ZNAJDŹ
W
Data publikacji: 2 lutego 2012
ARTYKUŁ - AKTUALNOŚCI
polecamy

Nikon 1 V1 i Nikon 1 J1 – nowy system aparatów cyfrowych

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj
Nikon zaprezentował aparaty cyfrowe nowej generacji Nikon 1: Nikon 1 V1 oraz Nikon 1 J1. Aparat, który manipuluje światłem oraz – dzięki technologii rejestrowania „przed i po” – czasem. Ruchome zdjęcia (MSS), inteligentne wybieranie zdjęcia (SPS) oraz pierwsze nowe mocowanie obiektywu Nikona od ponad 50 lat.
 

System Nikon 1 to początek nowej kategorii sprzętu, nazwanej przez firmę Nikon zaawansowanymi aparatami z wymiennymi obiektywami (Advanced Camera with Interchangeable Lens, A-CIL). Aparaty typu A-CIL, niezwykle poręczne zapewniają nowe wrażenia w zakresie fotografowania. Dzięki systemowi Nikon 1 użytkownicy otrzymają dostęp do szybkiego systemu autofokusa, trybu wykonywania zdjęć seryjnych, a także innowacyjnych trybów fotografowania oraz wyjątkowych obiektywów 1 NIKKOR, jak  i akcesoriów Nikon 1. Spod deski kreślarskiej inżynierów Nikon wyszły modele:

Aparat Nikon 1 V1

nikonv1
 
Stylowy aparat Nikon 1 V1 przeznaczony jest dla chcących rozwijać swoje umiejętności fotograficzne. Nikon 1 V1 został wyposażony w jasny wizjer elektroniczny, dzięki czemu użytkownik ma  zapewniony wyraźny, stabilny podgląd obejmujący cały kadr. Urządzenie automatycznie wykrywa korzystanie z wizjera i wyłącza wyświetlacz LCD. Aparat wyróżnia się także solidną obudową wyposażoną w elementy ze stopu magnezu. Uniwersalny port do podłączania akcesoriów umożliwia swobodną rozbudowę systemu za pomocą szerokiej oferty akcesoriów z portfolio Nikon 1. Model Nikon 1 V1 jest dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych: matowo czarnej oraz połyskliwej białej.

Posiada możliwość natychmiastowego przełączania między 73-punktowym autofokusem z detekcją fazową i 135-punktowym autofokusem z detekcją kontrastu gwarantującą ostre filmy i zdjęcia w każdej sytuacji. Autofokus z detekcją fazową w czasie nagrywania filmów zapewnia ostre ujęcia w każdym momencie.
Posiadacze tego modelu mogą korzystać z niezwykle szybkich zdjęć seryjnych - fotografowany obiekt jest ostry nawet gdy robione są zdjęcia akcji. Zyskujesz zdjęcia w pełnej rozdzielczości z szybkością do 60 kl./s przy użyciu autofokusa ze stałym punktem i do 10 kl./s przy użyciu adaptacyjnego autofokusa*3.

Aparat Nikon 1 J1

Aparat Nikon 1 J1 to w pełni zautomatyzowany aparat, a pomimo zaawansowanych rozwiązań jest prosty w obsłudze – do użytkownika należy wyłącznie podjęcie decyzji o tym, co fotografować. Aparat Nikon 1 J1 wyróżnia ponadczasowe minimalistyczne wzornictwo. Zaskakująco mała obudowa z wbudowaną lampą błyskową jest oferowana w kilku kolorach - białym, matowo czarnym, czerwonym, srebrnym i żywym różu. Monitor LCD o przekątnej 7,5 cm (3 cale) i rozdzielczości 460 tys. punktów z dużym kątem oglądania wyposażony w szklaną osłonę.

 • Technologia rejestrowania obrazu przed naciśnięciem spustu migawki i po nim (pre-post capture) – modele Nikon 1 są pierwszymi cyfrowymi aparatami z wymiennymi obiektywami, które rejestrują nie tylko zdjęcia, ale także chwile przed i po ich zrobieniu. Aparaty zapisują zdjęcia przed pełnym naciśnięciem spustu migawki, by kontynuować po jego kliknięciu.
 • Ruchome zdjęcie (MSS) – „ożywia” ujęcie dzięki jednemu kliknięciu. Umożliwia ona równoczesne rejestrowanie zdjęcia i jednosekundowego filmu w zwolnionym tempie. Następnie łączy je w celu uzyskania ruchomej fotografii.
 • Inteligentne wybieranie zdjęcia (SPS) – pozwala uchwycić idealny moment tuz przezd naciśnięciem skustu migawki. W czasie potrzebnym do wykonania jednej fotografii aparat zapisuje 20 zdjęć w pełnej rozdzielczości. Następnie zapisywanych jest pięć najlepszych ujęć, wybranych na podstawie wyrazu twarzy, kompozycji i ostrości. Najlepsze z nich wyświetlane jest na ekranie LCD o dużej rozdzielczości. Jeśli zdjęcie nie spodoba się fotografującemu, aparat zasugeruje inne ujęcia do wyboru.
 • Tryb fotografowania gwarantuje doskonałe zdjęcia nawet szybko poruszających się obiektów dzięki rejestrowaniu ostrych ujęć, w pełnej rozdzielczości, z prędkością do 60 klatek na sekundę.
 • Tryb filmowania oferuje dostęp do zaawansowanych funkcji związanych z nagrywaniem treści wideo. Pozwala on także na wykonanie zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, bez przerywania rejestrowania filmu w jakości Full HD lub nagrywania obrazu w bardzo zwolnionym tempie.

Matryca CMOS w nowym formacie CX

Z myślą o aparatach Nikon 1 i systemie mocowania obiektywów 1 został zaprojektowany zupełnie nowy system matryc CMOS w formacie CX. Dzięki niej aparaty Nikon 1, oferując idealną równowagę między wielkością systemu, prędkością, czułością, rozdzielczością i głębią pola, zapewniając doskonałe odwzorowanie kolorów przy zakresie ISO od 100 do 6400 (rozszerzona), niski poziom szumów, możliwość zapisywania zdjęć w formacie RAW i rozdzielczości 10,1 megapiksela, co gwarantuje zawsze wysoką jakość zdjęć i filmów.
 

Matryca została ponadto wyposażona w rewolucyjny, superszybki system autofokus, który wykorzystuje największą na świecie liczbę punktów ostrości, dzięki czemu fotografowany obiekt jest wyraźny w każdej sytuacji. W czasie robienia zdjęć ruchomych obiektów aparat przełącza się w tryb AF z 73-punktową detekcją fazową. Jeśli fotografowany obiekt nie porusza się lub jest słabo oświetlony, aparat wybiera tryb AF ze 135-punktową detekcją kontrastu.

Bez względu na to, jaki system zostanie wybrany przez aparat, krótki czas między rejestracją kolejnych zdjęć daje swobodę fotografowania szybko następujących po sobie momentów. Tryb AF z detekcją fazową jest dostępny także podczas nagrywania filmów, zapewniając możliwość ostrego uchwycenia każdej sceny.

Moc systemu 1: EXPEED 3

EXPEED 3 to superszybki system obróbki obrazu, zaprojektowany z myślą o najwyższym poziomie szybkości i jakości. Nowo opracowany przetwornik jest wyposażony w dwa potężne procesory, pozwalające przetwarzać zdjęcia z niesamowitą prędkością 600 megapikseli na sekundę. System EXPEED 3 daje pełne możliwości zarządzania parametrami technicznymi i wydajnością bez konieczności rezygnowania z wysokiej jakości zdjęć, pozwalając cieszyć się wyrazistymi zdjęciami z dużą liczbą szczegółów. Umożliwia także korzystanie z przełomowych trybów fotografowania. To właśnie dzięki niemu można zrobić zdjęcie w pełnej rozdzielczości podczas nagrywania filmu albo fotografować z prędkością 60 klatek na sekundę w pełnej rozdzielczości.

System mocowania 1 i obiektywy 1 NIKKOR

Oba modele aparatów zostały wyposażone w nowy system mocowania 1. Umożliwia on użytkownikom korzystanie z gamy wymiennych obiektywów systemowych 1 NIKKOR, zapewniając szybką komunikację pomiędzy korpusem a optyką. To kluczowy czynnik, dzięki któremu aparaty Nikon 1 pozwalają robić doskonałe zdjęcia i nagrywać filmy najwyższej jakości.

Rodzina obiektywów 1 NIKKOR wyróżnia się kompaktowymi rozmiarami oraz doskonałą optyką. Każdy z nich został dodatkowo zoptymalizowany pod kątem możliwości nagrywania filmów:
 • Wyjątkowo mały i lekki model 1 NIKKOR VR 10–30 mm to doskonały obiektyw na co dzień. Nowy model oferuje 3-krotny zoom oraz możliwość fotografowania ujęć szerokokątnych. Ponadto został on wyposażony w moduł redukcji drgań (VR), zapewniający doskonałą ostrość zdjęć i filmów. Mechanizm chowania obiektywu gwarantuje niezwykłą poręczność.
 • Model 1 NIKKOR VR 30–110 mm to prawdziwie przenośny teleobiektyw z zoomem, pozwalający z łatwością fotografować odległe obiekty. Wbudowany system redukcji drgań (VR) zapewnia ostrość zdjęć i filmów.
 • Ultracienki model 1 NIKKOR 10 mm to szybki obiektyw szerokokątny, który pozwala robić ostre zdjęcia podczas podróży. Dzięki kompaktowym rozmiarom z łatwością zmieści się do każdej torby.
 • Obiektyw 1 NIKKOR VR 10–100 mm PD-ZOOM został zaprojektowany z myślą o miłośnikach nagrywania filmów. Wyposażono go w osobny napęd zoomu z regulowaną prędkością, dzięki czemu rejestruje obraz wideo w sposób wyjątkowo wyraźny.
Nikon cały czas pracuje nad rozwojem rodziny obiektywów 1 NIKKOR.

Rozbudowa systemu bez zwiększania jego rozmiarów: akcesoria systemu Nikon 1

Gama opcjonalnych akcesoriów Nikon 1 pozwala maksymalnie wykorzystać możliwości w zakresie fotografowania bez zwiększania obciążenia torby z aparatem.

 • Niewielka lampa błyskowa SB-N5 zapewnia wygodny sposób sterowania kierunkiem i jakością oświetlenia, pozwalający także na kreatywne „odbijanie” światła lampy od ścian lub sufitu. Pasuje do aparatu Nikon 1 V1 i można ją obracać w pionie i w poziomie. Umieszczona z przodu dioda doświetlająca zapewnia dodatkowe oświetlenie podczas korzystania z funkcji Ruchome zdjęcie lub Inteligentne wybieranie zdjęcia w ciemności.
 • Ultrakompaktowy moduł GP-N100 GPS ułatwia opatrywanie zdjęć znacznikami. Pasuje do aparatu Nikon 1 V1. Moduł mocowany bezpośrednio do uniwersalnego portu akcesoriów automatycznie rejestruje długość i szerokość geograficzną, wysokość na poziomem morza i czas, dodając znaczniki geograficzne do danych zdjęcia w formacie EXIF.
 • Adapter do systemu mocowania F pozwala używać aparatów Nikon 1 z każdym obiektywem NIKKOR D-SLR. Pasuje do obu modeli Nikon 1, V1 i J1. Z systemem autofokus Nikon 1 współpracują wszystkie obiektywy NIKKOR AF-S i AF-I.
 • Dodatkowo z modelem Nikon 1 V1 można używać zewnętrznego mikrofonu stereofonicznego Nikon ME-1.
 • Do obu aparatów Nikon 1 dołączane jest nowe oprogramowanie Short Movie Creator, pozwalające automatycznie tworzyć krótkie filmy ze zdjęć, materiału filmowego i muzyki, a także plików w formacie Ruchome zdjęcie.

W ramach akcesoriów Nikon 1 firma oferuje ponadto pełen asortyment:
 • markowych etui na aparaty i obiektywy,
 • pasków,
 • osłon obiektywów ,
 • uchwytów do aparatów.


Urządzenia systemu Nikon 1 będą dostępne w listopadzie 2011.
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
0 0
Podziel się:
Zgłoś błąd na stronie

Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu

Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać

Ostatnio

dodane artykuły

Z(ar)OMBI(aszcza) gra - Dying light

Sprawdź koniecznie nową produkcję studia Techland!
Zobacz więcej   

Szukasz prezentu dla babci i dziadka?

Podaruj im ZOOM.ME (ZOOMkę), a potem rób im fotoprezenty każdego dnia.
Zobacz więcej   

TOP 5 smartfonów do 2000 zł

Zobacz, jakie modele poleca Komórkomania!
Zobacz więcej   

Znajdź nas

 
 
 
 

RTV EURO AGD © 2009 Wszystkie prawa zastrzeżone, powielanie informacji zawartych na tej stronie zabronione.

Właściciel serwisu: Euro-net sp. z o.o., ul. Muszkieterów 15, 02-273 Warszawa

Wykorzystujemy ciasteczka (ang. cookies) oraz podobne technologie w celu świadczenia usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych. Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. Więcej w Polityce prywatności.