Data publikacji: 1 grudnia 2015
Autor: Ania S.
ARTYKUŁ - PORADNIK

Pralko-suszarka - jak wybrać?

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

Pralko-suszarka to urządzenie, które łączy funkcje prania i suszenia. Może mieć wszystkie zalety dobrej pralki oraz suszarki do bielizny. Dostępne są zarówno modele wolnostojące, jak i przeznaczone do zabudowy.Wybierając pralko-suszarkę na początku zwróć uwagę na wielkość załadunku podczas prania i suszenia. W większości modeli wielkoś załadunku prania wynosi 5 kg i jest przeważnie większa niż załadunku suszenia (od 2,5 do 4 kg). Najbardziej ekonomicznym i najwygodniejszym rozwiązaniem jest zakup urządzenia z dużym załadunkiem suszenia. Pamiętaj, że im większa prędkość wirowania, tym  bardziej suche pranie wyciągnies. Dlatego wybierz urządzenie z prędkością wirowania minimum 1000 obrotów na minutę.
Więcej na ten temat >>

Najoszczędniejsze pralko-suszarki będą dostępne w klasie energetycznej B. Aby porównać poszczególne modele między sobą, zwróć uwagę na zużycie prądu i wody podczas prania i prania z suszeniem. Wybierz urządzenie, które będzie miało programy prania i suszenia dostosowane do jak największej liczby rodzajów tkanin. Zwróć także uwagę na funkcje ułatwiające obsługę, zwłaszcza na elektroniczny programator, wyświetlacz i opóźnienie czasu pracy.
Więcej na ten temat >>

Pralko-suszarka to dwa urządzenia w jednym. Jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą mieć suszarkę, ale brakuje im miejsca, aby ją postawić. W porównaniu z suszarką do bielizny ma ona jednk mniejszy załadunek. Suszarki do bielizny to osobne urządzenia, które możesz ustawić obok pralki lub na niej i połączyć za pomocą specjalnego łącznika. Suszarka jest też urządzeniem oszczędniejszym niż pralko-suszarka. W cyklu suszenia wykorzystuje jedynie energię elektryczną. W przypadku pralko-suszarek oprócz kosztów związanych ze zużyciem prądu dochodzą jeszcze koszty zużycia wody.
Więcej na ten temat >>


 


Na co zwrócić uwagę, kupując pralko-suszarkę

Najważniejszym parametrem pralko-suszarki jest maksymalna wielkość załadunku podczas prania. Do pralko-suszarki włożysz jednorazowo 5-8 kg suchego prania. Pamiętaj, że wraz z wielkością załadunku, zwiększają się rozmiary urządzenia. W większości pralko-suszarek nie można od razu po wypraniu wysuszyć wszystkich ubrań, gdyż wielkość załadunku suszenia wynosi przeważnie 2,5-4 kg suchej bielizny. Najlepiej, żeby była jak największa w stosunku do załadunku prania.

 

Pralko-szuszarka nie odbiega wyglądem od typowej pralki ładowanej od frontu.
Pralko-szuszarka

Kolejnym ważnym parametrem jest prędkość wirowania, która najczęściej wynosi do 1400 obrotów na minutę. Im wyższa, tym niższe koszty eksploatacji urządzenia. Sprawdź także, czy pralko-suszarka ma możliwość całkowitego wyłączenia wirowania.

Najwygodniejsze w obsłudze są modele wyposażone w elektroniczny programator i wyświetlacz. Urządzenie z wyświetlaczem może mieć także wskaźnik czasu pozostałego do zakończenia programu i wskaźnik przebiegu programu. Dzięki nim wiesz, jak długo będzie trwać dany cykl i możesz lepiej zaplanować swój czas. Opóźnienie startu pracy to funkcja, która pozwala na opóźnienie momentu rozpoczęcia prania lub suszenia o kilka lub kilkanaście godzin (nawet do 24 h) . Warto także zwrócić uwagę, czy będziesz mógł wpływać na cykl prania poprzez regulację temperatury prania. Temperaturę możesz regulować za pomocą oddzielnego pokrętła lub elektronicznego programatora z wyświetlaczem.

 

Elektroniczny programator z wyświetlaczem ułatwia sterowanie wszystkimi funkcjami pralko-suszarki.
Elektroniczny programator

Istotną funkcją, którą warto mieć jest dobór wody do ilości załadunku. W większości modeli odbywa się przez włączenie przycisku ½ wsadu. Najlepiej jednak, gdy dobór wody jest automatyczny. Dzięki temu pralko-suszarka pobiera wodę w zależności od wagi materiału.

Wszystkie pralko-suszarki mają zabezpieczenia przed poparzeniem. Może to być dodatkowa plastikowa osłona na szklanym elemencie w drzwiczkach lub specjalnie skonstruowane, izolowane drzwiczki. Ważną funkcją jest też zabezpieczenie przed dziećmi, która blokuje wszystkie przyciski, uniemożliwiając najmłodszym zabawę przełącznikami oraz zmianę ustawień urządzenia.

Ważnym parametrem jest ekonomia pracy urządzenia. Najbardziej oszczędne modele mają klasę energetyczną A, najmniej oszczędne – G. Takimi samymi klasami oznaczone są także skuteczność prania i skuteczność wirowania.

Kupując pralko-suszarkę, zwróć wagę na liczbę i rodzaj dostępnych programów prania. Najczęściej określane są nazwami tkanin, dla których są przeznaczone - bawełna, wełna, syntetyki, jedwab. Programy informują także o charakterze prania, na przykład pranie ręczne, wstępne. Cykl prania w każdym programie dostosowany jest tak, aby najefektywniej wyprać daną tkaninę.

 

Im więcej programów prania i suszenia jest dostępnych, tym delikatniej suszone będą prane tkaniny, a eksploatacja urządzenia będzie tańsza.
Elektroniczny programator

W przypadku programów suszenia każde urządzenie ma najbardziej popularne i podstawowe, które umożliwiają wysuszenie bawełny i syntetyków. W droższych modelach masz możliwość wysuszenia tkanin delikatnych lub wełny. W ekonomicznych urządzeniach wybierasz rodzaj tkaniny i ustawiasz czas suszenia, dobierając go do rodzaju tkaniny, stopnia zawilgocenia i efektu, jaki chcesz uzyskać. Modele wyższej klasy mają wygodne programy automatyczne, dzięki którym urządzenie samo bada stopień wilgotności tkaniny i automatycznie dobiera czas suszenia, tak, aby nie zniszczyć materiału i uzyskać pożądany efekt.

Suszarka do bielizny czy pralko-suszarka?

Pralko-suszarka to dwa urządzenia w jednym. Jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą mieć suszarkę, ale brakuje im miejsca, aby ją postawić. Urządzenie to może łączyć wszystkie zalety pralki i suszarki. Głównym ograniczeniem jest przeważnie mniejszy wagowo załadunek bielizny suszenia niż do prania. W zależności od modelu wynosi od 2,5 do 4 kg suchego prania.

Suszarki do bielizny są efektywniejsze ze względu na większy załadunek - jednorazowo zmieścisz w nich 5-6 kg suchego prania. Dzięki temu wszystkie wyprane w pralce rzeczy zmieścisz w suszarce i wysuszysz je za jednym razem. Ponieważ jednak jest to osobne urządzenie, musisz znaleźć dodatkowe miejsce w domu na jego postawienie.

 

Pralka i suszarka mogą być do siebie dopasowane stylistycznie.
Pralka i suszarka

Odprowadzanie pary z bębna podczas suszenia może przebiegać dwojako. W sposobie kondensacyjnym odparowana woda zbiera się w zbiorniku, z którego jest usuwana lub należy ją wylać. W sposobie wywiewnym (ewakuacyjnym) para wodna odprowadzana jest na zewnątrz urządzenia specjalną rurą. Większość pralko-suszarki działa w systemie kondensacyjnym, a skroplona para wodna jest usuwana wężem odpływowym do kanalizacji. Z tego powodu pralko-suszarka potrzebuje tyle podłączeń, co zwykła pralka, czyli do sieci elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej.

Pralko-suszarki mają drzwiczki ze szklanym otworem, przez który widać pracę bębna. W przypadku suszarek możesz wybrać model z drzwiczkami ze szklanym otworem lub drzwiczkami pełne, które całkowicie zakrywają bęben. Ponadto w niektórych modelach można zmieniać kierunek ich otwierania.

 

Pralko-suszarka podobnie jak pralka ma drzwiczki  wyposażone w przezroczyste okienko.
Pralko-suszarka

Suszarka jest urządzeniem oszczędniejszym niż pralko-suszarka. W cyklu suszenia wykorzystuje wyłącznie energię elektryczną. W zależności od modelu cykl suszenia zużyje od 3 do 4,5 kWh.

W przypadku pralko-suszarek oprócz kosztów związanych ze zużyciem prądu, musisz wziąc pod uwagę także koszty zużycia wody, która jest niezbędna do schłodzenia i skroplenia pary wodnej wytwarzającej się przy suszeniu. Jej zużycie w cyklu suszenia wynosi w większości modeli około 40 litrów.

Przydatne akcesoria

Wąż dopływowy z Aqua stop – zabezpiecza mieszkanie przed zalanie w wypadku pęknięcia węża doprowadzającego wodę.

 

Wąż z zaworem Aqua-stop zabezpiecza mieszkanie przed zalaniem
Wąż z zaworem Aqua-stop

Środek czyszczący przed pierwszym praniem - umożliwia dokładne wypłukanie wszystkich fabrycznie zabrudzonych smarami elementów. Możesz stosowaćgo  pewien czas, aby wyczyścić i odkazić urządzenia.

Środek do okamienienia - pozwala to na lepsze wykorzystanie środków piorących i zapobiega osadzaniu się kamienia, co wydłuża żywotność urządzenia i zmniejsza zużycie energii.

 

Środek odkamieniający zwiększa żywotność pralki.
Środek odkamieniający

Worki do prania o różnej pojemności – możesz w nich umieścić drobne części garderoby. Dzięki temu łatwiej będzie je odnaleźć w bębnie i posegregować do suszenia oraz co równie ważne, nie zniszczą one bębna.

 

Dostępne są różne rodzaje worków na pranie, m.in. na buty.
Worek na pranie

 

 

Proponowane Towary:

Hotpoint-Ariston AQD1070D 49 EU/B
Samsung WD80J6410AX
Pralko-suszarki

Samsung WD80J6410AX

3 299 zł
Zobacz więcej   
Indesit IWDE 7105 B EU
Pralko-suszarki

Indesit IWDE 7105 B EU

1 299 zł
Zobacz więcej   
Bosch Wash+Dry HomeProfessional WVH30542EU
LG F12A8CD
Pralko-suszarki

LG F12A8CD

2 149 zł
Zobacz więcej   

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
1 0
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać

Ostatnio

dodane artykuły

Jak wybrać telewizor?

Chcesz kupić telewizor, ale nie wiesz, na jakie cechy zwrócić uwagę? Zastanawiasz się, jaki rozmiar ekranu będzie odpowiedni? Sprawdź nasz poradnik, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.
Zobacz więcej   

Ranking pralek i pralko-suszarek

Nie wiesz, jaka pralka będzie dla Ciebie najlepsza? Przeczytaj, które modele cieszą się największą popularnością, i poznaj ich zalety.

Zobacz więcej   

Rewolucja w kręceniu włosów. Test lokówki automatycznej Philips ProCare Auto Curler

Lokówka automatyczna to sprzęt, który może zmienić proste włosy w burzę loków niemalże na każdej głowie. Czy lokówka Philips ProCare Auto Curler również do takich należy? Sprawdź naszą recencję!

Zobacz więcej   

Znajdź nas

 
 
 
 

RTV EURO AGD © 2009 Wszystkie prawa zastrzeżone, powielanie informacji zawartych na tej stronie zabronione.

Właściciel serwisu: Euro-net sp. z o.o., ul. Muszkieterów 15, 02-273 Warszawa

Wykorzystujemy ciasteczka (ang. cookies) oraz podobne technologie w celu świadczenia usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych. Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. Więcej w Polityce prywatności.

Do góry