Data publikacji: 5 października 2016
ARTYKUŁ - PORADNIK
polecamy

Jak i dlaczego wybrać bieżnię?

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

Jogging zasłużenie zdobywa coraz większą popularność – w wielu miejscach przeczytać można o zbawiennym wpływie biegania na organizm. Na potrzeby tego artykułu wspomnijmy choćby o możliwości zapobiegnięcia chorobom serca, cukrzycy czy depresji. Podczas biegania nasz mózg produkuje również endorfiny, nic zatem dziwnego, że biegaczom w trakcie treningów wpadają do głowy najlepsze pomysły. Co więcej, biegać można nie tylko na dworze.


Nie wszyscy jednak odnajdują w sobie motywację, by regularnie przywdziewać strój sportowy i przemierzać ulubioną trasę. Wymówek jest wiele – od zmęczenia, poprzez brzydką pogodę, aż po konieczność gruntownego wysprzątania kuchni. Jest jednak sposób, by trasę biegową zamknąć w swoich czterech ścianach – rozwiązaniem jest bieżnia.
 

Dla kogo jest bieżnia?

Oczywiście ten wynalazek nie pobiega za nas – ale zdecydowanie skróci listę usprawiedliwień, którymi moglibyśmy się posłużyć przy okazji kolejnego opuszczonego treningu. Bieżnia jest urządzeniem dla osób w każdym wieku, a pamiętajmy, że możemy na niej nie tylko biegać, ale też chodzić. Jeśli zatem jesteś osobą starszą, której lekarz zalecił częste spacery, ale wyjście do pobliskiego parku z różnych względów jest olbrzymim wyzwaniem, zakup bieżni może się okazać dobrym rozwiązaniem.
 

Jednak bieżnia to wynalazek przede wszystkim dla osób aktywnych, nawet dla tych, które nie mają problemów z motywacją, a bardziej z czasem wolnym. W niektórych przypadkach planowanie treningu (joggingu, treningu siłowego czy po prostu przyjacielskiego meczu w tenisa) przypomina układanie puzzli – dany element pasuje tylko w jedno, konkretne miejsce i pobiegać musimy np. przed wyjściem do pracy. Bieżnia natomiast daje nam swobodę wyboru – pamiętajmy, że nie każdy ma w pobliżu domu tereny nadające się do biegania. Park w sąsiedztwie to przywilej niewielu, regularnie przecież widzi się biegaczy dojeżdżających na miejsce treningu autem.
 

Zalety biegania na bieżni

Olbrzymim plusem treningu na bieżni jest możliwość spokojnego wypracowania odpowiedniej techniki biegu. W wielu przypadkach barierą nie do przejścia jest… wstyd. Jednym z najbardziej szkodliwych mitów, jakie funkcjonują jest ten, że do biegania nie trzeba się specjalnie przygotowywać – wystarczy założyć trampki i ruszyć przed siebie. Nic bardziej mylnego – zacznijmy od kwestii prawidłowego doboru obuwia. Dobieramy je pod kątem ustawienia stopy podczas biegu – wyróżniamy tutaj terminy: pronacja, supinacja i neutral. W największym skrócie pronacja to przesunięcie stopy do wewnątrz podczas biegu lub chodu, supinacja oznacza wysunięcie stopy do zewnątrz, natomiast neutral to ułożenie pięty w linii prostej z nogą. Najlepiej zatem, jeśli obuwie dobierzemy pod okiem profesjonalisty – zmniejszy to ryzyko kontuzji i ułatwi bieg.


Następnym etapem jest wypracowanie odpowiedniej techniki biegu – bierzemy tutaj pod uwagę stawianie stóp na podłożu, długość kroku, pracę rąk oraz ułożenie miednicy. Biegać można z pięty lub śródstopia. Ten pierwszy to naturalny sposób dla każdego z nas – stopa jest przetaczana po podłożu, kontakt z nim ma najpierw pięta, później śródstopie i na końcu palce. Druga technika polega na ograniczeniu kontaktu pięty z podłożem – dzięki temu zmęczenie jest mniej odczuwalne a bieg wydaje się lżejszy. Ta technika wymusza również zmianę ułożenia sylwetki. Żeby jednak się jej nauczyć, trzeba sporo poćwiczyć, a początki – według niektórych – mogą wyglądać zabawnie. Dlatego też treningi warto rozpocząć czując wewnętrzny spokój powodowany intymnością własnych czterech kątów. Że coś jest na rzeczy świadczą choćby informacje przekazywane przez najpopularniejszych na świecie trenerów – twierdzą oni, że bieżnia jest najlepszym miejscem, by wypracować odpowiednią technikę, dobrać tempo i długość kroku.
 

Przed zakupem

Zanim zdecydujemy się na zakup urządzenia, warto określić zakres ćwiczeń, jakie będziemy wykonywać. Jedną z najskuteczniejszych technik treningu są interwały – żeby swobodnie ćwiczyć w ten sposób, musimy wybrać urządzenie pozwalające biec co najmniej 16 lub 18 km/h. Z kolei jeśli bieżnia będzie nam służyła głównie do marszu, poszukajmy takich z regulacją kąta nachylenia powierzchni biegu. Szybki marsz pod górę odciąża stawy i wymusza dodatkową pracę mięśni nóg.


Bieżnie zazwyczaj nie zajmują dużo miejsca, choć warto je ustawić w pokoju, w którym… nie ma telewizora. Dlaczego? Otóż efektywność treningu spada, kiedy go automatyzujemy i biegniemy w rytmie słuchanej muzyki czy też programu telewizyjnego. Ten pierwszy problem można łatwo rozwiązać decydując się na różnorodną ścieżkę dźwiękową. Natomiast w kwestii telewizora zadbajmy o to, by był co najwyżej tłem dla wykonywanych ćwiczeń – w przeciwnym wypadku może spaść nasza wydajność.


Pamiętajmy też, że bieżnie nie są urządzeniami cichymi. Żeby zatem nie narażać innych domowników na hałas związany z regularnym stąpaniem na pas oraz pracą mechanizmu napędzającego wybierzmy pomieszczenie, w którym rzadko ktoś przebywa, najlepiej też takie, w którym można zamknąć drzwi. Jeśli zatem planujesz rozpocząć przygodę z bieganiem bądź urozmaicić swój trening, a przy tym poprawić technikę biegu, bieżnia okaże się bardzo przydatnym urządzeniem.


 


Proponowane Towary:

Proform Performance 600I
Proform Performance 400I
Proform Performance 350I
NordicTrack Incline Trainer X7i
NordicTrack C1650
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
0 0
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Prezent na Dzień Ojca? Sprawdź najlepsze pomysły na prezent dla taty!

Zastanawiasz się nad prezentem z okazji Dnia Ojca? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź nasze propozycje.
Zobacz więcej   

Co podarować w prezencie ślubnym? Praktyczny poradnik

Szukasz pomysłu na prezent dla młodej pary? Nie wiesz, jaki budżet przeznaczyć i co wybrać? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź nasze propozycje.

Zobacz więcej   

Co zabrać ze sobą na festiwal? Sprawdź listę rzeczy, które umilą Ci muzyczny wypad

Małymi krokami zbliża się sezon festiwalowy. Dobrze przygotować się do niego wcześniej. Co zabrać ze sobą na muzyczne wydarzenie? Głośnik oraz  powerbank – sprawdź, czego jeszcze będziesz potrzebować.
Zobacz więcej   

Znajdź nas