego alkoholu, ogólnym stanem zdrowia osoby pijącej czy chorobami towarzyszącymi. Maksymalne stężenie we krwi alkohol osiąga po upływie około 1 godziny od chwili spożycia i zarówno jednorazowe upojenie, jak i przewlekłe, nałogowe picie powoduje niekorzystne konsekwencje ze strony układu krążenia czy oddychania. Wpływa również na zaburzenia psychiczne i funkcjonowanie układu nerwowego.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link