Data publikacji: 25 marca 2016
Autor: Ania S
ARTYKUŁ - PORADNIK
polecamy

Lodówki do zabudowy No Frost – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

Lodówki bezszronowe to bardzo wygodne rozwiązanie – nie wymagają uciążliwego rozmrażania, a także sprawiają, że produkty spożywcze dłużej zachowują świeżość. Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach, które obowiązują przy montażu lodówki do zabudowy z systemem No Frost! 

No Frost to system, dzięki któremu w lodówce nie osadza się szron, a więc nie trzeba jej rozmrażać. Wszystko za sprawą ciągłej wymiany powietrza osuszającego wnętrze urządzenia – ten proces nie pozwala wilgoci zamarznąć. Wywiane ciepłe i wilgotne powietrze trafia do specjalnego pojemnika, gdzie pod wpływem niskiej temperatury zamarza. Potem dopiero jest ogrzewane, zamieniane w parę i wydalane na zewnątrz. Ścianki lodówki pozostają nieoblodzone, a produkty nie przymarzają do siebie.  

 

Frost Free = No Frost?

Producenci lodówek nieustannie modyfikują i ulepszają system No Frost – dlatego na rynku funkcjonuje kilka rozwiązań, które chronią sprzęt przed oszranianiem i różnią się od siebie sposobem działania i nazwą:

  • No Frost – w wersji podstawowej obejmuje jedynie chłodziarkę,
  • Semi No Frost – obejmuje zamrażarkę, ale nie chłodziarkę,
  • Frost Free (albo Full No Frost) – działa zarówno w zamrażarce, jak i chłodziarce. Wykorzystuje dwa obiegi powietrza, dzięki czemu zapachy z dwóch komór nie przenikają się wewnątrz lodówki.
  • Low Frost – to system, który działa podobnie jak No Frost, nie wyprowadza jednak całego wilgotnego powietrza na zewnątrz urządzenia. Efekt jest taki, że szron się pojawia, ale nie tak często, jak w przypadku lodówek tradycyjnych.
  • Automatyczne rozmrażanie – lodówki z taką funkcjonalnością rozmrażają się same – użytkownik nie musi kontrolować poziomu oszronienia, ponieważ system samodzielnie dokonuje decyzji. Podwyższa minimalnie temperaturę chłodzenia, aby powstały lód roztopił się i spłynął do specjalnego pojemnika.
 

 


No Frost do zabudowy – jak to zrobić?

Jak już zauważyłeś, do prawidłowego działania lodówek bezszronowych konieczna jest odpowiednia wentylacja. Przy zakupie lodówki No Frost do zabudowy musisz zadbać o wyloty powietrza w obudowie meblowej. W przeciwnym razie sprzęt może się przegrzać i przestać działać prawidłowo.

Do właściwego przepływu powietrza potrzebne są dwa wloty w szafkach kuchennych:

  • dolny (którym będzie wlatywało świeże powietrze),
  • górny (którym będzie ulatywało wilgotne powietrze).

Producenci zalecają, by oba otwory miały co najmniej 200 cm2 powierzchni! Dolny wlot zazwyczaj jest umiejscawiany z przodu, górny zaś – z tyłu. Aby umożliwić swobodne uchodzenie powietrza, trzeba pamiętać także o tym, żeby zostawić przestrzeń między tylną krawędzią lodówki a ścianą – powinna ona wynosić minimum 5 cm.

Zanim zaczniesz korzystać z nowej lodówki, koniecznie przeczytaj instrukcję obsługi!

Zobacz, czym powinieneś się kierować przy wyborze lodówki. 


Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
16 0
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Technologiczne trendy na 2017 rok. Co może nas zaskoczyć?

Dalszy rozwój wirtualnej rzeczywistości czy cyfrowi asystenci – oto nowe kierunki, którym warto się bacznie przyglądać w 2017.  Co jeszcze pod względem technologii przyniesie rok 2017?
Zobacz więcej   

Najpopularniejsze świąteczne prezenty na przestrzeni lat. Zajrzyj pod choinkę lat 80. i 90.

Zastanawiałeś się jakie prezenty wręczano sobie z okazji Świąt 30 lat temu? A może sam ze wzruszeniem wspominasz gierkę Wilk i Zając? Zapraszamy w sentymentalną podróż.
Zobacz więcej   

Magia fotografowania, czyli jaki prezent dla miłośnika zdjęć

Jeśli Twój przyjaciel kocha fotografię i w wolnym czasie robi bardzo dużo zdjęć lub nagrywa filmy, ale ma już dość słabej jakości przestarzałego aparatu czy smartfonu, pomyśl o naprawdę wartościowym prezencie pod choinkę. Sprawdź na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzeń fotograficznych.
Zobacz więcej   

Znajdź nas