Płacimy za Ciebie pierwszą ratę! Sprawdź
Data publikacji: 5 października 2016
ARTYKUŁ - PORADNIK
polecamy

Jak i dlaczego wybrać bieżnię?

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

Jogging zasłużenie zdobywa coraz większą popularność – w wielu miejscach przeczytać można o zbawiennym wpływie biegania na organizm. Na potrzeby tego artykułu wspomnijmy choćby o możliwości zapobiegnięcia chorobom serca, cukrzycy czy depresji. Podczas biegania nasz mózg produkuje również endorfiny, nic zatem dziwnego, że biegaczom w trakcie treningów wpadają do głowy najlepsze pomysły. Co więcej, biegać można nie tylko na dworze.


Nie wszyscy jednak odnajdują w sobie motywację, by regularnie przywdziewać strój sportowy i przemierzać ulubioną trasę. Wymówek jest wiele – od zmęczenia, poprzez brzydką pogodę, aż po konieczność gruntownego wysprzątania kuchni. Jest jednak sposób, by trasę biegową zamknąć w swoich czterech ścianach – rozwiązaniem jest bieżnia.
 

Dla kogo jest bieżnia?

Oczywiście ten wynalazek nie pobiega za nas – ale zdecydowanie skróci listę usprawiedliwień, którymi moglibyśmy się posłużyć przy okazji kolejnego opuszczonego treningu. Bieżnia jest urządzeniem dla osób w każdym wieku, a pamiętajmy, że możemy na niej nie tylko biegać, ale też chodzić. Jeśli zatem jesteś osobą starszą, której lekarz zalecił częste spacery, ale wyjście do pobliskiego parku z różnych względów jest olbrzymim wyzwaniem, zakup bieżni może się okazać dobrym rozwiązaniem.
 

Jednak bieżnia to wynalazek przede wszystkim dla osób aktywnych, nawet dla tych, które nie mają problemów z motywacją, a bardziej z czasem wolnym. W niektórych przypadkach planowanie treningu (joggingu, treningu siłowego czy po prostu przyjacielskiego meczu w tenisa) przypomina układanie puzzli – dany element pasuje tylko w jedno, konkretne miejsce i pobiegać musimy np. przed wyjściem do pracy. Bieżnia natomiast daje nam swobodę wyboru – pamiętajmy, że nie każdy ma w pobliżu domu tereny nadające się do biegania. Park w sąsiedztwie to przywilej niewielu, regularnie przecież widzi się biegaczy dojeżdżających na miejsce treningu autem.
 

Zalety biegania na bieżni

Olbrzymim plusem treningu na bieżni jest możliwość spokojnego wypracowania odpowiedniej techniki biegu. W wielu przypadkach barierą nie do przejścia jest… wstyd. Jednym z najbardziej szkodliwych mitów, jakie funkcjonują jest ten, że do biegania nie trzeba się specjalnie przygotowywać – wystarczy założyć trampki i ruszyć przed siebie. Nic bardziej mylnego – zacznijmy od kwestii prawidłowego doboru obuwia. Dobieramy je pod kątem ustawienia stopy podczas biegu – wyróżniamy tutaj terminy: pronacja, supinacja i neutral. W największym skrócie pronacja to przesunięcie stopy do wewnątrz podczas biegu lub chodu, supinacja oznacza wysunięcie stopy do zewnątrz, natomiast neutral to ułożenie pięty w linii prostej z nogą. Najlepiej zatem, jeśli obuwie dobierzemy pod okiem profesjonalisty – zmniejszy to ryzyko kontuzji i ułatwi bieg.


Następnym etapem jest wypracowanie odpowiedniej techniki biegu – bierzemy tutaj pod uwagę stawianie stóp na podłożu, długość kroku, pracę rąk oraz ułożenie miednicy. Biegać można z pięty lub śródstopia. Ten pierwszy to naturalny sposób dla każdego z nas – stopa jest przetaczana po podłożu, kontakt z nim ma najpierw pięta, później śródstopie i na końcu palce. Druga technika polega na ograniczeniu kontaktu pięty z podłożem – dzięki temu zmęczenie jest mniej odczuwalne a bieg wydaje się lżejszy. Ta technika wymusza również zmianę ułożenia sylwetki. Żeby jednak się jej nauczyć, trzeba sporo poćwiczyć, a początki – według niektórych – mogą wyglądać zabawnie. Dlatego też treningi warto rozpocząć czując wewnętrzny spokój powodowany intymnością własnych czterech kątów. Że coś jest na rzeczy świadczą choćby informacje przekazywane przez najpopularniejszych na świecie trenerów – twierdzą oni, że bieżnia jest najlepszym miejscem, by wypracować odpowiednią technikę, dobrać tempo i długość kroku.
 

Przed zakupem

Zanim zdecydujemy się na zakup urządzenia, warto określić zakres ćwiczeń, jakie będziemy wykonywać. Jedną z najskuteczniejszych technik treningu są interwały – żeby swobodnie ćwiczyć w ten sposób, musimy wybrać urządzenie pozwalające biec co najmniej 16 lub 18 km/h. Z kolei jeśli bieżnia będzie nam służyła głównie do marszu, poszukajmy takich z regulacją kąta nachylenia powierzchni biegu. Szybki marsz pod górę odciąża stawy i wymusza dodatkową pracę mięśni nóg.


Bieżnie zazwyczaj nie zajmują dużo miejsca, choć warto je ustawić w pokoju, w którym… nie ma telewizora. Dlaczego? Otóż efektywność treningu spada, kiedy go automatyzujemy i biegniemy w rytmie słuchanej muzyki czy też programu telewizyjnego. Ten pierwszy problem można łatwo rozwiązać decydując się na różnorodną ścieżkę dźwiękową. Natomiast w kwestii telewizora zadbajmy o to, by był co najwyżej tłem dla wykonywanych ćwiczeń – w przeciwnym wypadku może spaść nasza wydajność.


Pamiętajmy też, że bieżnie nie są urządzeniami cichymi. Żeby zatem nie narażać innych domowników na hałas związany z regularnym stąpaniem na pas oraz pracą mechanizmu napędzającego wybierzmy pomieszczenie, w którym rzadko ktoś przebywa, najlepiej też takie, w którym można zamknąć drzwi. Jeśli zatem planujesz rozpocząć przygodę z bieganiem bądź urozmaicić swój trening, a przy tym poprawić technikę biegu, bieżnia okaże się bardzo przydatnym urządzeniem.


 


Proponowane Towary:

Body Sculpture BT 5420
Proform Performance 350I
Axer Fit Mistral A21941
Axer Fit Traffic A21958
Proform Performance 400I

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
0 0
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Jakie są zalety i wady laptopów 2 w 1?

Laptopy hybrydowe i konwertowane łączą cechy laptopa i tabletu. Opisujemy wady i zalety tego rozwiązania, najciekawsze modele i doradzamy na co zwracać uwagę kupując tego typu urządzenie.
Zobacz więcej   

Ranking TOP laptopów Premium

Myślisz o zakupie naprawdę dobrego laptopa do pracy? Zapoznaj się z rankingiem najlepiej ocenianych laptopów premium w naszym sklepie.
Zobacz więcej   

Recenzja: For Honor - ad mortem, inimicus!

For Honor to dynamiczna rozrywka, oferująca niezapomniane i wymagające starcia podczas wielkich bitew, jak i pojedynków jeden na jeden. Jedna z niewielu, która daje tak wielką satysfakcję z walki bronią białą - Paweł recenzuje grę For Honor.
Zobacz więcej   

Znajdź nas