Data publikacji: 6 lutego 2018
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jaki piekarnik kupić? Wybierz najlepszy piekarnik do zabudowy!

Poleć znajomemu Drukuj
Czy wiesz, że pierwsze piekarniki, z których korzystali już starożytni Egipcjanie i Rzymianie, były zbudowane z cegieł i kamieni? Dziś nadal żadna kuchnia nie obędzie się bez piekarnika. Dostępne urządzenia pozwalają nie tylko na przygotowanie pieczeni czy ciasta, lecz także gotowanie na parze, a poza tym same się czyszczą! Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy piekarnik do zabudowy do swojej kuchni.

Urządzasz kuchnię w nowym mieszkaniu, a może myślisz o zmianie dotychczasowej aranżacji wnętrza? Zanim zdecydujesz się na konkretny piekarnik, przeczytaj, czym się wyróżniają poszczególne modele, i zdecyduj, które funkcje okażą się przydatne w Twojej kuchni.

PIEKARNIKI DO ZABUDOWY – RODZAJE I WYMIARY

W ofercie producentów dominują nowoczesne piekarniki elektryczne. Coraz częściej w nowym budownictwie rezygnuje się z używania gazu, więc wybór piekarnika elektrycznego jest jedynym rozwiązaniem. Z tego powodu oferta piekarników gazowych została zawężona do zaledwie kilku modeli. Jeżeli chcesz zaoszczędzić miejsce w kuchni – zamiast montować dwa urządzenia, piekarnik i mikrofalę, wybierz piekarnik 2 w 1, czyli z funkcją mikrofali.

W takim piekarniku nie tylko upieczesz potrawy, lecz także je podgrzejesz. Uwielbiasz gotowanie na parze? Pomoże Ci w tym piekarnik parowy, gotujący potrawy podobnie jak parowar. Wystarczy, że napełnisz wodą odpowiedni zbiorniczek i włączysz piekarnik.
Każde urządzenie powinno zostać dobrane pod względem wymiarów. Standardowe piekarniki mają od 59 do 60 cm szerokości.

Do mniejszych kuchni możesz dopasować piekarnik kompaktowy, który wyróżnia się mniejszą wysokością, tj. od 45 do 50 cm, w porównaniu do modeli tradycyjnych.

Masz przestronną kuchnię i dużo gotujesz? Odpowiedni będzie dla Ciebie piekarnik o powiększonych wymiarach (szerokość powyżej 80 cm).

SPOSOBY ZABUDOWY PIEKARNIKA

WYBIERASZ PIEKARNIK DO NOWEJ KUCHNI? MOŻESZ WYBRAĆ DWA SPOSOBY JEGO ZABUDOWY:

Tradycyjna zabudowa oznacza umiejscowienie urządzenia bezpośrednio pod płytą grzewczą, natomiast zabudowa wertykalna obejmuje zwykle piekarnik i kuchenkę mikrofalową umieszczone w słupku.

WYPOSAŻENIE PIEKARNIKA – NA TO ZWRÓĆ UWAGĘ

Piekarnik powinien nie tylko pozwalać szybko przygotować różne dania, lecz także być łatwy w obsłudze. Wybierając nowy sprzęt do swojej kuchni, zwróć uwagę na jego wyposażenie, a w szczególności na typ prowadnic, jakie znajdują się w danym modelu. Tradycyjne drabinkowe prowadnice coraz częściej bywają zastępowane przez wygodne prowadnice teleskopowe – łatwo je wysuniesz np. żeby w trakcie pieczenia przyprawić danie.

Kolejny rodzaj prowadnic to tzw. cargo, czyli wózek, dzięki któremu wsuniesz całą blachę. Oprócz prowadnic na wyposażeniu piekarnika znajdziesz brytfanny i blachy – u różnych producentów mogą mieć inne wymiary.

Zastanawiasz się, jaki rodzaj sterowania wybrać? Nowoczesne piekarniki mają panele jak smartfony i można nimi sterować za pomocą dotyku, czyli sensorowo. Jeśli jesteś zwolennikiem tradycyjnych rozwiązań, wybierz pokrętła manualne.

PIEKARNIKI – SPOSOBY NAGRZEWU

W PIEKARNIKACH WYRÓŻNIA SIĘ KILKA SPOSOBÓW NAGRZEWANIA POTRAW:

TERMOOBIEG – NA CZYM POLEGA?

Na czym polega działanie termoobiegu? W piekarniku znajduje się grzałka i wentylator, który zapewnia równomierną cyrkulację, czyli rozprowadzenie temperatury po wnętrzu urządzenia. Termoobieg przyda się zwłaszcza, gdy korzystasz z pieczenia na kilku poziomach.

Obecnie większość piekarników dostępnych na rynku jest wyposażonych w funkcję termoobiegu. W jaki sposób wpływa ona na jakość pieczenia? Dzięki niej potrawy mają lepszy smak, ponieważ są równomiernie upieczone, a samo pieczenie trwa krócej, co pozwala ograniczyć zużycie prądu.

SPOSOBY CZYSZCZENIA PIEKARNIKA

Dla wielu z nas czyszczenie piekarnika stanowi nieprzyjemny obowiązek. Istnieje duża grupa piekarników przeznaczonych do czyszczenia ręcznego. To rozwiązanie sprawdzi się, jeżeli rzadko korzystasz z piekarnika, a co za tym idzie nie musisz często go czyścić. Możesz też wybrać modele z emalią łatwoczyszczącą. Żeby jednak ułatwić konsumentom codzienne obowiązki, producenci AGD stworzyli urządzenia, które czyszczą się samodzielnie. Wyróżniamy piekarniki z automatycznymi sposobami czyszczenia:

Czyszczenie parowe polega na tym, że należy nalać wodę na jedną z blach lub do specjalnego pojemnika i włączyć funkcję czyszczenia. Wówczas we wnętrzu piekarnika wytwarza się para rozmiękczająca zanieczyszczenia – tłuszcz i brud. Tobie natomiast pozostaje przetarcie wnętrza ściereczką.

Natomiast pyroliza to czyszczenie w bardzo wysokiej temperaturze – do kilkuset stopni Celsjusza. Ten sposób czyszczenia jest uważany za jeden z najbardziej efektywnych. Wystarczy kilkadziesiąt minut, żeby zabrudzenia zostały dosłownie spalone na popiół. Po skończonym czyszczeniu wystarczy zebrać resztki wilgotną ściereczką.

Czyszczenie katalityczne polega na wykorzystaniu wkładów katalitycznych o porowatej strukturze, które znajdują się na ściankach we wnętrzu piekarnika. Absorbują tłuszcz i inne zanieczyszczenia. Po skończonym pieczeniu wystarczy włączyć czyszczenie. W tym czasie piekarnik zostanie rozgrzany do 220°C–350°C, a zabrudzenia – utlenione. Wkłady nadają się do mycia w zmywarce.

W utrzymaniu czystości frontu piekarnika pomaga powłoka AntiFingerprint, dzięki której na obudowie urządzenia nie są widoczne odciski palców.

DODATKOWE FUNKCJE W PIEKARNIKACH

 • automatyczne programy – już nie musisz się zastanawiać, jaką temperaturę dobrać do określonego dania. Wystarczy, że włączysz jeden z kilkunastu lub kilkudziesięciu programów.
 • podtrzymanie ciepła – dzięki tej funkcji potrawy pozostawione w piekarniku dłużej zachowają ciepło i nie będą przy tym narażone na przypalenie czy wysuszenie.
 • Dual Cook – w piekarniku wyposażonym w takie udogodnienie upieczesz dwa dania jednocześnie w różnych temperaturach i w dodatku bez obawy, że zapachy się wymieszają. Funkcja pozwala także korzystać wyłącznie z jednej strefy piekarnika, co oszczędza energię elektryczną.
 • timer – umożliwia ustawienie czasu startu pieczenia o wybranej godzinie. Po jego upływie piekarnik wyłączy się automatycznie.
 • pieczenie na wielu poziomach – ta funkcja pozwala za jednym razem upiec kilka różnych potraw.
 • szybki nagrzew (tzw. booster) – ta funkcja przyda Ci się, jeżeli chcesz szybko nagrzać wnętrze piekarnika do pożądanej temperatury.
 • rożen – dba o równomierne opieczenie mięsa na obrotowym szpikulcu.
 • termosonda – zawsze odpowiednio dopieczony kurczak czy kawałek pieczeni – teraz to możliwe dzięki specjalnemu czujnikowi, który kontroluje temperaturę wewnątrz przygotowywanego dania.
 • rozmrażanie – zapomniałeś rozmrozić mięso na obiad? Skorzystaj z funkcji rozmrażania w piekarniku.
 • funkcja „pizza” – dla wszystkich miłośników włoskiego przysmaku. Dzięki niej Twoja pizza zawsze będzie dobrze wypieczona i chrupiąca.

ZABEZPIECZENIA W PIEKARNIKACH

Chcesz, żeby Twoje dziecko było bezpieczne w kuchni? Nowoczesne piekarniki mają różne funkcje, które dbają nie tylko o bezpieczeństwo, lecz także o meble.

 • chłodne drzwi – piekarnik z tą funkcją ma drzwi złożone z kilku szyb, dzięki czemu nagrzewają się one zaledwie do temperatury ok. 50°, nawet w czasie pieczenia w bardzo wysokich temperaturach.
 • chłodna obudowa – dzięki ruchowi powietrza dookoła wewnętrznych ścianek urządzenia obudowa piekarnika i szyba nie nagrzewają się, co mogłoby doprowadzić do niszczenia mebli kuchennych.
 • automatyczne wyłączenie – ta funkcja sprawdzi się w każdym domu. Jeżeli przez dłuższy czas nie rozpoczniesz pieczenia, po upływie np. godziny piekarnik sam się wyłączy.
 • blokada przed przypadkowym uruchomieniem – dzięki zastosowaniu kombinacji przycisków dziecko nie włączy piekarnika.
 • blokada drzwi – jeżeli chcesz zyskać pewność, że pociechy nie otworzą piekarnika, masz do dyspozycji funkcję uniemożliwiającą otwarcie drzwiczek.
 • blokada zmiany ustawień – wystarczy włączyć tę funkcję i Twoje dziecko nie będzie miało możliwości zmiany wprowadzonych przez Ciebie ustawień np. temperatury.

MONTAŻ PIEKARNIKA

Jeżeli montujesz piekarnik wertykalnie, zostaw wolną przestrzeń z tyłu słupka – ok. 90 mm. Zastanawiasz się, czy nie ma przeciwwskazań, by umiejscowić piekarnik obok lodówki? Teoretycznie nie. Pamiętaj jednak, że to dodatkowe źródło ciepła i może zwiększyć zużycie prądu przez lodówkę, która musi radzić sobie z odprowadzaniem większych ilości ciepła.

ILE KOSZTUJE PIEKARNIK?

Jeżeli szukasz nieskomplikowanego w obsłudze piekarnika, znajdziesz modele w cenie 600–700 zł. Takie urządzenie kupisz z termoobiegiem i kilkoma najprostszymi funkcjami dodatkowymi takimi jak rozmrażanie. W danym pułapie cenowym nie możesz jednak oczekiwać automatycznego czyszczenia. Piekarnik z funkcją czyszczenia katalitycznego kupisz już za ok. 1000 zł, a z pyrolizą – od 1100 zł.

Piekarnik elektryczny parowy to wydatek od 1300 zł do nawet 7 000 zł. Najdroższe modele mają funkcje wyrastania ciasta, podtrzymywania świeżości potraw czy ustawienia pozwalające na zmniejszenie zużycia energii.

Dobrej klasy piekarnik z funkcją mikrofali kosztuje średnio od 1700 do 2000 zł. Podobnie jak w przypadku modeli parowych najdroższe piekarniki z mikrofalą kosztują nawet do 7000 zł.

CO ZROBIĆ ZE STARYM PIEKARNIKIEM?

Twój piekarnik nagrzewa się godzinami? Masz już dość niedopieczonych potraw? Pora na zmianę, czyli zakup nowego urządzenia. Do wyboru masz nowoczesne piekarniki elektryczne w najwyższej klasie energetycznej A, które błyskawicznie osiągną żądaną temperaturę,  wyczyszczą się bez Twojej pomocy i wyłączą po skończonej pracy. Automatyczne programy, wygodne panele dotykowe i różne kolory – od szarego przez biel, brąz i czerwień aż po czerń – pozwalają dopasować piekarnik do kuchni w wielu aranżacjach, zarówno nowoczesnych, jak i retro.

Masz stary piekarnik? Kupując nowy, możesz oddać nieużywane urządzenie do sklepu. Jeżeli zamówisz usługę transportu do domu, pozbędziesz się obawy o to, gdzie wyrzucić stary sprzęt.

PIEKARNIKI Z GWARANCJĄ ZAWSZE UDANYCH WYPIEKÓW

Nie chcesz się martwić, że po dwóch latach w wyniku awarii lub usterki będziesz narażony na kosztowne naprawy piekarnika?

Możesz skorzystać z przedłużonej gwarancji nawet do pięciu lat. Co zyskujesz? W przypadku zepsucia urządzenia – bezpłatną naprawę lub wymianę na nowy piekarnik. Kupujesz więcej AGD? Skorzystaj z wygodnych nieoprocentowanych rat.

PAMIĘTAJ

Ostateczna decyzja dotycząca przyznania rat zależy od umowy, na podstawie której jesteś zatrudniony, i wysokości Twojego wynagrodzenia.

MASZ PYTANIA?
SKORZYSTAJ Z ZAKŁADKI "PYTANIA I ODPOWIEDZI"!

Pytania możesz zadać na stronie danego produktu w zakładce "Pytania i odpowiedzi". Wystarczy się zalogować i zadać pytanie. Jeśli nie posiadasz jeszcze konta, zostaniesz poproszony o jego utworzenie oraz wybór Nicku. Na pytania odpowiadają użytkownicy, wspierani przez Autoryzowanych Przedstawicieli producentów, Ekspertów RTV EURO AGD oraz niezależnych Doradców.

Proponowane Towary:

Bosch HBA5570B0 <%– –%>
Piekarniki do zabudowy

Bosch HBA5570B0

1 799 zł
Do koszyka
Zobacz więcej   
Bosch HBG6750S1 <%– –%>
Piekarniki do zabudowy

Bosch HBG6750S1

3 082 zł
Do koszyka
Zobacz więcej   
Bosch HBA354YB0 <%– –%>
Piekarniki do zabudowy

Bosch HBA354YB0

1 799 zł 1 599 zł
Do koszyka
Zobacz więcej   
Bosch HBG634BS1 <%– –%>
Piekarniki do zabudowy

Bosch HBG634BS1

1 999 zł
Do koszyka
Zobacz więcej   
Bosch CMG633BW1 <%– –%>
Piekarniki do zabudowy

Bosch CMG633BW1

3 199 zł
Do koszyka
Zobacz więcej   

 

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj
Zobacz także
article-photos/36723714145/1_Ekspres do kawy do zabudowy – kiedy warto sie na niego zdecydowac_mini.png
Podpowiadamy, kiedy warto kupić ekspres do kawy do zabudowy.
article-photos/36723935729/1_Jaka pralke do zabudowy wybrac Najwazniejsze parametry_mini.png
Rozważasz zakup pralki do zabudowy? Sprawdź, co wziąć pod uwagę.
article-photos/35552236369/1_Mala lodowka do zabudowy – polecane modele_mini.png
Poznaj polecane modele małych lodówek do zabudowy.
article-photos/8465954987/zajawka.png
Duravit AG to nowoczesna, niemiecka firma, która specjalizuje się w produkcji ceramiki łazienkowej oraz zlewozmywaków ceramicznych.
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu
AGD do zabudowy

AGD do zabudowy

Pokaż wybrane artykuły

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Czy wybór procesora jest trudny? Na co zwrócić uwagę?

Sprawdź, jak wybrać wydajny procesor do komputera!
Zobacz więcej   

Hotspot w smartfonie – jak włączyć własne Wi-Fi w podróży?

Przekonaj się, czym jest i jak uruchomić hotspot Wi-Fi.
Zobacz więcej   

Co warto wiedzieć o Gorilla Glass?

Dowiedz się, czym jest Gorilla Glass!
Zobacz więcej   

Znajdź nas