Data publikacji: 25 lutego 2013
ARTYKUŁ - AKTUALNOŚCI
polecamy

Rejestratory samochodowe - na co zwrócić uwagę?

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

Zaczęło się od nieśmiałych prób kamerowania tego, co dzieje się za oknem pojazdu. Później eksperymentowano z aparatami w telefonach, ale ich obiektywy okazywały się zbyt mało dokładne, by uchwycić większość kluczowych szczegółów. W związku z faktem, że życie nie znosi próżni powstał nowy segment urządzeń nazywanych rejestratorami jazdy.


Na takie urządzenia popyt stale rośnie – przekonują się do nich już nie tylko zawodowi kierowcy, ale również przeciętni konsumenci, którzy nie mają potrzeby poruszania się autem na co dzień. Do czego rejestratory są używane? Każdy, kto miał kolizję drogową, w której ciężko było wskazać sprawcę, doceni możliwości, jakie daje taka kamera – wystarczy odtworzyć przebieg wydarzenia, który został utrwalony w pamięci urządzenia. Nie jest to urządzenie pomiarowe, zatem nie trzeba na nie posiadać homologacji – w tej sytuacji podczas kolizji nagranie może stanowić argument.


 
Omega OM205
Omega OM205

Rejestratory jazdy chętnie są kupowane także przez amatorów motoryzacyjnych szaleństw – wtedy jednak urządzenia muszą być odpowiednio przygotowane. Na przykład system antywstrząsowy sprawi, że bezdroża nie zepsują całego materiału, a wodoszczelność ułatwi nam zabawę w mniej sprzyjających warunkach atmosferycznych. Znakiem czasów jest fakt, że ostatnio zaczęto zwracać uwagę na funkcje społecznościowe – dzięki temu pochwalenie się wyjątkowo atrakcyjnym materiałem wideo może odbyć się natychmiast.

Na co jednak powinniśmy zwrócić uwagę przed zakupem konkretnego modelu? Przede wszystkim musimy sprecyzować swoje potrzeby i oczekiwania – czy często będziemy nagrywać w nocy; czy urządzenie będzie działać przede wszystkim wewnątrz pojazdu, czy również na zewnątrz; na nagraniu jak długich odcinków zależy nam najbardziej; jakie źródło zasilania odpowiada nam najbardziej; wreszcie, czy z nagrane materiały będziemy poddawać dalszym obróbkom.

Większość rejestratorów działa dzięki wbudowanym akumulatorom. Przy zakupie musimy jednak zwrócić szczególną uwagę na fakt, czy w zestawie jest również kabel umożliwiający na podłączenie kamery do źródła zasilania w pojeździe – najpowszechniejszym z nich jest wtyczka pasująca do gniazda zapalniczki samochodowej, jednak niektóre z najnowszych modeli samochodów mają na deskach rozdzielczych wejście USB, czyli jeden z najpowszechniejszych obecnie interfejsów. Z tego też powodu warto celować w modele, które montuje się w dolnej części przedniej szyby – dzięki temu kabel nie będzie nam przeszkadzać.

Prestigio Roadrunner 500

Proponowane Towary:

NavRoad myCAM HD next
Rejestratory jazdy

NavRoad myCAM HD next

168 zł
Zobacz więcej   
Mio MiVue 538
Rejestratory jazdy

Mio MiVue 538

499 zł
Zobacz więcej   
SmartGPS DriveCam DVR-900
Rejestratory jazdy

SmartGPS DriveCam DVR-900

199 zł
Zobacz więcej   
Xblitz Go
Rejestratory jazdy

Xblitz Go

349 zł
Zobacz więcej   
Xblitz Park View
Rejestratory jazdy

Xblitz Park View

350 zł
Zobacz więcej   

Zawodowych kierowców z pewnością zainteresuje kwestia nagrywania nocnego. Tutaj niestety nie ma uniwersalnej rady i przed zakupem należy się upewnić – tak w opisie urządzenia, jak i u sprzedawcy – że rejestrator może wydajnie pracować również po zmroku. Niektóre z nich wyposażane są w świecące punktowo diody, które doświetlają nagrywany obraz. Jednak przy okazji urządzeń niskiej jakości generowane przez nie światło odbija się od szyby i czyni nagranie w zasadzie bezużytecznym. Inną natomiast kwestią jest szerokość kąta widzenia, ale tutaj sprawa jest prosta – im wartość jest większa (do 170 stopni), tym szerszy obraz zostanie utrwalony przez obiektyw. W przypadku standardowych zastosowań powinna jednak wystarczyć wartość 120 stopni. Znów jednak trzeba być ostrożnym przy wyborze – szeroki kąt widzenia oferowany jest przez producentów urządzeń wysokiej klasy; w innym przypadku może się okazać, że kosztem szerokiego obiektywu cierpią szczegóły nagrania. A przecież to głównie jakość determinuje użyteczność rejestratora. Z tego powodu nie warto inwestować w urządzenia, które nie oferują nagrań w jakości Full HD.
 
Ta kwestia wiąże się bezpośrednio z pojemnością samych rejestratorów oraz wejść na obsługiwane karty pamięci. Dlatego też jeśli w nasze ręce wpadnie urządzenie, które nie będzie obsługiwać zewnętrznych kart pamięci od razu możemy je odłożyć na półkę. Obecnie większość z nich można rozszerzyć nawet o 64 GB.
Bardzo użyteczną funkcją jest również nagrywanie w pętli. System ten powoduje, że gdy dostępna pamięć się wyczerpie, nowe pliki zostaną nadpisane na najstarsze – ma to sens w przypadku korzystania z rejestratora jako dodatkowego zabezpieczenia, bowiem wydarzenie drogowe, w którym mieliśmy nieszczęście uczestniczyć, zawsze się zapisze. Tutaj istotną kwestią jest również zoom, który oferują rejestratory – dzięki temu jesteśmy w stanie dostrzec każdy szczegół. Do codziennego zastosowania doskonale nadaje się linia urządzeń RoadRunner od firmy Prestigo.

Opcjami, które rozszerzają użyteczność takich urządzeń są na przykład systemy antywstrząsowe, dodatkowe złącza, funkcje społecznościowe lub detekcja ruchu. Te pierwsze docenione zostaną przede wszystkim przez amatorów jazdy po bezdrożach. Gwałtowne zmiany wysokości, na której znajduje się obiektyw, drgania i pozostałe utrudnienia zostaną w pewnym stopniu wytłumione przez stabilizację obrazu. Materiał będzie można natomiast poddać dalszej obróbce po przerzuceniu go na komputer, czy nawet odtworzyć bezpośrednio z urządzenia na dużym ekranie – taki komfort daje nam obecność dodatkowych wejść – np. HDMI. Niektóre rejestratory oferują nam natomiast różnego rodzaju funkcje społecznościowe. Dzięki temu wykonanie kopii zapasowej pliku, czyli przesłanie go na wybrany serwer zajmie dosłownie chwilę. Przy okazji można się nim podzielić ze znajomymi. Detekcja ruchu pozwala natomiast na załączenie nagrywania w momencie, gdy obiektyw wykryje, że pojazd się porusza. Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
19 3
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać

Ostatnio

dodane artykuły

Ranking piekarników – poznaj 10 najlepszych modeli

Szukasz piekarnika do zabudowy? Nie masz czasu na dokładne analizy i porównywanie modeli? To świetnie, bo zrobiliśmy to za Ciebie! 

 

Zobacz więcej   

Płyty do zabudowy – sprawdź, ilu pól grzejnych potrzebujesz

Najczęściej spotykanymi płytami grzejnymi są: gazowe, indukcyjne i ceramiczne. W zależności od tego, które rozwiązanie wybierzesz, możesz korzystać z pól grzejnych lub palników. W obu przypadkach powinieneś się zastanowić, ile punktów grzewczych będzie Ci potrzebnych.

 

Zobacz więcej   

Domowa pomoc w pieczeniu! Poznaj dodatkowe funkcje piekarników

Nie musisz kończyć kilku kursów gotowania i pieczenia, by zachwycić gości wypiekami. Nie musisz też obawiać się pieczenia w obecności swoich dzieci. Dodatkowe funkcje wielu piekarników zapewnią Ci zarówno pełen komfort dotyczący przygotowywania potraw, jak i bezpieczeństwo podczas korzystania ze sprzętu. Przekonaj się, jak proste może być pieczenie!
 
Zobacz więcej   

Znajdź nas

 
 
 
 

RTV EURO AGD © 2009 Wszystkie prawa zastrzeżone, powielanie informacji zawartych na tej stronie zabronione.

Właściciel serwisu: Euro-net sp. z o.o., ul. Muszkieterów 15, 02-273 Warszawa