Jak wyczyścić piekarnik – 10 domowych sposobów na pozbycie się przypaleń, tłustych plam i zacieków

Matylda Gruman

To nieprawda, że tylko nowo zakupione lub bardzo rzadko używane piekarniki lśnią czystością. Starsze i często eksploatowane sprzęty również mogą wyglądać jak nowe. Szukasz dobrych i prostych metod, jak usunąć z piekarnika przypalenia, tłuste plamy, zacieki i nieładne zapachy? Oto dziesięć najpopularniejszych i najskuteczniejszych sposobów. Wybierz te, które najbardziej ci odpowiadają. Wolisz czyszczenie ekologiczne, na bazie naturalnych składników i przy tym tanie? A może specjalistycznymi preparatami lub programami automatycznymi? Każde zakończysz sukcesem. Sprawdź!

 

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. Jak usunąć zaschnięty tłuszcz i przypalenia sodą oczyszczoną
  2. Czy ocet działa jak naturalny nabłyszczacz
  3. Sól i cytryna – produkty eko do walki z przypalonym tłuszczem
  4. Para – czyszczenie bez szorowania
  5. Czy tabletka do zmywarki wyczyści piekarnik
  6. Folia aluminiowa – tym razem nie do pieczenia
  7. Preparaty do zadań specjalnych – sprej, mleczko, pianka czy pasta
  8. Co to jest pyroliza – wysoka temperatura w akcji
  9. Czyszczenie katalityczne i… mniej tłuszczu na ściankach
  10. Hydroliza – czyszczenie pełną parą!
  11. O czym warto pamiętać podczas czyszczenia piekarnika – podsumowanie

 

1. Soda oczyszczona – rozpuścisz nią tłuszcz i przypalenia, wypolerujesz ruszty

Jak wyczyścić piekarnik za pomocą sody? Wodorowęglan sodu, czyli soda oczyszczona, to jeden z najlepszych środków do mycia piekarników. Nie rysuje powierzchni, więc może być bezpiecznie stosowany do czyszczenia zarówno stali nierdzewnej, tworzyw sztucznych, jak szkła. Ułatwia usuwanie wszelkich zabrudzeń – plam z tłuszczu, zapieczonych resztek jedzenia itp. Neutralizuje też nieprzyjemne zapachy, na przykład spalenizny. Z sody oczyszczonej i wody – najlepiej ciepłej – przygotuj superpastę. Połącz składniki w proporcji 3 : 1 (trzy części sody, jedna część wody). Wilgotną szmatką lub szczoteczką nanieś pastę na zabrudzone powierzchnie (ściany komory, ruszty, blachy, prowadnice). Pozostaw na minimum 30 minut, po czym wyczyść gąbką kuchenną. Na koniec dokładnie spłucz wodą i wytrzyj do sucha.

Warto wiedzieć: aby zanieczyszczenia lepiej się odklejały, namocz je najpierw w gorącej wodzie.

Sprawdzone triki: prowadnice lub ruszty umieść w głębokiej blasze do pieczenia lub innym dużym zbiorniku. Zasyp 7–10 łyżkami sody oczyszczonej i zalej wrzątkiem (elementy z metalu powinny być w niej zanurzone). Przemieszaj wodę. Po godzinie, dwóch postępuj jak wyżej – wyszoruj ruszty gąbką kuchenną (czystą albo z dodatkiem płynu do naczyń).

 

 

2. Ocet – naturalnie nabłyszcza, usuwa plamy i zacieki

Ocet – winny lub spirytusowy – kojarzy się w kuchni głównie z usuwaniem osadów wapiennych i polerowaniem szkła lub stali. W piekarniku możesz go oczywiście wykorzystać do umycia drzwiczek i uszczelek. Ale nie tylko. Świetnie doczyścisz nim też przypieczone ścianki i blachy. Jak wyczyścić piekarnik octem? Zmieszaj ocet z wodą (w stosunku 1 : 1). Opcjonalnie dodaj kroplę płynu do naczyń. Miksturę wlej do butelki z pompką i obficie spryskaj nią czyszczone powierzchnie.

Po około 20 minutach wypucuj komorę i jej wyposażenie. Nie masz spryskiwacza? Wodę z octem nanoś gąbką kuchenną. A co zrobić, gdy zabrudzenia są wyjątkowo oporne? Wstaw do piekarnika płaskie naczynie żaroodporne z wodą, octem i płynem do mycia naczyń. Nagrzej urządzenie do 120–150°C (program termoobieg). Pozwól, by przez 40–45 min drobinki octu, detergentu i pary wodnej wirowały w komorze. W końcu rozpuszczą tłuszcz i rozluźnią zapieczone resztki jedzenia. Gdy piekarnik przestygnie, przetrzyj go na mokro.

Uwaga: jeżeli irytuje cię dość intensywny zapach octu, pamiętaj na koniec o starannym umyciu piekarnika. Możesz również zagotować wodę z cynamonem (łyżeczka proszku lub pół laski cynamonu na pół litra wody). Wstaw garnek na dno wyłączonego urządzenia. Pozostaw do ostygnięcia.

 

 

3. Sól i cytryna – kolejne produkty eko do walki z przypalonym tłuszczem

Papką z drobnoziarnistej soli, soku z cytryny i wody (w przykładowej proporcji: 5 łyżek soli, ¼ szklanki soku i 2 łyżki wody) przecieraj zatłuszczone lub zapieczone miejsca. Aby wzmocnić efekt, możesz nanieść na plamy grubszą warstwę masy i rozgrzać piekarnik z termoobiegiem do 50–75°C. Po mniej więcej pół godzinie wyłącz urządzenie. Gdy przestygnie, przetrzyj na mokro miękką szmatką. W razie potrzeby użyj szorstkiej gąbki zwilżonej płynem do mycia naczyń, a dopiero potem czystej wody.

środki naturalne do czyszczenia

Trzecia opcja: przygotuj roztwór soli, wody i soku cytrynowego w naczyniu żaroodpornym i podgrzewaj go w piekarniku (w temperaturze 150°C około 45 minut). Po ostygnięciu piekarnika przemyj jego wnętrze wodą z odrobiną płynu do naczyń.

 

 

4. Para – czyszczenie bez szorowania

O tym, jak gorąca para wodna wspiera działanie sody oczyszczonej, octu czy cytryny, pisaliśmy już w poprzednich akapitach. Warto jednak o niej pamiętać także na wstępnym i końcowym etapie mycia piekarnika. Przed czyszczeniem głównym komory i akcesoriów świetnie rozmiękcza brud, ułatwia jego odklejanie. Może ci nawet oszczędzić późniejszego szorowania wnętrza.

Po wyczyszczeniu komory (zwłaszcza środkami intensywnie pachnącymi lub chemicznymi, drażniącymi) para sprawdza się jako neutralizator. Niweluje aromaty. Znaczniej lepiej niż szmatka zwilżona wodą zbiera mikrodrobinki zanieczyszczeń i detergentów. Dociera do każdego zakątka przestrzeni grzewczej.

Jak jej użyć? Nie musisz mieć w piekarniku elektrycznym funkcji pieczenia parowego lub funkcji czyszczenia parą. Wystarczą ci termoobieg i blacha lub duże naczynie żaroodporne z nalaną wodą (około szklanki). Ustaw je na dnie piekarnika, włącz termoobieg z temp. 150°C. Przez 30 minut pozwól mgiełce wody parować i robić swoje. Po wszystkim (i ostygnięciu piekarnika) wytrzyj komorę do sucha.

 

 

5. Tabletka do zmywarki – co z nią zrobić w piekarniku

Czy tabletka do zmywarki wyczyści piekarnik? Jak najbardziej, w końcu zawiera substancje myjące, rozpuszczające tłuszcz i nabłyszczające. Aby sprawdziła się w swojej roli, umieść ją w naczyniu żaroodpornym lub blasze, zalej gorącą wodą i wstaw do piekarnika nagrzanego do 150°C. Wyłącz urządzenie, ale naczynie z tabletką pozostaw. Niech przez dwie godziny detergent uwalnia się wraz z parą wodną – rozmiękcza zabrudzenia, wyłapuje tłuste plamy, a elementom ze szkła i stali dodaje blasku. Czas minął? Możesz więc, jak zawsze, umyć piekarnik, na przykład ściereczką z ciepłą wodą.

Uwaga: przed umieszczeniem tabletki w piekarniku nie zapomnij o zdjęciu z niej plastikowej osłonki.

 

  • 44,99 zł
  • 64,99 zł
  • 34,99 zł
  • 61,99 zł
  • 52,99 zł
  • 49,99 zł
  • 79,99 zł
  • 99,99 zł

 

6. Folia aluminiowa – tym razem nie do pieczenia

Jeśli szukasz sposobu, jak skutecznie wyczyścić bardzo brudny piekarnik, posłuż się folią aluminiową. Wybierz tę cieńszą, delikatną. Jej kawałek, o długości około 50 cm, pognieć w dłoniach, po czym zwiń w kulkę. Zwilż wodą, płynem do mycia naczyń, pastą z sody, mleczkiem czyszczącym lub innym detergentem. Używaj do pucowania blach, rusztów, prowadnic itd.

 

 

7. Preparaty do zadań specjalnych – sprej, mleczko, pianka czy pasta

W naszym sklepie znajdziesz spory wybór środków chemicznych do czyszczenia AGD – mycia przypalonych piekarników elektrycznych, parowych, mikrofalowych, kuchni gazowych, elektrycznych, gazowo-elektrycznych, a także samych blach czy szyb. Szczególnie skuteczne w działaniu i wygodne w obsłudze są odtłuszczacze w spreju, które wytwarzają aktywną pianę. Wystarczy spryskać nimi wybraną powierzchnię, odczekać kilka minut i zebrać pianę wraz z rozpuszczonym brudem (tylko w bardzo zapieczonych miejscach potrzebne jest mocne pocieranie albo używanie skrobaka).

Bez względu na to, czy wybierzesz intensywnie czyszczącą pastę, czy też łagodniejsze mleczko lub piankę, zawsze po ich użyciu dokładnie umyj piekarnik. Nie pozwól, by detergent miał kontakt z żywnością podczas następnego pieczenia.

  • 25,99 zł
  • 49,99 zł
  • 15,99 zł
 

 

8. Pyroliza, czyli wysoka temperatura w akcji

Nie przepadasz za męczącym szorowaniem piekarnika w środku? Sprawdź, może w twoim urządzeniu zastosowano czyszczenie pyrolityczne, czyli mechanizm samoczyszczący z wykorzystaniem bardzo wysokiej temperatury. Po włączeniu tego programu piekarnik rozgrzewa komorę do 500°C – to na tyle dużo, by spalić na popiół znajdujące się w nim zanieczyszczenia. Twoje zadanie polega jedynie na zebraniu popiołu i przetarciu wnętrza urządzenia miękką szmatką.

  • 1 899 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 2 199 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 4 299 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 2 999 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 1 699 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 2 779 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 2 699 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 6 599 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 2 899 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 2 999 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
 

 

9. Czyszczenie katalityczne i… mniej tłuszczu na ściankach

Jeżeli masz piekarnik z wkładami katalitycznymi, jesteś na wygranej pozycji. Wkłady o specjalnej porowatej strukturze absorbują tłuszcz i brud. Wychwytują wirujące cząsteczki zanieczyszczeń, utrudniają im osiadanie na ściankach, rusztach lub prowadnicach. W rezultacie wnętrze piekarnika dłużej wygląda jak nowe.

  • 1 849 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 2 499 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 3 799 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 4 499 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 1 599 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 1 699 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 1 299 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 1 599 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 1 899 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 2 249 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
 

 

10. Hydroliza – czyszczenie pełną parą!

A może twój piekarnik oferuje program czyszczenia metodą hydrolizy? To bardzo wygodne rozwiązanie – idealne do rozmiękczania zanieczyszczeń przyklejonych do wnętrza komory. By przebiegało bez przeszkód, należy wlać wodę do specjalnego pojemnika lub niecki w dnie piekarnika i włączyć program czyszczący. A po wszystkim przetrzeć wnętrze ściereczką.

 

  • 1 699 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 1 099 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 1 999 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 2 199 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 1 899 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 3 999 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 2 599 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 2 999 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 2 699 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 1 499 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
 

 

O czym warto pamiętać podczas czyszczenia piekarnika – podsumowanie

Przed przystąpieniem do mycia piekarnika lub kuchenki warto sprawdzić w karcie produktu zalecane przez producenta metody pielęgnacyjne. Być może twój sprzęt wyposażono w takie udogodnienie, jak program hydrolizy. Szkoda byłoby z niego nie skorzystać do rozmiękczania brudu.

Sprawdź też sposób demontażu prowadnic i szyb. Ta wiedza przyda ci się podczas ręcznego czyszczenia piekarnika. Drabinki boczne, blachy, ruszty i szyby najsprawniej umyjesz w zlewozmywaku, dużej misce lub wannie.

Podczas używania silnych detergentów nie zapomnij o ochronie rąk – załóż rękawice kuchenne. Staraj się też wietrzyć kuchnię i dokładnie spłukuj z mytych powierzchni resztki preparatów. Z myślą o zdrowiu i ekologii postaw też na naturalne środki czyszczące – sól, cytrynę lub ocet.

  • 1 899 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 1 699 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 3 449 zł
  • 899 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 1 399 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 999 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 1 849 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 2 399 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 1 699 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 2 499 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!