Data publikacji: 14 sierpnia 2014
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jak dbać o sprzęt elektroniczny podczas wyjazdu?

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

Komputer na urlopie to obecnie sytuacja normalna. Na wyjazd zabieramy też tablety, odtwarzacze muzyczne, konsole do gier, aparaty, kamery i telefony komórkowe. Rzadko zastanawiamy się jednak nad tym, że ten sprzęt jest wyjątkowo podatny na różnego rodzaju uszkodzenia oraz kradzież. Jak więc zadbać o to, by nie spotkało nas, ani jedno, ani drugie?

 

Ubezpieczać czy nie ubezpieczać?

Kiedy zaplanowaliśmy wyjazd na urlop, jeszcze przed spakowaniem bagażu, warto rozważyć ubezpieczenie naszego sprzętu elektronicznego. Możemy zdecydować się na wybór ubezpieczenia turystycznego, które uwzględnia również bagaż. Opcja ubezpieczenia sprzętu elektronicznego jest jednak bardzo często dostępna jako jedno z rozszerzeń i nie zawsze jest dla nas opłacalna. Decydując się na taki wybór, powinniśmy sprawdzić, czy suma ubezpieczenia nie będzie zbyt niska, by zrekompensować nam ewentualne szkody bądź kradzież naszych urządzeń elektronicznych.

 

Nawet pełne ubezpieczenie nie oznacza jednak faktu, że możemy sobie pozwolić na nazbyt swobodne traktowanie naszego sprzętu. Zarówno z ubezpieczeniem, jak i bez, powinniśmy zawsze dbać o nasz sprzęt. Niekoniecznie musi być to stresujące, niekoniecznie musimy się przez cały urlop oglądać dokoła siebie. Wystarczy, że zastosujemy się do kilku istotnych zasad.

 

Pakowanie

Wybierając się w podróż, często pakujemy nasz sprzęt elektroniczny razem z pozostałym bagażem, co niejednokrotnie naraża go na obciążenia i uszkodzenia mechaniczne, szczególnie podczas przechowywania go w autokarze i samolocie, ale również w samochodzie.

 

Z tego względu powinniśmy starać się pakować laptopa czy aparat fotograficzny do odrębnych toreb, a dodatkowo stosować również odpowiednie etui. Ważne, aby pokrowiec był w pełni funkcjonalny – z jednej strony chronił nasze urządzenie przed uszkodzeniami, kurzem i brudem, a z drugiej pozwalał na swobodne korzystanie z danego sprzętu.Różnego rodzaju etui powinniśmy stosować podczas całego urlopu, zabezpieczając tablet czy mały aparat cyfrowy, często przenoszony w torbie. Jeśli w planach mamy np. podróż łódką lub często udajemy się wraz z telefonem czy kamerą na plażę, warto wyposażyć się w etui wodoszczelne.
Kluczowe może się okazać również stosowanie specjalnej folii ochronnej, która będzie w stanie skutecznie zabezpieczyć przed zarysowaniami czy dostaniem się do wnętrza urządzenia piasku.

 

Na lotnisku

Jeśli na wakacje wybieramy się samolotem, powinniśmy pamiętać o tym, że w trakcie podróży przy sobie możemy mieć najczęściej tylko jeden ze swoich sprzętów elektronicznych. Na pokład samolotu, wraz z bagażem podręcznym, możemy zabrać laptop, aparat, telefon, odtwarzacz czy konsole do gier. Jeszcze przed przejściem przez wykrywacz metali na lotnisku należy pamiętać zaś o wyciągnięciu wszelkiego sprzętu elektronicznego z kieszeni, ponieważ może on wówczas ulec zniszczeniu. Takiego zagrożenia nie ma zaś w przypadku prześwietlania bagażu falami rentgenowskimi.  

 

Kradzież

W trakcie pobytu na miejscu, w którym będziemy wypoczywać, bardzo istotne jest zabezpieczenie sprzętu elektronicznego przed kradzieżą. Powinniśmy pamiętać o tym, że nawet w stosunkowo drogich hotelach czy domkach wczasowych możemy zostać okradzeni, dlatego też najcenniejsze przedmioty powinniśmy starannie chować i, w miarę możliwości, zabierać ze sobą. Z drugiej strony należy pamiętać również o tym, by nie wystawiać telefonu na pełne słońce, kiedy przez kilka godzin przebywamy na plaży, ponieważ może to niekorzystnie działać na podzespoły naszej komórki. Aby skutecznie chronić się przed kradzieżą, nie warto również nazbyt eksponować naszych urządzeń, zarówno nad wodą, w restauracji, jak i miejscu noclegowym.

 

Proponowane Towary:

Lenovo B5650 15,6"
Targus 15,4" - 16" CN31
Targus TSS549EU Pulse 10-12.1" (czarny)
Samsonite 88U-09-005 GuardIT 15-16"
Targus TSB89704EU Urban Explorer 15,6" (szary)

W trakcie burzy

Pamiętajmy, że w miejscu noclegowym powinny obowiązywać nas takie same zasady w trakcie burzy, jak w domu. Jeśli wyjeżdżamy na urlop w zakątek świata, w którym nie ma szans na pojawienie się piorunów, problem nas nie dotyczy. W innych miejscach pogoda może nam jednak nie raz popsuć szyki, a naprawy zniszczonych przez burzę urządzeń elektronicznych bywają bardzo kosztowne lub, co gorsza, niemożliwe.

Nawet jeśli pioruny pojawią się w odległości 2 km od naszego hotelu, powinniśmy wyłączyć z sieci elektrycznej wszystkie podłączone do niej urządzenia, niezależnie od tego czy jest to kabel zasilający nasz komputer czy ładowarka od telefonu komórkowego lub odtwarzacza muzycznego.

Podczas burzy i deszczu nie powinniśmy również podejmować ryzyka używania jakiegokolwiek sprzętu elektronicznego na zewnątrz, chyba że wyposażyliśmy się w specjalne wodoszczelne etui lub posiadamy wodoodporne urządzenia, np. kamery sportowe, które umożliwiają nagrywanie nie tylko w trakcie złych warunków pogodowych, ale także bezpośrednio pod wodą. 

Jak chronić dane?

Zdjęcia czy filmy to niezapomniane pamiątki z każdych wakacji. Kiedy nie zapisaliśmy tych danych na żadnym innym urządzeniu, a nasz aparat czy kamera uległy zniszczeniu lub zostały skradzione, nie będziemy w stanie ich odzyskać. Chyba, że wykonamy wcześniej kopię bezpieczeństwa i skorzystamy z możliwości backupu online, czyli usługi, która pozwoli nam przechowywać dane na zdalnym serwerze w chmurze. Tworząc kopię zapasową w chmurze zyskujemy dostęp do naszych danych z każdego miejsca na ziemi, gdzie tylko możemy podłączyć się do internetu.


Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
17 1
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Prezent na Dzień Ojca? Sprawdź najlepsze pomysły na prezent dla taty!

Zastanawiasz się nad prezentem z okazji Dnia Ojca? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź nasze propozycje.
Zobacz więcej   

Co podarować w prezencie ślubnym? Praktyczny poradnik

Szukasz pomysłu na prezent dla młodej pary? Nie wiesz, jaki budżet przeznaczyć i co wybrać? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź nasze propozycje.

Zobacz więcej   

Co zabrać ze sobą na festiwal? Sprawdź listę rzeczy, które umilą Ci muzyczny wypad

Małymi krokami zbliża się sezon festiwalowy. Dobrze przygotować się do niego wcześniej. Co zabrać ze sobą na muzyczne wydarzenie? Głośnik oraz  powerbank – sprawdź, czego jeszcze będziesz potrzebować.
Zobacz więcej   

Znajdź nas