Data publikacji: 25 marca 2016
Autor: Ania S
ARTYKUŁ - PORADNIK
polecamy

Lodówki do zabudowy No Frost – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

Lodówki bezszronowe to bardzo wygodne rozwiązanie – nie wymagają uciążliwego rozmrażania, a także sprawiają, że produkty spożywcze dłużej zachowują świeżość. Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach, które obowiązują przy montażu lodówki do zabudowy z systemem No Frost! 

No Frost to system, dzięki któremu w lodówce nie osadza się szron, a więc nie trzeba jej rozmrażać. Wszystko za sprawą ciągłej wymiany powietrza osuszającego wnętrze urządzenia – ten proces nie pozwala wilgoci zamarznąć. Wywiane ciepłe i wilgotne powietrze trafia do specjalnego pojemnika, gdzie pod wpływem niskiej temperatury zamarza. Potem dopiero jest ogrzewane, zamieniane w parę i wydalane na zewnątrz. Ścianki lodówki pozostają nieoblodzone, a produkty nie przymarzają do siebie.  

 

Frost Free = No Frost?

Producenci lodówek nieustannie modyfikują i ulepszają system No Frost – dlatego na rynku funkcjonuje kilka rozwiązań, które chronią sprzęt przed oszranianiem i różnią się od siebie sposobem działania i nazwą:

  • No Frost – w wersji podstawowej obejmuje jedynie chłodziarkę,
  • Semi No Frost – obejmuje zamrażarkę, ale nie chłodziarkę,
  • Frost Free (albo Full No Frost) – działa zarówno w zamrażarce, jak i chłodziarce. Wykorzystuje dwa obiegi powietrza, dzięki czemu zapachy z dwóch komór nie przenikają się wewnątrz lodówki.
  • Low Frost – to system, który działa podobnie jak No Frost, nie wyprowadza jednak całego wilgotnego powietrza na zewnątrz urządzenia. Efekt jest taki, że szron się pojawia, ale nie tak często, jak w przypadku lodówek tradycyjnych.
  • Automatyczne rozmrażanie – lodówki z taką funkcjonalnością rozmrażają się same – użytkownik nie musi kontrolować poziomu oszronienia, ponieważ system samodzielnie dokonuje decyzji. Podwyższa minimalnie temperaturę chłodzenia, aby powstały lód roztopił się i spłynął do specjalnego pojemnika.
 

 


No Frost do zabudowy – jak to zrobić?

Jak już zauważyłeś, do prawidłowego działania lodówek bezszronowych konieczna jest odpowiednia wentylacja. Przy zakupie lodówki No Frost do zabudowy musisz zadbać o wyloty powietrza w obudowie meblowej. W przeciwnym razie sprzęt może się przegrzać i przestać działać prawidłowo.

Do właściwego przepływu powietrza potrzebne są dwa wloty w szafkach kuchennych:

  • dolny (którym będzie wlatywało świeże powietrze),
  • górny (którym będzie ulatywało wilgotne powietrze).

Producenci zalecają, by oba otwory miały co najmniej 200 cm2 powierzchni! Dolny wlot zazwyczaj jest umiejscawiany z przodu, górny zaś – z tyłu. Aby umożliwić swobodne uchodzenie powietrza, trzeba pamiętać także o tym, żeby zostawić przestrzeń między tylną krawędzią lodówki a ścianą – powinna ona wynosić minimum 5 cm.

Zanim zaczniesz korzystać z nowej lodówki, koniecznie przeczytaj instrukcję obsługi!

Zobacz, czym powinieneś się kierować przy wyborze lodówki. 


Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
14 0
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Magia fotografowania, czyli jaki prezent dla miłośnika zdjęć

Jeśli Twój przyjaciel kocha fotografię i w wolnym czasie robi bardzo dużo zdjęć lub nagrywa filmy, ale ma już dość słabej jakości przestarzałego aparatu czy smartfonu, pomyśl o naprawdę wartościowym prezencie pod choinkę. Sprawdź na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzeń fotograficznych.
Zobacz więcej   

12 pomysłów na jakościowy prezent (powyżej 1000 złotych)

Poszukujesz wartościowego prezentu gwiazdkowego dla swoich bliskich? Nie musisz się ograniczać, jeśli chodzi o budżet? Spraw rodzinie i przyjaciołom prezent, który posłuży im przez lata. 
Zobacz więcej   

15 pomysłów na prezent do 100 zł

W tym roku postanowiłeś obdarować na święta całą rodzinę i wszystkich przyjaciół? Twoi znajomi z pewnością ucieszą się z takiego obrotu sprawy, jednak Twój portfel – niekoniecznie. Aby kupić prezenty wszystkim, o których ciepło myślisz, prawdopodobnie powinieneś obniżyć koszt jednego prezentu.
Zobacz więcej   

Znajdź nas