Jaki dron kupić? Przydatny poradnik zakupowy

Jarek Osłowski

Odpowiedź na pytanie, jaki dron kupić, nie należy do najłatwiejszych. Istnieje wiele różnych typów tych urządzeń – od drogich, profesjonalnych modeli wyposażonych w najnowsze technologie, po tańsze, które przeznaczone są do latania w domu czy w ogrodzie. Dron potrafi nie tylko zapewnić fajną rozrywkę, ale także m.in. nadać nowego wymiaru zdjęciom i filmom z podróży. Nasz poradnik pomoże ci w wyborze odpowiedniego modelu.

Zobacz także: Najlepsze drony – Ranking dronów!

Z ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. Co to jest dron?
  2. Kontroler czy aplikacja – jak pilotować?
  3. Jaki dron na początek?
  4. Jakiego drona wybrać?
  5. Jakiego drona kupić?


Co to jest dron?

Dron to zdalnie sterowany (RC) statek powietrzny. W języku angielskim drony określa się jako UAV (unmanned aerial vehicle, czyli bezzałogowy statek powietrzny). W przypadku urządzeń dostępnych dla przeciętnego konsumenta mówimy o modelach wielowirnikowych – najczęściej czterośmigłowych (quadrocoptery). Pierwotnie drony były stosowane przez wojsko i przemysł lotniczy, jednak w ostatnich latach, dzięki miniaturyzacji, zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa i uproszczeniu sterowania trafiły do powszechnego użytku.

Ale wróćmy do tego, co to jest dron. Drony zbudowane są z ramy, która łączy całą konstrukcję i do której przymocowywane są silniki z wirnikami oraz pozostałe elementy, takie jak: kontroler lotu, czujniki, anteny, systemy nawigacyjne czy kamery. Aby były lżejsze i miały lepszą zwrotność, te statki powietrzne wykonane są z lekkich materiałów kompozytowych.

Kamerami dołączanymi do dronów najczęściej są te o rozdzielczości Full HD (1080p), choć niektóre modele mają także obiektywy mogące robić zdjęcia w jakości 4K. Drony, które nie są fabrycznie wyposażone w kamery, często mają mocowanie dla urządzeń takich jak GoPro.

Każdy może zostać pilotem takiego urządzenia, choć na niektóre modele konieczne jest zezwolenie. Więcej informacji w tym temacie znajdziesz w naszym artykule Drony – nowe przepisy 2021. O tym, jaki dron na początek jest najlepszy, napiszemy za kilka chwil.

 

Kontroler czy aplikacja – jak pilotować?

Zastanawiając się, jaki dron kupić, weź pod uwagę, że możesz nim sterować, dołączonym do zestawu kontrolerem (przypominającym te od zdalnie sterowanych samochodów, choć trochę bardziej skomplikowanym) lub też za pomocą urządzenia mobilnego.

Większość dronów ma aplikację, po pobraniu której możesz sterować nimi za pomocą smartfona lub tabletu, łącząc się przez Bluetooth albo Wi-Fi. Aplikacja umożliwia także zapisywanie filmów i zdjęć bezpośrednio w pamięci urządzenia czy w chmurze. Jeśli sterujesz dronem za pomocą urządzenia mobilnego, to w wielu modelach podejrzysz na żywo to, co rejestruje kamera. Czasami jest to możliwe także w przypadku kontrolera – po podłączeniu specjalnego ekranu.

Co ważne, twój dron może być tzw. open-source. Dzięki temu możesz mu wgrać oprogramowanie zewnętrzne, np. takie, które umożliwia korzystanie z Google Earth i tworzenie punktów orientacyjnych na trasie lotu. Dostępne są także oprogramowania do edycji i udostępniania zdjęć oraz filmów. To może być istotna kwestia, gdy podejmujesz decyzję, jakiego drona kupić.

Wbrew pozorom sterowanie dronem nie należy do najłatwiejszych. Przed swoim pierwszym lotem zapoznaj się szczegółowo z obsługą kontrolera. Powinieneś bez chwili zastanowienia wiedzieć, do czego służy dany drążek czy przycisk. Warto podkreślić, że niektóre modele mają specjalny tryb dla początkujących. Uwaga, ważne! Przed rozpoczęciem nauki sterowania sprawdź, czy jesteś w strefie dopuszczonej do lotów, a także zapoznaj się dokładnie z okolicą, aby nie wlecieć dronem np. w linię wysokiego napięcia.

 

Rodzaje dronów

Zastanawiasz się, jaki dron kupić? Te urządzenia można podzielić ze względu na różne parametry. Podstawowy podział to drony amatorskie oraz drony profesjonalne.

Do tych pierwszych należą drony zabawki. Są świetne do rozpoczęcia nauki latania, pozwalają przyzwyczaić się do opanowania obsługi tych maszyn. Nie są duże i w większości nie mają możliwości robienia zdjęć czy nagrywania, ale niektóre mają wbudowaną kamerę o niskiej rozdzielczości.

Drony profesjonalne z kolei to dużo bardziej zaawansowane urządzenia, które można wykorzystać np. do filmowania, monitoringu czy przeprowadzania inspekcji. Mają takie funkcje, jak GPS i kontrolery zapewniające płynną i precyzyjną regulację lotu, wymienne gimbale, kamery oraz obiektywy. Przodują pod względem zastosowanych technologii i możliwości filmowania, nagrywają filmy w jakości 4K i wyższej. Te drony mają także wydłużony czas pracy na baterii, a często wyposażone są w więcej niż jedną baterię.

Pomiędzy tymi dwiema kategoriami znajduje się wiele modeli półprofesjonalnych, które nie tylko posłużą jako rozrywka, ale także świetnie się sprawdzą, jeśli chcesz nagrać film z wyjazdu czy zrobić atrakcyjne fotki (dzięki kamerze Full HD), choć nie będą tak zaawansowane i drogie jak modele profesjonalne.

Na rynku dostępne są również drony wyścigowe. Są to urządzenia stworzone z myślą o szybkim lataniu – mogą osiągać prędkość nawet do 130 km/h. Ich niewielkie korpusy sprawiają, że są niezwykle zwrotne i dzięki temu świetnie pokonują zakręty. Wyścigi dronów stają się na świecie coraz popularniejszą dyscypliną.

Wciąż się zastanawiasz, jakiego drona kupić? Możemy je podzielić w jeszcze jeden sposób – biorąc pod uwagę liczbę wirników. Tricoptery (mają trzy wirniki) ze względu na skomplikowaną konstrukcję są niezwykle rzadkie. Jak wcześniej wspominaliśmy, najpopularniejszymi modelami są quadcoptery, czyli drony czterowirnikowe. Są to maszyny zwrotne, dość szybkie i w większości przystępne cenowo, ale podatne na warunki wietrzne.

Następnie mamy hexacoptery – drony wyposażone w sześć wirników. Są cięższe, mają wyższą moc i pułap lotu, ale dzięki temu lecą stabilnie i są dużo mniej podatne na podmuchy wiatru. Najczęściej wykorzystywane do celów przemysłowych – przenoszenia ładunków. Istnieją także octocoptery, czyli drony z ośmioma wirnikami. To urządzenia jeszcze większe oraz cięższe od hexacopterów i podobnie jak one służące do celów przemysłowych.

 

Jaki dron na początek?

Jak pisaliśmy wcześniej, sterowanie dronem nie jest wcale łatwe. Jeśli nigdy nie pilotowałeś takiego urządzenia i zastanawiasz się, jaki dron na początek kupić, to najlepiej wybrać model niedrogi, amatorski. Świetnym pomysłem na rozpoczęcie przygody z dronami będzie zakup drona zabawki. Dzięki niskiej wadze podczas potencjalnego zderzenia z czymś lub kimś nie powinien wyrządzić większej szkody. Sam również będzie mniej podatny na uszkodzenia, a jeśli by doszło do jego zniszczenia, to nie narazisz się na duży koszt.

Jeśli zależy ci przede wszystkim na samym lataniu i akrobacjach, to pierwszy dron, jaki kupisz, nie musi mieć kamery. Choć jeśli lubisz fotografować, to warto, by miał on jednak kamerę. Wybawieniem dla osób początkujących może być w tym przypadku funkcja stabilizacji obrazu.

Wśród dronów dla początkujących wiele jest takich, którymi steruje się na urządzeniu mobilnym. Jeśli jednak będziesz chciał latać w przyszłości większymi, bardziej zaawansowanymi dronami, to warto już od początku uczyć się obsługi tego typu urządzeń za pomocą kontrolera. Jeśli już wiesz, jaki dron chciałbyś pilotować, to warto wspomnieć, że dostępne są również kursy dla pilotów dronów.

 

Jakiego drona wybrać? – istotne parametry

Decydując, jaki dron kupić, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów – jednym z nich jest omówiony już wcześniej sposób sterowania. Będą one miały istotny wpływ na jego użytkowanie i lepiej mieć ich świadomość, aby wybrać model najbardziej odpowiadający twoim potrzebom.

Czas lotu

To zdecydowanie jeden z najważniejszych parametrów. Powiązany jest oczywiście z pojemnością baterii. Najczęściej wynosi od kilku minut (w najprostszych modelach) do ponad 30 (w modelach profesjonalnych). Jeśli zależy ci na dłuższym locie lub nagrywaniu długich sekwencji, zwróć na niego szczególnie uwagę.

Zasięg lotu

W przypadku tańszych modeli wynosi kilka metrów, te bardziej zaawansowane mogą latać na odległość kilkunastu kilometrów. Generalnie im jest on większy, tym lepiej, ale często, szczególnie gdy jesteś początkujący, lepiej nie tracić drona z oczu. W przypadku modeli do wykonywania akrobacji nie jest on aż tak istotny.

Rozdzielczość kamery

Jeśli nie zależy ci na nagrywaniu filmów czy robieniu zdjęć, to jest ona nieistotna, jednak w przeciwnym wypadku rozdzielczość Full HD powinna być minimum, jeśli poszukujesz drona z kamerą. Im większa rozdzielczość, tym lepsze zdjęcia będziesz mógł zrobić.

Stabilizacja obrazu

Istotny parametr, jeśli będziesz wykorzystywać drona do robienia zdjęć. Pozwala zniwelować efekt poruszonych, nieostrych obrazów. Ryzyko „zepsucia” pięknego widoczku będzie mniejsze.

Wykorzystanie GPS

GPS jest obecny w dronach profesjonalnych, a także w coraz większej liczbie półprofesjonalnych. Dron z GPS może utrzymywać stałą pozycję oraz wysokość, a także automatycznie powrócić do miejsca startu, co może się okazać bardzo przydatne w wielu sytuacjach. Dzięki GPS zaplanujesz także trasę oraz sprawdzisz historię lotów.  

 

Przydatne funkcje dronów

Drony wyposażane są w coraz więcej funkcji i rozwiązań (takich jak np. wspomniany wyżej automatyczny powrót do miejsca startu). Szczególnie przydatnych, jeśli się zastanawiasz, jakiego drona kupić do filmowania i robienia zdjęć. Są to między innymi:

  • funkcja automatycznego startu oraz lądowania – szczególnie przydatna podczas nauki pilotowania drona;
  • follow me, czyli funkcja automatycznego śledzenia – dzięki niej dron jest skupiony na wybranym obiekcie i utrzymuje go cały czas w kadrze;
  • funkcja automatycznego powrotu do miejsca startu – szczególnie ważna w przypadku początkujących użytkowników oraz gdy wyczerpuje się bateria czy nastąpiła utrata sygnału;
  • funkcja zawisu – pozwala dronowi wisieć nieruchomo w jednym miejscu, dzięki czemu możliwe jest np. dokładne obfotografowanie jakiegoś miejsca czy obiektu;    
  • funkcja bezwarunkowego sterowania – tzw. headless mode, dzięki niemu dron poleci w stronę, w którą wskażesz, niezależnie od swojego położenia;
  • funkcja omijania przeszkód – niektóre drony wyposażone są w czujniki i technologie pozwalające im omijać przeszkody.
Polecane drony
  • 5 499 zł
  • 3 199 zł
  • 7 599 zł
  • 2 299 zł
  • 3 099 zł
  • 4 799 zł
  • 539 zł
  • 3 999 zł
  • 299 zł
  • 2 029 zł
 

Jakiego drona kupić? – podsumowanie

Przed kupnem drona zadaj sobie pytanie, do czego będziesz go używał. Jest wiele powodów, dla których warto mieć zdalnie sterowany statek latający. Jest to urządzenie, które może nie tylko zapewnić rozrywkę, ale przede wszystkim być pomocne w twoim hobby czy różnych aktywnościach.

Zakup drona polecany jest miłośnikom zdalnie sterowanych maszyn. Jeśli kiedykolwiek interesowałeś się samochodami czy łodziami RC, z pewnością będziesz zachwycony możliwością pilotowania zdalnie sterowanego statku powietrznego. Wiele nowoczesnych dronów ma funkcję przesyłania obrazu z drona bezpośrednio do urządzenia sterującego – pozwala to odtworzyć uczucie latania w sposób, jakiego nigdy wcześniej nie doświadczyłeś.

Drony szczególnie polecane są osobom, które lubią podróżować i robić zdjęcia. Zdjęcia wykonane z drona potrafią być niesamowite i budzić zachwyt wśród przyjaciół i bliskich. Dzięki dronowi fotografie dosłownie zyskują nową perspektywę. Co więcej, pozwoli on na wykonanie zdjęć miejsc, do których normalnie nie miałbyś dostępu. Pamiętaj jednak, żeby w takim przypadku kupić drona, którego nie będzie trudno zabierać ze sobą.

Dron może być także bardzo pomocny, jeśli prowadzisz firmę. Branże, w których drony są szczególnie przydatne, to m.in. fotografia, reklama, nieruchomości, rolnictwo (monitorowanie upraw). Pytanie, jaki dron wybrać, powinno być dla ciebie istotne również, jeśli jesteś influencerem lub zamierzasz nim zostać.

Dron przydaje się także w mniej oczywistych zastosowaniach. Na przykład przy sprawdzaniu stanu technicznego domu. Dron z kamerą pomoże ci zobaczyć miejsca, do których w inny sposób trudno byłoby ci się dostać.

Przed podjęciem decyzji, jaki dron kupić, weź pod uwagę, że na początku nie jest łatwo sterować tym urządzeniem i opanowanie tej czynności będzie wymagało czasu. Satysfakcja jednak będzie naprawdę duża. Jeśli już wiesz, jaki dron jest odpowiedni dla ciebie, to życzymy wielu niezapomnianych lotów, tylko pamiętaj, aby odbywały się w strefie do tego dozwolonej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!