Płacimy za Ciebie pierwszą ratę! Sprawdź
Data publikacji: 3 lipca 2012
ARTYKUŁ - PORADNIK

Co należy wiedzieć o pomiarach temperatury?

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

Temperatura ciała to indywidualna cecha, zależna od naszych predyspozycji, płci i innych szczególnych warunków (stres, aktywność fizyczna, dieta, emocje, itp.) Zasadniczo temperatura ciała powyżej 37,5°C oznacza gorączkę.


Gorączka to dolegliwość, która jest jednocześnie potrzebnym „ostrzeżeniem”, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego. Właściwy pomiar temperatury stanowi zatem cenną wskazówkę dla całej rodziny i ułatwia przeprowadzenie odpowiedniej diagnozy.

Jaki termometr wybrać?

Szybkość pomiaru zależy od użytej technologii (rtęć, technologia cyfrowa, podczerwień), podczas gdy na dokładność znaczny wpływ mają czynniki zewnętrzne, właściwe dla każdego miejsca pomiaru:
 1. OKOLICA PACHY:  termometr wsuwany pod pachę.
  • Zalety: metoda nieinwazyjna, higieniczna, łatwy dostęp po miejsca pomiaru.
  • Wady: powolny pomiar, dyskomfort.
 2. JAMA USTNA:  termometr wsuwany pod język.
  • Zalety: wygodna, nieco inwazyjna.
  • Wady: niehigieniczna, trudna, zależna od oddechu, gorącego/zimnego posiłku, miejscowych stanów zapalnych.
 3. OBSZAR REKTALNY:  termometr wsuwany do odbytnicy.
  • Zalety: niewielka zależność od czynników zewnętrznych.
  • Wady: dyskomfort, metoda inwazyjna, niehigieniczna, ryzyko zmian patologicznych.
 4. UCHO:  sonda termometru wsuwana do ucha.
  • Zalety: metoda lekko inwazyjna, higieniczna, pomiar trwa zaledwie kilka sekund.
  • Wady: możliwy wpływ niewłaściwego umiejscowienia i (lub) skierowania sondy pomiarowej termometru.
 5. CZOŁO:  termometr dotyka ciała lub znajduje się w odległości kilku centymetrów.
  • Zalety: metoda nieinwazyjna, higieniczna, pomiar trwa zaledwie kilka sekund.
  • Wady: możliwy wpływ potu, makijażu, temperatury otoczenia lub nagłej zmiany temperatury.
Oferta termometrów dostępnych obecnie na rynku jest bogata i zróżnicowana. Termometry rtęciowe powoli wychodzą z użycia (ich sprzedaż jest aktualnie zabroniona na terenie Unii Europejskiej)  i są zastępowane przez nowe modele elektronicznych termometrów cyfrowych i termometrów na podczerwień, produkowanych przy zastosowaniu najnowszych osiągnięć technologicznych.

Prace rozwojowe i badawcze firmy TECH-MED zawsze wiązały się z zastosowaniem najnowszych i innowacyjnych technologii. Dzięki temu specjalistyczne i innowacyjne produkty firmy TECH-MED, lidera rynku przyrządów do pomiaru temperatury, charakteryzują się najlepszymi właściwościami i sprawdzoną skutecznością.

Oferta TECH-MED obejmuje pełen zakres urządzeń: od prostych elektronicznych termometrów cyfrowych przez termometrów czołowe i douszne na podczerwień do termometrów wielofunkcyjnych - stosownie do potrzeb i preferencji klientów. Wszystkie termometry TECH-MED to urządzenia medyczne posiadające wszelkie niezbędne certyfikaty oraz zarejestrowane w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych,  dzięki czemu gwarantują wysoce wiarygodne i dokładne pomiary temperatury.

Wszystkie modele są produkowane zgodnie z najnowszymi wymaganiami technicznymi, przy zastosowaniu zaawansowanych technologii oraz pod ścisłą kontrolą, co zapewnia najwyższą dokładność i jakość wyrobów.
 

Jak działają termometry cyfrowe i termometry na podczerwień?

Termometry cyfrowe
 • Termometry cyfrowe są wyposażone w elektroniczne wyświetlacze numeryczne.
 • Do pomiaru służy sonda z wbudowanym czujnikiem temperatury. Informacje przekazywane przez sondę są następnie wyświetlane na czytniku w formie numerycznej.
 • Termometry elektroniczne są zasilane tradycyjnymi bateriami.
 • Najczęściej są wyposażone w wyświetlacze LCD (ciekłokrystaliczne).
 • Najwyższa dokładność, wiarygodność, szybkość pomiaru i łatwość zastosowania: oto zalety wszystkich modeli termometrów cyfrowych, które stanowią wygodny instrument pomiaru temperatury dla całej rodziny.
Termometry na podczerwień
 • Dzięki zastosowaniu technologii podczerwieni urządzenia tego typu określają wartość temperatury na podstawie ciepła, które wydziela ludzkie ciało.
 • Pomiary promieniowania podczerwonego, dokonane za pośrednictwem wbudowanego czujnika, zostają przekształcone w elektroniczny sygnał cyfrowy na wyświetlaczu termometru.
 • Główne powody, dla których termometry czołowe na podczerwień zyskały popularność jako domowe przyrządy do mierzenia temperatury: Jeśli chcemy sprawdzić, czy dana osoba ma gorączkę, najbardziej naturalnym i powszechnym odruchem jest dotknięcie jej czoła w okolicy czoła, a w szczególności skroni, biegnie kilka głównych arterii żylnych, co stwarza odpowiednie warunki do pomiaru temperatury.

Proponowane Towary:

Brother Max Flexi 49852
Kardio-Test KT-50PRO
Tech-Med TM-F03BB
Kardio-Test KT-30
Thomson TKD 113

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
0 0
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Jakie są zalety i wady laptopów 2 w 1?

Laptopy hybrydowe i konwertowane łączą cechy laptopa i tabletu. Opisujemy wady i zalety tego rozwiązania, najciekawsze modele i doradzamy na co zwracać uwagę kupując tego typu urządzenie.
Zobacz więcej   

Ranking TOP laptopów Premium

Myślisz o zakupie naprawdę dobrego laptopa do pracy? Zapoznaj się z rankingiem najlepiej ocenianych laptopów premium w naszym sklepie.
Zobacz więcej   

Recenzja: For Honor - ad mortem, inimicus!

For Honor to dynamiczna rozrywka, oferująca niezapomniane i wymagające starcia podczas wielkich bitew, jak i pojedynków jeden na jeden. Jedna z niewielu, która daje tak wielką satysfakcję z walki bronią białą - Paweł recenzuje grę For Honor.
Zobacz więcej   

Znajdź nas