Data publikacji: 29 października 2009
ARTYKUŁ - PORADNIK

Waga kuchenna - jak wybrać?

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

Wagi kuchenne są niezastąpione podczas przygotowania potraw z gotowych przepisów., Mogą przydać się także w trakcie stosowania diety, podczas której musisz odmierzać wielkość porcji jedzenia.


Występują dwa typy wag kuchennych: mechaniczne i elektroniczne. Wagi mechaniczne to proste urządzenia, w przystępnej cenie o stosunkowo niskiej dokładności pomiaru, która wynosi do 20 g. W przypadku o wiele dokładniejszych i bardziej popularnych wag elektronicznych dokładność pomiaru sięga 1-2 g, a wynik prezentowany jest na wyświetlaczu.

 

Wygodnym rozwiązaniem stosowanym w niektórych modelach wag kuchennych jest zdejmowana misa z miarką, która pozwala na wygodne umieszczenie i odmierzenie odpowiedniej ilości składników.
Waga kuchenna

Na co warto zwrócić uwagę

Wszystkie modele wag mają płaską powierzchnię, na której możesz kłaść ważone produkty. O wiele bardziej funkcjonalne są modele z dołączaną zdejmowaną misą. Misa stabilnie utrzymuje się na wadze, może być przeźroczysta i posiadać miarkę. Wybierając wagę kuchenną zwróć uwagę na jej maksymalne obciążenie, które wynosi od 1 do 5 kilogramów. Gdy przygotowujesz przetwory, lub używasz do potraw większych ilości owoców, warzyw wybierz model o maksymalnie dużym dopuszczalnym obciążeniu.

 

Maksymalne obciążenie wag kuchennych zazwyczaj wynosi od 1 do 5 kilogramów. W niektórych modelach znajduje się wskaźnik przekroczenia obciążenia – jeżeli położone na wadze produkty są cięższe, na wyświetlaczu pojawi się informacja o wystąpieniu błędu.
Waga kuchenna

Bardzo przydatna jest możliwość tarowania. Dzięki niej waga może pokazywać ciężar samych produktów, bez wagi pojemnika w którym one znajdują. Jeżeli korzystasz z przepisów kuchennych, w których występują oprócz kilogramów inne jednostki wagowe, sprawdź też, czy waga ma możliwość pokazywania wyniku w tych jednostkach.

Funkcje dodatkowe wag kuchennych

Elektroniczna waga kuchenna może mieć również funkcje dodatkowe i pokazywać np. zawartość cholesterolu, węglowodanów, białka, tłuszczu w ważonych produktach lub ich wartość kaloryczną. Poszczególne rodzaje produktów mają przypisane kody. Po wprowadzeniu kodu ważonego produktu na wyświetlaczu oprócz ciężaru odczytasz dodatkowe parametry. Funkcję wykorzystasz podczas diety, gdy musisz kontrolować dokładnie ilość spożywanego tłuszczu. Niektóre modele mają też funkcję pomiaru objętości płynów, dzięki temu możesz odmierzać mleko lub wodę w litrach.

 

Niektóre modele wag kuchennych oprócz podawania ciężaru składników spożywczych pozwalają na pomiaru objętości płynów.
Waga kuchenna

Warto też, aby waga kuchenna miała wskaźnik przekroczenia obciążenia. Przykładowo jeżeli maksymalne obciążenie urządzenia wynosi 2 kg, a położone na wadze produkty są cięższe, na wyświetlaczu pokarze się wtedy informacja o wystąpieniu błędu. Jeżeli dany model nie oferuje takiej funkcji, bez względu na ciężar położonych na wadze produktów, na wyświetlaczu pokaże się wartość maksymalnego obciążenia, co może wprowadzić w błąd.

Elektroniczne wagi kuchenne są zasilane bateriami. Jeżeli model posiada wskaźnik zużycia baterii, możesz na bieżąco kontrolować, kiedy należy wymienić baterie. To ważne, aby uzyskany pomiar był dokładny. Rozładowane baterie mogą prowadzić do zafałszowania wyświetlanych wyników.

 

Montaż elektronicznej wagi kuchennej na ścianie pozwala zaoszczędzić miejsce na blacie kuchennym oraz sprawia, że urządzenie jest zawsze pod ręką.
Waga kuchenna

Wygodną funkcją jest automatyczne włączanie i wyłączanie urządzenia. Aby skorzystać z wagi nie musisz szukać żadnego przycisku itp. Waga z tą funkcją, włączy się pod wpływem nacisku na powierzchnię wagi, oraz wyłączy  się automatycznie po kilku minutach od zakończeniu użytkowania. Jeżeli często używasz wagi, dobrym rozwiązaniem może okazać się możliwość montażu wagi kuchennej na ścianie.


 Proponowane Towary:

Caso Germany F10
Caso Germany X3
Sencor SKS 5026YL
Łucznik PT-852 (maliny)
Sencor SKS 6000

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
0 0
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Jak oszczędzać energię elektryczną? Poznaj 10 prostych porad

 Zastanawiałeś się w jaki sposób wpłynąć na swoje finanse i zaoszczędzić prąd? Poznaj 10 prostych sposobów na to, by zaoszczędzić energię elektryczną.
Zobacz więcej   

Pralko-suszarka czy suszarka? Która zwycięży w pojedynku?

Suszenie ubrań spędza Ci sen z powiek i zabiera cenny czas? Masz malutkie dzieci, codziennie robisz pranie i chcesz, by ich ubranka były suche w krótkim czasie? Rozwiązanie jest prostsze i wygodniejsze niż myślisz. W zależności od Twoich potrzeb możesz wybrać pralko-suszarkę lub suszarkę. Sprawdź, które urządzenie będzie dla Ciebie lepsze.
Zobacz więcej   

Jak zadbać o ekspres do kawy? Czyszczenie ekspresu krok po kroku

Picie kawy – niezależnie od tego, czy robimy to rano, w ciągu dnia, czy wieczorem – jest pewnego rodzaju rytuałem, z którego trudno zrezygnować. Delektowanie się pysznym naparem wymaga jednak regularnego czyszczenia urządzenia, w którym go przyrządzasz. 
Zobacz więcej   

Znajdź nas