Data publikacji: 29 października 2009
ARTYKUŁ - PORADNIK

Pralko-suszarka - jak wybrać?

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

Pralko-suszarka to urządzenie, które łączy funkcje prania i suszenia. Może mieć wszystkie zalety dobrej pralki oraz suszarki do bielizny. Dostępne są zarówno modele wolnostojące, jak i przeznaczone do zabudowy.

Wybierając pralko-suszarkę po pierwsze zwróć uwagę na wielkość załadunku podczas prania i suszenia. W większości pralko-suszarek wielkość załadunku prania wynosi 5 kg i jest przeważnie większa niż załadunek suszenia, który wynosi od 2,5 do 4 kg. Najbardziej ekonomicznym i najwygodniejszym jest wybór urządzenia z dużym załadunkiem suszenia. Pojedyncze modele mają taki sam załadunek prania i suszenia. Pamiętaj, że im większa prędkość wirowania, tym  bardziej suche pranie i tym szybciej zostanie ono wysuszone przy niższych kosztach. Dlatego wybierz urządzenie z prędkością wirowania minimum 1000 obrotów na minutę. Więcej na ten temat >>

Najoszczędniejsze pralko-suszarki będą dostępne w klasie energetycznej B. Aby porównać modele między sobą zwróć uwagę na zużycie prądu i wody podczas samego prania i prania z suszeniem. Wybierz urządzenie, które będzie miało programy prania i suszenia dostosowane do jak największej liczby rodzajów tkanin. Zwróć także uwagę na funkcje ułatwiające obsługę, zwłaszcza na elektroniczny programator, wyświetlacz i opóźnienie czasu pracy. Więcej na ten temat >>

Pralko-suszarka to dwa urządzenia w jednym. Jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą mieć suszarkę, ale brakuje im miejsca, aby ją postawić. W porównaniu z suszarką do bielizny ma ona jednk mniejszy załadunek. Suszarki do bielizny to osobne urządzenia, które możesz ustawić obok pralki lub na niej. Suszarka jest też urządzeniem oszczędniejszym niż pralko-suszarka. W cyklu suszenia wykorzystuje jedynie energię elektryczną. W przypadku pralko-suszarek oprócz kosztów związanych ze zużyciem prądu dochodzą jeszcze koszty zużycia wody. Więcej na ten temat >>


 
Na co zwrócić uwagę kupując pralko-suszarkę

Najważniejszym parametrem pralko-suszarki jest maksymalna wielkość załadunku podczas prania. Do pralko-suszarki włożysz jednorazowo 5-8 kg suchego prania. Pamiętaj, że wraz z wielkością załadunku zwiększa ją się rozmiary pralko-suszarki. W większości pralko-suszarek nie można od razu po wypraniu wysuszyć wszystkich ubrań, gdyż wielkość załadunku suszenia wynosi przeważnie 2,5-4 kg suchej bielizny. Najlepiej, żeby była jak największa w stosunku do załadunku prania.

 

Pralko-szuszarka nie odbiega wyglądem od typowej pralki ładowanej od frontu.
Pralko-szuszarka

Kolejnym ważnym parametrem jest prędkość wirowania, obecnie wynosi do 1400 obrotów na minutę. Im wyższa jest prędkość wirowania, tym niższe będą koszty korzystania z funkcji suszenia. Im więcej jest dostępnych stopni prędkości wirowania, tym lepiej. Sprawdź także, czy urządzenie ma możliwość całkowitego wyłączenia wirowania.

Najwygodniejsze w obsłudze są urządzenia wyposażone w elektroniczny programator i wyświetlacz. Urządzenie z wyświetlaczem może mieć także wskaźnik czasu pozostałego do zakończenia programu i wskaźnik przebiegu programu. Dzięki nim wiesz, jak długo jeszcze będzie trwać dany cykl i możesz lepiej zaplanować swój czas. Opóźnienie startu pracy to funkcja, dzięki której opóźniasz moment rozpoczęcia prania lub suszenia o kilka lub kilkanaście (nawet do 24) godzin. Warto także zwrócić uwagę, czy będziesz mógł wpływać na cykl prania poprzez regulację temperatury prania. Temperaturę możesz regulować za pomocą oddzielnego pokrętła lub elektronicznego programatora z wyświetlaczem.

 

Elektroniczny programator z wyświetlaczem ułatwia sterowanie wszystkimi funkcjami pralko-suszarki.
Elektroniczny programator

Istotną funkcją, którą warto mieć jest dobór wody do ilości załadunku. W większości modeli odbywa się przez włączenie przycisku ½ wsadu. Najlepiej jednak, gdy dobór wody odbywa się w sposób automatyczny. Dzięki temu pralko-suszarka będzie pobierała wodę w zależności od wagi materiału.

Wszystkie pralko-suszarki mają zabezpieczenia przed poparzeniem. Może to być dodatkowa plastikowa osłona na szklanym elemencie w drzwiczkach lub specjalnie skonstruowane, izolowane drzwiczki. Ważną funkcją jest zabezpieczenie przed dziećmi. Funkcja ta blokuje wszystkie przyciski uniemożliwiając dzieciom zabawę przyciskami oraz zmianę ustawień urządzenia.

Ważnym parametrem jest ekonomia pracy urządzenia. Najbardziej oszczędne urządzenia mają klasę energetyczną A, najmniej oszczędne – G. Takimi samymi klasami oznaczone są także skuteczność prania i skuteczność wirowania.

Kupując pralko-suszarkę powinieneś zwrócić uwagę po pierwsze na liczbę i rodzaj dostępnych programów prania. Najczęściej określane są nazwami tkanin, dla których są przeznaczone, na przykład bawełna, wełna, syntetyki, jedwab. Programy informują także o charakterze prania, na przykład pranie ręczne, wstępne. Cykl prania w każdym programie dostosowany jest tak, aby najefektywniej wyprać daną tkaninę.

 

Im więcej programów prania i suszenia jest dostępnych, tym delikatniej traktowane będą prane tkaniny, a eksploatacja urządzenia będzie tańsza.
Elektroniczny programator

Równie ważne są programy suszenia. Każde urządzenie ma najbardziej popularne, podstawowe programy, które umożliwiają wysuszenie bawełny i syntetyków. Parametry pracy urządzenia zaprogramowane są wtedy tak, aby efektywnie wysuszyć daną tkaninę. W droższych modelach masz też możliwość wysuszenia tkanin delikatnych lub wełny. W prostych modelach wybierasz rodzaj tkaniny i sam ustawiasz czas jej suszenia, dobierając go do tkaniny, stopnia jej zawilgocenia i efektu, jaki chcesz uzyskać. W lepszych urządzeniach możesz ułatwić sobie pracę i wybrać program automatyczny, w którym urządzenie zbada stopień wilgotności tkaniny i automatycznie dobierze czas suszenia, tak, aby nie zniszczyć materiału i uzyskać pożądany efekt. Przez ustawienia czasu suszenia możesz też wpływać na stopień dosuszenia tkanin.

Suszarka do bielizny czy pralko-suszarka?

Pralko-suszarka to dwa urządzenia w jednym. Jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą mieć suszarkę, ale brakuje im miejsca, aby ją postawić. Urządzenie to może łączyć wszystkie zalety najlepszej pralki, jak i najlepszej suszarki. Głównym ograniczeniem jest przeważnie mniejszy wagowo załadunek do suszenia niż do prania. W zależności od modelu wynosi od 2,5 do 4 kg suchego prania.

Suszarki do bielizny to osobne urządzenia, które możesz ustawić obok pralki lub na niej. Są efektywniejsze ze względu na większy załadunek, jednorazowo zmieścisz w nich 5-6 kg suchej bielizny. Możesz dzięki temu wszystkie wyprane w pralce rzeczy przełożyć do suszarki i za jednym razem wysuszyć. Ze względu na to, że jest to osobne urządzenie, musisz jednak znaleźć dodatkowe miejsce w domu na jego postawienie.

 

Pralka i suszarka mogą być do siebie dopasowane stylistycznie, zajmują jednak sporo miejsca.
Pralka i suszarka

Odprowadzanie pary z bębna podczas suszenia może przebiegać w różny sposób. W sposobie kondensacyjnym odparowana woda zbiera się w zbiorniku, skąd należy ją wylewać lub jest usuwana przez urządzenie (do kanalizacji). W sposobie wywiewnym (ewakuacyjnym) para wodna odprowadzana jest na zewnątrz urządzenia specjalną rurą.  Wszystkie pralko-suszarki działają w systemie kondensacyjnym, skroplona para wodna usuwana jest wężem odpływowym do kanalizacji. Z tego powodu pralko-suszarka potrzebuje tyle podłączeń, co zwykła pralka, czyli do sieci elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej.

Wszystkie pralko-suszarki mają drzwiczki ze szklanym otworem, przez który widać pracę bębna. W przypadku suszarek są dwa rozwiązania: drzwiczki ze szklanym otworem, bądź drzwiczki pełne, które całkowicie zakrywają bęben. Ponadto w niektórych modelach można zmieniać kierunek ich otwierania.

 

Pralko-suszarka, podobnie jak pralka, ma drzwiczki zawsze wyposażone w przezroczyste okienko.
Pralko-suszarka

Suszarka jest urządzeniem oszczędniejszym niż pralko-suszarka. W cyklu suszenia wykorzystuje jedynie energię elektryczną. W zależności od modelu cykl suszenia zużyje od 3 do 4,5 kWh.

W przypadku pralko-suszarek oprócz kosztów związanych ze zużyciem prądu dochodzą koszty zużycia wody, ponieważ jest ona niezbędna do schłodzenia i skroplenia pary wodnej wytwarzającej się przy suszeniu. Jej zużycie w cyklu suszenia wynosi w większości modeli około 40 litrów.

Przydatne akcesoria

Wąż dopływowy z Aqua stop – zabezpiecza mieszkanie przed zalanie w wypadku pęknięcia węża doprowadzającego wodę.

 

Wąż z zaworem Aqua-stop zabezpiecza mieszkanie przed zalaniem
Wąż z zaworem Aqua-stop

Środek czyszczący przed pierwszym praniem - umożliwia on dokładne wypłukanie wszystkich fabrycznie zabrudzonych smarami elementów. Możesz stosować go co pewien czas, aby wyczyścić i odkazić urządzenia.

Środek do okamienienia - pozwala to na lepsze wykorzystanie środków piorących i zapobiega osadzaniu się kamienia, co wydłuża żywotność urządzenia i zmniejsza zużycie energii.

 

Środek odkamieniający zwiększa żywotność pralki.
Środek odkamieniający

Worki do prania o różnej pojemności – możesz w nich umieścić drobne części garderoby. Dzięki temu łatwiej będzie je odnaleźć w bębnie i posegregować do suszenia.

 

Dostępne są różne rodzaje worków na pranie, m.in. na buty.
Worek na pranie

 

 

Proponowane Towary:

LG F12A8CD
Pralko-suszarki

LG F12A8CD

2 149 zł 2 099 zł
Zobacz więcej   
Electrolux EWW1697MDW
Pralko-suszarki

Electrolux EWW1697MDW

2 579 zł
Zobacz więcej   
Samsung WD80J6410AX
Pralko-suszarki

Samsung WD80J6410AX

3 299 zł
Zobacz więcej   
Hotpoint-Ariston AQD1070D 49 EU/B
Indesit IWDE 7105 B EU
Pralko-suszarki

Indesit IWDE 7105 B EU

1 399 zł
Zobacz więcej   

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
0 0
Podziel się:
Zgłoś błąd na stronie
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać

Ostatnio

dodane artykuły

Poradnik RAVEN EGO001. Na co zwrócić uwagę przy wyborze grzejnika olejowego?

 Sprawdź, dlaczego warto wybrać grzejnik olejowy RAVEN EGO001.
Zobacz więcej   

Wejdź do świata BaByliss! Poznaj produkty do stylizacji włosów i skorzystaj z porad stylistki.

Zapraszamy do sklepów RTV Euro AGD na pokazy marki BaByliss. 
Zobacz więcej   

Test żelazka z generatorem pary Ariete Duetto 6437

Sprawdź czy źelazko Ariete Duetto 6437 poradziło sobie w akcji!
Zobacz więcej   

Znajdź nas

 
 
 
 

RTV EURO AGD © 2009 Wszystkie prawa zastrzeżone, powielanie informacji zawartych na tej stronie zabronione.

Właściciel serwisu: Euro-net sp. z o.o., ul. Muszkieterów 15, 02-273 Warszawa

Wykorzystujemy ciasteczka (ang. cookies) oraz podobne technologie w celu świadczenia usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych. Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. Więcej w Polityce prywatności.

Do góry