Płacimy za Ciebie pierwszą ratę! Sprawdź
Data publikacji: 29 marca 2017
ARTYKUŁ - AKTUALNOŚCI
polecamy

Komputer stacjonarny – dlaczego wciąż warto?

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

Funkcje coraz większej liczby urządzeń zaczynają mieścić się w obudowie smartfona, tabletu czy też laptopa i panuje ogóle przekonanie, że komputer, z którym można wybrać się do znajomego, by mu pokazać zawartość dysku jest zdecydowanie lepszy od wersji stacjonarnej. Czy aby jednak na pewno?

Kluczem do podjęcia decyzji będzie szczere określenie naszych priorytetów i funkcji, które ma spełniać urządzenie. Czy sprzęt mobilny jest nam naprawdę absolutnie konieczny? Ile miejsca mamy przy swoim stanowisku pracy? Czy będziemy zwiększać wydajność komputera, czy po prostu zdecydujemy się na zakup nowego? Wreszcie, czy komputer ma nam służyć przede wszystkim do pracy, czy do zabawy?
 
Odpowiedź na każde z tych pytań da nam odpowiedni pogląd na sytuację. Mobilność jednostki centralnej przyda nam się, jeśli faktycznie sporo podróżujemy, a nasze dane powinny być zawsze pod ręką. Niemniej jednak w dobie, gdy całe przedsiębiorstwa przenoszą się w chmurę obliczeniową może być to zbędny wydatek. Poza tym wielogodzinna praca w biurze (przecież nie będziemy spędzać całego czasu podróżując!) jest o wiele wygodniejsza, gdy do dyspozycji mamy klawiaturę i myszkę, a nasz wzrok spoczywa na monitorze.

W takim przypadku, do zastosowań biurowych, zdecydowanie lepiej sprawdzi się komputer stacjonarny. Trochę innym problemem jest miejsce przeznaczone pod komputer – laptop wystarczy jedynie postawić na biurku. Jednak komputery stacjonarne nie występują jedynie w obudowach typu tower, zatem zaopatrzyć możemy się w wersje zintegrowane z monitorem lub komputery w obudowie kompaktowej.
 
Kolejnym wyznacznikiem podejmowanych decyzji niewątpliwie jest kwota, którą przyjdzie nam zapłacić za gotowy do użytku sprzęt. Na tym polu zdecydowanie wygrywają komputery stacjonarne. Porównując je z urządzeniami przenośnymi o tej samej wydajności okaże się, że za laptopa przyjdzie nam zapłacić kilkadziesiąt procent więcej, niż za komputer stacjonarny. Jeśli zatem pracujemy w biurze, a nasz zawód polega na przykład na tworzeniu projektów graficznych w programach, które potrafią mocno obciążyć podzespoły sprzętowe komputer stacjonarny będzie słusznym wyborem. Ponad to dajemy sobie możliwość zwiększenia jego wydajności poprzez wymianę konkretnych podzespołów – laptopy są w tym względzie szalenie ograniczone.

Proponowane Towary:

Optimus E-sport MH110T-CR7 Intel Core i5-6400 8GB 1TB GTX1060 W10
HP 280 Intel Celeron G1840 4GB 500GB W8
Dell Alienware Steam Machine Intel Core i5-4590T 8GB 1TB GTX Steam
Lenovo IdeaCentre 300-20ISH Intel Core i5-6400 8GB 1TB GT750Ti W10
Optimus E-sport MH110T-CR1 Intel Core i3-6100 8GB 1TB GTX1050 W10
Wcześniej wspomnieliśmy, że przy specyficznych zastosowaniach profesjonalnych lepiej sprawdzi się komputer stacjonarny, niemniej wiele zależy od charakterystyki zawodu. Jeśli jednak pod uwagę bierzemy jedynie rozrywkę ukierunkowaną na gry wideo trudno znaleźć solidne argumenty preferujące laptopa. Typowo gamingowe maszyny kosztują tyle, że niektórzy mogliby za to wynaleźć całkiem jeszcze sprawne auto, a mimo to są ciężkie (więc i tak kończą jako stacjonarne), hałaśliwe, szybko się nagrzewają a ich design może pozostawiać wiele do życzenia – niestety, w tym przypadku doskonale sprawdza się powiedzenie: coś za coś.

Tego typu problemy w żadnym razie nie dotyczą wersji stacjonarnych. Fakt, że wentylator może być uciążliwy można rozwiązać w najprostszy z możliwych sposobów – po prostu go wymieniając. Jest to operacja na tyle prosta, że powinien z nią sobie poradzić każdy średnio-zaawansowany użytkownik, zresztą możliwość rozbudowy jednostki głównej to największa przewaga stacjonarek nad różnego rodzaju komputerami przenośnymi.
 
Sprawia to, że jednostkę główną możemy kompletować ‘na raty’ – tj. najpierw kupić tylko to, co do działania komputera jest niezbędne, a później sukcesywnie rozszerzać wachlarz jego możliwości, co jest istotne w przypadku komputerów, z których planujemy korzystać do grania. Takiej opcji nie dostaniemy niestety przy okazji kupna notebooka. Osobną kwestią jest również dbanie o czystość sprzętu. W salonach komputerowych kosztem kilkunastu złotych można kupić sprężone powietrze, które zazwyczaj wystarczy do usunięcia kurzu z otworów wentylacyjnych.

 

Jednak od czasu do czasu wypadałoby wyczyścić wszystko i przy okazji posmarować podzespoły pastą termoprzewodzącą. Nieumiejętne przeprowadzenie tej operacji może jednak skutkować uszkodzeniem kilku elementów składowych, a w niektórych przypadkach utratą gwarancji producenta – zdarza się bowiem, że zdjęcie tylnej części obudowy jest równoznaczne z usunięciem plomby gwarancyjnej.
 
Próba dostania się do wnętrza komputera stacjonarnego nie nastręcza aż tylu przeciwności. Co prawda w kwestii gwarancji zawsze trzeba najpierw uważnie przeczytać jej postanowienia żeby później nie być zdziwionym, niemniej jednak zazwyczaj wystarczy odkręcić kilka śrubek, by zawartość obudowy stanęła przed nami otworem – wtedy w wygodny sposób możemy usunąć zanieczyszczenia z obudowy i nieco odciążyć pracujące elementy składowe.

Oczywiście w powyższym tekście skupiliśmy się na zaletach jednostki stacjonarnej względem laptopów, co nie oznacza, że te ostatnie są pod każdym względem gorsze. Niestety w tym przypadku nie ma uniwersalnej rady i aby dokonać satysfakcjonującego zakupu należy szczerze określić swoje priorytety. Tak czy inaczej podejmując decyzję dotyczącą zakupu trzeba mieć na uwadze, że w tej konkretnej sytuacji sprzęt tańszy wcale nie znaczy gorszy.
 
 
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
26 1
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Jakie są zalety i wady laptopów 2 w 1?

Laptopy hybrydowe i konwertowane łączą cechy laptopa i tabletu. Opisujemy wady i zalety tego rozwiązania, najciekawsze modele i doradzamy na co zwracać uwagę kupując tego typu urządzenie.
Zobacz więcej   

Ranking TOP laptopów Premium

Myślisz o zakupie naprawdę dobrego laptopa do pracy? Zapoznaj się z rankingiem najlepiej ocenianych laptopów premium w naszym sklepie.
Zobacz więcej   

Recenzja: For Honor - ad mortem, inimicus!

For Honor to dynamiczna rozrywka, oferująca niezapomniane i wymagające starcia podczas wielkich bitew, jak i pojedynków jeden na jeden. Jedna z niewielu, która daje tak wielką satysfakcję z walki bronią białą - Paweł recenzuje grę For Honor.
Zobacz więcej   

Znajdź nas