Znajdź nas

Słownik pojęć i terminów

Zapraszamy Cię do zapoznania się opisami najpopularniejszych pojęć, związanych z technologiami i rozwiązaniami wykorzystanymi w produktach znajdujących się w naszej ofercie.

Jak wyszukiwać pojęcia?


Skorzystaj z poniższej wyszukiwarki lub przeglądaj alfabetyczny spis terminów, następnie kliknij myszką w interesujące Cię hasło.

Wybierz literę alfabetu:

Odtwarzacz płyt

Urządzenie służące do odtwarzania za pomocą wiązki lasera płyt w różnych, dedykowanych formatach zapisu.

  • CD (Compact Disc) - zaprojektowany w celu nagrywania i przechowywania dźwięku, przy użyciu kodowania PCM, który dzisiaj jest tylko jednym ze standardów cyfrowego zapisu dźwięku. Taką płytę nazywa się CD-Audio. Dzięki dużej jak na swoje czasy pojemności, niezawodności i niskiej cenie, dysk kompaktowy stał się popularnym medium do zapisywania danych. Standardowa płyta kompaktowa mieści 74 minuty muzyki, zapisanej przy użyciu kodowania PCM, co odpowiada 650 MB danych.
  • SACD (Super Audio Compact Disc) – standard nośnika dźwięku, stworzony wspólnie przez firmy Sony i Philips. Format ten był projektowany z myślą o audiofilach, nie zaś jako prosty następca płyt CD-Audio. Pod względem fizycznym płyty SACD przypominają płyty CD/DVD - średnica wynosi 12 cm
  • SVCD (Super Video Compact Disc) - standard nagrywania płyt bardzo podobny do VCD, ale o wiele nowszy. Główną różnicą między tymi jest jakość obrazu. Na standardowej płycie w standardzie SVCD można zmieścić od 35 do 60 minut nagrania w dobrej jakości, do 2 ścieżek audio (stereo) oraz 4 zestawów napisów do wyboru. Płyty odtwarzane są na większości odtwarzaczy DVD oraz w komputerach osobistych wyposażonych w CD-ROM bądź DVD-ROM, za pomocą odpowiedniego dekodera. W standardzie SVCD można także używać menu oraz rozdziałów, podobnych do tych używanych na DVD.
  • VCD (Video Compact Disc) - format zapisu cyfrowego strumienia audio-wideo na płycie kompaktowej. Format ten jest poprzednikiem DVD.Video CD jest pod większością względów kompatybilne z DVD-Video, poza video nagranymi z częstotliwością klatek równą 23,976 na sekundę.
  • DVD (Digital Video Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm), lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu. Płyty DVD dzielą się na przeznaczone tylko do odczytu DVD-ROM oraz umożliwiające zapis na płycie DVD-R, DVD-R DL, DVD-RW, DVD+R, DVD+R DL, DVD+RW, DVD-RAM. Nośniki w zależności od typu mogą pomieścić od 4,38 GB (jednowarstwowe, jednostronne płyty, powszechnie znane jako DVD5) do ponad 17 GB danych (płyty dwuwarstwowe, dwustronne).
  • Blu-ray disc (BD) – format zapisu optycznego, opracowany przez Blu-ray Disc Association (BDA). Następca formatu DVD, od którego odróżnia się większą pojemnością płyt, co jest możliwe dzięki zastosowaniu niebieskiego lasera. Rozmiar płyty dochodzi nawet do 200GB informacji. Istnieją wersje BD-ROM (Read Only Memory - tylko do odczytu), BD-R (Recordable - do jednokrotnego zapisu) i BD-RE (REwritable, Erasable - do wielokrotnego zapisu i kasowania, do ok. 1000 zapisów). Wyróżniamy również płyty Blu-ray 3D i Ultra HD Blu-ray

       
przykładowe loga używanych płyt
Czy ta informacja była dla Ciebie przydatna? Dziękujemy za opinię. Wg. Ciebie ta informacja jest przydatna Dziękujemy za przesłanie wiadomości Juz oddałeś głos na tą informację