JAKĄ PRALKĘ KUPIĆ? WYBIERZ NAJLEPSZY AUTOMAT!


NA CO POWINNO SIĘ ZWRÓCIĆ UWAGĘ KUPUJĄC PRALKĘ? PIERWSZYM KRYTERIUM, NAD KTÓRYM TRZEBA SIĘ ZASTANOWIĆ PRZED ZAKUPEM PRALKI AUTOMATYCZNEJ JEST RODZAJ URZĄDZENIA: PRALKA ŁADOWANA OD GÓRY CZY OD PRZODU?

RTV EURO AGD

Na co powinno się zwrócić uwagę kupując pralkę?

Pierwszym kryterium, nad którym trzeba zastanowić się przed zakupem pralki automatycznej jest rodzaj urządzenia: pralka ładowana od góry czy od przodu?
Rodzaje pralek:

Kolejnymi istotnymi parametrami w podejmowaniu decyzji jak kupić dobrą pralkę są:

 • rodzaje i liczba programów prania – dostępność wielu programów pozwala na wykonanie szybkiej przepierki ubrań oraz bezpieczne pranie różnego rodzaju tkanin – od bawełnianej bielizny po wełniane swetry.
 • prędkość wirowania –pralki, w której bęben wiruje powyżej 1000 obrotów na minutę wyciągniesz pranie niemal suche, jednak bardzo wymięte. Jednak należy pamiętać, że nie każdą tkaninę można tak szybko odwirowywać.
 • funkcje dodatkowe
 • klasa energetyczna urządzenia – najoszczędniejsze i najlepsze pralki mają klasę energetyczną prania i wirowania oznaczoną literą A+.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się też pralko-suszarki. Mają one wszystkie funkcje pralki oraz dodatkowo umożliwiają wysuszenie prania. Obecnie pralko-suszarki dostępne są w wersjach ładowanych od przodu. 

Rodzaje pralek, ich pojemność i rozmiary

Chcesz kupić pralkę ładowaną od góry, czy pralkę ładowaną od przodu (od frontu)?

Pralka ładowana od góry


Pralka tego typu zajmie mniej miejsca, przez co będzie dobrym wyborem do małej lub trudno ustawnej łazienki. Pralka ładowana od góry może stać tyłem lub bokiem przy ścianie. Może także stać w wąskiej i głębokiej wnęce, na przykład pomiędzy ścianą a wanną. Niektóre modele mają kółka ułatwiające wysunięcie pralki z wnęki. Każdy model ma zbliżone wymiary: około 40 cm szerokości, 60-64 cm głębokości i 85-90 cm wysokości. Pomimo małych rozmiarów, wszystkie mają duży załadunek bębna, w zależności od modelu będzie to 4,5-6 kg suchego prania. 

Pamiętaj jednak, że nad pralką ładowaną od góry potrzebna jest wolna przestrzeń około 60 cm (145-150 cm od podłogi), umożliwiająca otwarcie pokrywy. Nie może przez to stać pod skosem na poddaszu, nie możesz też powiesić nad nią głębokiej szafki.


TOP 5 pralek ładowanych od góry:

Pralka ładowana od przodu

Z kolei pralka ładowana od przodu przy tradycyjnej głębokości 50-60 cm zajmie więcej miejsca, będzie można wykorzystać jej blat jako półkę na kosmetyki, ręczniki itp. W większości modeli szerokość ich wynosi około 60 cm, głębokość 33-65 cm, a wysokość 82-85 cm. Z wielkością pralki łączy się wielkość bębna, dlatego im głębsza pralka, tym większy jest jej załadunek. Wynosi on przeważnie od 3,5 do 8 kg suchego prania.

W pralkach ładowanych od przodu na froncie urządzenia znajdują się okrągłe, najczęściej przeszklone drzwiczki, przez które widać prane rzeczy oraz pracę bębna. W zdecydowanej większości otwierają się one z prawej strony na lewą. Zaletą pralek ładowanych od przodu jest to, że blat pralki możesz wykorzystać jako powierzchnię roboczą lub półkę na kosmetyki, przybory toaletowe, ręczniki. Możesz też zabudować pralkę razem z szafkami pod wspólnym blatem. Wybierz model ze zdejmowaną górną pokrywą, aby zmieścić pralkę pod blatem o typowej wysokość 85 cm.

Jeżeli jesteś zdecydowany na pralkę ładowaną od przodu, musisz wybrać jej głębokość. Najpopularniejsze są tradycyjne pralki, których głębokość wynosi 45-65 cm. Zajmują więcej miejsca, natomiast ich zaletą jest duży załadunek bębna, który wynosi od 5 do 8 kg suchego prania.TOP 5 modele pralek ładowanych od przodu:


Płytkie pralki, tzw. „slim” o głębokości 33-44,9 cm, zajmą mniej miejsca, co może być szczególnie istotne w niewielkiej łazience. Jednak zazwyczaj zmieścisz w nich mniej prania (od 3,5 do 6 kg). Jeżeli dużo i często pierzesz, wzrosną koszty związane z praniem, ponieważ pralki te nie są oszczędniejsze od tradycyjnych. Poza tym pralki „slim” nie różnią się od głębszych modeli, mogą mieć identyczne programy prania i dodatkowe funkcje. Jedną z najpopularniejszych płytkich pralek jest w Euro.com.pl pralka Bosch Serie 4 Maxx WLG2426KPL , która posiada 36 pozytywnych opinii Klientów.

 

  Pralki ładowane od góry   Pralki ładowane od przodu
tradycyjne płytkie (slim)
Typowe wymiary Szerokość: 40 cm Szerokość: 60 cm Szerokość: 60 cm
Głębokość: 60-64 cm Głębokość: 45-65 cm Głębokość: 33-44,9 cm
Wysokość: 85-90 cm Wysokość: 82-85 cm Wysokość: 82-85 cm
Maksymalna wielkość załadunku Od 4,5 do 6 kg suchego prania Od 5 do 8 kg suchego prania Od 3,5 do 6 kg suchego prania
Zalety Dają oszczędność miejsca przy dużym załadunku. Mogą stać tyłem lub dowolnym bokiem przy ścianie, we wnęce, przez co nadają się do małych albo trudno ustawnych łazienek. Wybrane modele, dzięki kółkom mogą być przesuwane, wyciągane. Możesz wybrać pralkę o bardzo małym lub dużym załadunku w zależności od potrzeb i miejsca, jakim dysponujesz. Gdy drzwiczki są przeszklone, widzisz przez nie pracę bębna. Możesz wykorzystać blat pralki na półkę, możesz umieścić pralkę pod blatem.
Wymagania Potrzebna przestrzeń około 60 cm nad pralką, aby otworzyć pokrywę (145-150 cm od podłogi). Miejsce przed pralką około 50-60 cm potrzebne, aby otworzyć drzwiczki pralki.
Kolor  Biały Przeważnie biały. Dostępne są też modele w kolorze srebrnym, stalowym.
 Cena Nieco droższe w porównaniu do modeli ładowanych od przodu. Płytsze pralki są przeważnie trochę droższe od podobnych modeli o standardowej głębokości.


Jeżeli szukasz pralki o nietypowym załadunku, na przykład bardzo małym (około 3 kg załadunku) lub bardzo dużym (powyżej 8 kg załadunku), znajdziesz pojedyncze modele wśród pralek ładowanych od przodu. Pralka o bardzo małym załadunku jest dużo mniejsza od tradycyjnych, zazwyczaj powinna zmieść się na przykład pod umywalką. Szczegóły dotyczące wymiarów podajemy w danych technicznych sprzętu w sklepie internetowym lub na opisach cenowych. 

Prędkość wirowania pralki

Jednym z najważniejszych parametrów pralki jest prędkość wirowania – to ona decyduje o stopniu namoczenia tkanin po zakończeniu prania. Określana jest przez liczbę obrotów bębna na minutę podczas odwirowywania. Im większa liczba, tym suchsze pranie wyjmiemy. Dobrze odwirowują pranie pralki o prędkości około 1000 obrotów na minutę, ale niektóre modele oferują nawet 1600 obrotów na minutę. Niektóre tkaniny po takim odwirowaniu możesz od razu prasować i po chwili zakładać. W najprostszych modelach pralek prędkość wirowania wynosi 600 (te są już rzadko spotykane) lub 800 obrotów. Prędkość wirowania ma wpływ na cenę pralki. Im więcej obrotów, tym wyższa cena urządzenia.

Programy prania

Kupując pralkę powinieneś zwrócić uwagę na liczbę i rodzaj dostępnych programów prania. Najczęściej określane są nazwami tkanin, do których są przeznaczone, na przykład bawełna, wełna, syntetyki, jedwab. Programy informują także o charakterze prania, na przykład pranie ręczne, wstępne. Cykl prania w każdym programie dostosowany jest tak, aby najefektywniej wyprać daną tkaninę. Zaprogramowana jest temperatura wody, kierunek i sposób ruchów bębna, czas prania i parametry wirowania. Dzięki temu ubrania po praniu nie są zniszczone: sfilcowane, zmechacone, odkształcone. Zachowają naturalny kolor i kształt. Im więcej jest dostępnych programów, tym lepiej możesz dopasować sposób prania do rodzaju pranych materiałów.

Elektroniczny programator

Sprawdź, czy pralka ma elektroniczny programator. Dzięki niemu urządzenie będzie łatwiejsze w obsłudze i oszczędniejsze – precyzyjnie ustawisz wszystkie parametry prania. Pralki z programatorem elektronicznym są droższe od urządzeń z programatorem mechanicznym, ale mają więcej funkcji dodatkowych.

Wyświetlacz elektroniczny

Wyświetlacz elektroniczny ma także inne zalety – pozwala na szybką i dokładną kontrolę przebiegu cyklu prania, ponieważ wyświetlane są na nim wszystkie informacje dotyczące pracy urządzenia, na przykład temperatura, liczba obrotów podczas wirowania. Pralka z wyświetlaczem może mieć także wskaźnik czasu pozostałego do zakończenia programu i wskaźnik przebiegu programu. Dzięki nim kontrolujesz przebieg programów, wiesz, jak długo jeszcze będzie trwać pranie i możesz lepiej zaplanować swój czas. Opóźnienie startu to funkcja, dzięki której opóźniasz moment rozpoczęcia prania o kilka lub kilkanaście (nawet do 24) godzin.

Regulacja temperatury prania

Warto także zwrócić uwagę, czy będziesz miał wpływ na cykl prania przez regulację temperatury prania. Jest to rozwiązanie, które pozwala oszczędzić czas i energię, ponieważ mniej zabrudzoną pościel możesz prać krócej w niższej temperaturze niż jest to przewidziane na przykład w programie bawełna. Temperaturę możesz regulować za pomocą oddzielnego pokrętła lub elektronicznego wyświetlacza.

Dobór wody w pralce

Istotną funkcją pralki jest dobór wody do ilości załadunku. W większości modeli pralek odbywa się przez włączenie przycisku ½ wsadu. Funkcję tę wykorzystasz, gdy rzeczy do wyprania nie zapełniają całego bębna pralki. Najlepiej, gdy dobór ilości wody odbywa się w sposób automatyczny. Niektóre pralki pokazują na wyświetlaczu, jaka jest potrzebna ilość proszku do wyprania załadowanych ubrań. Gdy pralka posiada funkcję równomiernego rozłożenia wsadu mniejsze są hałas i wibracje towarzyszące praniu.

Pralka z systemem zraszania posiada w bębnie zbieraki, które podczas ruchów bębna przenoszą wodę spod niego i zraszają bieliznę od góry. Powoduje to szybsze nawilżenie, nasycenie detergentem bielizny oraz płukanie. Pralka z tym systemem jest ekonomiczna, ponieważ może prać w mniejszej ilości wody.

Funkcje dodatkowe: płukanie i kontrola piany

Gdy zależy Ci na bardzo dokładnym płukaniu ponieważ masz małe dzieci lub któryś z domowników jest alergikiem wybierz model z funkcją dodatkowe płukanieKontrola piany powoduje, że po automatycznym rozpoznaniu zbyt dużej ilości piany uruchamiane jest dodatkowe płukanie. Dzięki temu nawet, jeżeli użyjesz zbyt dużo detergentu, zostanie on skutecznie wypłukany. Załadowanie i rozładowanie pralki ustawionej w słabo oświetlonym pomieszczaniu ułatwi  oświetlenie bębna.

Powinieneś sprawdzić, czy pralka ma możliwość regulacji prędkości wirowania. Regulacja może być płynna lub skokowa. Przy płynnej nie będzie dużych różnic pomiędzy wartościami obrotów i lepiej dopasujesz je do oczekiwanego efektu wirowania. Sprawdź także, czy w pralce jest możliwość całkowitego wyłączenia wirowania.

Klasa energetyczna pralki

Każda pralka ma informację dotyczącą jej klasy energetycznej. Najoszczędniejsze są pralki w klasie A+, najmniej oszczędne w klasie C. Analogicznymi klasami oznaczone są także inne parametry urządzeń, aby łatwo je porównać. Są to klasa prania i klasa wirowania. Klasy są podawane w przedziale od A do G, gdzie litera A oznacza najlepsze wyniki prania lub wirowania, a litera G najsłabsze.

Decydując się na pralkę ładowaną od góry sprawdź funkcje dostępne jedynie w tych modelach:

 • miękkie otwieranie drzwi to specjalna konstrukcja drzwiczek bębna oraz zawiasów; sprawia, że drzwiczki podczas otwierania nie uderzają w obudowę,
 • kółka ułatwiające wysunięcie pralki będą przydatne, gdy zechcesz wysunąć urządzenie, aby posprzątać za nim,
 • pozycjonowanie bębna do otwarcia – dzięki tej funkcji po skończonym praniu bęben powraca do pozycji wyjściowej i łatwo go otworzyć, po otwarciu pokrywy masz od razu dostęp do drzwiczek bębna.
Funkcje blokad, zwiększające bezpieczeństwo użytkowania

Najczęściej spotykaną funkcją, gwarantującą bezpieczeństwo użytkowania, jest blokada przedwczesnego otwarcia drzwi. Dzięki blokadzie po zakończonym cyklu prania przez kilka minut nie można otworzyć drzwiczek do wnętrza pralki. Otwierają się, dopiero wtedy, gdy bęben jest już nieruchomy i bezpiecznie możesz wyjąć pranie.

Jeżeli masz w domu małe dziecko sprawdź, czy pralka ma blokadę dostępu do panelu sterowania i blokadę przypadkowego włączenia. Niektóre modele wyposażone są w mechaniczne zabezpieczenie, które dodatkowo zabezpiecza przed zamknięciem drzwiczek.

Zabezpieczenie przed zalaniem w większości modeli dostępne jest w postaci zaworu przy wężu dopływowym, który podczas awarii urządzenia lub pęknięcia węża odcina dopływ wody. W droższych modelach pralek może występować funkcja powodująca dodatkowo wypompowanie wody z urządzenia i wyłączenie go. W zaawansowanych modelach pralek zabezpieczenie dodatkowo obejmuje elektryczną blokadę drzwi i blokadę dopływu wody do bębna.

Pralko-suszarki – co to takiego?

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się pralko-suszarki. Mają one wszystkie funkcje pralki oraz dodatkowo umożliwiają wysuszenie prania.

Obecnie pralko-suszarki dostępne są w wersjach ładowanych od przodu. Maksymalny załadunek bębna podczas prania wynosi zazwyczaj 5-6 kg. Pojawiają się pojedyncze modele, które upiorą jednorazowo 8 kg. Musisz jednak pamiętać, że jednorazowy wsad podczas suszenia przeważnie jest mniejszy niż maksymalny załadunek prania i wynosi 2,5-4 kg. Są już pojedyncze modele, w których załadunek prania i suszenia jest taki sam. 

Aby wysuszyć pranie musisz najpierw nastawić funkcję prania lub wyprać je ręcznie, a następnie zmniejszyć wielkość prania o maksymalny załadunek dla odpowiedniego programu suszenia i włączyć suszarkę. Przez ustawienia czasu suszenia możesz wpływać na stopień dosuszenia. Pralko-suszarki, ze względu na duże zużycie energii i wody, mają przeważnie klasę energetyczną B lub C.

Przydatne akcesoria do pralki

Wąż dopływowy z Aqua stop

Zabezpiecza mieszkanie przed zalaniem w wypadku pęknięcia węża doprowadzającego wodę. 


Środek czyszczący do pralek

Umożliwia on dokładne wypłukanie wszystkich fabrycznie zabrudzonych smarami elementów. Możesz stosować go co pewien czas, aby wyczyścić i odkazić urządzenia.

Środek do okamienienia

Pozwala to na lepsze wykorzystanie środków piorących i zapobiega osadzaniu się kamienia, co wydłuża żywotność urządzenia i zmniejsza zużycie energii.

Mata antywibracyjna

Ten niepozorny produkt zaopobiega przemieszczaniu się pralki po podłodze. Mata wykonana jest silikonu, redukuje hałas oraz wibracje urządzenia. Można z powodzeniem wykorzystać ją także do zmywarek, jak i suszarek.

Worki do prania o różnej pojemności

Możesz w nich umieścić drobne części garderoby. Dzięki temu łatwiej będzie je odnaleźć w bębnie i posegregować do suszenia.

Najwyżej oceniane modele pralek ładowanych od przodu:
 • Pralka Candy Grando Evo4 1274LW
 • Opinie Klientów Euro.com.pl o tej pralce:
  „Pralkę użytkuję już prawie 2 lata, jest super, szczególnie krótkie programy. Trochę wędruje po łazience przy max obrotach wirowania , ale nie jest żle. Polecam”

  „ Używam pralki od 2 m-cy i generalnie jestem zadowolona z jakości prania, czasu, programów ale zawiodłam się na jej "dużej pojemności", nie ma mowy o załadowaniu 7 kg (zgodnie z instrukcją można tyle załadować na programie bawełna), pralka wtedy w trakcie wirowania skacze, tłucze się i "przechodzi" po łazience, przy małym załadunku (max 1/2 będna) jest ok, natomiast na więcej nie ma szans jeśli chcemy, żeby była stabilna. W sumie nic dziwnego przy tych małych wymiarach ale po co tak piszą jak nie ma to nic wspólnego z prawdą. Miałam już wcześniej candy (6 kg przy 45 cm głębokości) i była stabilniejsza. Poza tym nie dostrzegam w niej większych wad i jestem zadowolona. Ktoś pisał, że waży pranie tylko na programie bawełna, moim zdaniem na większości programów waży (bo mi automatycznie skraca czas prania gdy mało załaduję (czy dopasowuje do wsadu, tym samym musi ważyć). Fajnie, że na każdym programie można ustawić poziom zabrudzenia i tym samym skrócić lub wydłużyć czas prania. Dobre programy do odświeżania (15, 30 i 45min). Na "wełnie" się zawiodłam, sweterek wyciągnęłam nie uprany ale na pozostałych i tych "krótkich" było ok.”

 • Pralka Samsung WF600B0BKWQ
 • Opinie Klientów Euro.com.pl o tej pralce:
  „Po długim namyśle wybór padł na samsunga i ten model. Jako nieliczny samsung posiada modele z rozbieralnym bębnem co w przyszłości powinno zmniejszyć koszty ewentualnych napraw. Pralka ma wystarczającą ilość programów w tym szybki 15 minutowy, który jest wystarczający do codziennego prania. Ogólnie godna polecenia.”

  „Nowoczesna, szybka, cicha, ładna; jak dla mnie zakup trafiony na 100%. Pojemność nie za duża ale i nie za mała akurat taka, żeby zrobić pranie posegregowanych rzeczy, wystarczająca ilość programów, bez bajerów z których i tak się nie korzysta. Blokada programów w trakcie prania- moje dziecko lubiło zawsze trochę ponaciskać różne guziki w poprzedniej, tu nie ma szans. Pierze szybko, ekonomicznie i dobrze i ta melodyjka na koniec- super.”

Najwyżej oceniane modele pralek ładowanych od góry:
 • Pralka Polar PTL 1019
 • Opinie Klientów Euro.com.pl o tej pralce:
  "Tania, zgrabna, łatwa w użyciu, bardzo dobrze pierze. Polecam."

  "Za tą cenę to naprawdę fajna pralka. Bardzo dobrze dopiera wszystkie brudy (także "warsztatowo-stolarskie") Szeroki zakres programów łącznie z opcją piętnastominutową. Na minus jedynie to, że trzeba użyć odrobinę siły do otwarcia pokrywy."
   

 • Whirlpool AWE 73360P
 • Opinie Klientów Euro.com.pl o tej pralce:
  " Pralka w miarę cicha, super pierze, łatwa w obsłudze, bezproblemowa. Wiele funkcjonalnych programów prania, pranie czyste.. Ostatnio przetestowałam pranie szybkie (15min) wrzucając czystą pościel (dzień wcześniej zmieniałam) którą zalałam poranną kawą. 15 min wystarczyło by plama z kawy zniknęła bez dodatku odplamiacza. Rewelka. Ogólnie POLECAM pralki Whirlpool. Wcześniejsza moja pralka to również whirlpool i również działała kilkanaście lat."

  "Wystarczająca ilość programów. Pralka jest stabilna, chodzi cicho nawet przy wirowaniu. Pranie jest naprawdę czyste". 

Popularni producenci pralek automatycznych:
sklep Sony w Euro.com.pl
Najczęściej opiniowany produkt
Topowe produkty

Samsung WF60F4E0W0W

pralka
1 299 zł 1 199 zł
Zapisz się na newsletter
Zostań naszym redaktorem

Chcesz pisać dla nas artykuł? Zgłoś się!

 
 
 
 

RTV EURO AGD © 2009 Wszystkie prawa zastrzeżone, powielanie informacji zawartych na tej stronie zabronione.

Właściciel serwisu: Euro-net sp. z o.o., ul. Muszkieterów 15, 02-273 Warszawa

Wykorzystujemy ciasteczka (ang. cookies) oraz podobne technologie w celu świadczenia usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych. Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. Więcej w Polityce prywatności.

Do góry