Płacimy za Ciebie pierwszą ratę! Sprawdź
Data publikacji: 23 grudnia 2015
Autor: Magda
ARTYKUŁ - PORADNIK
polecamy

Instrukcja obsługi pralki – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

Lektura instrukcji obsługi to pierwsza czynność, jaką konsument powinien wykonać po zakupie sprzętu RTV i AGD. Nie inaczej jest z pralkami. Na tych kilkunastu stronach znajdują się kluczowe informacje na temat produktu, których znajomość zagwarantuje właściwe, a także bezpieczne użytkowanie pralki. Jeżeli nie stosujesz się do zapisów w instrukcji, możesz uszkodzić urządzenie i przysporzyć sobie problemów. Na co zatem powinieneś zwrócić szczególną uwagę?


1. Jak rozpakować pralkę?

Pralka podczas transportu jest w sposób specjalny zabezpieczona – śruby, a także elementy gumowe chronią ją przed ewentualnymi zniszczeniami. Po rozpakowaniu sprzętu wszelkie zabezpieczenia należy zdjąć. Dobrze jednak je zachować na wypadek ponownego transportu, gdybyś w przyszłości chciał się przeprowadzić.

2. Jak odpowiednio ustawić pralkę?

Pralka powinna stać na twardej, stabilnej i równej powierzchni – uginająca się podłoga czy dywan są niewskazane. Urządzenie nie może się opierać o ścianę ani o inne meble (należy zachować co najmniej 1 cm odległości od wszelkich obiektów). Zadbaj również o odpowiednie wypoziomowanie pralki przez regulację wysokości nóżek. Stopień nachylenia zmierzysz poziomicą.

Warto także na koniec sprawdzić stabilność urządzenia, dociskając każdy róg. Jeśli pralka się porusza, musisz ponownie wyregulować nóżki.
 
Zawsze możesz skorzystać z dodatkowych usług, oferowanych przez Euro – wniesieniem pralki i jej podłączeniem zajmą się specjaliści!

3. Jak podłączyć pralkę do wody

Kiedy pralka stoi prawidłowo, możesz przystąpić do jej podłączania. Na początku podłącz przewód doprowadzający wodę – w każdej oryginalnej instrukcji obsługi przeczytasz (lub zobaczysz, jeśli są w niej ilustracje), jak dokładnie on wygląda. Istotne jest to, że pralkę zasilamy wodą zimną, nie zaś ciepłą, a jej ciśnienie powinno wynosić od 1 bara do 10 barów (od 0,1 MPa do 0,8 MPa) – czyli – w uproszczeniu – ilość wody, jaka w ciągu minuty zostanie wpompowana do pralki, musi wynosić od 10 do 80 litrów.

Zawsze stosuj fabrycznie nowe węże doprowadzające wodę. Pamiętaj, by ich nie zaginać!

Wąż odpływowy, który rozpoznasz po przeczytaniu instrukcji producenta, podłącz do otworu ściekowego w ścianie albo przymocuj go na brzegu wanny lub zlewu. Pamiętaj, żeby otwór ściekowy znajdował się w odległości 60–100 cm od podłogi (szczegółowe wytyczne sprawdź w instrukcji obsługi opracowanej przez producenta!).

4. Jak podłączyć pralkę do prądu?

Następnym krokiem jest podłączenie pralki do prądu. Przewód włóż do gniazdka zawierającego bolec zerujący, czyli gniazdka uziemionego, do którego będziesz mieć łatwy dostęp po ostatecznym ustawieniu pralki. Nie używaj do tego celu przedłużaczy i rozgałęźników. 

Zadbaj o to, aby napięcie zasilania mieściło się w wartościach podanych przez producenta pralki w danych technicznych. Jeśli masz kłopot, zaangażuj do tej pracy profesjonalnego elektryka!

Proponowane Towary:

Amica AWB510L
Bosch Serie 6 VarioPerfect WLT24460PL
Indesit IWSC 51052 C ECO PL
Samsung WF70F5E0W2W
Bosch Serie 4 VarioPerfect WLG2426KPL

5. Pranie

Rady dotyczące efektywnego prania znajdują się w każdej instrukcji obsługi. Zależą w dużym stopniu od zaleceń producenta pralek, a także znajdujących się na metkach ubrań.

Pamiętaj! Aby Twoja garderoba była należycie wyprana, nie możesz zapełniać pralki w sposób maksymalny. Jeśli przeładujesz bęben, pranie będzie po prostu nieefektywne – ubrania mogą być nie dość dokładnie wyprane, a nawet ulec zniszczeniu (np. kiedy pod wpływem nacisku niektóre z nich zaczepią się o bęben pralki). Jeśli Twoja pralka ma pojemność znamionową wynoszącą 6 kg (czyli właśnie tyle prania zmieści się w niej jednorazowo), możesz ją zapełnić maksymalnie:
  • ubraniami syntetycznymi w 3 kg (czyli ½ bębna),
  • ubraniami z delikatnych tkanin (tj. wełnianymi czy też jedwabnymi) w 2 kg (czyli 1/3 bębna).

Na 6 kg prania składa się na przykład: 10 par skarpetek, 6 podkoszulek, 5 małych ręczników, 2 pary spodni, 2 komplety pościeli i 1 sweter.

Pamiętaj również, aby stosować dokładnie tyle detergentu, ile przewiduje producent proszku czy żelu do prania. Zbyt dużo środka nie spowoduje, że pranie będzie dokładniej wyprane, a może wręcz spowodować problem z jego wypłukaniem.

6. Konserwacja i czyszczenie pralki

Regularne czyszczenie pralki może istotnie wydłużyć jej żywotność, a także zapobiegać poważnym usterkom. Zanim przystąpisz do czyszczenia, pamiętaj o odłączeniu jej od prądu i o zakręceniu zaworu z wodą.
 
 Co czyścić regularnie?  Dlaczego czyścić? Jak często czyścić?  W jaki sposób czyścić?
 Filtr pompy odpływowej  W filtrze często zatrzymują się drobne elementy – guziki, monety, włosy, resztki materiałów. Grozi to zatkaniem odpływu wody.  Mniej więcej raz na 20 prań; czyli raz na 3 miesiące.  Najpierw spuść wodę zalegającą w filtrze, ostrożnie otwierając klapę filtra znajdującą się w dolnej części pralki. Zanim poluzujesz klapę, podłóż pod jej otwór miednicę! Wyjmij filtr i usuń zalegający tam osad.
 Szuflada na detergenty  Zbierający się tam brud zostanie zaabsorbowany przez wodę i dostanie się do bębna podczas prania.  Co ok. 5 prań.  Wyjmij ostrożnie szufladę z pralki i przepłucz ją pod bieżącą wodą.
 Bęben pralki  Nieczyszczony bęben może wydzielać nieprzyjemny zapach – z powodu gromadzącej się w nim pleśni.  W zależności od potrzeby – jeśli z bębna dobiega nieprzyjemny zapach.  Przetrzyj gumową uszczelkę wilgotną szmatką, zbierając bród. Następnie nastaw puste pranie po tym, jak uprzednio wlejesz do środka detergent do czyszczenia pralek lub ocet.


Aby pralka służyła nam jak najdłużej, warto ponadto stosować środki zapobiegające osadzaniu się kamienia na grzałce, jak również kontrolować przewód doprowadzający wodę. Jeżeli tylko pojawią się na nim pęknięcia, czas go wymienić!

7. Zasady bezpieczeństwa

Bardzo ważne, aby pralkę użytkować zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Jest to bardzo istotne, ponieważ bezpośredni kontakt wody i prądu może doprowadzić do porażenia i w konsekwencji – do śmierci. Dlatego nie powinieneś dopuszczać dzieci do obsługi pralki. Wiele modeli ma blokadę przedwczesnego otwarcia drzwiczek, a także dostępu do panelu sterowania i przypadkowego włączenia – warto wziąć pod uwagę te funkcjonalności podczas zakupu pralki.

Pamiętaj, że nie wolno używać urządzenia, gdy wtyczka jest w jakikolwiek sposób uszkodzona. Pralka musi się znajdować w pomieszczeniu zamkniętym.

8. Utylizacja

Pralki nie wolno wyrzucać razem z innymi odpadami pochodzącymi z gospodarstwa domowego. Wystarczy, że przy zakupie nowej pralki oddasz starą lub dostarczysz ją do punktu zbierającego zużyty sprzęt elektroniczny.

Najważniejsze jest jednak, abyś przed pierwszym użyciem pralki zapoznał się z dołączoną do niej instrukcją obsługi. Tylko znajomość zasad określonych przez producenta pozwoli Ci na właściwą obsługę urządzenia.

 

 Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
7 2
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Jakie są zalety i wady laptopów 2 w 1?

Laptopy hybrydowe i konwertowane łączą cechy laptopa i tabletu. Opisujemy wady i zalety tego rozwiązania, najciekawsze modele i doradzamy na co zwracać uwagę kupując tego typu urządzenie.
Zobacz więcej   

Ranking TOP laptopów Premium

Myślisz o zakupie naprawdę dobrego laptopa do pracy? Zapoznaj się z rankingiem najlepiej ocenianych laptopów premium w naszym sklepie.
Zobacz więcej   

Recenzja: For Honor - ad mortem, inimicus!

For Honor to dynamiczna rozrywka, oferująca niezapomniane i wymagające starcia podczas wielkich bitew, jak i pojedynków jeden na jeden. Jedna z niewielu, która daje tak wielką satysfakcję z walki bronią białą - Paweł recenzuje grę For Honor.
Zobacz więcej   

Znajdź nas