Jak wyczyścić żelazko? Przypalone żelazko - domowe sposoby

Jacek Mazurek

Prace domowe to bywają przewrotne. W jednej chwili jesteśmy skoncentrowani i idealnie prasujemy koszule, a w drugiej coś nas rozprasza i kończymy z przypalonym żelazkiem i ze zwęglonym ubraniem. O ile na zniszczoną odzież nie możemy pomóc, o tyle na zabrudzone urządzenie owszem. Poznaj kilka sposobów na to, jak wyczyścić żelazko oraz jak o nie zadbać.


Jak powstają przypalenia?

Przypalenie żelazka najczęściej jest wynikiem przypadku. Dochodzi do niego, gdy podczas prasowania coś odwróci naszą uwagę i zostawiamy gorące, włączone żelazko na ubraniach. Materiał jest zniszczony, a stopa żelazka – przypalona.

Bywa też, że dobieramy niewłaściwą temperaturę prasowania do materiału. A niektóre, takie jak aksamit czy jedwab, bardzo łatwo jest uszkodzić. To również może być powodem zabrudzenia żelazka.

Przypalenie żelazka może być również procesem długotrwałym. Jeżeli urządzenie nie jest regularnie czyszczone, zbierają się na nim osady, a także kamień. To prowadzi nie tylko do brudzenia ubrań czy przypalenia stopy żelazka, ale może także trwale uszkodzić urządzenie.

 

Domowe sposoby na czyszczenie przypalonego żelazka

Nasz dom jest miejscem, gdzie znajdziemy sporo rzeczy, którymi możemy wyczyścić żelazko. Wiele sposobów to mity, a niektóre mogą nawet doprowadzić do uszkodzenia urządzenia. Na długiej liście różnych rozwiązań znajdziemy jednak takie, które są niezwykle skuteczne. Zatem jak usunąć przypalenie z żelazka?

Użycie sody oczyszczonej

Soda oczyszczona jest bardzo często wykorzystywana w porządkach domowych. Substancja nadaje się również do czyszczenia stalowej stopy żelazka. Działa tylko na ciepłe urządzenie. Rozprowadź sodę wilgotną ściereczką lub gąbką na zabrudzonej stopie żelazka. Delikatnie pocieraj, aż przypalenie zniknie. Po wszystkim dokładnie oczyść stopę, by nie pozostały na niej resztki sody. Postaraj się, by soda nie dostała się do dysz, bo może je zapchać.

Czyszczenie żelazka octem

Jak wyczyścić przypalone żelazko teflonowe? Wykorzystanie octu spirytusowego jest kolejną sprawdzoną metodą, która w bezpieczny sposób usunie zabrudzenia nawet z tak delikatniej powierzchni. Jak jednak najlepiej to zrobić, by nic nie uszkodzić?

Najbezpieczniejsze będzie rozprowadzenie specyfiku bawełnianą ściereczką. Pocieraj ciepłą powierzchnię, aż zabrudzenie ustąpi. Kiedy skończysz, przetrzyj powłokę na mokro, by usunąć resztki substancji. Metoda ta jest bezpieczna nie tylko dla żelazek ze stopami teflonowymi, ale także ceramicznymi. Ocet działa bardzo szybko, więc cała praca zajmie tylko kilka minut.

Pasta sodowo-octowa

Najbardziej uporczywe przypalenia żelazka można usunąć, łącząc sodę i ocet w pastę. By ją przygotować, mieszaj delikatnie składniki w proporcji dwie łyżki sody do jednej łyżki octu. Delikatność i proporcja są kluczowe. Jeśli ich nie dopilnujemy, substancja mocno się spieni i rozleje.

Poprawne czyszczenie żelazka

Tak przygotowaną pastę rozprowadź zmywakiem kuchennym po płaskiej powierzchni i patrz, jak przypalenie znika. Po wszystkim przetrzyj stopę żelazka na sucho, po czym na mokro i jeszcze raz na sucho. Wszystko po to, by resztki przygotowanej mieszanki nie pozostały na urządzeniu, bo mogłoby to zabrudzić ubrania.

UWAGA! Rozwiązanie nie nadaje się do powierzchni teflonowych, które potrafi zniszczyć.

Tabletka z paracetamolem

Ciekawą metodą jest zastosowanie paracetamolu, czyli środka przeciwbólowego powszechnie występującego w wielu lekach. By tą metodą oczyścić żelazko, musisz pęsetą chwycić tabletkę i okrężnymi ruchami rozpuścić ją na powierzchni rozgrzanej stopy, gdzie jest przypalenie.

Po kilku minutach paracetamol powinien rozpuścić wszystkie zabrudzenia. Na koniec musisz je zetrzeć mokrą ścierką, tak by żaden usunięty brud nie pozostał na żelazku. Jeśli coś przeoczymy, możemy zabrudzić ubrania. Metoda jest bezpieczna dla wszystkich materiałów, z których wykonane są stopy żelazek.

Czyszczenie żelazka solą kuchenną

Sól jest bezpieczna do czyszczenia wszystkich materiałów, z których wykonane są stopy żelazek. By oczyścić żelazko z jej wykorzystaniem, rozsyp warstwę soli na stolnicy lub desce kuchennej. Następnie rozgrzej żelazko do wysokiej temperatury i rozpocznij prasowanie po zasypanym obszarze.

Czyszczenie wykonuj powolnymi ruchami tak długo, aż zobaczysz, że przypalenie ustąpiło. Następnie wytrzyj powierzchnię na mokro. Bardzo delikatnie, by jakąś zgrubiałą grudką brudu nie podrapać powierzchni. Czyszczenie żelazka solą jest łatwe i tanie, jednak przez stosunkowo ostre drobiny nie nadaje się do żelazek o stopie teflonowej.

Papier do pieczenia

Kolejnym domowym sposobem na czyszczenie żelazka jest wykorzystanie papieru do pieczenia. Samo jego prasowanie powinno oczyścić żelazko, ale by przyśpieszyć efekt, możesz posypać papier solą (wyjątkiem są żelazka teflonowe, gdzie doprowadzi to do zniszczenia urządzenia).

  • 249 zł
  • 239 zł
  • 519 zł
  • 159,99 zł
  • 439 zł
  • 1 094 zł
  • 99,99 zł
  • 109,99 zł
  • 799 zł
  • 249 zł

Metoda bardzo przypomina czyszczenie żelazka solą, ale tutaj zabrudzenia pozostają na papierze. Prasujemy tak długo, aż ustąpią. Po wszystkim stopę trzeba przetrzeć zwilżoną szmatką.


Czyszczenie żelazka folią aluminiową

Czyszczenie żelazka folią aluminiową jest wygodnym i szybkim sposobem na usunięcie zabrudzenia. Wystarczy zwinąć folię w niezbyt ścisłą kulkę i pocierać nią stopę, aż pozbędziemy się zabrudzeń.

Najlepiej sprawdzają się koliste ruchy, które jednocześnie usuwają na boki część zabrudzeń. Po wszystkim mokrą gąbką dokładnie usuń brud i możesz się cieszyć czystą stopą żelazka. Na szczególnie mocne przypalenia warto wspomóc folię solą, sodą lud octem. Ich użycie wzmocni działanie folii aluminiowej, a także może przyśpieszyć proces.

Alternatywą może być położenie folii na desce lub stolnicy i prasowanie jej kawałka tak długo, aż zabrudzenie nie ustąpi. Mimo to zdecydowanie wydajniejsza i bardziej polecana jest ta pierwsza metoda.

Chemia do czyszczenia kominka

Bardzo skuteczną metodą czyszczenia żelazka ze stalową stopą jest stosowanie chemii do kominków. Metoda ta nie nadaje się jednak do innych żelazek.

Przypalone żelazko może niszczyć ubrania

Substancję czyszczącą nałóż na gąbkę, którą delikatnie pocieraj stopę żelazka. Może być rozgrzana, bo wtedy preparat przeważnie szybciej działa, jednak nie jest to konieczne. Płyny do czyszczenia kominka doskonale radzą sobie z przypalonym brudem, a także sadzą. Dzięki temu mogą łatwo i skutecznie doczyścić nasze urządzenie. Po ich użyciu przetrzyj żelazko na mokro, by nic nie przedostało się na nasze ubrania. Takie specyfiki mogą podrażnić skórę lub uczulić.

Sok z cytryny

Kolejną skuteczną metodą jest wykorzystanie soku z cytryny. Co ważne, jest on bezpieczny dla wszystkich materiałów, z których wykonuje się stopy żelazek. Niestety sprawdza się wyłącznie na lekkich przypaleniach oraz zabrudzeniach. Sokiem z cytryny możemy również dodatkowo oczyścić urządzenie po jednym z opisanych wcześniej specyfików.

Wacikiem, kawałkiem materiału lub chusteczką nasączoną sokiem z cytryny pocieraj przypalony fragment żelazka. Po chwili powinieneś zobaczyć, że zabrudzenia ustępują. Jeśli tak się nie stanie, musisz sięgnąć po inny specyfik. Po użyciu przetrzyj stopę na mokro i zbierz wszystkie pozostałości soku i brudu.

Pasta do zębów

Do czyszczenia żelazka może posłużyć również pasta do zębów. Wyciśnij ją na ciepłe żelazko i delikatnie rozprowadź gąbką. Substancję rozłóż tak, by pokryć całą stopę. Po polerowaniu gąbką najbardziej przypalonego miejsca zostaw pastę na kilka minut. Później wytrzyj ją mokrą gąbką oraz przeczyść otwory parowe patyczkiem kosmetycznym tak, by w urządzeniu nie było pasty. Metoda do żelazek ze stopą aluminiową. Na innych może nie okazać się dostatecznie skuteczna.

Kreda

Pomocna w oczyszczeniu przypalonego żelazka może się okazać kreda. By odświeżyć urządzenie, posmaruj ciepłą stopę kredą. Zostaw ją na chwilę na żelazku, po czym zetrzyj czystą szmatką. Urządzenie powinno być zupełnie oczyszczone i działać jak nowe. Metoda jest bezpieczna i można ją stosować we wszystkich rodzajach żelazek.

Polecane żelazka
  • 449 zł
  • 109,99 zł
  • 599 zł
  • 219 zł
  • 279 zł
  • 499 zł
  • 299 zł
  • 399 zł
  • 89 zł
  • 319 zł

Dodatkowo, jeśli masz problem z brzydkim zapachem wydobywającym się z komory parowej, to wsypanie do urządzenia niedużej ilości kredy może pomóc w jego oczyszczeniu. Kreda doskonale wiąże zapachy, co za tym idzie, może ci pomóc w wyeliminowaniu tych nieprzyjemnych. Pamiętaj, by potem usunąć kredę – zalej ją wodą i przeprasuj jakieś niepotrzebne materiały, by pozbyć się wszystkich drobinek.

 

Metody, których NIE stosować

Wiele osób, kiedy dojdzie do zabrudzenia żelazka, chwyta to, co akurat ma pod ręką, by usunąć przypalenie. Niestety wiele metod sprawia, że stan urządzenia się pogorszy, a nie poprawi. Odradzamy zdecydowanie:

•          ostre przedmioty – jedną z najgorszych rzeczy, jaką możesz zrobić, jest użycie noża, szczotki ryżowej lub popularnego druciaka. Musisz pamiętać, że stopa żelazka jest niezwykle delikatna, a jej powierzchnię łatwo zniszczyć. Ostre przedmioty mogą usunąć osad, ale zniszczą też urządzenie. Porysowana stopa będzie niszczyć lub brudzić ubrania;

•          ostrą chemię – powierzchnia stopy żelazka jest również wrażliwa na wiele substancji czyszczących. Tym samym nie wolno na niej stosować wybielaczy, mleczka ani innych popularnych detergentów do czyszczenia łazienek czy powierzchni metalowych. Ich żrące właściwości usuną zabrudzenie, ale również warstwę ochronną urządzenia, co doprowadzi do zniszczenia jego powierzchni;

•          krochmal – woda połączona ze skrobią ziemniaczaną była dobrą metodą konserwującą i usztywniającą ubrania i pościel. Dziś wiemy, że krochmal może zatkać otwory odpowiadające za podawanie pary, co psuje żelazko;

•          alkohol – również może uszkodzić powierzchnię stopy. Dodatkowo nie powinno się go stosować w żadnej formie jako domieszki do wody w urządzeniu. Jeszcze nie tak dawno była moda na dolewanie wody perfumowanej do komory z wodą. Niestety alkohol niszczy zarówno urządzenie, jak i ubrania;

•          zmywacz do paznokci – w niektórych poradnikach pojawia się zalecenie, by niezwykle uporczywe przypalenia żelazka usuwać zmywaczem do paznokci. Ta metoda na ogół rzeczywiście działa, jednakże staje przed nami problem ten sam, co punkt wyżej, czyli zawartość alkoholu/acetonu, który bardzo szybko skraca żywotność naszego urządzenia.

 

Co wlewamy do żelazka?

Kluczowa może się okazać również woda, którą wlewasz do urządzenia. Coraz większa liczba producentów zaleca do swoich produktów wodę demineralizowaną lub destylowaną. Głównym tego powodem jest usunięcie kamienia. Taka woda jest pozbawiona soli mineralnych, zanieczyszczeń, mikroorganizmów i zapachów, a wszystkie te czynniki mogą znacząco skrócić żywotność żelazka.

  • 29,99 zł
  • 29,99 zł
  • 49,99 zł
  • 39,99 zł
  • 59,99 zł
  • 369 zł
  • 69,99 zł
  • 239 zł
  • 44,99 zł
  • 39 zł

Jeśli jednak używałeś do tej pory wody z kranu i zobaczyłeś, że w urządzeniu zbiera się kamień, to pomocne będą preparaty do odkamieniania. Niezależnie od tego, czy sięgniesz po żel, czy po kapsułki, pamiętaj, by po wszystkim użyć żelazka na jakichś niepotrzebnych materiałach, by wszystkie drobinki opuściły urządzenie. W przeciwnym razie czyszczenie żelazka może przynieść odwrotny skutek.

Środki do czyszczenia żelazek

Do żelazek są też przeznaczone specjalne produkty czyszczące. Najczęściej stosuje się sztyfty i spreje, które oczyszczają je z osadów po codziennym użytkowaniu.

Na produktach można znaleźć kartę charakterystyki, z której dowiesz się, jakiej chemii użyto, a także do jakich powierzchni przeznaczony jest dany specyfik. Dzięki temu zyskasz pewność, że preparat nie zniszczy stopy twojego żelazka.

 

Żelazka samoczyszczące?

Ciekawą nowością są również żelazka samoczyszczące. Urządzenia te po zakończonej pracy można przełączyć w tryb czyszczenia. Żelazko wtedy samo podnosi swoją temperaturę, tak by wykorzystać całą wodę z pojemnika, a także zwęglić zabrudzenia na stopce.

W innych wariantach żelazko usuwa wyłącznie złogi powstałe w komorze parowej, czyli wszystkie osady kamienia lub fragmenty materiału, które dostają się do dyszy.

 

Jak wyczyścić stopę żelazka – podsumowanie

Przypalone żelazko nie musi oznaczać potrzeby kupna następnego. Istnieje wiele metod, które przywrócą twojemu urządzeniu dawny blask. Niezależnie od tego, czy sięgniesz po ocet, sodę, kredę czy paracetamol, możesz łatwo oczyścić urządzenie.

Nie wszystkie rozwiązania są jednak bezpieczne, dlatego do czyszczenia żelazka nie używaj alkoholu czy ostrych przedmiotów.

Jeśli nie jesteś przekonany do domowych metod, możesz sięgnąć również po specyfiki sklepowe, które zostały specjalnie przygotowane do takich urządzeń i ciężkich zabrudzeń. Są one łatwe i wygodne w użyciu. Pamiętaj jednak, by sprawdzić, do jakich stóp przeznaczony jest dany specyfik, by nie zniszczyć urządzenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!