Jaki zlewozmywak do kuchni wybrać? Poradnik

Konrad Ziółek

Odpowiedź na pytanie, jaki zlewozmywak do kuchni wybrać, jest tylko pozornie prosta. Idealny zlewozmywak łączy bowiem funkcjonalność z pięknym wyglądem. Żeby otrzymać wygodną strefę zmywania, myślenie o niej dobrze zacząć już na etapie projektowania układu kuchni. Wtedy podejmujemy decyzje, które będą miały wpływ także na komfort korzystania ze zlewozmywaka. Jeśli chodzi o wybór konkretnego modelu – zlewozmywaki kuchenne to na tyle zróżnicowana grupa produktowa, że każdy znajdzie coś dla siebie. Z naszym poradnikiem decyzja, jaki zlewozmywak kupić, będzie na pewno łatwiejsza. Przeczytajcie i wybierzcie spośród niemalże 2 tys. modeli dostępnych na Euro.com.pl.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. Jak wybrać miejsce dla zlewozmywaka kuchennego?
  2. Jak ocenić, ile komór w zlewie potrzebujesz?
  3. Czy ociekacz jest niezbędny i jakie są akcesoria dodatkowe?
  4. Z jakich materiałów produkuje się zlewozmywaki kuchenne?
  5. Jak można zamontować zlewozmywak?
  6. Jaki kształt zlewu wybrać?
  7. Jak dopasować kolor zlewozmywaka?

Choć obecnie zmywarki są obowiązkowym elementem wyposażenia kuchni, nadal ciężko sobie wyobrazić funkcjonalną kuchnię bez zlewozmywaka. Jest on przecież potrzebny nie tylko do mycia naczyń, ale także do mycia produktów, choćby owoców i warzyw, i w ogóle korzystania z wody w kuchni, a także do sprzątania, którego akurat w kuchni nigdy nie brakuje. Jakie są cechy dobrych zlewozmywaków kuchennych? Muszą być praktyczne, wygodne w użytkowaniu, łatwe do utrzymania w czystości, ale także odpowiednio dopasowane do naszej kuchni i tak zamontowane, by codzienne z nich korzystanie nie było utrapieniem.

Jaki zlewozmywak do kuchni wybrać? Jest co najmniej kilka pytań pośrednich, na które musimy odpowiedzieć, żeby rozwiązać tę zagadkę. Przede wszystkim warto określić, do czego i jak często używamy zlewozmywaka – czy jest to tylko nalewanie wody do czajnika, czy regularne mycie 13-litrowych garnków i blach z piekarnika. Co jeszcze musimy ustalić, zanim ostatecznie zdecydujemy, jaki zlew do kuchni wybrać? Poniżej kwestie, które trzeba rozstrzygnąć – bez trudu zrobicie to po przeczytaniu naszego poradnika:

                    gdzie zlewozmywak będzie umiejscowiony?

                    jakiej będzie wielkości?

                    ile będzie miał komór i jakiej będą one głębokości?

                    z jakiego materiału będzie wykonany?

                    czy potrzebuję dodatkowych akcesoriów, typu ociekacz czy dozownik na płyn?

                    jak zlew będzie zamontowany?

                    jaki będzie miał kształt?

Na koniec zostawiamy kolor. I drobną uwagę: nie bagatelizujmy wyboru zlewozmywaka, zwłaszcza jeśli dużo gotujemy, a kuchnia jest także reprezentacyjną częścią domu. Przyjrzyjmy się kolejnym aspektom, by jak najlepiej dopasować zlew do kuchni i potrzeb użytkowników.

 

Jak wybrać miejsce dla zlewozmywaka kuchennego?

Rozważania o tym, jaki zlewozmywak do kuchni wybrać, najlepiej zacząć od znalezienia mu jak najlepszego miejsca. Oczywiście w przypadku, gdy tylko wymieniasz zlew, dopasuj nowy do miejsca po poprzednim. Jeśli jednak urządzasz kuchnię od podstaw lub robisz duży remont, z pomocą przychodzi podstawowa zasada ergonomii kuchennej, czyli trójkąt roboczy. Pokazuje on idealne ustawienie trzech głównych elementów wyposażenia kuchni: lodówki, zlewozmywaka i płyty kuchennej / piekarnika, które powinny być rozmieszczone na wierzchołkach trójkąta. Stosunkowo łatwo osiągnąć to w kuchni w kształcie litery L czy U, nawet niewielkiej, po prostu odległości będą mniejsze niż idealne. Licząc od lewej (dla osób praworęcznych) mamy: strefę przechowywania z lodówką, strefę mycia ze zlewozmywakiem, strefę gotowania z płytą i piekarnikiem. Poszczególne strefy powinny być rozdzielone blatem roboczym, który umożliwia odłożenie produktów, ich wysuszenie, krojenie i obróbkę, a także wygodne odstawienie po ugotowaniu czy wyjęciu z piekarnika.

Gdzie nie umieszczać zlewozmywaka:

                    przy ścianie i przy wysokiej zabudowie (po bokach) – nie będziemy mogli swobodnie korzystać ze zlewu;

                    bezpośrednio przy płycie grzewczej – brudna woda czy płyn do naczyń mogą chlapnąć do garnka lub na patelnię;

                    w sąsiedztwie gniazdek elektrycznych – na wszelki wypadek;

                    pod niską szafką wiszącą – ten układ trzeba dopasować do wzrostu użytkowników.

Wzrost użytkowników ma także duże znaczenie przy określaniu wysokości, na której będzie blat – standardowo nie powinno to być mniej nić 90 cm, ale kwestie indywidualne mają duże znaczenie. Jeśli zlew będzie za nisko lub za wysoko, po prostu korzystanie z niego będzie bardzo niewygodne.

  • 599 zł
  • 999 zł
  • 639 zł
  • 949 zł
  • 739 zł
  • 579 zł
  • 589 zł
  • 279 zł
  • 1 519 zł
  • 229 zł

Montujesz zlewozmywak pod oknem? Pamiętaj o tym, by bateria z nim nie kolidowała. Jeśli to klasyczne skrzydło otwieralne, a nie nieotwieralny fiks, możemy wybrać baterię składaną – na rynku dostępne są modele ruchome w aż trzech płaszczyznach. Możemy też zamontować ją z boku. Pamiętajmy także, że jeśli chcemy mieć suszarkę do naczyń, to nie umieścimy jej w szafce nad zlewem, a więc pozostanie nam zlew z ociekaczem bądź suszarka przenośna, stojąca na przykład na blacie obok zlewu.

Pozostańmy jeszcze przy baterii. Tu trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim uruchamianie jej musi być wygodne, musi być w zasięgu wszystkich użytkowników, tak samo jak strumień wody. Czyli jeśli zlewozmywak jest duży, to niekiedy może być konieczność zainstalowania baterii z boku, a nie za zlewem. Woda nie może też spadać ze zbyt dużej wysokości, bo będzie się rozpryskiwać, chlapać i powodować większy hałas – wysokość baterii i długość wylewki muszą być dopasowane do zlewozmywaka.

Dodatkowo przednia krawędź zlewu powinna być jak najbliżej krawędzi szafki – łatwiej wtedy wykorzystać całą powierzchnię zlewu. Idealnym rozwiązaniem pod tym względem są zlewozmywaki w stylu farmerskim, montowane tak, że ich przednia krawędź jest widoczna. Pasują one także na przykład do stylu prowansalskiego czy skandynawskiego.

 

Wielkość zlewu i liczba komór – jaki zlewozmywak kupić?

Rozmiar zlewozmywaka kuchennego to wynikowa naszych potrzeb i przestrzeni, jaką mamy do dyspozycji. Także tego, czy zmywamy tylko ręcznie, czy mamy zmywarkę, a zlew służy głównie do mycia produktów. Jaki zlewozmywak kupić? Idealnie, jeśli możemy w nim wygodnie umyć największe naczynie, z jakiego korzystamy (takie zazwyczaj nie mieszczą się do zmywarki) – to dobry parametr podczas wybierania liczby i wielkości komór.

Na rynku dostępne są zlewozmywaki kuchenne:

                    jednokomorowe;

                    półtorakomorowe;

                    dwukomorowe.

Każdy z nich może być w wersji z ociekaczem lub bez niego, ale o tym za chwilę. Jeśli chodzi o wielkość zlewozmywaków, to tutaj oferta jest bardzo bogata. Zlewozmywaki dwukomorowe z ociekaczem zajmują na blacie nawet 120 cm. Po drugiej stronie skali są malutkie zlewozmywaki jednokomorowe o szerokości zaledwie 15–20 cm. Około metra zajmie zlewozmywak jednokomorowy z dużym ociekaczem czy zlewozmywak półtorakomorowy. Duża komora bez ociekacza zmieści się zaś w standardowej szafce 60 cm.

Zlewozmywaki jednokomorowe umożliwiają wykonanie podstawowych czynności – umycie naczyń czy opłukanie produktów. Jedna komora bez ociekacza to dobre rozwiązanie do małych kuchni. Zlew jednokomorowy sprawdzi się także dla osób, które gotują sporadycznie. Nie warto bowiem zmniejszać powierzchni blatu roboczego, żeby zamontować duży zlew, zwłaszcza gdy masz zmywarkę i to w niej myjesz większość naczyń. Zlewozmywak jednokomorowy bez ociekacza wymaga też podjęcia decyzji, gdzie będziemy suszyć umyte naczynia czy odkładać opłukane jedzenie.

Zlewozmywak dwukomorowy ceramiczny nakładany, z widocznym frontem, idealny do wnętrz w stylu farmerskim 

Jaki zlewozmywak do kuchni wybrać, jeśli dużo gotujesz i masz sporo przestrzeni? Oczywiście wygodny zlewozmywak dwukomorowy. Zdecyduj się na takie rozwiązanie także wtedy, gdy nie masz w domu zmywarki i wszystko myjesz ręcznie (i na taki zlew pozwala rozmiar twojej kuchni). Dwie głębokie komory zmieszczą i talerze, i garnki, i nawet jeśli w jednej komorze będą brudne naczynia, to w drugiej swobodnie umyjesz owoce i warzywa. Zlew dwukomorowy zajmuje dużo miejsca na blacie, więc pamiętaj, że to naprawdę rozwiązanie do kuchni, w której blatów jest pod dostatkiem.

Na rynku dostępne jest także rozwiązanie pośrednie, czyli zlewozmywaki półtorakomorowe. Mała komora w takich zlewach może być wykorzystana na wiele sposobów: do rozmrażania produktów, mycia małych owoców czy sztućców. Jest wielu zwolenników takich zlewów. Trzeba jednak pamiętać o tym, że mała komora często zmniejsza powierzchnię komory większej, co sprawia, że jest ona mniej praktyczna.

Komora też nie powinna być zbyt głęboka, żeby wygodnie można było położyć coś na jej dnie lub wyjąć z niej brudne naczynia. Musisz swobodnie dosięgać do dna komory. I nie mieć do tego elastyczności gimnastyka sportowego.

By prawidłowo ocenić, jaki zlew do kuchni wybrać pod względem wielkości i liczby komór, zadajmy sobie pytanie o intensywność naszych kulinarnych eksperymentów – wąziutki jednokomorowy zlew o wymiarach 18x40 cm na pewno nie wystarczy na duże gotowanie. Do opłukania pałeczek po sushi zamówionym na wynos – jak najbardziej.

Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem jest także montaż dwóch zlewozmywaków. To fajne rozwiązanie do dużych otwartych kuchni z wyspą. Wtedy w ciągu szafek przyściennych można zamontować duży zlewozmywak dwukomorowy, a na wyspie, na granicy z salonem czy jadalnią, niewielką, estetyczną komorę pomocniczą.

 

Ociekacz i przydatne akcesoria

Ociekacz to dodatkowy element, który ułatwia organizację strefy zmywania – na tej półce ustawisz umyte naczynia czy też odłożysz na nią wypłukane produkty. Nadmiar wody swobodnie spłynie zaś do komory. Zarówno zlewy jednokomorowe, jak i dwukomorowe czy półtorakomorowe znajdziesz w opcji z ociekaczem, mniejszym lub większym, w zależności od potrzeb.

Nie wiesz, jaki zlewozmywak do kuchni wybrać? Czy ociekacz jest ci w ogóle potrzebny? Jeśli nie masz zmywarki i myjesz naczynia w zlewie, to raczej tak, zwłaszcza jeśli nie możesz ustawić suszarki do naczyń na blacie czy schować jej w szafce nad zlewem. Jeśli jednak masz zmywarkę i w zlewie zmywasz sporadycznie, to ociekacz nie jest niezbędny. Lepiej wykorzystać to miejsce na blat roboczy, zwłaszcza w małej kuchni. Jeśli masz blat wodoodporny, np. kamienny, z konglomeratu czy ze spieku, to możesz odkładać naczynia i produkty bezpośrednio na blat lub rozłożoną na nim ściereczkę (można też w takim blacie wyciąć tuż przy zlewie żłobienia, wtedy mamy ociekacz zintegrowany z blatem, a nie tracimy przestrzeni roboczej).

O ile ociekacz zajmuje miejsce na blacie, to nie zajmuje go w szafce pod zlewem – ta musi pomieścić tylko komorę. Tutaj jednak trzeba uważać w sytuacji, gdy w ociekaczu zainstalowany jest dozownik na płyn. Wtedy pod szafką musi się zmieścić nie tylko komora, ale także – elementy dozownika. Podczas pomiaru trzeba uwzględnić ich obecność i zabezpieczyć odpowiednio więcej przestrzeni.

Oprócz ociekacza trzeba się też zastanowić, czy chcemy mieć jakieś akcesoria dodatkowe. Czasami są w zestawie ze zlewem, czasami można je dokupić. Przed ostatecznym wyborem, jaki zlewozmywak kupić, warto ustalić ze sprzedawcą, jakie mamy możliwości. Przydatne elementy to:

                    dozowniki mydła i płynu do mycia naczyń;

                    relingi i koszyki na sztućce;

                    wkładka ociekowa;

                    rollmata;

                    deski do krojenia.

Pamiętaj też, że jeśli jesteś praworęczny, wygodniejsze będzie umiejscowienie ociekacza po lewej stronie (zazwyczaj lewą ręką trzymamy brudne naczynie, a prawą je myjemy). Ociekacze są i po prawej, i po lewej stronie komory.

 

Jaki zlewozmywak do kuchni wybrać – materiał

Gdy zastanawiasz się, jaki zlewozmywak do kuchni wybrać, musisz się też pochylić nad materiałami, z których są wykonywane zlewozmywaki kuchenne. Weź pod uwagę zarówno walory użytkowe, jak i estetyczne. Przede wszystkim liczy się jednak trwałość. Zawsze wybieraj produkty najwyższej jakości – nie oszczędzaj na tym. Lepiej kupić raz a dobrze. Wybór konkretnego już materiału powinien zaś być spójny z ogólną stylistyką wnętrza – musi pasować do aranżacji.

Zanim też podejmiemy decyzję, jaki zlewozmywak kupić, sprawdźmy, jak dany materiał się czyści i czy wymaga to jakichś specjalnych zabiegów, np. impregnacji, lub środków czyszczących. Każdy zlewozmywak da się wyczyścić – jednak warto wiedzieć, jak dużo wysiłku trzeba w to włożyć. Miejmy też świadomość, jak odporny będzie zlewozmywak – czy jest podatny na odbarwienia, zarysowania.

 

Zlewozmywaki granitowe

Zacznijmy od kwestii nazewniczych. Granit w nazwie to tak naprawdę kompozyt mineralny, czyli materiał złożony z piasku kwarcowego (najtwardszy składnik granitu), żywicy (zazwyczaj akrylowej) i barwników – jego struktura przypomina granit. Wiele firm produkuje takie zlewozmywaki, a żeby wyróżnić się na rynku, stosują one dla swoich materiałów własne nazwy, więc mamy: Cristadur, Cristalite, Fragranit, Granitek, Pyragranite, Silgranit, Tegranit, Tequarc, Tectonite. Tak naprawdę wszystkie mają w składzie trzy wymienione wcześniej elementy, mogą się nieznacznie różnić proporcjami. Ważne, żebyśmy wybierali kompozyt wysokiej jakości – o jak najniższej porowatości (nie będzie tak podatny na odbarwienia), mający w składzie około 80% elementu mineralnego (odporność, trwałość) i odpowiednio zaimpregnowany (dłużej zachowa oryginalny kolor).

Zlewozmywak jednokomorowy z ociekaczem, granitowy, czarny, wpuszczany w blat, zamontowany na blacie drewnianym 

Klienci chętnie decydują się na zlewozmywaki granitowe właśnie ze względu na ich trwałość i odporność na zarysowania, uszkodzenia, uderzenia, pęknięcia czy działanie substancji chemicznych. Są też one odporne na wysoką temperaturę, choć lepiej nie stawiać na nich garnków bezpośrednio zdjętych z płyty grzewczej. Zlewozmywaki granitowe cieszą się popularnością także ze względu na elegancki wygląd. Występują w wielu odcieniach, są matowe, w dotyku przypominają kamień i dają duże możliwości aranżacyjne.

Im lepszej jakości materiał, tym łatwiej utrzymać zlew granitowy w czystości. Trzeba o niego dbać regularnie i nie dopuścić, by zbierał się w nim osad. Do czyszczenia używamy delikatnych detergentów i miękkich gąbek, a najlepiej stosować specjalne preparaty. Zlewozmywaki granitowe są stosunkowo ciężkie, więc wymagają odpowiednio przygotowanej szafki, w której będą osadzone.

 

Zlewozmywaki stalowe

To bardzo popularne rozwiązanie. Zlewozmywaki staloweodporne na działanie wysokich i niskich temperatur, uderzenia, odbarwienia i obciążenia spowodowane intensywnym użytkowaniem. Stal nierdzewna to także bardzo higieniczny materiał – a wiele modeli ma dodatkowe powłoki antybakteryjne. Zlewy stalowe łatwo też utrzymać w czystości – do codziennego czyszczenia wystarczą miękka gąbka i odrobina wody lub wilgotna ściereczka z mikrofibry. Do tego są korzystne cenowo. Pasują też do większości aranżacji – wprowadzają do wnętrza nieco restauracyjny, surowy klimat.

Zlewozmywaki stalowe występują w dwóch wykończeniach powierzchni:

                  gładkim (polerowane, szczotkowane, jedwab) – stal tak wykończona jest bardziej podatna na zarysowania, wyraźniej też widać na niej zacieki (najlepiej po każdej czynności wytrzeć zlew do sucha) i przebarwienia, jest to też dość głośny zlew, ale za to bardzo łatwo utrzymać go w czystości i jest bardzo odporny na temperaturę; matowe wykończenie sprawia, że odciski palców są zdecydowanie mniej widoczne;

                  fakturowanym (strukturalne, len) – dzięki strukturalnej powierzchni zlewozmywaka zacieki i plamy są mniej widoczne niż na gładkiej stali; nie musisz wycierać zlewozmywaka do sucha i pozbywać się plam na bieżąco (choć to ułatwia czyszczenie); stal z fakturą jest nieco mniej trwała od stali gładkiej.

 

Zlewozmywaki ceramiczne

Ceramika jest elegancka, praktyczna i łatwa do utrzymania w czystości – nie dziwi więc, że jest to też rozwiązanie najdroższe. Zlewozmywaki ceramicznebardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, wysokie temperatury i nie ulegają przebarwieniom, nawet jeśli pozostawimy w nich na dłuższy czas niebezpieczne pod tym względem artykuły, jak wino, herbata czy buraki. Nie widać też zacieków z wody. Najczęściej zlewy ceramiczne można spotkać w kolorach: białym, czarnym, szarym, brązowym, beżowym. Do ich pielęgnacji wystarczą miękka gąbka i płyn do naczyń. Po każdym użyciu dobrze jest wytrzeć zlew do sucha. Mimo odporności ceramiki trzeba uważać na ostre rzeczy, bo mogą ją porysować. Zlewy ceramiczne, zwłaszcza z odsłoniętym frontem, świetnie sprawdzą się w aranżacjach w stylu rustykalnym i skandynawskim.

 

Sposób montażu – jaki zlew do kuchni wybrać?

Zlewozmywaki montujemy zazwyczaj w ciągu szafek kuchennych. Sposób montażu to istotna kwestia podczas podejmowania decyzji, jaki zlew do kuchni wybrać. Jest ściśle powiązana z rodzajem zastosowanego blatu. Nie wszystkie sposoby montażu są bowiem możliwe w każdym blacie. Ze względu na sposób montażu wyróżniamy zlewy:

                    nakładane;

                    wpuszczane w blat;

                    montowane na równi z blatem;

                    podwieszane.

 

Zlewozmywaki nakładane

Jest to bardzo prosty sposób montażu. Zlewozmywaki nakładane umieszcza się bezpośrednio na szafce kuchennej pozbawionej blatu, czyli przejmują one funkcję blatu. Dawniej był to powszechny sposób montażu zlewozmywaka, dzisiaj jest coraz rzadszy. Wymiary zlewu muszą być dopasowane do szafki, na której będzie montowany, zazwyczaj to 50, 60, 80 lub 120 cm. Jest to najczęściej stosowany sposób montażu zlewozmywaków z widocznym przodem.

 

Zlewozmywaki wpuszczane w blat

To najpopularniejszy sposób montażu zlewozmywaków kuchennych – zlew jest od góry wpuszczany w otwór wycięty w blacie, a rant zlewu wystaje lekko nad jego powierzchnię. Niektóre zlewozmywaki wpuszczane w blat tak nieznacznie go przewyższają, że tworzą złudzenie równej powierzchni. W komplecie montażowym powinny się znajdować specjalne zaczepy. Połączenie rantu zlewozmywaka i blatu trzeba uszczelnić, by woda nie podciekała pod blat. Im mniej odporny na wodę blat, np. laminowany, tym szerszy rant warto wybrać – ochroni blat w większym stopniu przed pryskającą wodą.

 

Zlewozmywaki montowane na równi z blatem

Zlewozmywaki wpuszczane mogą być zamontowane na równi z blatem. Blat i zlewozmywak tworzą wówczas jednolitą powierzchnię, co poprawia estetykę, ale także ułatwia prace w strefie zmywania. Przy tym typie montażu blat musi być wykonany z materiału wodoodpornego – kamienia naturalnego, kompozytu, konglomeratu czy spieku. Wyklucza to blaty laminowane, w przypadku drewna trzeba wybierać gatunki twarde, odporne na odkształcenia, o niskim współczynniku skurczu i odpowiednio zaimpregnowane – najlepiej pod tym względem wypadają gatunki egzotyczne, np. tek, a z polskich gatunków np. dąb.

 

Zlewozmywaki podwieszane

Tego typu zlewozmywaki instalowane są od spodu blatu kuchennego. Ich rozmiar jest idealnie dopasowany do otworu wyciętego w blacie. W taki sposób można podwieszać dowolną liczbę pojedynczych komór oddzielonych od siebie fragmentem blatu. Zlewozmywaki podwieszane wymagają zastosowania blatów wodoodpornych, bowiem odsłonięta jest ich krawędź i przez to narażona na intensywny kontakt w wodą. Tak jak w przypadku montażu zlicowanego z blatem najlepsze będą blaty kamienne, z kompozytów, konglomeratów i spieków. Montaż podwieszony to najlepsze rozwiązanie, jeśli chodzi o łatwość sprzątania.

Kobiet myje brokuły w zlewozmywaky jednokomorowym, stalowym, podwieszanym 

Podczas decydowania, jaki zlewozmywak do kuchni wybrać, trzeba też od razu myśleć o montażu baterii – czy będzie ona umieszczona na zlewie, czy na blacie, czy może będzie wychodziła ze ściany. To się wiąże bezpośrednio z otworami, które trzeba wykonać w zlewozmywaku. Nie tylko pod baterię, ale także pod dozowniki, jeśli mają być zamontowane. Możemy kupić zlewozmywak:

                    z wybitymi otworami;

                    z przygotowanymi miejscami do samodzielnego wycięcia otworów;

                    bez otworów ani miejsc przygotowanych do ich wybicia.

Najlepsza opcja to zakup zlewozmywaka z wybitymi otworami – trzeba jednak wiedzieć, ilu otworów potrzebujemy i w których miejscach – czyli zawczasu podjąć decyzję o umiejscowieniu baterii i dozowników.

Zlewozmywak z zaznaczonymi miejscami do samodzielnego wybicia otworów to z jednej strony większa elastyczność, z drugiej jednak potencjalnie niebezpieczna sytuacja. Otwory powinna wybijać osoba z doświadczeniem. Mogą się bowiem pojawić odpryski, uszkodzenia, których nie da się zniwelować szlifowaniem, a zazwyczaj nie są to uszkodzenia objęte gwarancją.

Jeśli chodzi o zlewozmywaki bez otworów, to wymagają one ich wywiercenia. Potrzebne są specjalne wiertło, czas i umiejętności. Często monterzy, którzy nie mają doświadczenia w tej kwestii, odmawiają wiercenia otworów w obawie przed uszkodzeniem zlewozmywaka.

 

Jaki kształt zlewozmywaka?

Kształt zlewozmywaka to nie tylko efekt wizualny, ale także praktyczny. Na rynku dostępne są zlewozmywaki:

                    prostokątne;

                    kwadratowe;

                    okrągłe;

                    owalne;

                    narożne.

Zdecydowanie najczęściej instalowane są zlewozmywaki prostokątne, 90% modeli w naszym sklepie jest tego kształtu. Najłatwiej w nich umyć duże naczynia, z których korzystamy w kuchni, np. blachy z piekarnika. Nie zawsze jednak mamy miejsce na taki zlewozmywak. Jaki zlewozmywak kupić do małej kuchni? W takiej sprawdzi się zlew symetryczny, kwadratowy czy okrągły. Zlewozmywaki okrągłe zajmują na blacie najmniej miejsca, są też jednak najmniej pojemne.

Dostępne są także zlewozmywaki owalne – mają one okrągłą komorę i ociekacz bądź dwie okrągłe komory (występują także w wersji półtorakomorowej) – i zlewozmywaki narożne, które mają kształt trapezu i najlepiej pasują do szafek narożnikowych.

 

Jaki zlew do kuchni wybrać – kolorystyka

Kolor zlewozmywaka to zarówno kwestia gustu, jak i kolorystyki ustalonej dla aranżacji całej kuchni. Jaki zlew do kuchni wybrać? Możesz się zdecydować na kolorystyczną jednolitość bądź postawić na kontrast – barwy jednak powinny do siebie pasować, by całość prezentowała się spójnie.

Różnorodność kolorystyczna zlewozmywaków kuchennych, a także sposoby ich wykończenia – połysk, mat, satyna – sprawiają, że bez trudu dopasujesz zlew do swojej kuchni. Jeśli tylko masz taką możliwość, obejrzyj zlewozmywak w świetle dziennym, wtedy najłatwiej ocenić jego faktyczny kolor. Zdjęcia w katalogach czy obrazy na ekranie monitora nie zawsze przecież oddają rzeczywistość stuprocentowo. Znaczenie ma też otoczenie kolorystyczne, w jakim prezentowany jest zlewozmywak.

Dobrze też sprawdzić twardość wody, którą mamy w kranie. Im twardsza, tym większy osad pozostanie na ściankach zlewozmywaka, a to będzie problematyczne na przykład przy czarnych zlewozmywakach granitowych, na których widoczny będzie trudny do usunięcia biały osad.

 

Jaki zlewozmywak do kuchni wybrać – podsumowanie

Z tematem zlewozmywaka prędzej czy później zetknie się każdy. Podczas decyzji, jaki zlewozmywak do kuchni wybrać, nakładają się na siebie względy obiektywne i indywidualne. Weź pod uwagę dostępną przestrzeń oraz liczbę domowników i w pierwszej kolejności zdecyduj, czy potrzebujesz zlewu jedno-, czy dwukomorowego. A może chcesz model półtorakomorowy? Następnie podejmij decyzję w sprawie ociekacza. Sprawdź też właściwości materiałów, z których powstają zlewy, i wybierz ten, który najbardziej ci odpowiada. Co z baterią? Dopasuj ją do koloru, głębokości i sposobu montażu zlewozmywaka.

Jeśli chodzi o montaż zlewu, to im mniej uskoków i połączeń materiałów, tym lepiej – zatem montaż podblatowy jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Inne sposoby montażu też znajdują zwolenników, to już kwestia preferencji i możliwości.

Pamiętaj też, że to, jaki zlew do kuchni wybierzesz, jest ściśle powiązane z wyborem blatu i baterii oraz dostępną przestrzenią. Mamy nadzieję, że z naszym poradnikiem decyzja, jaki zlewozmywak do kuchni wybrać, nie sprawi wam problemu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!