Data publikacji: 29 października 2009
ARTYKUŁ - PORADNIK

Waga kuchenna - jak wybrać?

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

Wagi kuchenne są niezastąpione podczas przygotowania potraw z gotowych przepisów., Mogą przydać się także w trakcie stosowania diety, podczas której musisz odmierzać wielkość porcji jedzenia.


Występują dwa typy wag kuchennych: mechaniczne i elektroniczne. Wagi mechaniczne to proste urządzenia, w przystępnej cenie o stosunkowo niskiej dokładności pomiaru, która wynosi do 20 g. W przypadku o wiele dokładniejszych i bardziej popularnych wag elektronicznych dokładność pomiaru sięga 1-2 g, a wynik prezentowany jest na wyświetlaczu.

 

Wygodnym rozwiązaniem stosowanym w niektórych modelach wag kuchennych jest zdejmowana misa z miarką, która pozwala na wygodne umieszczenie i odmierzenie odpowiedniej ilości składników.
Waga kuchenna

Na co warto zwrócić uwagę

Wszystkie modele wag mają płaską powierzchnię, na której możesz kłaść ważone produkty. O wiele bardziej funkcjonalne są modele z dołączaną zdejmowaną misą. Misa stabilnie utrzymuje się na wadze, może być przeźroczysta i posiadać miarkę. Wybierając wagę kuchenną zwróć uwagę na jej maksymalne obciążenie, które wynosi od 1 do 5 kilogramów. Gdy przygotowujesz przetwory, lub używasz do potraw większych ilości owoców, warzyw wybierz model o maksymalnie dużym dopuszczalnym obciążeniu.

 

Maksymalne obciążenie wag kuchennych zazwyczaj wynosi od 1 do 5 kilogramów. W niektórych modelach znajduje się wskaźnik przekroczenia obciążenia – jeżeli położone na wadze produkty są cięższe, na wyświetlaczu pojawi się informacja o wystąpieniu błędu.
Waga kuchenna

Bardzo przydatna jest możliwość tarowania. Dzięki niej waga może pokazywać ciężar samych produktów, bez wagi pojemnika w którym one znajdują. Jeżeli korzystasz z przepisów kuchennych, w których występują oprócz kilogramów inne jednostki wagowe, sprawdź też, czy waga ma możliwość pokazywania wyniku w tych jednostkach.

Funkcje dodatkowe wag kuchennych

Elektroniczna waga kuchenna może mieć również funkcje dodatkowe i pokazywać np. zawartość cholesterolu, węglowodanów, białka, tłuszczu w ważonych produktach lub ich wartość kaloryczną. Poszczególne rodzaje produktów mają przypisane kody. Po wprowadzeniu kodu ważonego produktu na wyświetlaczu oprócz ciężaru odczytasz dodatkowe parametry. Funkcję wykorzystasz podczas diety, gdy musisz kontrolować dokładnie ilość spożywanego tłuszczu. Niektóre modele mają też funkcję pomiaru objętości płynów, dzięki temu możesz odmierzać mleko lub wodę w litrach.

 

Niektóre modele wag kuchennych oprócz podawania ciężaru składników spożywczych pozwalają na pomiaru objętości płynów.
Waga kuchenna

Warto też, aby waga kuchenna miała wskaźnik przekroczenia obciążenia. Przykładowo jeżeli maksymalne obciążenie urządzenia wynosi 2 kg, a położone na wadze produkty są cięższe, na wyświetlaczu pokarze się wtedy informacja o wystąpieniu błędu. Jeżeli dany model nie oferuje takiej funkcji, bez względu na ciężar położonych na wadze produktów, na wyświetlaczu pokaże się wartość maksymalnego obciążenia, co może wprowadzić w błąd.

Elektroniczne wagi kuchenne są zasilane bateriami. Jeżeli model posiada wskaźnik zużycia baterii, możesz na bieżąco kontrolować, kiedy należy wymienić baterie. To ważne, aby uzyskany pomiar był dokładny. Rozładowane baterie mogą prowadzić do zafałszowania wyświetlanych wyników.

 

Montaż elektronicznej wagi kuchennej na ścianie pozwala zaoszczędzić miejsce na blacie kuchennym oraz sprawia, że urządzenie jest zawsze pod ręką.
Waga kuchenna

Wygodną funkcją jest automatyczne włączanie i wyłączanie urządzenia. Aby skorzystać z wagi nie musisz szukać żadnego przycisku itp. Waga z tą funkcją, włączy się pod wpływem nacisku na powierzchnię wagi, oraz wyłączy  się automatycznie po kilku minutach od zakończeniu użytkowania. Jeżeli często używasz wagi, dobrym rozwiązaniem może okazać się możliwość montażu wagi kuchennej na ścianie.


 Proponowane Towary:

Terraillon BB3200 (biały)
Caso Germany K3
Caso Germany F10
Caso Germany B5
Vesta EKS01

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
0 0
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Prezent na Dzień Ojca? Sprawdź najlepsze pomysły na prezent dla taty!

Zastanawiasz się nad prezentem z okazji Dnia Ojca? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź nasze propozycje.
Zobacz więcej   

Co podarować w prezencie ślubnym? Praktyczny poradnik

Szukasz pomysłu na prezent dla młodej pary? Nie wiesz, jaki budżet przeznaczyć i co wybrać? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź nasze propozycje.

Zobacz więcej   

Co zabrać ze sobą na festiwal? Sprawdź listę rzeczy, które umilą Ci muzyczny wypad

Małymi krokami zbliża się sezon festiwalowy. Dobrze przygotować się do niego wcześniej. Co zabrać ze sobą na muzyczne wydarzenie? Głośnik oraz  powerbank – sprawdź, czego jeszcze będziesz potrzebować.
Zobacz więcej   

Znajdź nas